Jump to content

A Scanner Darkly (2006)


Διγέλαδος
 Share

Recommended Posts

Την είδα, αλλά δεν έχω διαβάσει το βιβλίο του Dick, Κάνεις το έχει διαβάσει να μας πει, αν είναι ανάλογη των expectations η ταινία; Αυτο που σου κρατάει το ενδιαφέρον είναι σίγουρα τα εφέ. Πήγα να το δω περισσότερο ως φαν της επ. φαντασίας παρά ως φαν των ναρκωτικών κι από τι φαίνεται θα έπρεπε να ήμουν το δεύτερο. Αν και είναι γνωστό ότι και ο Dick ήταν πολύ φαν του LSD. Τα στοιχεία της επ. φαντασίας είναι κρυμμένα εδώ κι εκεί στην καθημερινή ζωή των χαρακτήρων στην ταινία, σαν να μας λέει ότι αυτά που μας δείχνει μπορούν να γίνουν και σε 10 χρόνια. Ενώ βλέπεις από διαφορετική οπτική γωνία και τελείως κυριολεκτικά την έκφραση "undercover cop". Έξοχο casting και άκρως πολιτικοποιημένο το σενάριο, όπως και θα έπρεπε. Αλλά καθόλου ελκυστική η ταίνια για το μέσο θεατή.

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο είναι ίσως το αγαπημένο μου από Dick. Τραγικό κι ελπιδοφόρο ταυτόχρονα, με ένα από τα καλύτερα φινάλε που έχω διαβάσει ποτέ. Την ταινία δεν μπορώ να την δω λόγω έλλειψης φίλων :( αλλά έχω διαβάσει καλά λόγια από Dick fans.

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλιο δεν το εχω διαβασει, αλλα η ταινια ηταν ακριβως οσα περιμενα, και δεδομενου του Dick και των themes του, και δεδομενου του Linklater λογω του Waking Life.

 

Γενικα παντως θεωρω πως δεν θα απογοητευσει τους fans του Dick αν αυτο ρωτας, αν και με fans κανεις δε μπορει να ξερει ;)

 

Προσωπικα ο λογος που την ειδα, και ο τροπος που την εκτιμησα, ηταν πολυ περισσοτερο ως "quasi-sci fi ταινια του Linklater με την cool τεχνικη του, που την εχει ωριμασει πιο περα απο το experimental level του Waking Life" παρα ως "Dick story adaptation", αρα μαλλον δεν ειμαι το καταλληλο ατομο να απαντησω στο ερωτημα σου. Αλλα ενταξει, με απλους υπολογισμους, τα ναρκωτικα του τα ειχε, τα υπαρξιακα ερωτηματα του σχετικα με το θεμα τα ειχε, τους Linklaterιακους διαλογους τους εδενε καλα με το τι ηθελε να πει για τους χαρακτηρες, το "ω, χασιμο" που θεωρω οτι δινουν τοσο οι ερμηνειες (θεωρω οτι ευθυνεται σε μεγαλο βαθμο η σκηνοθεσια σ αυτο) οσο και η προαναφερθεισα "cool τεχνικη" με τα σκιτσα και η μουσικη κι ο ηχος ακομα-ακομα μου κολλανε πολυ καλα με Dick, οσο και να μην εχω διαβασει το βιβλιο, αρα ενταξει μας βλεπω στο θεμα. Και οπως και να'χει, ο Linklater μου δινει την αισθηση του avant garde trend που θα αποφυγει καποια απο τα populist production givens - εδω τον τιτλο δεν αλλαξε, και δε μιλαμε και για κανεναν "ευκολοχωνευτο" η τουλαχιστον γνωστο στη "μαζα" τιτλο, ουτε καν για εναν που σε προδιαθετει, ως "μεσο τυπο που θα κοιταξει τι παιζει ο σινεμας και θα πα να το δει" για το τι λεει η ταινια. Γενικα τετοιου ειδους τυποι εχουν πιο συγκεκριμενα target audiences και αρα μεγαλυτερη ισως ελευθερια να μεινουν πιστοι, αν οχι στο λεξη-προς-λεξη και beat-προς-beat επιπεδο (που προσωπικα θα το θεωρουσα λαθος εφοσον μιλαμε για εντελως διαφορετικα μεσα, αλλα μερικοι fans βιβλιων που δεν τους ενδιαφερει ο κινηματογραφος ως μεσο το περιμενουν καμμια φορα), τουλαχιστον στο επιπεδο του "τι ελεγε η ιστορια στην ουσια" - την νευροψυχολογια του οπως και να το κανουμε την ειχε, οπως και το δραμα του χαρακτηρα που μου μυριζε Dick απο χιλιομετρο, αλλα θεωρω οτι ηταν γενικα πολυ καλο ταιριαγμα και των 2 δημιουργων οσον αφορα τα themes και το πως τα χειριζονται.

