Jump to content

Bewitched (2005)


LordCeleborn
 Share

Recommended Posts

bewitched.jpg

 

Plot

Out in California's San Fernando Valley, Isabel is trying to reinvent herself. A naïve, good-natured witch, she is determined to disavow her supernatural powers and lead a normal life. At the same time, across town, Jack Wyatt a tall, charming actor is trying to get his career back on track. He sets his sights on an updated version of the beloved 1960s situation comedy Bewitched, re-conceived as a starring vehicle for himself in the role of the mere-mortal Darrin. Fate steps in when Jack accidentally runs into Isabel. He is immediately attracted to her and her nose, which bears an uncanny resemblance to the nose of Elizabeth Montgomery, who played Samantha in the original TV version of Bewitched. He becomes convinced she could play the witch Samantha in his new series. Isabel is also taken with Jack, seeing him as the quintessential mortal man with whom she can settle down and lead the normal life she so desires. It turns out they're both right--but in ways neither of them ever imagined.

 

Nicole Kidman .... Isabel Bigelow/Samantha

Will Ferrell .... Jack Wyatt/Darrin

Shirley MacLaine .... Iris Smythson/Endora

Michael Caine .... Nigel Bigelow

 

 

Γλυκια σοκολατα με ζαχαρωτα απο μια αλλη εποχη που μεσα απο αυτη την εξαισια ταινια ρομαντισμου και αθωας αγαπης παιρνει ζωη. Ομορφα χρωματα, καλο χιουμορ, αρκετα καλες ηθοποιηες απο τους υπογραμισμενους και μια γευση απο τα παλια.

 

Νικολεττα κουναει πολυ καλα την ... μυτη της ... φτου σας ρεμαλια δεν ειναι εκει τα ματια της.

Edited by LordCeleborn
Link to comment
Share on other sites

Ακούγετ' ενδιαφέρον, τουλάχιστον... Πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις μια κριτική ανάλογη αυτής για το Hearts in Atlantis;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Διασκεδαστική είναι αλλά όχι τίποτα φοβερό. Νομίζω κάνει αρκετό cash in της νοσταλγίας μας για την αρχική σειρά. Κ & εγώ περάσαμε όμορφα ένα βράδυ βλέποντάς την, αλλά δε θα την έβλεπα με άλλη παρέα. Ίσως μόνο για την Nicole...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, μάλιστα. Btw, η σειρά έχει αρχίσει ήδη να βγαίνει σε dvd boxes. Ακόμη δεν έχει βγει ολόκληρη, αλλά αναμένομεν! Από τις ωραιότερες σειρές, δεν εκπλήσσομαι για το cash in της νοσταλγίας που λες. Φανταζόμουν ότι θα 'χτυπούσαν' εκεί. Δεν ξέρω, ίσως δω την ταινία, τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να δεις το αρχικό και εξαίρετο και λατρεμένο Bewitched. Αυτό το remake πάσχει από κάμποσες απόψεις, κυρίως από σενάριο και από την ερμηνεία, god help it, του Will Ferrel.

Όμως είναι μάλλον ευχάριστη ταινιούλα τελικά, για ένα απόγευμα, και η Νικόλ σαν Isobel και η Shirley MacLaine σαν "Endora", λένε!

Link to comment
Share on other sites

και η Shirley MacLaine σαν "Endora", λένε!

Πράγματι, το ξέχασα αυτό. Λογικό να το θυμάσαι ειδικά εσύ,Dain!

 

Χμμ, μάλιστα. Btw, η σειρά έχει αρχίσει ήδη να βγαίνει σε dvd boxes. Ακόμη δεν έχει βγει ολόκληρη, αλλά αναμένομεν! Από τις ωραιότερες σειρές, δεν εκπλήσσομαι για το cash in της νοσταλγίας που λες. Φανταζόμουν ότι θα 'χτυπούσαν' εκεί. Δεν ξέρω, ίσως δω την ταινία, τελικά.

