Jump to content

Eragon (2006)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Σύντομα, θα βγει η ταινία Eragon, βασισμένη στο γνωστό μυθιστόρημα φαντασίας.

 

Προσωπικά, δεν το έχω διαβάσει. Ποια η γνώμη σας; Θα είναι κάτι καλό;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ το έχω διαβάσει, αλλά απο μια περίληψη που είχε πάρει το μάτι μου κάπου, είναι το κλασικό πιασάρικο χαζό μυθιστόρημα φαντασίας για παιδιά: Ο νεαρός που θα γίνει ο εκλεκτός και καβαλάει το δράκο και γίνονται φίλοι και κάνουν περιπέτειες.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ το έχω διαβάσει, αλλά απο μια περίληψη που είχε πάρει το μάτι μου κάπου, είναι το κλασικό πιασάρικο χαζό μυθιστόρημα φαντασίας για παιδιά: Ο νεαρός που θα γίνει ο εκλεκτός και καβαλάει το δράκο και γίνονται φίλοι και κάνουν περιπέτειες.

 

Χεχε. Αυτό ξέρω κι εγώ, αλλά είπα να ρωτήσω. :D

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ το έχω διαβάσει και μάλλον συμφωνώ μαζί σας ως προς το ποιο θα είναι το ποιόν της, αλλά ρε παιδί μου να ήταν μόνο ο Τζέρεμι Άιρον έχει καλώς, έπαιξε και στο Μάγοι και Δράκοι....-δε θα παραθέσω σχόλιο...όχι...θα συγκρατηθώ- αλλά παίζει κι ο Τζον Μάλκοβιτς κι αν δεν έχω χάσει επεισόδια οι επιλογές που κάνει είναι συνήθως της προκοπής.

 

 

Επίσης από ένα κακό βιβλίο καμιά φορά μπορεί να βγει μια καλή ταινία, το αντίστροφο δε γίνεται με τίποτα. Δεν ξέρω...

 

I am confused...

Link to comment
Share on other sites

Jeremy Irons... John Malkovich... :wub::wub::wub: Ας ελπίσουμε πως η ταινία θα είναι στο επίπεδό τους...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο η Σταστιστική όσο και η Εμπειρία μας έχουν διδάξει ένα πράγμα, Nienna.

'ΟΧΙ. Πιθανότατα η ταινία θα είναι από τον σεναριογράφο και σκηνοθέτη του Dungeons and Dragons, που σημαίνει άλλη μιάμιση ώρα από τη ζωή μας χαμένη.

Όσο και αν τους αγαπάς αυτούς τους δύο, καμιά φορά, απλά, δεν τους βοηθάει κανείς να κάνουν τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και το ''Λέμονι Σνίκετ" που το είχαν παινέψει οι κριτικοί, δεν έπιασε,λέει, τα λεφτά που περίμεναν οι παραγωγοί. Το κοινό τώρα πια είναι πολύ απαιτητικό.

 

Γι' αυτό το Εραγκον θα πρέπει να το δουλέψουν, αλλιώς δεν θα το δει κανείς.

Ηθοποιούς έχουνε ,εφέ έχουνε, κανά σκηνοθέτη να βρούνε... έχει ότι χρειάζεται για να βγει καλό. Ας μη βιαζόμαστε.

 

Βέβαια, το βιβλίο δεν είναι τόσο γνωστό, και ο νεαρός πρωταγωνιστής δεν έχει προηγούμενη πείρα -πράγμα που σημαίνει ότι θα μοιάζει σαν αγγούρι δίπλα τους άλλους - αλλά αυτά διορθώνονται.

 

Αγόρι με δράκο σε περιπέτειες?

Αυτό δεν θυμίζει την Ιστορία χωρίς Τέλος?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όχι και τόσο, αν θερήσεις ότι το Eragon είναι ένας Potter-clone και το Παραμύθι Χωρίς Τέλος χαρακτηρίζεται από μια ονειρική πρωτοτυπία...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όχι και τόσο, αν θερήσεις ότι το Eragon είναι ένας Potter-clone

 

Δεν ξέρω καθόλου τι παίζει σε αυτό το βιβλίο, μόνο ότι έχουμε πει εδώ.

Εχω δει πάντως ότι αυτός ο Παολίνι έχει γράψει και συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λοιπον, η εν λόγω ταινία έρχεται και σε μας στις 14 του μηνός - αυτη την Πέμπτη. Δεν πιστεύω να xει διαβάσει κανεις τελικά το βιβλιο ε; Πάντως είμαι διατεθιμένη να της δώσω μια ευκαιρια - έρχονται και Χριστούγεννα άλλωστε, μιάμιση ωρίτσα με παιδιά, δράκους, φωτιές, περιπέτειες και happy endings δε θα είναι τόσο άσχημα :tongue:.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το trailer πρόσφατα και μου άρεσε. Ωραία εφέ, ιδίως οι δράκοι, και από ιστορία καλή είναι, αν και θα έλεγα λίγο DnDίστικη. Τα βιβλία τα έχω πάρει (Eragon και Eldest) αλλά δεν έχω αξιωθεί να τα διαβάσω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει ακομα τα βιβλια αλλα το γεγονος οτι τα εγραψε μικρος σε ηλικια συγγραφεας με κανει να ελπιζω οτι ακομα και αν δεν ειναι οτι ποιο καλογραμμενο εχω διαβασει θα εχει λιγη αθοοτητα μεσα ( θα τα διαβασω με τη πρωτη ευκαιρια ) τωρα οσο αφορα τη ταινια... μονο και μονο για να υποστηριξω τις ταινιες fantasy θεματολογιας που παραδοσιακα δεν παιζονται καν στα ελληνικα cinema θα τη δω :)