 

Αν μη τι αλλο, και ο Dick να μην ξερει ποιος ειναι ο αλλος, αξιζει κατ εμε να δει την ταινια μονο και μονο για τη σπανια ευκαιρια να δει τον Keanu να παιζει καλα, εστω και με σκιτσα πανω στη μαπα του. Ξερει ο κακομοιρης, απλα χρειαζεται να του δωσει κλωτσιες ο σωστος σκηνοθετης στο σωστο κωλομερι (παρντον μαϊ φρεντς) μια στο τοσο...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

δεν θα προσθέσω κάτι άλλο, πέρα από το ότι ήταν μια πολύ ωραία ταινία, με ένα μίγμα απαισιοδοξίας και αισιοδοξίας για τέλος. κάτι που αποκόμισα και απο τα λίγα -μέχρι στιγμής- βιβλία του ντικ που έχω διαβάσει (ένα πταίσμα που θα φροντίσω να διορθώσω στο μέλλον).

 

ενημερωτικά, τα πρώτα 20-κάτι λεπτά, μπορεί κανείς να τα δει σ'αυτό το link. το link το βρήκα από το λήμμα στη wikipedia, οπότε υποθέτω είναι για διαφημιστικούς-προμοταριστικούς λόγους, και δεν παραβιάζει τα copyrights.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η πιο πιστή Ντίκεια μεταφορά στον κινηματογράφο. Με χάλασε λίγο η προτελευταία σκηνή που τα "εξηγεί" όλα για τους καήμενους χαζούς θεατές και έτσι αποδυναμώνει αρκετά την τελευταία σκηνή που όταν την είχα διαβάσει στο βιβλίο είχα βάλει τα κλάματα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η πιο πιστή Ντίκεια μεταφορά στον κινηματογράφο. Με χάλασε λίγο η προτελευταία σκηνή που τα "εξηγεί" όλα για τους καήμενους χαζούς θεατές και έτσι αποδυναμώνει αρκετά την τελευταία σκηνή που όταν την είχα διαβάσει στο βιβλίο είχα βάλει τα κλάματα.

 

Σκέψου όμως ότι η ταινία έχει άλλους ρυθμούς και δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι ο θεατής θα μπορέσει να παρακολουθήσει τα πάντα και ταυτόχρονα να τα επεξεργαστεί ώστε να είναι προετοιμασμένος για το τέλος. Πρέπει να ομολογήσω ότι μαλλον συμφωνώ με την επιλογή των δημιουργών εδώ.... Όπως και να έχει, η ταινία με έπεισε να πάρω το βιβλίο (αν και δεν το έχω βρει ακόμα): Θέλω να ξαναδώ την ιστορία αυτή αλλά αυτή τη φορά με τον καλύτερο σκηνοθέτη ;) .

 

Καλύτερη σκηνή: Η ομιλία του πράκτορα στην αρχή της ταινίας

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πολύ καλή σκηνή αυτή. Και το ταξίδι με τα αμάξι στο δρόμο, εκεί που χαλάει το αυτοκίνητο, ήταν επίσης σκηνή καλή. Όλη η ταινία ήταν καλή εδώ που τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν εχει μεταφραστει το Scanner Darkly στα ελληνικα? (με λιγα λογια το βρισκω σε βιβλιοπωλειο ή πρεπει να το ψαξω στο νετ;).

Η ταινια παντως οντως πιστη σαν πνευμα αν και ως αισθητικη νομιζω το rotoscope δεν ειχε κατι να δωσει στην συγκεκριμενη.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει ως "Έρευνα στο σκοτάδι". Η πρώτη έκδοση (με ένα "αούα" εξώφυλλο με κάτι ζόμπι αστυνομικούς) βγήκε το 1993 αλλά νομίζω ξανακυκλοφόρησε πρόσφατα λόγω της ταινίας. Λογικά σε όποιο βιβλιοπωλείο έχει εκτενές Ντίκειο ράφι (πχ Πρωτοπορία) θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μόλις χτες είδα την ταινία (κάλλιο αργά...) χωρίς δυστυχώς να έχω διαβάσει το βιβλίο ακόμα. Νιώθω ανάμικτα συναισθήματα. Η ιστορία μου άρεσε - τα γνωστά μοτίβα του Dick περί σχετικότητας της αντίληψης μεταφέρονται λιγότερο αποπροσανατολιστικά αυτήν τη φορά. Και το τέλος ήταν πραγματικά όλα τα λεφτά... Όχι βέβαια ότι η αρχή υστερούσε σε τίποτα ;)

 

Από την άλλη, μάλλον περίμενα περισσότερα. Αυτό το rotoscopic animation δε μου γέμισε το μάτι. Ίσως δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι χρησιμοποιήθηκε περισσότερο για να προσφέρει μια ονειρική χροιά στην εικόνα παρά για να της δώσει ευκαιρίες για effects που δεν θα είχε ως κανονική ταινία.

 

Συνολικά, χαίρομαι που την είδα. Ελπίζω και για άλλον κινηματογραφικό Dick...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to A Scanner Darkly (2006)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..