Jump to content

Ποιός ηθοποιός έχει ενσαρκώσει καλύτερα το Διάβολο? (Poll)


Pixie
 Share

Ποιός ηθοποιός έχει ενσαρκώσει καλύτερα το Διάβολο?  

38 members have voted

  1. 1. Ποιός ηθοποιός έχει ενσαρκώσει καλύτερα το Διάβολο?

    • Ρόμπερτ Ντε Νίρο (Angelheart)
      5
    • Αλ Πατσίνο (Ο Δικηγόρος του Διαβόλου)
      23
    • Λίντα Μπλερ (Εξορκιστής)
      2
    • Ελίζαμπεθ Χάρλει (7 Wishes)
      3
    • Μπίλι Κρίσταλ (Deconstracting Harry)
      0
    • Χάρβει Καιτέλ (Little Nicky)
      4
    • Γκάμπριελ Μπερνς (Το Τέλος του Κόσμου)
      1


Recommended Posts

Μερικοί μας έκαναν να γελάσουμε, άλλοι μας έκοψαν τη χολή και άλλοι τις άρπαξαν από τον Σβατζενέγκερ.

Προσπάθησα να θυμηθώ όσο το δυνατόν περισσότερους ηθοποιούς που ενσάρκωσαν τον Ακατανόμαστο, είστε ελεύθεροι, όμως, να προσθέσετε όποιον τυχόν ξέχασα.

Τώρα επιλέξτε...

Link to comment
Share on other sites

Little nicky!

Βασικά οι ταινίες με διαόλια και άλλα τέτοια δεν είναι και πολύ του γούστου μου, αλλά μια κωμωδία σαν το Nicky ήταν απίστευτη!

Link to comment
Share on other sites

Ο Αλ Πατσίνο στο δικηγόρο του διαβόλου ήταν διαβολικότατος και δύσκολα θα τον ξεπεράσει κάποιος.

 

ΥΓ: στον εξορκιστή δεν ήταν ο διάβολος το πνεύμα, αλλά ένας δαίμονας ονόματι Παζούζου απ' όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν ανάμεσα στον Ρόμπερτ ΝτεΝίρο και τον Αλ Πατσίνο αλλά τελικά ψήφισα τον δεύτερο. Και οι δυο ήταν φοβεροί στον ρόλο τους, απλά ο Πατσίνο είναι λίγο πιο μορφή από τον ΝτεΝίρο :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν ήταν μέσα ο Νίκολσον κι εγώ αυτόν θα ψήφιζα, τώρα που δεν είναι, ωραίος είναι και ο Πατσίνο...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ψηφιζω Αλ.Τι να σχολιασω?Το σκανδαλιαρικο υφος οταν βουτα το δακτυλο του στον αγιασμο,την ατακα "I have so many names...",το γενικοτερο παιξιμο του?Ναι,ο Ντε Νιρο(και ο Καιτελ αλλα αλλο κωμωδια) ειναι καλυτερος ηθοποιος και ο Νικολσον πιο σατανικος αλλα...

Α,επισης μου αρεσε(και γενικα μου αρεσει) ο Γκάμπριελ Μπερνς.Απλα η ταινια ηταν λιγο μαπα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω τον Αλ πατσινο γιατι πραγματικα ο ανθρωπος ειναι πολυ παρανοικα κακος, βγαζει αυτο το twisted but somehow intelligent. εαν και εαν ο διαβολος ηταν η ελιζαμπεθ χαρλει ηταν ο διαβολος θα ειμουν σιγουρα σατανιστης και μαλιστα πρωτοστατης για να παιρνω το καλο κοκο :p

Edited by LordCeleborn
Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά ο Al Pacino... Υπέροχη ερμηνεία!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα τον Ρόμπερτ Ντε Νίρο, για τη σκοτεινή και ταυτόχρονα μελαγχολική παρουσία του, που αποπνέει, όμως, συγκρατημένη δύναμη. Δεν θες να έχεις κανένα χρέος απέναντι στον κύριο Lu. C. Fer.

 

Τον Νικολσον δεν τον έβαλα, γιατί είχα μπερδευτεί με αυτόν στην ταινία ,ήταν ο διάβολος, ένας δαίμονας, ο πειρασμός ο ίδιος ή ένας κοινός άνθρωπος? Στο βιβλίο είναι ένας απλός άνθρωπος ο οποίος -ΔΕΝ ξέρω να βάζω SPOILER-

κουρασμένος από την υστερία των 3 μαγισσών τις παρατάει και τις 3 και τα φτιάχνει με τον αδελφό της νεκρής γυναίκας του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ψήφισα τον GAbriel Byrne, αν και ήμουν μεταξύ αυτού και του Al Pacino.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τη Λιζ,ναι μια τετοια γυναικα μου κανει για διαβολος(και τι διαολος...) αλλα αυτο μαλλον ισχυει μονο για τους αντρες...

