Jump to content

Photo

Ήλθε χελιδόνι (Άνοιξη μ.Χ.)

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 lexis

lexis
  • Members
  • 77 posts

Posted 14 Ιανουάριος 2005 - 19:57

Ήλθε χελιδόνι
(Άνοιξη μ.Χ.)

«Ήλθ’, ήλθε χελιδών
καλάς ώρας άγουσα
καλούς ενιαυτούς
επί γαστέρα λευκά
κάπι νώτα μέλαινα.»
-Αρχαίο ροδίτικο τραγούδι

Ήλθες, ήλθες χελιδόνι
μ’ ακόμα έχει χιόνια
στις βουνοκορφές.

Ήλθες, ήλθες χελιδόνι`
ακόμα ο παγετός
δε λέει να φύγει:
απ’ τους δρόμους, τα σπίτια,
τις καρδιές των ανθρώπων.

Ήλθες, ήλθες χελιδόνι.
Στην γαστέρα σου έφερες
γλυκερή ελπίδα, φωτοδότρα`
μα πως ξέφτισε,
άργησε πολύ.

Αισθήσεις χειμωνιάτικες, μαραζωμένες.
Πεδιάδες κοκαλωμένες,
κάτασπρες σαν τα μαλλιά μας
κουνούν την παντιέρα της απουσίας,
αποδιώχνουν το γαλάζιο των ματιών
εγκιβωτίζουν τον περίπατο της Άνοιξης.
Κρινάκια κάνουνε ν’ ανθίσουν
μα σιγοτρέμουν και πικρά το μετανιώνουν

Χιόνι, λοιπόν,
κι αλάλητη φθορά,
περιφορά
ανοιξιάτικων
επιταφίων.

Ήλθες, ήλθες χελιδόνι
Μονάχα πετρέλαιο και καπνός
μονάχα σήψη, ερειπιώνες και λάσπη.

Πρόσωπα πελιδνά!

Ήλθες, ήλθες χελιδόνι
κι ακόμα τα μάτια
χιόνι χιόνι χιόνι,
δάκρυ,
χιόνι χιόνι, παγετός
κρύσταλλο, καπνοί ακόμα.
στις καμινάδες,
λευκό λευκό λευκό,
χιονοστιβάδα πίκρας,
χιόνι χιόνι οδύνη,
παγωμένες ανάσες,
λίκνισμα βοών ενός άλλου κόσμου.
Τέλος.

Βαγγέλης Κυριακός

#2 Throgos

Throgos

ΣΕ ΜΙΣΩ ΜΟΝΑ ΛΙΖΑ

• Members
  • 603 posts
  • Όνομα:Χάρης

Posted 14 Ιανουάριος 2005 - 20:11

Δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει, αλλά όλα τα ποιήματα μ' αρέσουν! Εννοείται κι αυτό εδώ, το οποίο μ' άρεσε ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ για έναν πολύ σημαντικό λόγο: Για την τελευταία στροφή που είναι ιμπρεσσιονιστική. Και σε περίπτωση που δεν το ξέρατε, λ-α-τ-ρ-ε-υ-ω- τον ιμπρεσσιονισμό.
Κατά τ' άλλα ήταν ένα ποίημα με πολύ καθαρό νόημα, και έντονα περιγραφικό και εικονοπλαστικό. Ωραίες εναλλαγές μέτρου και νοήματος, και πολύ πρωτότυπη έμπνευση (το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό το αρχαίο λαϊκό ποίημα)

Αι υπογραφαί στερούνται ουσίας

Θρώγκος ο Έκτοτε Εξωφορουμικός
Ohm
Καληνύχτα...

#3 Eldikinquel

Eldikinquel

Μοχθηρή ποντικίνα

• Members
  • 126 posts

Posted 14 Ιανουάριος 2005 - 23:58

Πολύ πρωτότυπο και μου άρεσε η αντίθεση που μου προκάλεσε: Απ' τη μια χαιρόμαστε που ήρθε το χελιδόνι γιατί είναι ουσιαστικά η ελπίδα για μια νέα αρχή και για αλλαγές (όπως την άνοιξη που η φύση ξαναγεννιέται και κάνει τον νέο κύκλο της) αλλά από την άλλη είναι στενάχωρη η θέα που έχουμε γύρω μας καθώς δεν είναι όμορφη.
Αυτό μου άρεσε πάρα πολύ, καθώς μου αρέσουν τα ποιήματα στα οποία αντικρούονται τα συναισθήματα. Όσο για τις λέξεις που επαναλαμβάνεις ("χιόνι χιόνι χιόνι","λευκό λευκό λευκό") , δίνουν έμφαση στην κατάσταση χωρίς να χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις εντυπωσιακές λέξεις που θα κάνουν το ποίημα πιο "απόμακρο". Το απλουστεύει και το φέρνει πιο κοντά στον αναγνώστη. Και πάλι μπράβο! :thumbsup:

:sorcerer:
All of my songs can only be composed of the greatest of pains.
Every single verse can only be born of the greatest of wishes.
I wish I had one more night to live.