 

παρεπιπτοντως κανονιζουμε με το συλλογο να παμε στις 19/12 να τη δουμε ολοι μαζι :) δε ξερω που και ωρα ακομα αλλα θα τα κανω ποστ εδω και οσοι θελετε να παμε οοολοι μαζι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δέν εμπιστευόμαι τα παιδιά-συγγραφείς-θαυμάτα. Δέν θέλω να είμαι προκατελλειμένος αλλα φαντάζομαι ένα έργο μέσα στα κλισέ του μοντέρνου φάντασυ. Δέν είδα τα Χάρρυ Πλότερ και ούτε με ενδοιαφέρει να δώ αυτό. Αυτά που θα έχουν πράγματι ενδοιαφέρον είναι το "The pathfinder", οι ταινίες που θα αφορούν έργα του Χάουαρντ (έχει ανακοινωθεί Κόναν, Μπράν ΜακΜόρν, Κόκκινη Σόνυα, και ένα γουέστερν το "Voltures"). Επίσης η ψυχή μου ανοίκει στο απόλυτο έπος του 2007 που δέν είναι άλλο απο το: Talladega Nighs: The ballad of Ricky Bobby(the story of a man who could only count to number 1)

Link to comment
Share on other sites

Oντως το trailer του Eragon ήταν πολύ καλό.Ας ελπίσουμε να αξίζει και η υπόλοιπη ταινία...

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία δεν αποκλείεται να είναι καλή, αφού και τις προϋποθέσεις έχει και δυνατό καστ. Όμως είναι φανερό ότι πρόκειται για άλλο ένα κινηματογραφικό marketing trick αφού αν προσέξει κανείς το story είναι ουσιαστικά μία προσαρμογή του concept του star wars! Πράγματι έχουμε πάλι μία μάχη ανάμεσα στο καλό που είναι οι Δρακο-Καβαλάρηδες, όπως ήταν αντίστοιχα οι Τζένταϊ και στο κακό, όπου ο Galbatorix προερχόμενος από τους καλούς δημιουργεί το δικό τάγμα χρησιμοποιώντας την σκοτεινή μαγεία, όπως δηλαδή ο Νταρθ Βέιντερ με την σκοτεινή πλευρά της δύναμης! Τότε εμφανίζεται ο ήρωας της παρούσας ιστορίας μας, αντίστοιχα ο τότε Λουκ Σκάιγουοκερ, ο οποίος πρέπει να σώσει τον κόσμο από την κακιά αυτοκρατορία! Φυσικά όλα είναι παρόμοια από πλευράς κάστινγκ και παραγωγής έτσι ώστε ο σημερινός ήρωας να είναι σαν ηθοποιός σχεδόν παγκοσμίως άγνωστος, όπως και ο τότε νεαρός Σκάιγουοκερ, αλλά πλαισιωμένος από σύγχρονα ιερά τέρατα της μεγάλης οθόνης, όπως ο Άιρονς και ο Μάλκοβιτς, τότε είχαμε τον αξέχαστο Άλεκ Γκίνες!

 

Το κλισέ είναι αυτό που σίγουρα πουλάει και σπάει τα ρεκόρ στο box office. Αυτό είναι και το κύριο μέλημα της έρευνας αγοράς των παραγωγών όταν δεν υπάρχει ένα πρωτότυπο σενάριο στο συγκεκριμένο είδος του Fantasy αλλά και σε κάθε είδος (genre) και επιπλέον όταν ο κόσμος του κινηματογράφου έχει πολύ νωπές μνήμες από την τεράστια επιτυχία της τριλογίας του Τόλκιν. Άρα η ρήση: "Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί" ισχύει σε αυτή την περίπτωση! Θα είναι μία προσεγμένη ταινία που θα μας δώσει ευχάριστες στιγμές αλλά τίποτα καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι αυτο.... οι ευχαριστες στιγμες εχουν αρχισει να ειναι few and far between....

Link to comment
Share on other sites

Τότε και το Starwars είναι κλεμένο απο ιδέα του Τολκιν! Ας θυμηθούμε τον Σάρουμαν και ποιον ακριβώς ρόλο βάραγε.

Link to comment
Share on other sites

Τότε και το Starwars είναι κλεμένο απο ιδέα του Τολκιν! Ας θυμηθούμε τον Σάρουμαν και ποιον ακριβώς ρόλο βάραγε.

