Jump to content

Alien VS Predator: Requiem (2007)


nikosal
 Share

Recommended Posts

Το πρώτο Άλιεν Εναντίον Κυνηγού με είχε απογοητεύσει. Είχε μερικά καλά σημεία, βάζεις και λίγο νερό στο κρασί σου όταν είσαι φαν, αλλά και πάλι όχι, δεν σωζόταν. Ήταν απλά καταστροφικό. Μόλις είδα ότι ο ντόπιος κινηματογράφος φέρνει το ΙΙ τέλη Φλεβάρη (Τσικνοπέμπτη!!) Το έχει δει κανείς; Είναι χειρότερο από το πρώτο; (αν και δεν νομίζω ότι γίνεται...)

Link to comment
Share on other sites

να σας πάρει, μεσιέ νίκοσαλ!!! ήλπιζα ότι δεν θα άνοιγε αυτό το νήμα ποτέ!!! :tongue: ταινίες σαν τα alien vs predator πρέπει να τις παίρνει κανείς, μαζί με όλους τους συντελεστές τους, και να τους θάβει σε αμαρκάριστο ομαδικό τάφο μια νύχτα χωρίς φεγγάρι. να ρίχνει και αλάτι από πάνω για να μη φυτρώσει τίποτα. από την άλλην, αφού το ανοίξατε, θέλω να πιστεύω ότι έχετε το καλό των υπολοίπων κατά νου... ;)

 

όταν είχα δει το πρώτο είχα πει ότι δεν γίνεται χειρότερα. ότι δεν γίνεται να έχεις τα alien και να τα βάζεις να παίζουν τα κουτάβια στο πάρκο. επίσης μου είχε φανεί αδιανόητο ότι έχαναν τα alien, και από ποιον; τον predator! (οκ, δεν έχω διαβάσει τα κόμιξ, αλλά έχω δει τις 4 ταινίες alien, όπως και την πρώτη ταινία predator, και δεν καταλαβαίνω πώς θα μπορούσε να νικήσει ο δεύτερος... τέλος πάντων, προσωπική άποψη αυτή...)

αλλά στο τέλος η πρώτη ταινία έχει ένα ωραίο twist, ένα υβρίδιο alien-predator, οπότε σκέφτομαι "χμμ, ίσως να το παν καπου εύστοχα και να εκμεταλλευτούν ευκαιρίες για τέλεια πλάνα και σκηνές, κλπ κλπ".

το αποτέλεσμα όμως είναι απογοητευτικό2. το υβρίδιο είναι ένα ράστα άλιεν (we're jammin', hope u like jammin' too...). δεν κάνει τίποτα το αξιόλογο και πλέον μόνο η μύγα 3 δεν έχει γυριστεί, όπου θα δημιουργείται ένα υβρίδιο άλιεν-μύγας. στο άλιεν: η αναγέννηση τουλάχιστον υπήρχαν κάποια υποστηρικτικά του υβριδίου (όλοι ήταν υβρίδια πλέον, αλλά καταλαβαίνετε σε τι αναφέρομαι).

 

η ταινία από ένα σημείο και μετά έχει ανησυχητικά πολλά κοινά σημεία με το aliens (τη 2η ταινία alien ντε!), δηλαδή: γυναίκα που προστατεύει κοριτσάκι (το οποίο δεν έχει φρικάρει), η οποία γύναικα τους έχει ως ένα βαθμό τους μανερισμούς της ρίπλεϋ.

και για κάποιο λόγο οι ήχοι των τεχνοεξοπλισμών-που-υπολογίζουν-την-απόσταση-όπως-και-αν-τους-λένε κάνουν τον ίδιο -ακριβώς!- θόρυβο που έκαναν τα αντίστοιχα στο aliens. α, και οι κραυγές των άλιεν είναι ολόϊδιες.

