Jump to content

Poll: FFL #2 (Rikochet vs DinoHajiyorgi vs Dain vs northerain vs Nihilio vs Guardian of the RuneRing #2 vs Iliosporos)


Naroualis
 Share

Ψηφίστε τις 3 καλύτερες ιστορίες του Flash Fiction Live 2.  

12 members have voted

  1. 1. ??????? ??? 3 ????????? ???????? ??? Flash Fiction Live 2

    • Rikochet
      5
    • DinoHajiyorgi
      3
    • Dain
      9
    • Northerain
      7
    • Nihilio
      4
    • Guardian of the RuneRing #2
      2
    • Iliosporos
      5

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

TO POLL ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ. ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΜΗΝ ΨΗΦΙΣΕΤΕ. ΝΕΕΣ ΨΗΦΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΘΟΥΝ!

 

 

 

 

Καλωσήρθατε στο poll για τις καλύτερες ιστορίες του 2ου Διαγωνισμού Flash Fiction Live!

 

 

Σε αυτό το poll καθένας μας μπορεί να διαλέξει τις 3 καλύτερες ιστορίες σύμφωνα με το προσωπικό του γούστο. Το όλο θέμα δουλεύει με το λεγόμενο «honor system», δηλαδή επαφιόμαστε στην ευγενή προαίρεση των συγγραφέων να ΜΗΝ ψηφίσουν τον εαυτό τους. Υποθέτοντας πάντα ότι ΟΛΟΙ οι υποψήφιοι θα ψηφίσουν (γιατί αλλιώς αλίμονό τους), υπενθυμίζουμε ότι ΔΕΝ είναι κλειστή ψηφοφορία. Το αντίθετο, κάθε μέλος μπορεί και καλείται να ψηφίσει.

 

 

 

Οι ψήφοι που θα κατατεθούν μέσα στις επόμενες 48 ώρες (δηλαδή ως την Παρασκευή, 23/2, και ώρα 12:00 το βράδυ) θα καθορίσουν τους 3 νικητές.

 

Τις διαγωνιζόμενες ιστορίες μπορείτε να τις διαβάσετε εδώ:

 

 

 

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=5812

 

 

 

Τρεις μικρές παρατηρήσεις:

 

 

 

1) Αν κάποιοι θεωρούν ότι δύο μέρες είναι λίγες για να μπορέσουν να διαβάσουν όλες τις ιστορίες, τότε μπορούν να ζητήσουν παράταση της διάρκειας της ψηφοφορίας. Θα πρέπει να το δεχτούν και οι συμμετέχοντες όμως.

 

 

 

2) Ζητάμε από όλους όσους έχουν έστω και μία ώρα στη διάθεσή τους, να τη χαλαλίσουν για να διαβάσουν τις ιστορίες και να ψηφίσουν. Αξίζει τον κόπο! Κι αν όχι για να βραβεύσετε την καλύτερη, τουλάχιστον για να ευχαριστηθείτε μερικές ωραίες, ολόφρεσκες, από-την-παραγωγή-στην-κατανάλωση ιδέες!

 

 

 

3) Κι ακόμη πιο σημαντικό από το να ψηφίσετε, είναι το να σχολιάσετε. Καθένας μας περιμένει να μάθει τι δεν έκανε καλά και πού έδωσε τα ρέστα του. Νες-πα; Ξεσκονίστε πένες και κάντε τις παρατηρήσεις σας σε αυτό το τόπικ.

 

 

 

Ελάτε λοιπόν! Μια ωρίτσα θα πάρει μόνο…

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Εχμ. Που είναι το poll;

 

Επίσης, στο τελευταίο post στο άλλο topic, το link οδηγεί πάλι εκεί, όχι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω τον Dain να με σώσει. Τώρα μπορώ να το ομολογήσω και δημόσια: Είμαι μια επιπόλαιη.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, Dain to the rescue! :coolp:

 

Ένα χειροκρότημα για τον υπομονετικότατο admin και αμέσως διάβασμα, περισυλλογή, ψήφος και σχόλια!

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, διάβασα τις ιστορίες. Νομίζω ότι τελικά αυτός ο διαγωνισμός λέει!

 

Αγαπητέ Dain: έως και την 4η παράγραφω, τα bold έδειχναν περιγραφές και σκέψεις, ενώ τα κανονικά το τί λεγόταν. Από εκεί και πέρα όμως τα αλλάζεις, και μου κακοφάνικε λίγο...

