Jump to content

Η Δυσλειτουργεία της Πραγματικότητας


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν αυτός ο τίτλος σας θυμίζει κάτι.

Στα αγγλικά The Reality Disfunction. Peter Hamilton. Η καλύτερη space opera.

Τώρα και στα ελληνικά από ττις εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος.

Για όσους το ξέρουν δεν χρειάζεται να πω τίποτε άλλο.

Για όσους δεν το ξερουν, να σπεύσουν να το αγοράσουν/διαβάσουν/ζητήσουν δώρο για τα Χριστούγενα από τον ΑηΒασίλη. Γιατί έχω μια απορία. Ο τίτλος του βιβλίου λέει "Η ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ A' T" και "Η ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ Β' T". Το The Reality Disfunction είναι από μόνο του ο πρώτος τόμος της τριλογίας. Τι θα κάνουν, θα κυκλοφορήσουν 6 τόμους; Και ο κάθε τόμος κάνει 33 ευρώ! Είναι μεγάλο βιβλίο αλλά έτσι θα είναι απρόσιτο.

Την τριλογία την έχω διαβάσει στα αγγλικά και ήταν από τα καλύτερα βιβλία επιστημονικής φαντασίας που έχω διαβάσει ποτέ.

Αν το ξεκινήσεις χάνεσαι μέσα στον φουτουριστικό κόσμο του και εύχεσαι να είχαν ήδη γίνει πραγματικότητα κάποιες από τις εφευρέσεις του. Εξαιρετικά μεγάλο (όπως και τα περισσότερα βιβλία αυτού του συγγραφέα), σε τρομάζει με τον όγκο του, αλλά σίγουρα αξίζει να το διαβάσει κανείς.

Σε όλη την ιστορία έχω μόνο μια ένσταση, η οποία όμως αξίζει να συζητηθεί από όσους το έχουν διαβάσει, σε κάποιο άλλο ποστ.

Στην ελληνική έκδοση η ένστασή μου είναι για το εξώφυλλο, το οποίο βρίσκω απαράδεκτο. Μου θυμίζει κάτι συλλογές διηγημάτων εφ της δεκαετίας του 80. Για την μετάφραση δεν ξέρω τίποτα. Και φυσικά η τιμή...

Edited by Sitronella
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου τον τελευταίο καιρό ακόμα διαβάζω το τελευταίο μέρος, το The Naked God. Πάντως αν θές άνοιξε ένα topic. Ελπίζω να το τελειώσω μέσα στο Σ/Κ μιας και μου λείπουν μόνο 200 σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Χο!Με την περιγραφη σου Σιτρονελα με...πορωσες(...)!

Βεβαια με αυτο που ειπες για την τιμη...ηρθαμε στα ισια μας.Δε νομιζω να το διαβασω συντομα.Αλλα μου αρεσει η διαστημικη οπερα.

Παντως ειναι dysfunction.Μολις εψαξα στο αμαζον(αφου ειπα οτι πορωθηκα!)

Κοιταξτε στο http://www.amazon.com/gp/product/044660515...=books&v=glance

Amazon.com: The Reality Dysfunction Part I: Emergence: Books: Peter F. Hamilton

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε Heiron, ένα ορθογραφικό λαθάκι ήταν, μη βαράς.

Πάντως αν πρόκειται να το αγοράσει κανείς στα αγγλικά, αξίζει να επισκεφτεί το Amazon αγγλίας, όπου κυκλοφορεί ο κάθε τόμος αυτούσιος και όχι σε δύο μέρη, όπως είδα ότι γίνεται και στην Αμερική, και μάλιστα με πολύ χαμηλή τιμή, μόλις 5,39 λίρες έκαστος. Δηλαδή εκεί που στην Ελλάδα θα χρειάζεται κανείς να δώσει 200 ευρώ για τους 6 τόμους, από την Αγγλία τους παίρνει με 16 λίρες (23,5 ευρώ)!!! άντε με τα μεταφορικά 30 ευρώ!

Φυσικά πρέπει να ξέρεις αγγλικά. Αν ξέρεις, τότε αξίζει μια που το original είναι πάντα καλύτερο και η τιμή... ούτε καν συγκρίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Eίναι εκπληκτική σειρά. Έχω διαβάσει μόνο τον πρώτο τόμο και ενθουσιάστηκα. Είναι hard sci-fi-space opera πραγματικά για τον 21ο αιώνα. Το συνιστώ και γω ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις το τελειώσα και για όποιον θέλει να διαβάσει λίγα λόγια για τα βιβλία ας τσεκάρει το Blog. Οπότε για λέγε Σιτρονέλλα ποια είναι η ένστασή σου πάνω στην τριλογία; Αν θες άνοιξε ένα νέο topic για αυτό ή απλώς το συνεχίζουμε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, (καλως ξαναόρισα) η ένστανση που είχα(με) με την τριλογία είναι η εξής:

 

 

Μας την έσπασε το τέλος: ο απο μηχανής θεός. Θεωρήσαμε ότι δεν ήταν άξιο τέλος για ένα τέτοιο έργο. Σε φτάνει σε μία κορύφωση, και μετά, σχεδόν από το πουθενά, έρχεται ένα παντοδύναμο κατασκεύασμα, και λύνει όλα τα προβλήματα με την μία. Μας χάλασε τελείως.