 

είναι ένα άσχημο μπαστάρδεμα του alien vs predator με σπλατεροειδή τύπου scream, πολλά πιτσιρίκια (νέοι τέλος πάντων) να τρέχουν πάνω κάτω, πολλές -και καλά- καφρίλες.

 

τελευταία καφρίλα -εκ μέρους μου. οι υπεύθυνοι θα έπρεπε να βασιστούν στους μουσικούς συνθέτες ή όποιοι είναι υπεύθυνοι για να υπάρχει κάτι νέο από μουσική υπόκρουση, και όχι αποσπάσματα από μουσικά θέματα των ταινιών άλιεν. οκ, δεν συμβαίνει σε όλη τη διάρκεια της ταινίας, αλλά όπου και όποτε συμβαίνει, κάνει μπαμ...

 

αλήθεια είναι, βέβαια, ότι ίσως έχει ωραίες σκηνές, και ίσως και πιο ενδιαφέρουσα υπόθεση από αυτήν που κατάλαβα. απλά τα έχασα όλα αυτά, γιατί δεν πολυπρόσεχα... (ήξερα ήδη ότι δεν νικούσαν τα άλιεν, οπότε ποιος ο λόγος;). και η ταινία όμως δεν έκανε κάτι για να μου κρατήσει την προσοχή. η πρώτη ταινία avp είχε απείρως καλύτερα εφέ.

 

χμμ, ίσως πρέπει να πει τη γνώμη του και κάποιος που την είδε πιο προσεκτικά.

 

α, και ένας γνωστός μου που την είδε επίσης, μου εξέφρασε την απορία του. για κάποιο λόγο ακούμε έναν ηλεκτρονιικό ήχο κάθε φορά που μεταφερόμαστε στην οπτική γωνία του predator (u know, αυτό με τα θερμικά σήματα), αλλά αυτό είναι ηλίθιο, καθώς ο predator βλέπει συνέχεια έτσι. (moi δεν παίρνω όρκο για αυτό, γιατί δεν είμαι πολύ φαν του τυπάκου -του predator...)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, στην περίπτωση που δεν το ξέρεις, οι "Predators" έχουν φυσιολογική όραση - το κράνος τους, όμως, έχει φίλτρα και χρωμοκωδικοποίηση σε διάφορα φάσματα πέραν του ανθρωπίνος ορατού (π.χ. υπέρυθρο). Ίσως να το έκαναν γι' αυτόν το λόγο.

 

Υ.Γ.: Όχι, δεν έχω καθήσει να το ψάξω τόσο - απλά είχα τσεκάρει κάποτε και το παιχνίδι. :alaugh:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, στην περίπτωση που δεν το ξέρεις, οι "Predators" έχουν φυσιολογική όραση - το κράνος τους, όμως, έχει φίλτρα και χρωμοκωδικοποίηση σε διάφορα φάσματα πέραν του ανθρωπίνος ορατού (π.χ. υπέρυθρο). Ίσως να το έκαναν γι' αυτόν το λόγο.

 

Υ.Γ.: Όχι, δεν έχω καθήσει να το ψάξω τόσο - απλά είχα τσεκάρει κάποτε και το παιχνίδι. :alaugh:

Στο πρώτο Predator, όταν ο εξωγήινος βγάζει την μάσκα του για να χτυπηθεί mano-a-mano με τον Σβάρτσα, η κάμερα μας δείχνει και τα δύο: Μας πάει από την οπτική του με μάσκα σε εκείνη χωρίς. Και νομίζω η δεύτερη είναι κάπως οπτικά "χειρότερη".

