Jump to content

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008)


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ... ΑΙΣΘΗΣΗ ΣΑΝ ΠΑΛΙΟ ΣΙΝΕΜΑ...

post-1004-1202661406_thumb.jpg

post-1004-1202661430_thumb.jpg

post-1004-1202661446_thumb.jpg

post-1004-1202661465_thumb.jpg

post-1004-1202661496_thumb.jpg

post-1004-1202661510_thumb.jpg

post-1004-1202661528_thumb.jpg

post-1004-1202661542_thumb.jpg

Αν είναι το σωστό Σαββατοκύριακο, τι θα λέγατε για ένα meeting;

Link to comment
Share on other sites

Πάμε λίγο ρε indy.

Πιο αναμενόμενη χρονιά της χρονιάς.

Ποιας χρονιάς; Της δεκαετίας.

Και πριν στον καφέ γι' αυτό λέγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν είμαστε μαζί να φέρετε κολώνιες, αιθέρα και οινόπνευμα. Παίζει να λιποθυμήσω πολλές φορές... Αν και ελπίζω να μην έχει καμμιά ημίγυμνη σκηνή όπως στο temple of the doom που έτρεχε και μαζί του τρέχανε και καμπόσα κρέατα, το καθένα στο δικό του ρυθμό...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η κακιά, πράκτωρ Irina Spalko, η Cate Blanchett. Είμαστε στα 50s και αυτή τη φορά οι κακοί είναι οι κόκκινοι!

post-1004-1202671463_thumb.jpg

post-1004-1202671518_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω πάντως να επιβεβαιώνει την NPNΚ theory.

Ειδικά η τρίτη ταινία ήταν η αποθέωση της θεωρίας.

 

Και για όσους δεν ξέρουν (αδικαιολόγητα) την NPN θεωρία, εδώ είναι το τόπικ στο sff: http://community.sff.gr/index.php?showtop...amp;#entry67091

Πραγματικά ένα από τα καλύτερα topic ever.

Εμείς απλά προσθέσαμε το Κ.

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα με ανησυχεί εμένα. Αυτό το...το ΛαΜποφ-ΛαΜπιφ virus από το Transformers δίπλα στον Indy. Πάει για νέος σταρ ή θα καταλήξει σε Τζαρ-Τζαρ Μπιγκς των ταινιών Indiana Jones;

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα με ανησυχεί εμένα. Αυτό το...το ΛαΜποφ-ΛαΜπιφ virus από το Transformers δίπλα στον Indy. Πάει για νέος σταρ ή θα καταλήξει σε Τζαρ-Τζαρ Μπιγκς των ταινιών Indiana Jones;

 

Είναι ένα ερωτηματικό αυτό. Και ο Σταλόνε είχε έναν πιτσιρικά με sniper δίπλα του για να καθαρίζει όποτε χρειαζόταν.

Τώρα αυτός, δεν ξέρω, είναι λίγο πιο αστείος, όμως έτσι κι αλλιώς και οι προηγούμενες ταινίες είχαν πολλά κωμικά στοιχεία.

Θα εμπιστευτώ το Σπήλμπεργκ.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε κανείς στο τρέηλερ μια σκηνή με ένα κιβώτιο που γράφει πάνω Roswell; :aabduct: :aufo:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Η πενιχρή μου περιουσία χαλαλίστηκε στις τηγανιές και τις μπύρες της Σύρου.

 

Είμαι τυχερός που ο μοναδικός κινηματογράφος στην Χαλκίδα δεν έκλεισε ακόμα, κι έχω εδώ από σήμερα τον Ιντιάνα.

 

Είχα σχέδια να βρεθούμε για την θέαση μερικοί στην Αθήνα, αλλά να που δεν μπορώ.

 

Μικρό το κακό, φτάνει να μας ανταμείψει η ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα βλέπω τα titles περίπου στις 5 σήμερα το απόγευμα. Minus 2 hours 24 minutes and counting...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον μετά το Terraformers. Δεν νομίζω να προλάβω να πάω πιο πριν...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μεσάνυχτα.