Link to comment
Share on other sites

Pacino κι από'δω.. Επιβεβαιώνει το ρητό πως "Το μεγαλύτερο κόλπο του Διαβόλου ήταν να πείσει τον κόσμο ότι δεν υπάρχει"..

 

"Look at me.. Underestimated from day one. You'd never think I was a master of the universe, now would ya?"

 

Μπορεί να έφταιγε ο μικρός ρόλος στο Angelheart, πάντως ο de Niro δε με έπεισε σαν Lui Cyfer :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Δεβ ξέρω τι μ' έχει πιάσει με τις ιταλικές ταινίες :bag:

 

Μπενίνι - ο μικρός διαβολάκος (ή κάπως έτσι)

 

αν και είναι δαίμονας και όχι διάβολος, έχει τρομερή πλάκα! Γέλασα όσο ποτέ. Απ' την άλλη από τις ταινίες που παραθέτεις έχω δει μόνο τον δικηγόρο του διαβόλου και τον εξορκιστή...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εντάξει κι ο Αλ κι ο Μπόμπυ διέπρεψαν στους ρόλους τους.Μάλλον κλίνω προς τον ΝτεΝίρο όμως γιατί έχοντας συνολικά μόλις δέκα λεπτά χρόνου στην ταινία και 4 σκηνές κατάφερε ν'αποτυπώσει άψογα τον χαρακτήρα του.Ακόμα θυμάμαι την σκηνή που δαγκώνει το αυγό κι ανατριχιάζω!!!!!Είναι μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω για να προσβάλλω ιερά τέρατα (χα, χα, ωραίο λογοπαίγνιο;) αλλά ο πιο ωραίος διάβολος που έχω δει ποτέ είναι ο τυπάς στο Constantine. Εξαιρετικός! Στόμα, χαμόγελο, κορμί, γραμμή, που λέει και το τραγούδι. Ερωτεύσιμος όσο δεν παίρνει. (Ξεχνάω το όνομα του ηθοποιού, έχει παίξει και στο Σοκολά, τον αγροίκο καφετζή και στους Αδελφούς Γκριμμ.)

Link to comment
Share on other sites

Little nicky!

Βασικά οι ταινίες με διαόλια και άλλα τέτοια δεν είναι και πολύ του γούστου μου, αλλά μια κωμωδία σαν το Nicky ήταν απίστευτη!

Link to comment
Share on other sites

(Ξεχνάω το όνομα του ηθοποιού, έχει παίξει και στο Σοκολά, τον αγροίκο καφετζή και στους Αδελφούς Γκριμμ.)

 

Peter Stormare.

 

Να προτεινω και τον Goldblum στο Mr. Frost ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Να πω και εγώ τον Ρομπέρτο Μπενίνι στον "Διαβολάκο";;

 

Ένα θα πω: Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο Σ ! ! ! Αλλά "Διαβολάκος"... Ο Διάβολος (ο master) εμένα μου κάνει σε κάτι πανέμορφο (αφού ήταν έτσι κι αλλιώς ο ομορφότερος των αγγέλων από τη μία και από την άλλη πώς θα σε κάνει να τον πλησιάσεις αν δεν είναι τουλάχιστον ελκυστικός;) οπότε, ψηφίζω Ελίζαμπεθ από τους διαθέσιμους υποψηφίους. Για μένα υπέροχη ως Διάβολος ήταν και η Rosalinda Celentano στα Πάθη.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο έχω φάει κόλλημα με το Little Nicky.

 

Ίσως να φταίνε οι δύο έξω-καρδιά, τρεις-λαλούν-και-δυο-χορεύουν χέβυμεταλάδες,

το μπουλτνόγκ που γαυβγίζει σαν νταλικέρης και ροχαλίζει σαν αγγελούδι,

ο δαίμονας με τα βυζιά στην φαλάκρα,

ο Χίτλερ ντυμένος βοσκοπούλα και η τιμωρία του ανανά,

η εντελώς φευγάτη μονομαχία στο τέλος, κλπ, κλπ.

Έχεται στον όλο χαβαλέ και η ερμηνεία του Καϊτέλ (ο οποίος είναι εξαιρετικός ηθοποιός ούτως ή άλλως), και δένει το παστίτσιο.

 

Οπότε Little Nicky δαγκωτό.

Sorry Al

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ποιός ηθοποιός έχει ενσαρκώσει καλύτερα το Διάβολο? (Poll)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..