Jump to content

Masters Of Science Fiction (2007)


Oberon
 Share

Recommended Posts

Όσο για τις νέες σειρές, το Masters of Science Fiction λέει τίποτα;

Masters of Science Fiction? Do tell more, pls! (Αν και θα το ψάξω και γω βέβαια). :D

 

edit by araquel: προσθήκη quote του nihilio.

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

egw ta eida ta Masters of Science Fiction alla den htan kai polu kala. Isws to kalutero episodeio na htan to 1o. Polu kalh idea alla psilomalakia ektelesh...

 

Nomizw oti apo oles tis istories pou tha mporousan na dialeksoun , e , den htan kai oi pio gamates autes twn 4wn prwtwn episodeiwn.

 

Parola auta, uparxei elpida , giati kathe istoria einai ksexwristh apo tis alles opote paizei na doume kai tipota gamato.

Link to comment
Share on other sites

dirkgently, θα μπορούσες σε παρακαλώ να χρησιμοποιείς ελληνικούς χαρακτήρες σε μελλοντικά σου ποστς;

 

δεν λέω, τα καταλαβαίνουμε όλοι τα greeklish/ greenglish/ whatever, αλλά έχουμε που έχουμε μυωπία (ι2 στο στρατό εξαιτίας αυτού), περνάμε που περνάμε τις μέρες μας μπροστά στην οθόνη, μας καλόμαθε που μας καλόμαθε το σφφ σε ελληνικούς χαρακτήρες, να ζοριστούμε/ ξεβολευτούμε/ στραβωθούμε τελείως τώρα δεν λέει, δεν νομίζεις; :whistling:

 

σε μερσώ. :hi:

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

egw ta eida ta Masters of Science Fiction alla den htan kai polu kala. Isws to kalutero episodeio na htan to 1o. Polu kalh idea alla psilomalakia ektelesh...

 

Nomizw oti apo oles tis istories pou tha mporousan na dialeksoun , e , den htan kai oi pio gamates autes twn 4wn prwtwn episodeiwn.

 

Parola auta, uparxei elpida , giati kathe istoria einai ksexwristh apo tis alles opote paizei na doume kai tipota gamato.

 

Μόλις τα είδα και εγώ και συμφωνώ απόλυτα...

Θα συνεχίσω να τα βλέπω και αν πετύχω κανένα καλό θα σας ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

araquel

 

εσύ θεωρείς ότι σε ένα forum που ασχολείται με επιστημονική φαντασία, το μελλον , ΑΙ κλπ τα greeklish ειναι πρόβλημα? Δεν τα θεωρείς γλωσσολογικό φαινόμενο, το ότι το internet δημιούργησε (και ίσως στο μέλλον σιωπηλά επιβάλλει)ένα νέο τρόπο γραφής και επηρέασε την ελληνική γλώσσα δεν είναι εντυπωσιακό σημείο των καιρών?

 

Πραγματικά, αυτό είναι το μόνο ελληνικό forum που δεν περίμενα να μου (ξανα)γίνει αυτή η παρατήρηση...

 

ΥΓ. Σόρυ για τα αγγλικά ερωτηματικά...

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά Ελληνικά φόρα δεν επιτρέπονται τα Greeklish και συμβαίνει να είναι και μέρος των κανονισμών του φόρουμ. Μην ξεκινάμε τέτοια κουβέντα εδώ για τα ήδη γνωστά και δεδομένα!!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα θεωρείς γλωσσολογικό φαινόμενο, το ότι το internet δημιούργησε (και ίσως στο μέλλον σιωπηλά επιβάλλει)ένα νέο τρόπο γραφής και επηρέασε την ελληνική γλώσσα δεν είναι εντυπωσιακό σημείο των καιρών?

Δεν τον δημιούργησε, απλούστατα τα παλαιότερα χρόνια δεν υποστήριζε (πάντοτε) ελληνικές γραμματοσειρές. Πλέον δεν το κάνει τόσο συχνά, άρα ποιος ο λόγος να διατηρούμε τα greeklish;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για το Masters of S.F.

Οι ιστορίες δεν ανταποκρίνονται στον τίτλο. Όταν ακούς MASTERS περιμένεις ιστορίες απο Ασίμοφ, Κλάρκ, Χέινλαιν, Μπράντμπερυ, Ντικ κτλ.

Οι προσδοκίες είναι μεγάλες και δεν ικανοποιούνται απο τις ιστορίες. Θα πώ ένα καλό λόγο για τα εφφέ πάντως και το συνολικό production value είναι ευχάριστα υψηλό.