 

Εγώ πάντως, για να πω το κρίμα μου, προτιμούσα το "I dream of Jennie". Ίσως να είναι αυτός ο τύπος της ξανθιάς που μ' αρέσει! Ίσως πάλι να σχετίζεται ότι το συνδύαζα με διαλείμματα από το διάβασμα... Μεγάλο πράγμα το πώς το συνδυάζει κανείς στο μυαλό του! Πάντως και ο άντρας χαρακτήρας (και ο ψυχίατρος) είχαν μεγάλη φάση!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να δεις το αρχικό και εξαίρετο και λατρεμένο Bewitched.

Όσο το έπαιζε η τηλεόραση, δεν πρέπει να έχω χάσει επεισόδιο!!! Από τις πιο ωραίες και ξεχωριστές σειρές που έχω δει! Και από κάποια dvd που έχουν κυκλοφορήσει και έχω δει πρόσφατα, την απολαμβάνω με τον ίδιο *μαγικό* (pun intended!) τρόπο που την απολάμβανα σαν παιδί και σαν έφηβος. Και, φυσικά, ο έρωτας με την Elisabeth Montgomerry, είναι... αιώνιος!

 

Εγώ πάντως, για να πω το κρίμα μου, προτιμούσα το "I dream of Jennie". Ίσως να είναι αυτός ο τύπος της ξανθιάς που μ' αρέσει! Ίσως πάλι να σχετίζεται ότι το συνδύαζα με διαλείμματα από το διάβασμα... Μεγάλο πράγμα το πώς το συνδυάζει κανείς στο μυαλό του! Πάντως και ο άντρας χαρακτήρας (και ο ψυχίατρος) είχαν μεγάλη φάση!

Κι αυτό ήταν πολύ ωραίο, πράγματι! Αλλά εγώ, πάλι, προτιμώ το Bewitched, και από υπόθεση (όχι ότι διέφεραν πολύ, αλλά όπως και να το κάνουμε, άλλο μάγισσα, άλλο τζίνι), και από πρωταγωνίστρια!. 'Ισως να παίζει ρόλο και ότι το είδα πρώτο. Πάντως, το απολάμβανα πολύ και το I dream of Jeannie.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, το ξέχασα αυτό. Λογικό να το θυμάσαι ειδικά εσύ,Dain!

 

Πράγματι. Είχα πάντα τη φαντασίωση να έπαιζε η Σίρλεϋ την Εντόρα σε ριμέηκ και τρελάθηκα όταν έμαθα πως έτσι θα γινόταν!

 

 

 

Εγώ πάντως, για να πω το κρίμα μου, προτιμούσα το "I dream of Jennie". Ίσως να είναι αυτός ο τύπος της ξανθιάς που μ' αρέσει! Ίσως πάλι να σχετίζεται ότι το συνδύαζα με διαλείμματα από το διάβασμα... Μεγάλο πράγμα το πώς το συνδυάζει κανείς στο μυαλό του! Πάντως και ο άντρας χαρακτήρας (και ο ψυχίατρος) είχαν μεγάλη φάση!

 

Kαι μένα μ'αρεσε η Τζίνη από μικρός. Ευτυχώς τα dvd sets τα αγοράζει ο αδελφός μου που έχει ένα κόλλημα με αυτές τις παλιές σειρές (Jeannie, Bewitched, Lost in Space, Wild Wild West κλπ).

