Jump to content

Sukiyaki Western Django (2007)


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

post-1004-1219659855_thumb.jpg

post-1004-1219660025_thumb.jpgpost-1004-1219660046_thumb.jpg

Το Sukiyaki Western Django είναι μια ταινία του Takashi Miike. Το έργο, που είναι στα αγγλικά, είναι εμπνευσμένο από το σπαγγέτι γουέστερν Django του Sergio Corbucci, καθώς και από ένα σωρό άλλες απομιμήσεις του.

post-1004-1219659883_thumb.jpg

post-1004-1219659895_thumb.jpg

Έκτακτος guest, ο Tarantino.

post-1004-1219659906_thumb.jpg

Έχει πολλές αναφορές στο αυθεντικό έργο (που πρωταγωνιστούσε ο Franco Nero), συμπεριλαμβανομένου το τραγούδι των τίτλων του Luis Bacalov, αλλά κουβαλάει μια τελείως διαφορετική ιστορία, με μεγαλύτερες ομοιότητες στο Yojimbo του Kurosawa ή το A Fistful of Dollars του Leone.

post-1004-1219659925_thumb.jpg

post-1004-1219659942_thumb.jpg

post-1004-1219659966_thumb.jpg

Η ιστορία λαβαίνει μέρος κάπου εκατό χρόνια μετά τους πολέμους του Genpei, όταν οι συμμορίες Minamoto και Taira συγκρούονται σε μια πόλη με το όνομα Yuta. Ένας σκληροτράχηλος πιστολέρο καταφθάνει για να βοηθήσει τους κατοίκους της πόλης.

post-1004-1219659974_thumb.jpg

post-1004-1219659983_thumb.jpg

post-1004-1219660013_thumb.jpg

Στις 8 Ιουνίου του 2007, ο Kotobuki Shiriagari το διασκεύασε σε manga με συνέχειες, στο Shogakukan’s Big Comic Superior.

 

Trailer:

http://www.youtube.com/watch?v=8-0YNHw4PC0...feature=related

Link to comment
Share on other sites

Ο Ταραντίνο και το σκυλολόι του μπορούν να αποσυρθούν για να γίνει επιτέλους σοβαρός ο κινηματογράφος...

Link to comment
Share on other sites

Ο Ταραντίνο και το σκυλολόι του μπορούν να αποσυρθούν για να γίνει επιτέλους σοβαρός ο κινηματογράφος...

Ταινία του Ταραντίνο δεν είναι. Έχεις δει το έργο για να μας χαρίσεις τα φώτα σου D'Ailleurs;

 

Καθώς δεν κουβαλώ κόμπλεξ και ύφος για τον Ταραντίνο, και δεν έχω δει την ταινία, το trailer με έψησε. Όταν το δω θα γράψω περισσότερα. Κι αν δεν μου αρέσει θα το παραδεχτώ. Ίσως το έχω δει στραβά αλλά... βλέπω πρώτα, διαμορφώνω άποψη και μιλώ αργότερα.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Την ταινία δεν την έχω δεί αλλα έχω δει το Django καθώς μερικές απο τις συνέχειες του. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτος ο άνθρωπος γιατι επιμένει να ΞΕΠΑΤΙΚΩΝΕΙ ταινίες του cult κινηματογράφου, αντι να γυρίσει μια δικιά του ιδέα. Επίσης έχω δει και ταινίες του Τακάσι Μίκε και δεν καταλαβαίνω γιατι, ενώ έχει ταλέντο κάθεται να ξεπατικώσει ένα ιταλικό γουέστερν...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω δει και ταινίες του Τακάσι Μίκε και δεν καταλαβαίνω γιατι, ενώ έχει ταλέντο κάθεται να ξεπατικώσει ένα ιταλικό γουέστερν...

 

Να ξετρυπώσουμε κανένα interview να μάθουμε.

Link to comment
Share on other sites

D'Ailleurs, κόψε τις φλέβες σου:

 

"I want to make a film that will make audiences think 'Japanese are cool!"

 

Αυτό είπε ένας από τους πιο cool σκηνοθέτες του κόσμου ξεκινώντας τα γυρίσματα του Sukiyaki Western. Λέγεται πως ο Quentin Tarantino έπαιξε κάποιον ρόλο στο να εμπνεύσει τον Miike προς αυτή την κατεύθυνση. Ο Tarantino ήταν από καιρό μεγάλος θαυμαστής των ταινιών του Takashi. Ο Miike έκανε μια έκτακτη εμφάνιση στο Hostel, παραγωγής Tarantino. Τώρα ο Tarantino επιστρέφει τη χάρη με έναν μικρό ρόλο στο Django.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Την ταινία την είχα δει πριν κανα χρόνο και δεν είχα εντυπωσιαστεί. Η σκηνοθεσία και η φωτογραφία είναι εντυπωσιακές, δίνοντας μια ακόμα πιο περίεργη νότα στο γουέστερν με γιαπωνέζους, αλλά η ταινία δε νομίζω ότι είχε κάτι άλλο να δείξει. Σε τελική είναι αντιγραφή μιας αντιγραφής μιας αντιγραφής του Yojimbo...

Περνάς καλά το βράδυ σου με την πάρτη της, αλλά ως εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Sukiyaki Western Django (2007)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..