Jump to content

The Invasion (2007)


Cosmo
 Share

Recommended Posts

The Invasion

 

Σκηνοθεσία: ΟΛΙΒΕΡ ΧΙΡΣΜΠΙΕΓΚΕΛ

Ηθοποιοί: ΝΙΚΟΛ ΚΙΝΤΜΑΝ , ΝΤΑΝΙΕΛ ΚΡΕΓΚ , ΤΖΕΡΕΜΙ ΝΟΡΘΑΜ , ΤΖΕΦΡΙ ΡΑΙΤ , ΒΕΡΟΝΙΚΑ ΚΑΡΤΡΑΙΤ

 

Μια παράξενη επιδημία έχει ως σύμπτωμα την αλλαγή συμπεριφοράς των ανθρώπων. Η Κάρολ εργάζεται ως ψυχίατρος στην Ουάσινγκτον και η συναναστροφή της με άτομα, τα οποία πάσχουν από τον ιό τη φέρνει αντιμέτωπη με μια τρομακτική ανακάλυψη. Η απότομη αλλαγή στη συμπεριφορά των ασθενών της προέρχεται από την "εισβολή" εξωγήινων πλασμάτων στον ανθρώπινο οργανισμό, με στόχο τον αφανισμό του ανθρώπινου είδους. Η Κάρολ προσπαθεί απεγνωσμένα να σταματήσει την εξάπλωση της επιδημίας, μόνο που η λύση βρίσκεται πιο κοντά απ΄ ότι φαντάζεται. Η σωτηρία του κόσμου εξαρτάται από τον ίδιο της το γιο.

 

Kαι για τη γνωστή πρώτη γεύση: Play Trailer

 

 

post-1295-1190117927_thumb.jpg

post-1295-1190117943_thumb.jpg

post-1295-1190118156_thumb.jpg

Edited by Cosmo
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Είδα πρόσφατα την Εισβολή του Όλιβερ Χίρτσμπιγκελ (αν προφέρεται έτσι) που είχε κάνει και την Πτώση του Χίτλερ (πολύ καλή ταινία εκείνη) και απογοητεύτηκα. Θυμάμαι ακόμα ότι εκείνη η πρώτη ταινία του 1956 (βλ. υπότιτλος τόπικ) με "κυνηγούσε" κάτι μήνες όταν την είχα δει μικρός στην τηλεόραση. Φυσικά δεν κάθομαι να συγκρίνω στα σοβαρά τις δύο ταινίες, ιδιαίτερα όταν από την παλιά θυμάμαι μόνο ελάχιστες σκηνές και ότι μου είχε δημιουργήσει τρόμο και έξαψη για καιρό, όπως είπα. Απλά υποθέτω ότι την εκδοχή του 2007 θα την έχω ξεχάσει σε μια βδομάδα. Δεν εστιάζει στην κύρια ιδέα, την "δεν ξέρω ποιον έχω απέναντί μου", αντίθετα χάνεται σε κυνηγητά και σε "θα σώσω το παιδί μου πάση θυσία" καταστάσεις. Μου φάνηκε δε απολύτως φαιδρό ότι στο τέλος

ανακαλύπτεται το εμβόλιο που τους γιατρεύει όλους χωρίς επιπτώσεις, όπως μου είχε φανεί το ίδιο φαιδρό όταν έγινε στο outbreak, όπου ξαφνικά από εκεί που είχαν παραμορφωθεί απίστευτα όλοι τους, γιατρεύτηκαν χωρίς να αφήσουν πληγές...

 

Πάντως, είδα και κάποιες σκηνές που μου άρεσαν, όπως πχ. στο συνέδριο των γιατρών, όταν οι μεταμορφωμένοι φτύνουν με πανομοιότυπες κινήσεις μέσα στους καφέδες!!

Τέλος: Δεν ξέρω αν ο Όλιβερ τάδε πρέπει να χρεωθεί την αποτυχία. Διάβασα ότι οι παραγωγοί δεν ήταν ευχαριστημένοι, κράτησαν την ταινία στα συρτάρια για μήνες και κάποια στιγμή κάλεσαν τους σκηνοθέτες των Μάτριξ να... προσθέσουν σκηνές δράσεις, όπως και έγινε. Αναρωτιέμαι κατά πόσο μπορεί να τη χάλασαν αυτοί τη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε να δω τη συγκεκριμένη ταινία την ημέρα που είχα πυρετό και τα έβγαζα κάθε λίγο και λιγάκι. Το ίδιο έκαναν και οι μεταμορφωμένοι. Κι εκεί που δεν έπρεπε να κοιμηθούν, εμένα με έπαιρνε ο ύπνος και επριεασμένος από την ταινία, έλεγα στον εαυτό μου "συγκρατήσου...θα γίνεις σαν κι αυτούς"