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, υποννοείται ότι έχει πρόβλημα στην όραση χωρίς τη μάσκα (θέμα περιβαλλοντικών συνθηκών) - αν κάνω λάθος (όχι απίθανο), διορθώστε με κάποιος... Θα το τσεκάρω αργότερα και στη Wikipedia, αν δεν το κάνει κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ενταξει την ειδα κ εγω τη δευτερη, δε μπορω να πω οτι με χαλασε, ισα ισα που ηταν αρκετα πορωτικη σε καποιες φασεις(αυτα βεβαια μονο για τους φαν) αλλα πολυ αντιγραφη ρε παιδι μου των πρωτων ταινιων...ΖΟυγκλα, κρεμασμα των ανθρωπων αναποδα αν κ δε καταλαβα γιατι σκοτωνε ανθρωπους (αλλωστε τα θυματα ηταν) , τα αλιεν να κολυμπουν,τα αλιεν να κηνυγουν ανελεητα,  η γυναικα να προστατευει το κοριτσακι οπως εγραψε κ καποιος προηγουμενος,παρομοιοι ηχοι κ μουσικη, παλι ο Κυνηγος να βγαζει το κρανος του για να παλεψει, κ διαφορα αλλα τα οποια δε θυμαμαι...

  Κ με χαλαει απιστευτα, καθε φορα σε καθε ταινια να βαζουν καποιουσ χαζοπιτσιρικαδες με μια ξανθια σουπερ γκομενα να εχουν βασικο ρολο με απωτερο στοχο βεβαια να πιασουν ολες τισ ηλικιες ετσι για να κονομησουν κ κανα εισητηριακι παραπανω....! Παντως μου αρεσε το ¨ραστα-Αλιεν¨  , χαχα.

   Anyway, για τους φαν του ειδους εγω τουλαχιστον το προτεινω... Κ σε αυτη τη ταινιαπραγματικα μου αρεσε ο Κυνηγος..ηταν βρωμικος, μεθοδικος, κ αρκετα πιο σκληρος απο οτι στο 1.

η συνεχεια της μαχης φανταζομαι θα γινει στο μελλον!!!!!

 

Αχ, αχ ποσο θα ηθελα μια σκοτεινη , ψυχολογικη ταινια επιστημονικης φαντασιας....με το φοβο να κυριαρχει....(ΑΛΙΕΝ1, 2)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

χεχε είδα χτες την ταινία. Ήξερα τι να περιμένω, αλλά παρόλα αυτά εντυπωσιάστηκα από το πόσο κακή ήταν. Αν είσαι φαν της εφ και πας στα σοβαρά να δεις τέτοιο πράμα, την έβαψες. Αν όμως πας με σκοπό να διασκεδάσεις, γνωρίζοντας ότι θα δεις τη χειρότερη εφ ταινία της δεκαετίας, μπορεί και να περάσεις καλά. Έτσι και εγώ, από το 20λεπτο και μετά συμβιβάστηκα με την ποιότητα και (σχεδόν) το διασκέδασα. Υπάρχουν δηλαδή στιγμές που γελάς δυνατά. Τόσο καλά.

 

Από την άλλη: Η ομάδα παραγωγών / σκηνοθετών / σεναριογράφων πρέπει να ντρέπονται για την κατάντια μιας ιδέας. Κοιτούσα γύρω το λιγοστό κόσμο στο σινεμά, και έβλεπα μόνο παιδιά ως τα 30-35 τους, που σημαίνει ότι ήταν το πολύ νήπια όταν γυρίστηκε το Άλιεν. Συνεπώς ενδέχεται να ήταν αυτή η πρώτη τους επαφή με το... συγκεκριμένο ον, τι μπορεί να κατάλαβαν; Παρακολούθησαν ένα χωρίς σενάριο σπλάτερ, όπου από το 5ο ως το τελευταίο λεπτό κάποιος σκοτώνεται, το Άλιεν και ο Πρέντετορ ήταν λοιπόν στα μάτια τους κάτι σαν δύο ζόμπι που τρώγανε κόσμο (και μωρά... έλεος...)