One More Night To Live - Tuomas Holopainen

#4 silversoldier

silversoldier
  • Banned
  • 310 posts

Posted 15 Ιανουάριος 2005 - 11:14

Πολύ καλό! Απλά νοήματα (καθημερινά), ωραία έκφραση, Το αρχαίο καίμενο εσύ το έγραψες ή χρημοποίησες τη λογική Καβάφη, να βασίζεσαι σε ένα αρχαίο κείμενο;

#5 Throgos

Throgos

ΣΕ ΜΙΣΩ ΜΟΝΑ ΛΙΖΑ

• Members
  • 603 posts

Posted 15 Ιανουάριος 2005 - 19:37

Πολύ καλό! Απλά νοήματα (καθημερινά), ωραία έκφραση, Το αρχαίο καίμενο εσύ το έγραψες ή χρημοποίησες τη λογική Καβάφη, να βασίζεσαι σε ένα αρχαίο κείμενο;

<{POST_SNAPBACK}>

Συγγνώμη που απαντάω εκ μέρους του, αλλά το κείμενο είναι ένα λαϊκό τραγούδι αρχαίο, γιατί το έχω διαβάσει κάπου, άρα δεν το έγραψε αυτός. Κι εμένα μ' αρέσει το πώς βασίζεται στο αρχαίο κείμενο (ή μάλλον πως αρχίζει από το αρχαίο κείμενο και καταλήγει...)

Ohm
Καληνύχτα...

#6 lexis

lexis
  • Members
  • 77 posts

Posted 16 Ιανουάριος 2005 - 19:34

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Η απάντηση το Τhogos με κάλυψε. Θα ήθελα να προσθέσω πως η συνήθεια του να προστάσσεις κάποια αποσπάσματα απο αρχαία η σύγχρονα λογοτεχνικά κείμενα δεν ήταν μόνο ίδιον της ποίησης του Καβάφη αλλά και άλλων ποιητών. Ο Σεφέρης για παράδειγμα αντλούσε τα περισσότερα ποιήματα του απο κάποια πηγή και προέτασσε αρκετά συχνά, πρίν απ' αυτά του, αρκετά λογοτεχνικά αποσπάσματα ως μότο. Κλασσικό παράδειγμα το ποίημα του "Ελένη". Είναι κάτι που βοηθά τον ποιητή να εκφραστεί, να πέι κάτι καινούριο, βλέποντας το παρελθον αλλά και να συνομιλήσει με τα κείμενα που αυτός επιλέγει.

#7 laas7

laas7
  • Members
  • 1.839 posts
  • Όνομα:Μαριαντζελλα

Posted 16 Ιανουάριος 2005 - 22:16

:D epishs mou arese to poihma!!! polu polu kalo! Mou thumhse tis palies kales hmeres, etsi auth thn aisthsh tou paliou kairou me tis omorfes agaphmenes anamnhseis...
gia ton throgo hthela na pw,pws epishs latreuw ton impresionismo alla den briskw pws to ennoei akribws gia to poihma! isws ennoeis pws to poihma exei omorfes eikones pou sou dinoun mia kapoia aisthsh-ena impresion? alla auto den to kanei panta h poihsh?
kai epishs hthela na pw auto pou eipe o lexis! pws para polloi poihtes ellhnes kai mh, xrhsimopoihsan kai xrhsimopoioun ''phges'' pou tous dinoun empneush kai malista xrhsimopoioun kai oloklhrous stixous an prokeitai gia poihmata allwn sthn arxh eidika gia na ksekinhsoun to diko tous poihma!
gia ton seferh den to sxoliazw!!!!
apla upoklinomai!!!!! :worshippy: :worshippy: :worshippy:
"Ενα χαρτι δωστε μου να φτιαξω εναν νεο κοσμο, γιατι σ' αυτον δεν χωρω!"
"Καληνυχτα ποιητες που σε στιχους κλεισατε τον κοσμο..."

#8 Throgos

Throgos

ΣΕ ΜΙΣΩ ΜΟΝΑ ΛΙΖΑ

• Members
  • 603 posts

Posted 17 Ιανουάριος 2005 - 00:26

:D epishs mou arese to poihma!!! polu polu kalo! Mou thumhse tis palies kales hmeres, etsi auth thn aisthsh tou paliou kairou me tis omorfes agaphmenes anamnhseis...
gia ton throgo hthela na pw,pws epishs latreuw ton impresionismo alla den briskw pws to ennoei akribws gia to poihma! isws ennoeis pws to poihma exei omorfes eikones pou sou dinoun mia kapoia aisthsh-ena impresion? alla auto den to kanei panta h poihsh?
kai epishs hthela na pw auto pou eipe o lexis! pws para polloi poihtes ellhnes kai mh, xrhsimopoihsan kai xrhsimopoioun ''phges'' pou tous dinoun empneush kai malista xrhsimopoioun kai oloklhrous stixous an prokeitai gia poihmata allwn sthn arxh eidika gia na ksekinhsoun to diko tous poihma!
gia ton seferh den to sxoliazw!!!!
apla upoklinomai!!!!! :worshippy:  :worshippy:  :worshippy:

<{POST_SNAPBACK}>

Ένα θα σου πω... έχω μια πολύ ευρεία έννοια του ιμπρεσσιονισμού!! Βασικά επειδή μου δημιουργεί μία ατμόσφαιρα, μία εντύπωση, χωρίς να περιγράφει ακριβώς την εικόνα, αλλά την εντύπωση που αυτή δημιουργεί. Άστα τα 'χω μπλέξει. Στην μουσική είναι όλο τόσο πιο απλά! (Hasta Siempre Debussy)

Ohm
Καληνύχτα...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users