Ελπίζω να δούμε καλύτερες ιστορίες στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το έγραψα σήμερα για το blog μου, αλλά είπα να το ποστάρω κι εδώ χωρίς τα μπινελίκια...

 

Masters Of Science Fiction: Η Τηλεόραση Δεν Είναι Λεκάνη Της Τουαλέτας

Κάποιος φίλος μου έδωσε ένα cd με τέσσερα επεισόδια της σειράς Masters Of Science Fiction. Δεν είχα ακούσει τίποτα απολύτως γι αυτήν και ξεκίνησα να την βλέπω χθες το βράδυ προετοιμασμένος για ακόμα μια φορά, να βάλω πολύ νερό στο κρασί μου.

 

Τα τελευταία χρόνια οι σειρές επιστημονικής φαντασίας που παράγονται πέρα από τον Ατλαντικό, υπακούουν απόλυτα στον αμείλικτο νόμο της τηλεόρασης, είναι φτιαγμένες για να τους κρατήσουν όλους μέσα. Να μην διώξουν κανένα, να μην προσβάλλουν κανένα κι αν είναι δυνατόν να αποκτήσουν μια δυναμική ευρύτερη των φανς της εφ - που έτσι κι αλλιώς θεωρούνται δεδομένοι όσο σκ..ά κι αν είναι τα επεισόδια- που θα τους επιτρέψει να επιβιώσουν στην ζούγκλα της Αμερικανικής Τηλεόρασης.

 

Η τηλεόραση των ΗΠΑ είναι μια αξονική τομογραφία του χειρότερου, αλλά και μαζικότερου, τμήματος της Βορειοαμερικανικής Κοινωνίας, του μέσου τηλεθεατή. Κατά συνέπεια η βασική σύγκρουση ανάμεσα στους οπαδούς της Δαρβινικής Θεωρίας και σε αυτούς της Ευφυούς Δημιουργίας πρέπει να εξισορροπείται, η Αστερόεσσα πάντα να χαϊδεύεται - απ' ευθείας ή εξ αντανακλάσεως σε άλλα σύμβολα - και η κοινωνία να αυτοϊκανοποιείται, ταυτιζόμενη με τους ήρωες που δρουν μέσα στο εξωτικό γυαλιστερό "περιτύλιγμα" της εφ.

 

Αρκετές σειρές έχουν προσπαθήσει να θίξουν ενδιαφέροντα ζητήματα (4400, Galactica, Firefly) αλλά όπως είναι λογικό από όσα προανέφερα, στο τέλος καταλήγουν με απουσία θέσης, ή ακόμα και να υπερασπίζονται τελικά τους "καλούς" ηγέτες ενάντια στους "κακούς" τρομοκράτες, ενώ τα ερωτηματικά για τον Θεό, την Φύση του και την επίδρασή του στους ανθρώπους, συνήθως σπάνε α.....α (τα δικά μου σίγουρα).

 

Νομίζω πως όλα αυτά είναι υπερ-αρκετά για να εξηγήσουν γιατί ξεκίνησα να βλέπω το Masters Of Science Fiction "κουμπωμένος", παρ' όλη την ζέστη της φθινοπωρινής βραδιάς. Η πρώτη έκπληξη ήταν το Hosted By Stephen Hawking στους τίτλους έναρξης που μου φάνηκε κουφό, ούτε ευχάριστο ούτε δυσάρεστο, απλώς κουφό. Ένα ντηλάκι του ιδρύματος για ανεξιχνίαστους λόγους.

 

Και μετά ακολούθησαν τα τέσσερα επεισόδια που τα είδα ομολογουμένως μονορούφι. Δεν πρόκειται να τα αναλύσω, θα σας αφήσω να ψάξετε και να δείτε το Masters Of Science Fiction, χωρίς προετοιμασία, χωρίς να "κάψω" τίποτα από την πλοκή και το μεγαλείο της σειράς.

 

Θα πω μόνο πως πρόκειται για τέσσερα αυτοτελή επεισόδια που μπορείτε να τα παρακολουθήσετε και ανεξάρτητα το ένα από το άλλο, στην περίπτωση που τα πετύχετε σερφάροντας κάπου, αν και η κλιμάκωση τους είναι εξαιρετική στην αρχική τους έκδοση. Και αποδεικνύουν άνετα πως η τηλεόραση μπορεί όποτε θέλει να μην είναι λεκάνη της τουαλέτας. Ούτε γι αυτούς που είναι πίσω, ούτε γι αυτούς που είναι μπροστά από το λεπτό διαχωριστικό γυαλί.