 

Ο παραγωγός, Γουόλτερ Χιλ, ήταν επίσης παραγωγός του Άλιεν (όπως και των Άλιενς, του 3 και του άθλιου "ρεσουρέξον"). Και από ό,τι φαίνεται δεν τον ενοχλεί καθόλου να ασελγεί πάνω του...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα δεν καταλαβαίνω. Τη μανία των Αμερικάνων με τα σίκουελς. Αλλά, ακόμη πιο πολύ για το συγκεκριμένο. Δηλαδή, είχε τόση επιτυχία η προηγούμενη πατάτα που αποφάσισαν να δώσουν και συνέχεια; Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Ooook...... Είναι τρελοί αυτοί οι Αμερικάνοι... Πάσο. Τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

οχι κ αθλιο το resurrection...Ισως οχι τοσο καλο οσο τα πραοηγουμενα του αλλα η λεξη "αθλιο" nikosal νομιζω ειναι υπερβολικη! Αλλωστε ποσο καιρο εχεις να τη δεις?

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο έργο δεν με είχε χαλάσει καθόλου. Ίσα-ίσα, αν μη τι άλλο μου έδωσε aliens, predators, εξωγήινα ερείπια, μπόλικη τροφή ποπ-κορν για να περάσω την ώρα μου ευχάριστα, να ξαναζήσω ψίγματα από τις ορίτζιναλ ταινίες χωρίς να ξαναβλέπω τις παλιές ούτε να κάθομαι να περιμένω τις "επίσημες επόμενες".

 

Όλοι εκτιμούμε το μπον-φιλέ, καλό και υγειινό και το λαχανικό και όσπριο, μετά από ένα καθώς πρέπει διάστημα όμως το θέλεις, το...κακό μπέργκερ με το λίπος και το λιωμένο τυρί από πάνω μέσα από τα ψωμάκια με τις πίκλες και το κέτσαπ. It is bad for you but tastes sooooooooo good!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι κ αθλιο το resurrection...Ισως οχι τοσο καλο οσο τα πραοηγουμενα του αλλα η λεξη "αθλιο" nikosal νομιζω ειναι υπερβολικη! Αλλωστε ποσο καιρο εχεις να τη δεις?

 

Υποθέτω, 11 χρόνια. Θυμάμαι ότι με είχε απογοητεύσει πάρα, μα πάρα πολύ. Το Άλιεν ήταν πάντα η αγαπημένη μου εφ ταινία, με δυο τρεις ακόμα. Αλλά αυτό στην κορυφή. Το είχα λατρέψει από την πρώτη στιγμή και έκτοτε το έχω δει πολλές φορές. Ειδικά το τέλος πήγαινα στο σινεμά για μια βδομάδα να το ξαναδώ, χωρίς εισιτήριο. Το τελευταίο πεντάλεπτο εννοώ. Το Άλιενς μου είχε αρέσει επίσης πολύ. Το 3, αρκετά. Το 4 το είχα δει, όπως καταλαβαίνεις, με μεγάλη λαχτάρα, ελπίζοντας ότι ο γάλλος σκηνοθέτης θα έδινε κάτι καλό, μια ώθηση μετά το "καλούτσικο" 3. Και είχα απελπιστεί. Καμιά φορά, όπως ξέρεις, αν έχεις μεγάλες προσδοκίες και δεις κάτι μέτριο, απογοητεύεσαι τρομακτικά και σου μένει η πίκρα.

 

Το ρεσερέκτιον λοιπόν μου είχε φανεί σαν χυλόπιτα εποχής τρίτης λυκείου. Καταλαβαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

ειδες nikosal που την ψιλιαστηκα οτι ειχες καιρο να το δεις???  

λοιπον , να σου πω, κι εγω την ιδια απογοητευση ειχα φαει στο κινηματογραφο οταν την ειχα δει κ φυσικα στο τελος της ταινιας ειχα πει το κλασσικο στα σικουελς "παει το σκισανε κ αυτο..." Κ μετα, οπως εσυ,  εκανα καμποσα χρονια να το ξαναδω

Μεχρι που πριν κανα χρονο το ξαναειδα κ ναι δεν μου εκανε την ιδια χειριστη ενυπωση οπως τοτε....!Φυσικα δε πλησιαζει τα πρωτα σε ατμοσφαιρα κ ακατονομαστο τρομο κ αγωνια, αλλα σιγουρα το ειδα πολυ πιο ευχαριστα! Ειδικα αν σκεφτεις τι πατατες εχουν βγει απο τοτε!