 

DinoHajiyorgi: ήταν πολύ απότομο το τέλος και δεν με άφισε να το "χορτάσω". Ίσως άμα του έδεινες πιο πολύ "χώρο"...

 

Nihilio: στο τέλος, εκεί που λες "ο άντρας κατέρρευσε", δεν κατάλαβα. Πέθανε?

 

Γίνεται να μπει ο περιορισμός να είναι η ιστορία στα ελληνικά; Δεν μπορώ να διαβάσω καλά αγγλικά και το θεώρισα αδικία ως προς τον Northerain.

 

Αυτά! Περιμένουμε και τον επόμενο διαγωνισμό!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Θοδωρή. Φταίει η βιασύνη λόγω του περιορισμού του χρόνου. Όταν κάνω rewrite στην ιστορία θα το διορθώσω. Thanks που μου το είπες. :)

Link to comment
Share on other sites

να παρει δε προλαβα ειμουνα στο γραφειο ακομα :(

 

δε πειραζει την επομενη φορα :p

Link to comment
Share on other sites

Θερμή παράκληση: όσοι αποφασίσουν να ψηφίσουν παρακαλούνται να μην πάρουν αψήφιστα τη σημείωση στο πρώτο ποστ, εκείνη με τα μεγάλα τεράστια γράμματα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ 3 ΙΣΤΟΡΙΕΣ!

Βλέπω ότι όπως και στον 1ο FFL κάποιοι αμέλησαν να δώσουν την τρίτη ψήφο τους. Λίγη προσοχή, γιατί αδικούμε τα παιδιά έτσι.

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

Έδωσα και εγώ την ψήφο μου (χ3) στις ιστορίες που θεώρησα ότι είναι καλύτερες.

Η αλήθεια είναι ότι ο διαγωνισμός λέει πάρα πολύ και σε βάζει στην πρίζα. 9 παρα 4, 9 παρά 3, 9 παρα 2... γράφουμε!!

 

Φοβερό concept συγχαρητήρια για τη μεταφορά της ιδέας εδώ και συγχαρητήρια για άλλη μια φορά σε όσους έκατσαν και έγραψαν για 60 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Tα μεσάνυχτα απόψε λήγει και η διορία για να ψηφίσετε στο 2ο Flash Fiction Live. Οι ιστορίες που γράψαμε, και που χρειάζεται λίγοτερο από μια ώρα για να διαβαστούν, βρίσκονται εδώ:

 

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=5812 :)

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ακόμη δυόμιση ώρες. Όποιος έχει λίγο χρόνο, προλαβαίνει όχι μόνο να διαβάσει και να ψηφίσει, αλλά και να κάνει και σχόλια. C'me on, παιδάκια!

Link to comment
Share on other sites

E, τα σχόλια γίνονται και μετά. Το poll τελειώνει, το τόπικ θα μείνει ανοιχτό. :) Mετά το τέλος της ψηφοφορίας θα κάνω και γω κάποια σχολιάκια!

Link to comment
Share on other sites

Και φτάσαμε στο τέλος…

 

Άλλο ένα Flash Fiction Live έλαβε τέλος. Παρακαλώ μην ψηφίζετε πια, ούτως ή άλλως οι ψήφοι σας δεν θα καταμετρηθούν. Το τόπικ όμως θα παραμείνει ανοικτό, για όσους θέλουν να πουν δυο λόγια για τα κείμενα.

 

Η τελική κατάταξη σε αντίστροφη μέτρηση (έτσι για το σασπένς) είναι:

 

6) Guardian of the RuneRing #2, με 2 βαθμούς

 

5) DinoHajiyorgi, με 3 βαθμούς

 

4) Nihilio, με 4 βαθμούς

 

3) Rikochet και Iliosporos, με 5 βαθμούς έκαστος

 

2) Northerain, με 7 βαθμούς

 

Κι ως εκ τούτου νικητής ανακηρύσσεται ο

 

Dain, με 9 βαθμούς.

 

Να δώσω τα συγχαρητήριά μου στο νικητή, αλλά και σε όλους όσους πήραν μέρος.

Πάντα τέτοια, παιδιά!