Όσο για τον "τύπο της ξανθιάς" που λες, με τέτοιο κοστούμι που φόραγε η Τζίνη και με όλα τα υπονοούμενα της σειράς (όπως το king size κρεβάτι με τα δύο μαξιλάρια στην κρεβατοκάμαρα) προσωπικά δεν πρόσεχα το μαλλί της. Αλλά ήταν και η τσαχπινιά της Barbara Eden βέβαια και τα τσακίρικα μάτια. (And her brains που θα έλεγε κι ο Quark). :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, επειδή λες για remake, Διον: Πρόκειται όντως για remake; Δηλ. η Kidman είναι η Samantha; Γιατί από κάτι ψιλά που θυμάμαι, δεν πρέπει να είναι έτσι. Αν θυμάμαι καλά κάτι άλλο παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι λίγο περίεργη φάση. Υπάρχουν κοινά σίγουρα. Η Νικόλ παίζει την Isobel που είναι μάγισσα και ηρθε στη Γη, όπως η Σαμάνθα. Η Isobel παίζει τη Σαμάνθα στο ριμέικ του Bewitched που γυρίζεται *μέσα* στην ταινία. Αλλά υπονοείται πως η Σαμάνθα ήταν επίσης πραγματική μάγισσα, μέσα στην ταινία! Και η Σίρλεϋ ΜακΛαίην παίζει το ρόλο της "Εντόρα", μόνο που... η συνέχεια επί του dvd! ;)

 

Kαι μένα η Elizabeth Montgomery, και ως Samantha και ως Serena, ήταν και είναι ο πρώτος μου έρωτας. Όταν έμαθα πως έφυγε από τη ζωή είχα πάθει σοκ. Μιλάμε για πένθος. Εξ ίσου σοκ είχα πάθει όταν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το 1993 ξανάβαλε η τηλεόραση το Bewitched μετά από 20 χρόνια. Όταν άκουσα το γνωστό θέμα της σειράς είχα δακρύσει. Φυσικά έγραφα όλα τα επεισόδια τότε σε βιντεοκασέτες!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Αχά! Ενδιαφέρον σενάριο, σίγουρα! Θα τη δω τελικά την ταινία κάποια στιγμή

 

Edit: Τώρα είδα το edit σου, Διον. Εγώ, όταν είχε πεθάνει η Elisabeth Montgomery δεν το είχα μάθει. Το έμαθα πολύ αργότερα από το internet. Μπορώ να πω ότι το σοκ ήταν τεράστιο. Και ήταν μόλις 62 ετών...

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Έχει ενδιαφέρον. Αλλά καλύτερα να είχαν κάνει τη Σαμάνθα χήρα, παρά να έχουν το Will Ferrell είτε ως Ντάριν, είτε σαν το "αμόρε" της Isobel! Eπίσης έχει πολλές "τρύπες" το σενάριο μάλλον από συνεχείς επαναλαμβανόμενες "διορθώσεις" και υπονοεί πάρα πολλά πράγματα που τελικά δεν τα αξιοποιεί, όπως π.χ. χαρακτήρες από το Bewitched (με άλλους ηθοπoιούς βέβαια) που εμφανίζονται αλλά χωρίς να εξηγείται το πώς, το γιατί, και κυρίως το πού είναι η αληθινή Σαμάνθα!

 

Η ταινία θα λειτουργούσε καλύτερα σαν βιβλίο, νομίζω, παρά σαν ταινία. Αλλά οκ, δε σου αφήνει δυσάρεστη γεύση. Σ'εμένα πάντως δεν άφησε. Ο αδελφός και η νύφη μου πάντως είχαν *άλλη* γνώμη!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Έχει ενδιαφέρον. Αλλά καλύτερα να είχαν κάνει τη Σαμάνθα χήρα, παρά να έχουν το Will Ferrell είτε ως Ντάριν, είτε σαν το "αμόρε" της Isobel!