Απομένουν περίπου οχτώ ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα. Αγαπώ. Ο Λούκας λέει ψέματα. Τα υπόλοιπα όταν το δείτε περισσότεροι. Πάω να ονειροπολήσω.

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα κι εγώ από τον σινεμά. Ανάλαφρος. Είμαι πάλι 17 χρονών. Κάτι από τις παπιοπεριπέτειες του θείου Μπαρκς, κάτι από τα παλιά όνειρα του Λούκας και τα νιάτα του Σπήλμπεργκ, ο Ιντιάνα είναι εδώ!

 

Αφήστε τις δυσπιστίες σας έξω από το σινεμά και απολαύστε το.

 

Είναι το πρώτο Ίντυ που δεν μας χαρίζει "θεία" ρίγη αλλά μας πάει πιο σου-φου από ποτέ!

 

Enough said.

Link to comment
Share on other sites

Καλό, πολύ καλό. Δεν ήταν όσο τέλειο περίμενα, αλλά έχει πολλές υποβλητικές-καθηλωτικές σκηνές.

Σίγουρα πρέπει να το δείτε.

Και εντάξει, ο Χάρισον Φορντ δείχνει πολύ άνετος στο ρόλο, χωρίς υπερβολή.

Ελπίζω να το σκεφτούν και για 5.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να ξεκινήσω να περιγράφω πόσο συγκλονιστική μαλακία μου φάνηκε αυτή η ταινία.

 

Για την ακρίβεια μπορώ, αλλά δε θα το κάνω, γιατί α) δε θέλω να σπαταλήσω χρόνο και β) κάποιος άλλος το'χει κάνει ήδη, σίγουρα καλύτερα απ'ότι θα το'κανα εγώ: http://moviecrypt.com/?p=1941

(Δείτε γενικά τα reviews του rotten tomatoes, είναι "μέσα").

 

Ο μόνος λόγος που δεν έκλαψα τα λεφτά μου είναι γιατί είμαι νοσταλγικός τύπος. Επίσης γιατί (τελικά) είδα την ταινία σα (ρηχό) ντοκυμαντέρ για τον Αμαζόνιο και για τη λεγόμενη "εξωγήινη αρχαιολογία" (Ντενικένεια, όχι Λιακοπούλεια, πάντως). Αλλά γενικά η ταινία είναι παρωδία των προηγούμενων, κάτι σαν "Τρελλές Σφαίρες" τους.

 

Και πριν αρχίσουν οι ατάκες περί κακιάς κουλτούρας, ή ότι μεγάλωσα κλπ, δηλώνω απερίφραστα ότι τα πρώτα Indiana Jones και τα Star Wars είναι (ακόμα) οι αγαπημένες μου τριλογίες.

 

Πω πω φόλα δηλαδή!

 

ΟΙ ΜΟΝΕΣ φάσεις που μου άρεσαν στην ταινία τελικά είναι

εκεί που ο Indiana Jones κοιτάζει τις φωτογραφίες του πεθαμένου του πατέρα και του Μπρόντυ, εκεί που παντρεύεται τη Μάριον στο τέλος, και η φάση που ο γιος του πάει να του πάρει το καπέλο, αλλά τελικά το παίρνει ξανά ο παππούς.

.Και καταλαβαίνετε πόσο τραγικό είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να ξεκινήσω να περιγράφω πόσο συγκλονιστική μαλακία μου φάνηκε αυτή η ταινία.

 

Για την ακρίβεια μπορώ, αλλά δε θα το κάνω, γιατί α) δε θέλω να σπαταλήσω χρόνο και β) κάποιος άλλος το'χει κάνει ήδη, σίγουρα καλύτερα απ'ότι θα το'κανα εγώ: http://moviecrypt.com/?p=1941

(Δείτε γενικά τα reviews του rotten tomatoes, είναι "μέσα").