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ παιδιά. Είναι η πρώτη φορά που μια ιστορία μου φτάνει στην 1η θέση, οπουδήποτε. :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από μένα στους διαγωνιζόμενους και φυσικά πάνω απ' όλα στον νικητή. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα να δώ κριτικές και τέτοια, αλλά τίποτα δεν παίζει. Οπότε, καιρός να πώ και γώ συγχαρητήρια στον Dain για την γαμάτη ιστορία και την νίκη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Northey. Αλήθεια, επειδή θα είμαι αρκετά απασχολημένος αυτές τις μέρες, θα ήθελες να θέσεις το θέμα για το

3ο FFL (όποτε βέβαια προτιμούν τα παιδιά να γίνει)?

(Τα σχόλια από μένα έχουν καθυστερήσει λόγω του Star Trek event και άλλων υποχρεώσεων, αλλά θα έρθουν σύντομα). :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ήμαρτον! Έχω να κάνω σχόλια στη βιβλιοθήκη από τόοοοοοοτε που… Ούτε στους διαγωνισμούς που διοργάνωσα η ίδια δεν έχω σχολιάσει! Ε, ναι, λοιπόν, καταδικάστε με. Μια εβδομάδα στέρηση χάρτινης λογοτεχνίας και περισυλλογή πάνω στα ηλεκτρονικά κείμενα. Τουλάχιστον είκοσι σχόλια πριν πάω παρακάτω κι αρχίζω από δω.

 

 

 

Τα σχόλια με τη σειρά που ανέβηκαν οι ιστορίες:

 

 

 

Rikochet

 

Ωραία απόδοση του συναισθήματος. Ή μάλλον για να είμαι ακριβοδίκαιη, είναι τόσο ωραία που δεν ξέρω πού ακριβώς γίνεται. Υπόγεια και μυστικά, τρυπώνει κάτω από το δέρμα, απλά την ψυχανεμίζεσαι και σου υποβάλλεται. Ενοχλεί κάπως η αναφορά στο τηλεβόλο. Ήταν απολύτως απαραίτητο; Και με μπερδεύει η σχέση πατέρα και γιου με τις θεότητες (;) που αναφέρεις. Θα ήθελα πάρα πολύ να το δω ρετουσαρισμένο. Πάρα πολύ.

 

DinoHajiyorgi

 

Κλασσικό ξεκίνημα ιστορίας ανατροπών. Η βιβλική διήγηση διαστρεβλώνεται, το περιμέναμε. Όμως το κλείσιμο που θα έπρεπε να είναι δυναμίτης και να μας τινάζει πίσω δεν έχει αυτό το impact επάνω μου. Κάτι λείπει, κάτι που να μου λέει τι ακριβώς είναι ο τύπος που μόλις βγήκε από την τουαλέτα και γιατί βρίσκεται εκεί, έστω και σαν «εσωτερικό ανέκδοτο». Ή το έχεις κάνει κι απλά δεν το καταλαβαίνω ή… όταν το ξαναδείς το κάνεις καλύτερα.

 

Dain

 

Η μεγάλη απάτη; Εκείνη που εξαπατά τον ίδιο της τον εαυτό; Και ποιος είναι ποιο ικανός να εξαπατήσει μια γυναίκα εκτός από τον καθρέφτη της;

 

Northerain

 

Με μπέρδεψες λιγάκι. Φταίει κι αυτή η ζάλη που παθαίνω άμα διαβάζω λογοτεχνία στα αγγλικά. Κάπου έχασα το φύλο του παιδιού-φάντασμα: «Her mouth» κι ύστερα «the little boy’s fear», εκτός αν αναφέρεσαι σε δύο παιδιά. Όμορφο όμως. Αληθινό.

 

Nihilio

 

Ολοκληρωμένο. Αν και σε κάνε αναρωτιέσαι πού και τι, ειδικά αν δεν έχεις επαφή με τον κόσμο του Μπρόντλεϋ. Αλλά δε θα βρω ψεγάδι στο στήσιμο ή την πορεία της ιστορίας.