  Οποτε μια συμβουλη... Δες το κ ξαναπες μου... Ειμαι σιγουρος οτι θα σου φανει καλυτερο..(οχι κ αριστουργημα εννοειται..)

Link to comment
Share on other sites

Το Άλιενς μου είχε αρέσει επίσης πολύ. Το 3, αρκετά. Το 4 το είχα δει, όπως καταλαβαίνεις, με μεγάλη λαχτάρα, ελπίζοντας ότι ο γάλλος σκηνοθέτης θα έδινε κάτι καλό, μια ώθηση μετά το "καλούτσικο" 3.

 

Δεν καταλαβαίνω τι λες. Ποιο 3. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑ!! ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΕ ΤΡΙΑ!!! Πως μπορεί άνθρωπος να καθίσει να δει ξανά Aliens αν βλέπει και 3;!!! Η Ρίπλεη γύρισε στη Γη, παντρεύτηκε τον Χικς, και υιοθέτησαν την Νιούτ, πήραν και τον Μπίσοπ για νταντά και ζήσανε ευτυχισμένοι!!! ΜΕ ΑΚΟΥΤΕ;!!! ΠΟΙΟ 3;!! Δεν υπάρχει 3!!!!!! Ο Φίντσερ τσιτσιρίζει στην ΚΟΛΑΣΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου άρεσαν όλα τα Alien και τα Predator (ακόμα και τα AvP!). Πείτε με εύκολο θεατή αν θέλετε αλλά οτιδήποτε ανήκει στο franchise, έστω και απο μακρυά, θα έχει πάντα μια θέση στη καρδιά μου :-)

Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου Sylook.... Αλλωστε πως να  το κανουμε ρε παιδια...Δεν μπορουν να γυριζουν συνεχεια αριστουργηματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου Sylook.... Αλλωστε πως να το κανουμε ρε παιδια...Δεν μπορουν να γυριζουν συνεχεια αριστουργηματα!!!

Για ένα λεπτό. Εσύ δεν είσαι ο ίδιος τύπος από δίπλα, από το Sarah Connor Chronicles; Εδώ έτσι, εκεί...αλλιώς;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εμένα μου άρεσε το Requiem. Πιο πολύ από το πρώτο AvP. Ίσως έχει να κάνει και με το πώς βλέπω τις ταινίες εδώ πέρα (ημιξαπλωμένος σε μια πολυθρόνα, με τον laptop αγκαλιά, σε μια αφιλόξενη χώρα, σε ένα δωμάτιο στα όρια του κρύου, μπρρρ!).

 

Πάντως είχε αρκετές στιγμές σπλατεροτρόμου, όλους τους γνώριμους πρωταγωνιστές (A&P), την αίσθηση περικύκλωσης (κλασική ιδέα - έμοιαζε και με το 30 Days of Night που είδα πρόσφατα) καθώς και

μια πρωταγωνίστρια α λα Ripley

. Σε ορισμένες στιγμές τρόμαξα για τα καλά

όπως εκεί που ο άντρας της είδε την αντανάκλασή του στο παράθυρο και πάνω σ' αυτήν να προβάλεται η φάτσα ενός alien

! Εξάλλου, παρότι δεν περίμενα να δω είχε καμιά καινούρια ιδέα επί της ουσίας, είχε και το

υβρίδιο

άσχετα αν δεν το ανέπτυξε και πολύ! Τέλος, η τελευταία λέξη της ταινίας είναι πολλά υποσχόμενη, για όσους ξέρουν το σύμπαν του Alien καλά!

 

Συμπέρασμα: θα δω και το νούμερο 3, ότ/αν βγει...