 

Φυσικά προβλήθηκε Αύγουστο στο ABC και προς το παρόν ορίζεται ως Ended. Αλλά ακόμα κι έτσι, βάζει τα γυαλιά σε πολλές μακροβιότερες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο! Δεν έχω και πολλά να προσθέσω στην λεπτομερέστατη περιγραφή του PiKei, παρά μόνο ότι μου άρεσε! Δοκιμάστε το...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο! Δεν έχω και πολλά να προσθέσω στην λεπτομερέστατη περιγραφή του PiKei, παρά μόνο ότι μου άρεσε! Δοκιμάστε το...

 

Η αλήθεια είναι πως έχω δεί εδώ καιρό τα επεισόδεια αλλά δεν έλεγα να τα σχολιάσω.

Το καλύτερο απ' όλα για μένα, είναι το πρώτο, αλλά όπως ειπώθηκε και σε άλλο τόπικ για το θέμα δεν είναι αυτοί οι master of sience fiction. Ας περιμένουμε καλύτερα απολέσματα στη συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

εγώ και κάποιοι άλλοι έχουμε πει την άποψή μας εδώ:

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=6441

 

δεν ήξερα τότε βέβαια ότι δε θα βγουν άλλα επισόδεια, αλλά βλεποντας αυτά δε μου έκανε και μεγάλη εντύπωση

 

απο wikipedia:It was originally scheduled to run in six parts, but two episodes were removed from the schedule for undisclosed reasons...

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ, δεν πήρα χαμπάρι πως το συζητούσατε εκεί... Αν θέλετε (και ξέρει κάποιος πως, γιατί εγώ δεν ξέρω την τύφλα μου) ας ενοποιηθεί το εδώ τόπικ με το εκεί.

Συμπληρώνω μόνο πως και τα τέσσερα επεισόδια προβλήθηκαν σε ειδική βραδιά στο Φεστιβάλ Utopiales στην Νάντη (Sci-Fi Night).

Edited by PiKei
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει καμία σχέση η σειρά με το Masters of Horror; Γιατί αν έχει την ίδια λογική στην παραγωγή της, δηλαδή κάντε ότι θέλετε, δε πρόκειτε να λογοκρίνουμε ή να κόψουμε τίποτα, τότε πραγματικά θα αξίζει. Θα αρχίσω το ψάξιμο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είχα γράψει πριν πέσει η βάση και χαθούν κάποια Post Κλπ. ότι μου άρεσε πάρα πολύ η σειρά, και ότι επικεντρώνεται στο ανθρώπινο στοιχείο. Από την αδιαλλαξία των ΗΠΑ σε διάφορα θέματα, εως την ερώτηση "Τι εστί άνθρωπος;", η σειρά σε έβαζε σε σκέψεις. Η σειρά δυστυχώς κόπηκε στα 4 επεισόδια, μάλλον επειδή αρκετοί ενοχλήθηκαν από τα θέματα και τον τρόπο παρουσίασης τους. Δεν ήταν εύκολη σειρά να βγεί, και ακόμα και τα 4 επεισόδια που παίχτηκαν ήταν αρκετά να με κάνουν να την αγαπήσω. Υπάρχουν ακόμα 2 επεισόδια που δεν παίχτηκαν ποτέ και ελπίζω να βγούν στο DVD που θα κυκλοφορήσει. Είναι πάντως κρίμα τέτοιες προσπάθειες να κόβονται και να μην ανθίζουν περαιτέρω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα κατέβηκε και το τελευταίο επεισόδιο (4ο), το είδα, και θέλω να κάνω έναν απολογισμό της σειράς. Δεν με ενθουσίασε. Αν εξαιρέσεις το πρώτο επεισόδιο το οποίο ήταν σχετικά δυνατό, τα υπόλοιπα ήταν από βαρετά έως αφελή. Πρώτον μου την έσπασε η ρομποτική φωνή του Χώκινς που πεταγόταν σε αρχή και τέλος και κοπάναγε κάτι άσχετα. Να πιάσουμε το δεύτερο; Άγγελοι με το μήνυμα του Θεού; Οι Αμερικάνοι να είναι οι μόνοι κακοί ενώ οι Ρώσοι,Κινέζοι κτλ οι καλοί πιστοί; Έλεος! Το τρίτο, που ήταν και βασισμένο σε ιστορία του Χάινλαϊν, αν θυμάμαι καλά; Γελοίο και βαρετό. Το τέταρτο είχε κάποιο στυλ, ίσως το τζαζ σάουντρακ να έσωζε την κατάσταση, αν δεν είχαμε αυτό το αφελές σενάριο με τους σιχαμερούς τύπους...