Ωχ, κατάλαβα!... Πάντως, μεταξύ των δύο Ντάριν της σειράς, προτιμούσα τον York. Αν και μετά, συνήθισα και τον άλλον (δεν θυμάμαι το όνομά του αυτήν τη στιγμή). Τώρα για τον Ferrell στην ταινία... θα κάνω υπομονή. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Dick Sargent. Και αν θες διάβασε το edited post μου πιο πάνω που γράφω και μερικά άλλα πραγματάκια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ξεκίνησα να βλέπω την ταινία και κάπου πριν αρχίσει να φαίνεται ότι είναι μάγισσα την παράτησα και πήγα για παγωτό. Ούτε καν η νοσταλγία δεν την έσωσε (κι έχω κι εγώ πολύ από δαύτην, και με το Bewitched και με το Τζίνι). Πιστεύω ότι το σενάριο ήταν πιθανότατα "βεβιασμένα" γραμμένο. Η αδελφή μου -ήρωας- που την είδε μέχρι τέλους, μου είπε ότι δεν έχασα και τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ο Will Ferrell ήτανε η αποτυχία της ταινίας για μένα. Ήτανε τουλάχιστον κακός. Και ναι και το σενάριο είχε τρύπες, κι εμένα μου άρεσε η σειρά και το Τζίνι, για την ακρίβεια ήταν οι αγαπημένες μου σειρές νομίζω, αλλά η Νικόλ πιστεύω πως ήταν υπέροχη. Πήρε τη μαγισσούλα που γνωρίζαμε και την έκανε κάτι άλλο, διαφορετικό και στέρεο όμως. Κι αν κρίνει κανείς γενικότερα από τη σκηνοθεσία της ταινίας, τον τρόπο που απέδωσαν ένα σενάριο που θα μπορούσε όντως να είναι πολύ χαριτωμένο και τους υπόλοιπους ηθοποιούς (οκ, εκτός από το τη Σίρλεϋ παρόλο που δεν έκανε τίποτα καινούργιο, την απέδωσε πολύ πολύ καλά τη μητέρα της) η Νικόλ την έκανε μόνη της αυτή τη δουλειά με τη μάγισσα. Εγώ και μόνο γιαυτό νομίζω πως αξίζει τον κόπο να δώσεις δυο ευρώ (στη χειρότερη αν είναι ακριβό το βίντεοκλάμπ σου δηλαδή) και να περάσεις ένα απόγευμα μαζί της.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η Νικόλ ήταν αξιοπρεπέστατη σαν Ίζομπελ/Σαμάνθα. Και στο προφίλ μοιάζει με την E. Montgomery και αυτό το άκρως ελκυστικό/ερωτικό/χαριτωμένο/να-σου-ανοίγει-η-καρδιά "κούνημα" της μύτης το έκανε πολύ καλά!

 

Απλά - και γι'αυτό είπα στο Σποκ πως ήταν καλύτερο να δει την αρχική σειρά, μια που δεν ήξερα πως την είχε δει - το ριμέικ ήταν σχετικά απογοητευτικό γιατί πολλοί περιμέναμε περισσότερα. Τουλάχιστον πως θα πρόσεχαν και τον "Ντάριν" όσο πρόσεξαν τη "Σαμάνθα".

Τουλάχιστον στα δύο ριμέικς του I Dream of Jeannie, εκτός ότι έπαιζε η Barbara Eden ΚΑΙ στα δύο, και στο 1ο "15 Years Later" έπαιζαν και ο Bill Daily και ο Hayden Rorke (ο φίλος τους και ο γιατρός αντιστοίχως) ο ηθοποιός που έπαιζε τον Νέλσον ήταν αξιοπρεπής κι ας μην έμοιαζε με τίποτα στον Larry Hagman. Eνώ στο δεύτερο - όπου επίσης δεν μπόρεσε να παίξει ο Hagman - ο Νέλσον δεν είχε κάποιο ρόλο.

 

Στο Bewitched όμως, ένας τόσο σημαντικος ρόλος όπως του Ντάριν (στο μυαλό μας ο "Ντάριν" ήταν, όπως και η Νικόλ ήταν η Σαμάνθα) ο Will Ferrell ούτε ταίριαζε, ούτε έπαιζε καλά (μάλλον καραγκιοζιλίκια έκανε) και σίγουρα δεν βοηθούσε μα με ΤΙΠΟΤΑ και το σενάριο! Δηλαδή φαινόταν ο άνθρωπος πως ούτε καταλάβαινε το ρόλο, ούτε ήθελε καν να βρίσκεται εκεί που βρίσκεται.