 

Βέβαια, αυτό σε καμία περίπτωση δεν χαλάει την μεγάλη ευχαρίστηση που μας έδωσε η τριλογία όταν την διαβάζαμε. Καταπληκτική. Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να μην το είχα διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο Joshua

 

είναι ο σούπερ ντούπερ τύπος που από το τίποτα καταλήγει να τα κάνει όλα μόνος του, να σώσει ολόκληρο τον κόσμο. Έλεος...

 

Φυσικά το θεωρώ το καλύτερο βιβλίο καθαρής science fiction που έχω διαβάσει. Και σίγουρα ένα από τα επόμενα πράγματα που θα διαβάσω θα είναι το Pandora's Star, μια που ο Koyan το θεωρεί ακόμα καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εμένα βέβαια δεν με χάλασε από την στιγμή που εξηγούνται με κάποιο λογικό τρόπο, αφού ο Joshua εκείνη την στιγμή δεν είναι απλώς άνθρωπος, αλλά ελέγχει τις κβαντοφυσικές δυνάμεις της φύσης μέσα από το Sleeping God. Δεν είναι από μηχανής Θεός ακριβώς αν και όντως το τέλος ήταν αρκετά γρήγορο. Και ο Joshua είχε από την αρχή δείξει αρκετά υπεύθυνος σε όλη την ιστορία, και δεν με εξέπληξαν οι αποφάσεις που πήρε.

 

 

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Και μία μακροσκελής απάντηση:

 

 

Λέγοντας απο μηχανής θεό δεν εννοούμε τον Josua αλλά την ιδέα ότι "εχουμε το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχει αντιμετωπίσει η ανθρώπινη φυλή, και βρίσκουμε στην άκρη του σύμπαντος ένα κατασκεύασμα, που δίνει την λύση". Αυτό είναι "απο μηχανής θεός".

Και ο Joshua απο την αρχή είναι ένα ανεύθυνο κωλόπαιδο, το οποίο κοροιδεύει τις αρχές των κόσμων τους οποίους επισκέπτεται (με το να κοιμάται με την σύζηγο του οικοδεσπότη του και να ξεπαρθενέυει και την κόρη του σε ένα κόσμο καθαρά συντηρητικό). Αν θυμάμαι καλά σε κάποια φάση κρατάει τσίλιες σε παράνομες μεταφορές κλπ. Το ότι παίρνει τις σωστές αποφάσεις δεν είναι κάτι που το περιμένεις από την προηγούμενη συμπεριφορά του.

Ακόμα και έτσι, είναι ο σουπερ μαγάουα τύπος που σώζει τον κόσμο με το μικρό του δαχτυλάκι, στο τέλος αποκαθιστά την κορασίδα (αφού αυτή πέρασε από της εκδιδομένης το κιγκλίδομα για να τον βρεί και να του πεί ότι την γκάστρωσε, αλλιώς αυτός ποτέ δεν θα το μάθαινε), η πριγκίπισσα θέλει να μείνει έγγυος με το μωρό του χωρίς να του ζητάει τίποτα (και το κάνει), αποκαθιστά τον μεγαλύτερο αδερφό του, και μάλλον ανακαλύπτει και ποιός σκότωσε και τον Jimmy Hoffa (αφού μαθαίνει τα πάντα για το σύμπαν που έβλεπε ο sleeping god).

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εκείνο που εννοώ με τον Joshua είναι ότι μέσα από την όλη ιστορία μεγαλώνει, και υπάρχουν αρκετές σκηνές όπου αναρωτιέται για διάφορα πράγματα. Ναι ίσως είναι κωλόπαιδο στην προσωπική του ζωή αν και δεν θα το έβαζα έτσι ακριβώς. Μην ξεχνάς την ηλίκια του. Υποτίθεται ότι στην ιστορία αυτή είναι μεταξύ 18-22 χρονών. Και η υπευθυνότητα που δείχνει είναι προς το πλήρωμά του από την αρχή. Δεν τους κρύβει τι κάνει ή τι πρόκειται να κάνει. Δεν κατηγορεί τους άλλους για τα δικά του λάθη. Βάλτον σε αντιπαράθεση με τον Duchampe, ο οποίος δεν βλέπει μπροστά του. Ο οποίος κατηγορεί όλους τους υπόλοιπους εκτός από τον εαυτό του.

Εγώ δεν περίμενα ότι στο τέλος θα έλυνε όλα τα προβλήματα o Sleeping God, περίμενα περισσότερο να θέσει κάποια βάση για την επίλυση, να έδινε κάποια στοιχεία για το πως θα λυνόταν το όλο ζήτημα. Όπως είπα το τέλος ήταν κάπως γρήγορο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..