 

Guardian of the Runering #2

 

Τολμώ να πω ότι χρειάζεται ένα καλό κοίταγμα στο τεχνικό μέρος (βλέπε γλώσσα) για να αναδειχτεί και η πλοκή. Ας πούμε το πέρασμα από το «δεν το έκανα» στην ομολογία, έστω και στο δικηγόρο του και μόνο, μου φαίνεται λίγο εκτός τόπου και χρόνου. Ή μάλλον για να είμαι ακριβής στα λόγια μου, μου φαίνεται ασύνδετο κι αδικαιολόγητο. Κι έχω και μια μικρή αντίρρηση στο χρόνο που χρησιμοποιείς. Νομίζω ότι θα έδειχνε καλύτερα αν το διηγηθείς σε παρελθοντικό χρόνο. Άποψή μου βέβαια κι η τελική κρίση δική σου.

 

Iliosporos

 

Η ιστορία είναι λιγάκι άνιση. Ξοδεύεις νομίζω περισσότερο κείμενο για να περιγράψεις την κατάσταση ως την ώρα της αυτοκτονίας/δολοφονίας και δεν δίνεις εξηγήσεις για την ίδια τη Γκανταμές. Ήθελα να μάθω πώς και από πού και κυριότερα γιατί τα πνεύματα αποφάσισαν να ασχοληθούν με αυτό το τρίγωνο του Ίψεν κι όχι με κάποιο άλλο. Η καταγωγή του κηπουρού δεν είναι αρκετή εξήγηση. Και γιατί εμφανίστηκαν εκείνη τη στιγμή για να φάνε λάχανο τον κηπουρό κι όχι και τον σύζυγο.

Link to comment
Share on other sites

DinoHajiyorgi

 

Κλασσικό ξεκίνημα ιστορίας ανατροπών. Η βιβλική διήγηση διαστρεβλώνεται, το περιμέναμε. Όμως το κλείσιμο που θα έπρεπε να είναι δυναμίτης και να μας τινάζει πίσω δεν έχει αυτό το impact επάνω μου. Κάτι λείπει, κάτι που να μου λέει τι ακριβώς είναι ο τύπος που μόλις βγήκε από την τουαλέτα και γιατί βρίσκεται εκεί, έστω και σαν «εσωτερικό ανέκδοτο». Ή το έχεις κάνει κι απλά δεν το καταλαβαίνω ή… όταν το ξαναδείς το κάνεις καλύτερα.

Αγαπητή naroualis, δεν θέλω να νομίσεις πως τσινάω στην κριτική, απλά σου αναφέρω το σκεπτικό που υπάρχει πίσω από αυτό που έγραψα, το γιατί είναι έτσι, και αν αυτό δεν σε καλύψει τότε τα σχόλια σου είναι ο τελευταίος λόγος.

 

Το σημαντικό κατ’αρχήν είναι η οπτική του πατριάρχη (και όχι δεν είναι ο Αβραάμ αυτός, ούτε ο πλανήτης είναι η Γη). Το κεντρικό θέμα της ιστορίας είναι η τυφλή πίστη και η τυφλή υπακοή στο θείο.

 

Τώρα, ποιοι είναι αυτοί πίσω από το είδωλο και τι θέλουν σε αυτόν τον πρωτόγονο πλανήτη; Όταν το έγραφα δεν ήξερα, ακόμα δεν ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει. Η επιστημονική φαντασία, από το Star Trek (δες Insurrection ή Who Watches the Watchers του Next Generation) μέχρι και τόσες άλλες πηγές που δεν γνωρίζω, έχουν κάποιο παρόμοιο θέμα. Θα σε ικανοποιούσε να διάλεγα ένα στην τύχη να το κοτσάρω στο διήγημα; Γιατί να μην διαλέξει ο κάθε σου-φου αναγνώστης την δική του εξήγηση;

 

Αυτό που με βασάνισε (θα μπορούσαν να είναι Γήινοι αυτοί πίσω από το είδωλο) ήταν: Γιατί να ζητήσουν τον θρησκευόμενο γέρο να θυσιάσει το παιδί του; Εδώ εύχομαι να φάνηκε από την αντίδραση του άντρα που βγαίνει από την τουαλέτα πως η θυσία του αγοριού δεν ήταν το ζητούμενο. Ήθελαν μάλλον να το παίξουν ένα «Αβραάμ-Ισαάκ σκηνικό» για να εξασφαλίσουν την πλήρη πίστη του αρχαίου ντόπιου αλλά το κακό έγινε ενώ «η φωνή του Θεού» ήταν στην τουαλέτα.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Poll: FFL #2 (Rikochet vs DinoHajiyorgi vs Dain vs northerain vs Nihilio vs Guardian of the RuneRing #2 vs Iliosporos)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..