Παρ όλα αυτά κοιμήθηκα και ευχαριστώ το Νικοσαλ που αποκάλυψε το τέλος. Αν είναι όντως έτσι, κρίμα. Η ταινία μέχρι το μισό είχε προσέφερε μια πολύ καλή δόση ανησυχίας. Το να τα βλέπεις όλα να ρέουν τόσο ομαλά αλλά να ξέρεις(ως θεατής) ότι κάτι κακό συμβαίνει περνώντας απαρατήρητο, είναι τρομαχτικό. Και λες τώρα θα γίνει το μπαμ, τώρα θα γίνει το μπαμ! Πάντως μέχρι το σημείο που είδα δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Είχε δράση μα όχι ένταση. Είχε αρκετό φόβο μα λίγο τρόμο. Η ηρωίδα μου φάνηκε πολύ υπεράνθρωπος για απλή πολίτης, ίσως βέβαια έτσι την αντιλήφθηκα στην προκειμένη επειδή δεν μπορούσα ούτε τα πόδια μου να κουνήσω. Από την άλλη έξυπνο σενάριο αλλά όχι αυτό που περίμενα στην τελική.

Όσο για το "τρέχω να σώσω το παιδί μου", τέτιοιου είδους ταινίες νομίζω βγαίνουν με το κιλό τώρα τελευταία, αν δεν κάνω λάθος. Γυναίκα πρωταγωνιστής και παιδάκι που κινδυνεύει.

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Τι έχουν πάθει όλοι με τα happy endings??? Το Invasion of the Body Snatchers με τον Donald Sutherland είχε τελείως διαφορετικό τέλος... (είναι από τις σκηνές που μου έχουν μείνει).

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει τις προάλλες σε φιλικό σπίτι.Κλισε ιστορία ΕΦ,με 2 καλούς ηθοποιούς και αρκετή δράση.Βέβαια κάπου καταντά κουραστικό το να τρέχει ο γονιός να σώσει το παιδί του.Και ο χωρισμένος ήρωας μου φαίνεται ότι είναι άλλο ένα θέμα που γίνεται κλισέ.Ίσως τα σκέφτομαι αυτά γιατί το μυαλό μου πήγε στον Πόλεμο των κόσμων.Ο Κρουζ τρέχει να σώσει τα παιδιά του,και είναι χωρισμένος(δεν είναι;) και μπλα μπλα μπλα.Μ'αρεσε το "δεν πρέεπι να κοιμηθώ",ήταν πιασάρικο.Κι η παρέα μου το έλεγε όλο το βράδυ και την επόμενη μέρα αλλά το τέλος ήταν ξενέρωμα.Κατ'αρχην οι αντίπαλοι δεν ήταν άμυαλα ζόμπια.Αν υπήρχε κάπου εστία αντίστασης των γήινων θα τους ξεπάστρευαν πριν προλάβουν να κάνουν οτιδήποτε.Ή έστω οι τελευταίοι καθαροί άνθρωποι θα έπρεπε να κρύβονται για όλη τους τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος γνώρισε την πενηντάρα+ κυρία, πελάτισσα της Κίντμαν, που διαπιστώνει ότι ο άντρας της "δεν είναι ο ίδιος";

 

 

Είναι η ηθοποιός Βερόνικα Καρτράιτ, δηλ. η Λάμπερτ του Άλιεν. Εκεί, 30 ετών, στην εισβολή 58.

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος γνώρισε την πενηντάρα+ κυρία, πελάτισσα της Κίντμαν, που διαπιστώνει ότι ο άντρας της "δεν είναι ο ίδιος";

 

 

Είναι η ηθοποιός Βερόνικα Καρτράιτ, δηλ. η Λάμπερτ του Άλιεν. Εκεί, 30 ετών, στην εισβολή 58.

 

Ήταν και στο Invasion of the Body Snatchers του '78, την ταινία του Κάουφμαν. Ήταν μάλιστα η τελευταία επιζών άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει, καλό;

 

Καλύτερο όλων των άλλων, πλην του ορίτζιναλ. Το φινάλε του είναι killer.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλθηκε.

 

Ξέρουμε αν κάποια από τις dvd εκδόσεις του πρωτότυπου (1956) σε ρίτζον 1 ή 2 έχει αγγλικούς υπότιτλους;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο όλων των άλλων, πλην του ορίτζιναλ. Το φινάλε του είναι killer.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη ήταν καλύτερο απο το πρωτότυπο. Οι ηθοποιοί θεωρώ ότι ήταν άριστοι αλλά και η ταινία πιο καλοφτιαγμένη (ή απλά έτσι μου φαίνεται επειδή είναι πιο σύγχρονη).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχει μια βδομάδα που είδα την έκδοση του 2007. Άμα σας πω ότι την έχω ξεχάσει ήδη; Βέβαια τα κριτήρια της αληθοφάνειας δεν τα πιάνει αλλά αν δεχτείς το παραμύθι, περνάς μιάμιση ευχάριστη ωρίτσα. Βέβαια ορισμένες επιστημονικές γελοιότητες ξεπερνούν το όριο, όπως εκεί που

το παιδί της κάνει ενδοκάρδια ένεση κι αυτή σηκώνεται μια χαρά και δε χύνει ούτε σταγόνα αίμα

αλλά τι να κάνουμε...

 

Πάντως ενδιαφέρον που η Kidman αρνείται να γεράσει!

 

Α, τις άλλες version της ταινίας δεν (θυμάμαι να) τις έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Invasion (2007)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..