 

Πάντως εντάξει (εδώ μιλάω συναισθηματικά) δεν είναι κακή ταινία. Απλά δεν τιμά τη σειρά στην οποία βασίζεται, έχει τα κενά στην πλοκή που λέγαμε και διάφορα άλλα προβλήματα, αλλά δεν είναι πως δεν βλέπεται. Οι αντιδράσεις που άκουσα (την είδα δύο φορές στη Θεσσαλονίκη, μία με άσχετους φίλους και μία, καλή ώρα, με τον Celeborn και τη Nienna) ήταν από "γούτσου" (αυτό ήταν της Αλίνας), μέχρι 'τι έγινε ρε παιδιά? Ποιοί είναι όλοι αυτοί?" μέχρι "Δεν άφηναν να δούμε κανένα ολόκληρο επεισόδιο από το αληθινό Bewitched αντί να γυρίσουν την υπόλοιπη ταινία?" (αυτό ήταν από τον αδελφό μου και αναφερόταν στα αποσπάσματα από επεισόδια που διάνθιζαν την ταινία σε κάποια σημεία). :atongue2:

Πάντως, το dvd το αγόρασα όταν το βρήκα φτηνό! ;)

Link to comment
Share on other sites

Btw, τη σειρά την έβαλε πριν ένα-δυο χρόνια το TV Μακεδονία πάλι, αλλά ως εκ θαύματος και μεγίστης εκπλήξεως, την έπαιξε... ούτε καν μισή (τι απροσδόκητο για ελληνικό κανάλι...)!

Link to comment
Share on other sites

Btw, τη σειρά την έβαλε πριν ένα-δυο χρόνια το TV Μακεδονία πάλι, αλλά ως εκ θαύματος και μεγίστης εκπλήξεως, την έπαιξε... ούτε καν μισή (τι απροσδόκητο για ελληνικό κανάλι...)!

 

Φοβερά απροσδόκητο όντως!! Αν και νομίζω πως με όλες τις φορές που έχει παιχτεί η σειρά, μισή από δω, μισή από κει, πρέπει να έχει παιχτεί ολόκληρη! :lol:

Link to comment
Share on other sites

bewitched.jpg

 

Plot

Out in California's San Fernando Valley, Isabel is trying to reinvent herself. A naïve, good-natured witch, she is determined to disavow her supernatural powers and lead a normal life. At the same time, across town, Jack Wyatt a tall, charming actor is trying to get his career back on track. He sets his sights on an updated version of the beloved 1960s situation comedy Bewitched, re-conceived as a starring vehicle for himself in the role of the mere-mortal Darrin. Fate steps in when Jack accidentally runs into Isabel. He is immediately attracted to her and her nose, which bears an uncanny resemblance to the nose of Elizabeth Montgomery, who played Samantha in the original TV version of Bewitched. He becomes convinced she could play the witch Samantha in his new series. Isabel is also taken with Jack, seeing him as the quintessential mortal man with whom she can settle down and lead the normal life she so desires. It turns out they're both right--but in ways neither of them ever imagined.

 

Nicole Kidman .... Isabel Bigelow/Samantha

Will Ferrell .... Jack Wyatt/Darrin

Shirley MacLaine .... Iris Smythson/Endora

Michael Caine .... Nigel Bigelow

 

 

Γλυκια σοκολατα με ζαχαρωτα απο μια αλλη εποχη που μεσα απο αυτη την εξαισια ταινια ρομαντισμου και αθωας αγαπης παιρνει ζωη. Ομορφα χρωματα, καλο χιουμορ, αρκετα καλες ηθοποιηες απο τους υπογραμισμενους και μια γευση απο τα παλια.