 

Ο μόνος λόγος που δεν έκλαψα τα λεφτά μου είναι γιατί είμαι νοσταλγικός τύπος. Επίσης γιατί (τελικά) είδα την ταινία σα (ρηχό) ντοκυμαντέρ για τον Αμαζόνιο και για τη λεγόμενη "εξωγήινη αρχαιολογία" (Ντενικένεια, όχι Λιακοπούλεια, πάντως). Αλλά γενικά η ταινία είναι παρωδία των προηγούμενων, κάτι σαν "Τρελλές Σφαίρες" τους.

 

Και πριν αρχίσουν οι ατάκες περί κακιάς κουλτούρας, ή ότι μεγάλωσα κλπ, δηλώνω απερίφραστα ότι τα πρώτα Indiana Jones και τα Star Wars είναι (ακόμα) οι αγαπημένες μου τριλογίες.

 

Πω πω φόλα δηλαδή!

 

ΟΙ ΜΟΝΕΣ φάσεις που μου άρεσαν στην ταινία τελικά είναι

εκεί που ο Indiana Jones κοιτάζει τις φωτογραφίες του πεθαμένου του πατέρα και του Μπρόντυ, εκεί που παντρεύεται τη Μάριον στο τέλος, και η φάση που ο γιος του πάει να του πάρει το καπέλο, αλλά τελικά το παίρνει ξανά ο παππούς.

.Και καταλαβαίνετε πόσο τραγικό είναι αυτό.

Θα συμφωνήσω μαζί σου!! Δεν προσφέρει τπτ, μπερδεύει θεωρίες για εντυπωσιασμό.

ούτε dvd δεν πρόκειται να "κάψω" για να το κατεβάσω ;)

Link to comment
Share on other sites

@ mistseeker, Ivaxos

 

Νομίζω πως είστε λίγο άδικοι φίλοι μου. Δεν γέρασε μόνο ο Indy, αλλά κι εμείς. Οι κριτικές σας θυμίζουν αυτά που άκουγα από τους γεροξούρες την εποχή που πήγαινα σινεμά, την εποχή του Raiders. (Που ήσασταν εσείς το 1981;)

 

http://retrocrush.buzznet.com/archive2008/...kull/index.html

Link to comment
Share on other sites

@ mistseeker, Ivaxos

 

Νομίζω πως είστε λίγο άδικοι φίλοι μου. Δεν γέρασε μόνο ο Indy, αλλά κι εμείς. Οι κριτικές σας θυμίζουν αυτά που άκουγα από τους γεροξούρες την εποχή που πήγαινα σινεμά, την εποχή του Raiders. (Που ήσασταν εσείς το 1981;)

 

http://retrocrush.buzznet.com/archive2008/...kull/index.html

 

Το 1981... εμμμμ, έβλεπα Ταρζαν και Φλασγκορντον και δεν έπρεπε να σηκωθώ απο τον καναπέ και να κάνω φασαρία, για να κοιμηθεί ο μπαμπάς. LOL.

Δεν ξέρω, ίσως με χάλάει όλο αυτό το ανακάτεμα των θεωριών που κάνει. Αυτός ο αχταρμάς.Πάντα με χάλαγε αυτή η κρυφο-εβραική προπαγάνδα στις ταινίες του. Αλλά να ανακατεύει άλλους πολιτισμούς για να δικαιολογήσει τις εβραιοκεντρικές θεωρίες του , χρησιμοποώντας το πετυχημένο στόρι του indiana jones ....παραπάει. Θυμηθείτε : "the name of God" και το βρίσκει....."jehoba", στη σκηνή που πρέπει να περάσει απο το διάδρομο με τις παγίδες, όπου πρέπει να πατίσει πάνω σε πέτρες με γράμματα.

Σαν να γελιοποιεί τους άλλους πολιτισμούς μου φαίνεται, αλλά πάλι, αυτή είναι μια πρώτη εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..