 

Edit: Ο Predator δεν έχει πρόβλημα στην όραση, μάλιστα μπορεί να ανιχνεύει και φερομόνες. Απλώς είναι περιορισμένη σε σύγκριση με το φάσμα που του προσφέρει το κράνος. Πηγή: Wikipedia.

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

εγώ από την άλλη, καταδικάζω το requiem στο πυρ το εξώτερον. το πρώτο, με τα 1.000 ζόρια το δέχομαι. και όλα αυτά λόγω της απόλυτης πόρωσης με τα άλιεν που έχω. όταν βγάλουν το alien vs predator, στο οποίο θα νικάνε τα άλιεν, ειδοποιήστε με, θα το ψηφίσω για όσκαρ σεναρίου (οκ, όχι ακριβώς, αλλά οι predators να νικάνε τα aliens? είναι ποτέ δυνατόν???)

 

θα φέρω και μια ένσταση όσο αφορά τις ταινίες alien. δεν ξέρω για την 4η ταινία, την αναγέννηση, τι απαιτήσεις πρόβαλε η μαμαζέλα γουίβερ, αλλά ξέρω ότι για τη 2η και την 3η τους είχε πρήξει τους ανθρώπους μέχρι να κάνουν ένα σενάριο που να ταιριάζει στις αξιώσεις της. όχι, να μην έχει αίμα τη μία, όχι, να μην έχει όπλα την άλλην, ό,τι καλύτερο μπόρεσαν έκαναν. και η τρίτη ταινία, αν και δεν είναι το κινηματογραφικό αριστούργημα που είναι η πρώτη, έχει ωραία ατμόσφαιρα, κλειστοφοβική. όσο για την αναγέννηση, με εξαίρεση ένα δύο ατοπήματα, παραμένει ένα διαμαντάκι από εικόνες και σκηνές (οκ, λίγο αναμενόμενες κάποιες, αλλά παρόλα αυτά...)

 

edit:

Λοιπόν, εμένα μου άρεσε το Requiem. Πιο πολύ από το πρώτο AvP. Ίσως έχει να κάνει και με το πώς βλέπω τις ταινίες εδώ πέρα (ημιξαπλωμένος σε μια πολυθρόνα, με τον laptop αγκαλιά, σε μια αφιλόξενη χώρα, σε ένα δωμάτιο στα όρια του κρύου, μπρρρ!).
μεσιέ τέταρτος, δικαιολογήστε λόγω κλίματος της χώρας στην οποία διαμένετε την περίοδο ταύτη, και δεν θα σας κατηγορήσει κανένας για την άποψή σας αυτή... :bleh: Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

To παλιοκόριτσο... Αλλά αχ αχ ήταν καλή και τη συγχωρούμε...

Link to comment
Share on other sites

ακομα κ με ξυρισμενο το κεφαλακι της....την καημενουλα....

Link to comment
Share on other sites

μεσιέ τέταρτος, δικαιολογήστε λόγω κλίματος της χώρας στην οποία διαμένετε την περίοδο ταύτη, και δεν θα σας κατηγορήσει κανένας για την άποψή σας αυτή... :bleh:

 

 

Τι εννοείτε; Ότι το κλίμα της Γηραιάς Αλβιόνος επηρεάζει την ευθυκρισία ημών; Ή μήπως έχω το ακαταλόγιστο; Απαξιώ... :tease:

Πλάκα-πλάκα όμως, στην ταινία έβρεχε και έκανε και... κρύο, οπότε είχα μπει για τα καλά στο σενάριο! Άσε που υπήρχαν στιγμές που τα φώτα από τα αυτοκίνητα που περνούσαν από έξω δημιουργούσαν παράξενες σκιές σε σημεία του δωματίου μου και έλεγα, τώρα θα πεταχτεί το Alien, τώρα θα σπάσει το παράθυρό μου, τώρα...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Alien VS Predator: Requiem (2007)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..