 

Νικολεττα κουναει πολυ καλα την ... μυτη της ... φτου σας ρεμαλια δεν ειναι εκει τα ματια της.

 

Πολυ γλυκουλικο αλλα....δεν φτανει ουτε στο δαχτυλακι του original Bewitched (η Montgomery ηταν εκπληκτικη και η Agnes Moorehead-η φοβερη μαμα Εντορα- ολα τα λεφτα!)

Μολαταυτα, μια ταινια ειλικρινης στις προθεσεις της κι ως εκ τουτου πολυ διασκεδαστικη

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η Agnes Moorhead ως Endora δεν παιζόταν πραγματικά! Απίστευτη και σαν ηθοποιός και σαν "φάτσα". Αυτό το τρομερό "glare" που είχε, το κοφτερό βλέμα της το λάτρευα πραγματικά αν και δε θα ήθελα να την είχα ως πεθερά. :atongue2:

Ακριβώς επειδή η Ενδόρα ήταν πάντα "δύναμη ελέγχου" οι σκηνές με τον Μωρίς, τον άντρα της και πατέρα της Σαμάνθα, ήταν επίσης άπαιχτες κυρίως όταν φαινόταν να βράζει από ζήλια όταν ο Μωρίς βρισκόταν με κάποια πεταχτή, μινοφορούσα μαγισσούλα ή Γαλλιδούλα! Εκεί ήταν που η Ενδόρα δεν ήταν πια "κυρίαρχος" του παιχνιδιού και οι αντιδράσεις της ήταν *τέλειες*!!! Όλα τα λεφτά! Και ο οποίος Μωρίς ήταν επίσης καταπληκτικός!

 

Λέγεται, και σίγουρα έχει συμβεί σε αρκετές περιπτώσεις αποδεδειγμένα, πως από τότε που πέθανε το '74 κάθε χρόνο τη μέρα του θανάτου της, κάποιος πάει και εναποθέτει ένα μπουκέτο λουλούδια στον τάφο της, *κάθε* χρόνο, αλλά δεν έχουν βρει ποιος είναι. Συγχρόνως σε κοντινούς τοίχους γράφει "Agnes Moorhead is God".

 

H ίδια η Moorehead πάντως αν και ήταν εξ ίσου "ισχυρός χαρακτήρας" και "forbidding" όσο και η Ενδόρα, ήταν μάλλον το ανάποδό της σαν αξίες. Ήταν πάρα πολύ θρήσκα, πολύ πνευματική, και συχνά "μάλωνε" τους συμπρωταγωνιστές της και το τηλεοπτικό συνεργείο όταν πέταγαν καμμια παλιοκουβέντα στη διάρκεια των γυρισμάτων (God is listening! έλεγε) και ειδικά τον David White (Larry) και την Ελίζαμπεθ, όταν έπαιζαν ατελείωτα παιχνίδια bridge ή whist στα διαλείμματα των γυρισμάτων!

 

(Τα παραπάνω στοιχεία τα έχω διαβάσει στο "The Bewitched Book" του Herbie J. Pilato)

 

post-59-1220888944_thumb.jpg

 

Aτελείωτη και, ναι, σέξυ Ενδόρα!! :worshippy:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ο Μωρίς ήταν πράγματι άπαιχτος! Το επεισόδιο της σειράς που μου έχει μείνει περισσότερο από όλα στη μνήμη είναι το διπλό, όπου ο Μωρίς δίνει στον Ντάριν ένα ρολόι που τον κάνει μάγο! Darrin, the Warlock λέγεται, καταπληκτικό!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόση κουβέντα δεν άντεξα και ξαναείδα χτες την ταινία, και διάβασα και μερικά στοιχεία για την παραγωγή.