Θέλω να αναρωτηθώ το εξής: Από όλα τα αριστουργήματα, σύντομων έστω διηγημάτων, των μεγάλων της ε.φ, έπρεπε να διαλέξουν αυτά; Ποιός έκανε την επιλογή; Ο Χώκινς; Αρχίζω να το πιστεύω. Μάλλον είχει αρχίσει και τα χάνει… Έπειτα υπήρχε μια έκδηλη υφή μεταμέλειας, του στυλ κοιτάξτε τι κάναμε, εμείς (οι Αμερικάνοι) είμαστε οι κακοί, καταστρέψαμε τον πλανήτη κτλ. Δεν συμφωνώ. Η ευθύνη είναι συλλογική. Έπειτα το πεντάγωνο τους κάνει τη δουλειά του (αυτή που του ανάθεσαν) όπως κάθε πεντάγωνο, σε κάθε χώρα του κόσμου. Το πρόβλημα βρίσκεται στους πολιτικούς, αλλά και σε αυτούς που τους ψηφίζουν. Λίγο αφελής θεώρηση της εξωτερικής πολιτικής (και καλά μεταμέλεια) της υπερδύναμης.

Έπειτα, μιας και έχω μια εμπειρία (στο κατέβασμα torrents), θέλω να σχολιάσω κάτι. Και τα τέσσερα επεισόδια φαίνεται πως κωδικοποιήθηκαν στην ίδια πηγή (πειρατής; ) και μοιράστηκαν στο δίκτυο με διάφορα παραπλανητικά ονόματα, ώστε να μην φανεί αυτό. Όλα, μα όλα, είχαν εκνευριστικά σπασίματα και κακό ήχο, που δεν εξηγείται να είναι τόσο χάλια, εκτός κι αν έγινε σκόπιμα (σκεφτείτε ότι προέρχονται από high definition περιεχόμενο). Όλα αυτά μου δίνουν την εντύπωση ότι μοιράστηκαν στο δίκτυο από κάποιον που ήθελε να περάσει κάτι άλλο. Τι είναι αυτό, αυτό σηκώνει πολύ κουβέντα, ίσως εδώ δεν είναι ο κατάλληλος χώρος.

Edited by heretic
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πολύ πρόσφατα είδα και το δεύτερο επεισόδιο. Δεν θέλω να πω τίποτα περισσότερο για την πλοκή αλλά καταλαβαίνω τώρα γιατί η σειρά διακόπηκε, παρότι τόσο καλή. Νομίζω το δίδαγμα είναι ασφαλές: μην εναντιώνεσαι στην Αμερικανική πολιτική, αν θέλεις να προβάλλεσαι σε Αμερικανικά τηλεοπτικά δίκτυα. Το δεύτερο επεισόδιο, όχι καλύτερο από το πρώτο, στέκεται όμως άξια στα πόδια του και άξιζε τον χρόνο μου. Α, και είχε περισσότερο μυστήριο από το πρώτο!..

 

Edit: Είδα και τα υπόλοιπα επεισόδια μέχρι το τέταρτο, το καλύτερο κατά την άποψή μου. Έχω να προσθέσω τα εξής: το τρίτο ήταν στηριγμένο σε διήγημα του Robert Heinlein και το τέταρτο του Harlan Ellison, ενώ το έκτο (δεν προβλήθηκε στις ΗΠΑ) του Robert Sheckley!

Στα επεισόδια έχουν παίξει ηθοποιοί όπως Malcolm McDowel, Anne Heche, Sam Waterston, James Cromwell, Brian Dennehy, ενώ (για τους πιο τρελαμένους από μας) ένα από τα επεισόδια σκηνοθέτησε ο Jonathan Frakes!

Τα εφέ (ιδίως στο τέταρτο) ήταν εντυπωσιακά και όλη η σειρά είναι εμβαπτισμένη στον κοινωνικό προβληματισμό. Δεν λέω περισσότερα...

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ξύπνησα προ μία ώρας και τις μικρές ώρες της νύχτας αυτής αποφάσισα και ξεκίνησα να βλέπω και εγώ τη σειρά, έπειτα από ένα χρόνο σχεδόν που έχω τα επεισόδια. (σιγά σιγά, όπως έλεγα χθες στον monsieur spock, εξαντλούνται οι σειρές ε.φ. που θέλω να δω, και αναπόφευκτα οδηγούμαι σταδιακά στο σταρ τρεκ...)

 

το πρώτο επεισόδιο ήταν πολύ καλό, και οι ερμηνείες και τα εφέ, και το σενάριο. συνεχίζω με το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Masters Of Science Fiction (2007)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..