Jump to content

American gothic (1995-1996)


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς θυμάστε αυτή τη σειρά που είχε δείξει παλιά η Ελληνική τηλεόραση. Πρωταγωνιστές της ήταν ένας σερίφης μιας μικρής επαρχιακής αμερικάνικης πόλης και ο γιός του. Η κεντρική ιδέα ήταν ότι και οι δύο είχαν υπερφυσικές δυνάμεις και όχι, δε τις χρησιμοποιούσαν για το κοινό καλό, μάλλον προς όφελός τους.

Δυστυχώς είχα παρακολουθήσει ελάχιστα την σειρά και επίσης δυστυχώς δεν έχει ξαναπροβληθεί από ελληνικό κανάλι και έτσι δεν έχω καταφέρει να την δω (ακόμα τουλάχιστον). Την είχε παρακολουθήσει κάποιος από εσάς;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και ήταν θεϊκή. Ίσως από τις καλύτερες σειρές που έχω δει, κι εγώ, γενικά, σιχαίνομαι το 99% των σειρών που δείχνει η τηλεόραση. Αλλά αυτή ήταν, απλά, απίστευτη. Σκοτεινή, με ατμόσφαιρα και ύφος. Κρίμα που τελείωσε τόσο γρήγορα.

 

Άμα έχεις κατεβάσει τα επεισόδια, τα θέλω, ωρέ. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Βάρδε, 5 ως τώρα, μέσα στην επόμενη εβδομάδα ελπίζω να έχω τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μόλις πριν λίγο είδα το τελευταίο (22ο) επεισόδιο της σειράς. Ίσως ότι πιο σκοτεινό έχει βγει ποτέ στην Αμερικάνικη τηλεόραση. Απίστευτοι χαρακτήρες, πολύ καλή ηθοποιήα από τους πρωταγωνιστές, ένα σενάριο που, μέσα από αυτοτελή επεισόδια, χτίζει μια απίστευτα δυνατή πλοκή.

Βρήκα βέβαια το τέλος λίγο απογοητευτικό, αλλά ειλικρινά από την στιγμή που άρχισα τη σειρά δεν μπορούσα να ξεκολλήσω. Αν τη βρείτε δείτε την όπως και δήποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

τελείωσα προχθές το american gothic, 22 επεισόδια...

αν και ξεκινάει ωραία, δεν με ικανοποίησε αρκετά... ο caleb ήταν απίστευτος (το παιδάκι από την ταινία x-files μερικά χρόνια μετά), η δασκάλα του θεά (η φωνή της εθισμός), αλλά κάπου από τα μέσα και μετά μπερδεύονται όλα. μετά που το έψαξα λιγάκι, 3 ή 4 επεισόδια δεν προβλήθηκαν ή είναι άγνωστο πότε προβλήθηκαν και το the buck stops here και το requiem λογίζονται ως τα τελευταία επεισόδια της σειράς, αλλά δεν είναι έτσι τοποθετημένα στα dvd...

 

άμα το είχαν σκεφτεί λίγο παραπάνω, θα μπορούσαν να είχαν κάνει θαύματα...

 

άσχετο, αλλά συνεχώς είχα την αίσθηση ότι είχε βάλει κάπου, κάπως το χεράκι του ο κινγκ. το ξέρω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο, απλώς η ατμόσφαιρα που είχε η σειρά μου θύμιζε έντονα σε κάποια σημεία κινγκ...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η εν λόγω σειρά ήταν εκπληκτική. Σκοτεινή, υποβλητική, πρωτότυπη (αν και μοιάζει λίγο με Τουίν Πικς τοποθετημένο στον αμερικανικό Νότο). Θυμάμαι που την έδειχνε το '97 στο Star Channel αμέσως μετά τα X-Files (Δευτέρα στις 21.00) και μάλιστα έδειχνε δύο επεισόδια. Αυτές ήταν εποχές... Τώρα το Star δείχνει μόνο Οικογένεια Γκίλμορ και λοιπές μπούρδες. Το βιβλίο πρέπει να είναι πρίκουελ.

 

Τέλος πάντων, διάβασα κάπου ότι ετοιμάζεται ένα ριμέικ της σειράς υπό μορφή ταινίας, όπου μάλιστα το Σερίφη Μπακ θα τον υποδύεται ο ίδιος ηθοποιός (γερασμένος βέβαια). Ισχύει όντως κάτι τέτοιο; Δε βρήκα κάτι νεότερο για το θέμα εδώ και δύο χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to American gothic (1995-1996)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..