 

To Star Wars σαν story ειναι σχεδον remake του The Hidden Fortress του Κουροσαβα:)

Το Eragon παντως δε ξερω τι μπορει να λεει. Γενικα δεν ειμαι του Fantasy αλλα και αντικειμενικα οι περισοτερες ταινιες του ειδους, συνηθως ειναι κλισε, πιασαρικα αφελεις και κακογουστες... Το μονο που εχει αλλαξει τοσα χρονια ειναι η ποιοτητα των εφφε. Απο το trailer παντως μια απο τα ιδια φαινεται :/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον θα πάω σήμερα να δω την ταινία οπότε θα σας γράψω εντυπώσεις :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον θα πάω σήμερα να δω την ταινία οπότε θα σας γράψω εντυπώσεις :D

 

Είδα την ταινία χθες, και ήταν πραγματικά απαίσια.

 

Άθλιοι διάλογοι-ξεπατικωτούρες από Starwars και LOTR, άθλια αφήγηση και μετριότατη σκηνοθεσία, ανεπαρκής ηθοποιία (Ο Μάλκοβιτς ήταν τελείως γραφικός, κι ο κακομοίρης ο Irons πλέον θα κάνει οτιδήποτε για το ΕΦΑΠΑΞ) και βαρετό soundtrack.

 

Μόνο τα εφέ ήταν καλά (ΠΟΛΥ καλά!), αλλά δεν αρκεί αυτό.

 

Bottom Line: Το Έραγκον ήταν χειρότερο ακόμα κι'απ'τη Νάρνια.

 

Το Έραγκον σα βιβλίο δε με χάλασε (αντιθέτως, μου άρεσε αρκετά, παρά τα μικροελαττώματά του), αλλά αν και η διασκευή του Eldest (της συνέχειας) είναι έτσι, καλύτερα να κάνω τα επτά ευρώ μου σουβλάκια.

 

Νεκ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πήρε πάρα πολύ κακές κριτικές παντού και όλοι μιλάνε για έναν σίγουρο νικητή στα "βατόμουρα" και για το ότι είναι για το fantasy ότι ήταν το Battlefield Earth για την ΕΦ. (Αν και μάλλον ξεχνάνε το Dungeons and Dragons... βέβαια το D&D δεν είχε διαφημιστεί τόσο και γενικά δεν νομίζω ότι ήταν τόσο "φιλόδοξο" όπως το Eragon που κάπου διάβασα ότι σκοπός τους ήταν να μας κάνουν να ξεχάσουμε τον Άρχοντα... ναι εντάξει, ότι πείτε παιδιά :tongue: )

 

Σε σχέση με το πόσο αντιγράφει το SW διάβασα μια καταπληκτική ατάκα από κριτικό: "Μy advice for the kid: keep your tongue out of the princess's mouth." :lol:

 

Επίσης: "Α movie based on a crappy fantasy novel written by a 15-year old whose parents self-published the book for him, and then went on a whirlwind tour of ruthless self-promotion to appeal to the Potter-buying crowd. Oh yeah, sign me up for that!"

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είδα τις κριτικές σας μετά από την ταινία. Μέτρια εφέ, εμετικοί διάλογοι, απαίσιες ερμηνίες (μόνο ο Irons το σώζει κάπως) και ένα στόρυ part generic fanrtasy three parts star wars, για να παραφράσω μια από τις απίστευτες φιλοσοφικές ατάκες της ταινίας. Όχι τελείως χάλια, αλλά κακό.

Link to comment
Share on other sites

Οκ...another one bites the dust...(αναστεναγμός). Που οδεύει ο φανταστικός κινηματογράφος;...

Τουλάχιστον μου γλιτώσατε τα 7 ευρώ μου, ήμουν ειλικρινά διατεθιμένη να της δώσω μια ευκαιρια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν συνηθίζω να βασίζομαι σε κριτικές άλλων αλλά τώρα απογοητεύτηκα :frown: :badmood:

Από το τρέιλερ κατάλαβα ότι δεν μπορώ να περιμένω και πολλά. Δεν με τύφλωσαν τα εφέ. Δεν τα θεώρησα και κάτι το σπουδαίο. Ο πρωταγωνιστής έδειχνε τελείως ατάλαντος. Είναι γνωστό ότι καλοί ηθοποιοί αναλώνονται τελευταία σε ταινίες ότι κάτσει λόγω ανταγωνισμού.

 

Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι έρχεστε και εσείς να επιβεβαιώσετε τα παραπάνω.

Ίσως το δω για το γαμώτο της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Οντως, η ταινία δεν ήταν όπως θα την περίμενα.Οι διάλογοι ήταν χάλια με πολλές επαναλήψεις ,για να μην πω και για την ερμηνεία του πρωταγωνιστή...Επίσης όλα στην ταινία γίνονταν πολύ γρήγορα λες και βιαζόταν ο σκηνοθέτης να την τελειώσει. :tease:

Αν και δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, πιστεύω οτί θα είναι καλό παρόλο που το αδικεί η ταινία. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Eragon (2006)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..