 

Λοιπόν, ο Will Ferrell όντως είναι σχεδόν υστερικός σε πολλές σκηνές, και δεν βρήκα καθόλου αστείες τις διάφορες μιμήσεις και υπερβολικές κινήσεις που έκανε. Σ'αυτό όμως φταίει και η σκηνοθέτις Νοra Ephron που ήταν συγχρόνως σεναριογράφος ΚΑΙ παραγωγός, η οποία είναι πιο γνωστή για ρομαντικές κωμωδίες της σε στυλ των "chick-lit" βιβλίων.

 

Εκτός ότι έδωσε το ελεύθερο στον Ferrell να κάνει διάφορα ad-libs, το σενάριο γραφόταν και ξαναγραφόταν ακόμα και στη διάρκεια των γυρισμάτων, ακόμα και - εξωφρενικο αυτό - και μετά το πέρας των γυρισμάτων πράγμα που είχε σαν αποτέλεσμα τα συνεχή reshoots στη διάρκεια και μετά το τέλος των γυρισμάτων, πολλά από τα οποία reshoots ούτε καν χρησιμοποιήθηκαν με τα συνεχή revisions του σεναρίου (μέχρι και διαφορετικά τέλη της ταινίας γυρίστικαν)!!

Για κάποιο λόγο άλλαξε τελευταία στιγμή και το soundtrack! Πώς να βγει μετά στρωτή ταινία?

 

Γενικά η χημεία ανάμεσα στον Ferrell και την Kidman ήταν ανύπαρκτη (πήραν το βραβείο Razzie για το χειρότερο κινηματογραφικό ζευγάρι της χρονιάς), αν και - εκεί τα κατάφερε προφανώς η σκηνοθέτης - οι ρομαντικές σκηνές μετά τα υστερικά του Ferrell, από τη μέση και μετά της ταινίας ήταν καλές.

 

Όπως έλεγα και πιο πάνω, η ταινία δεν σου αφήνει δυσάρεστη γεύση. Μια ελαφριά νύστα μόνο στο πρώτο μισό κυρίως και έναν εκνευρισμό σε σκηνές όπως εκεί που ο Jack φτάνει με το ποδήλατο στο στούντιο, μαγεμένος υποτίθεται, και τραγουδά το παιδιάστικο "name game" δηλαδή το

 

"Ιsobel, Isobel, bo-bel

banana fana fo-fel

fee-fi-mo-mel

Isobeeeel"

 

και δώστου μετά το ίδιο τραγουδάκι με το δικό του όνομα

 

Jack, Jack, bo-back

banana fana fo-fack

fee-fi-mo-mack

Jaaaaaack"

 

ή τις πιρουέτες του και τις άλλες grandiose χειρονομίες. Το νούμερο με το χορό όμως που χορεύουν το τραγούδι με το θέμα του Bewitched ήταν ωραίο, και μετά τη μέση η ταινία στρώνει κάπως σεναριακά και η Νικόλ συνεχίζει να δινει ρέστα! Δεν ξέρω μόνο αν άξιζε τα 20.000.000 δολλάρια που πήρε ο Mr. Ferrell για να παίξει στην ταινία...

Ούτε πόσο πληρώθηκαν οι άλλοι ηθοποιοί, ειδικά η Νικόλ Κίντμαν, η Σίρλευ ΜακΛαίην αλλά και ο Michael Caine που έπαιζε τον πατέρα της Ίζομπελ και όντως θύμιζε κάπου τον Μωρίς. Αλλά εκείνοι, και κυρίως η Νικόλ, σίγουρα τα άξιζαν τα χρήματά τους, παρόλο που εισπρακτικά η ταινία πάτωσε.

 

Δυστυχώς, αν και ήδη συζητιόταν τότε αναβίωση του τηλεοπτικού Bewitched (όχι βέβαια με τη Νικόλ στο ρόλο) μετά την αποτυχία της ταινίας αυτό το σχέδιο δεν υπάρχει περίπτωση να υλοποιηθεί. Ελπίζω μόνο να μη γίνει τίποτα παρόμοιο και με το Σταρ Τρεκ. ;)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..