Jump to content

Αρμάδα


Bardoulas©
 Share

Recommended Posts

ΤΗν προηγούμενη τετάρτη, το περιοδικό 9 ξεκίνησε το έβδομο άλμπουμ της Αρμάδας, των Morvan (σενάριο)- Βθψηετ(σχέδιο) με τίτλο Τ.Υ.Α. Προσωπικά θεωρώ πως είναι η καλύτερη δουλειά τυς μέχρι στιγμής. Είναι το πιο βίαιο και σκοτεινό που έχει κυκλοφορήσει, ενώ οι αποκαλύψεις που ξεκινούν σιγά σιγά να ξετυλίγονται, μόνο αδιάφορες δεν μπορούν να περάσουν. Απόψεις;

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ιστορία μιας κοπέλας (μοιάζει πάάάάάάάρα πολύ με άνθρωπο) που τη βρήκε η Αρμάδα σε έναν πλανήτη, ως το μοναδικό νοήμων όν. Η αρμάδα είναι ένα "καραβάνι" από διαστημόπλοια, διαφόρων πλανητών, που τριγυρίζουν στο σύμπαν αναζητώντας ζωή. Την συνέλεξαν λοιπόν, την εκπαίδευσαν για πράκτορα κλπ κλπ κλπ. Το σενάριο είναι πάρα πολύ καλό, καθώς αφήνει και πολλά περιθώρια εξέλιξης. Το σχέδιο απλά καταπληκτικό!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν θα το κυκλοφορήσουν σα βιβλιαράκι όπως και τα πρώτα; Το είχα βρει καταπληκτικό!!

 

Ένα σημαντικό σημείο: την εκπαίδευσαν σαν πράκτορα για δύο λόγους - επειδή είναι εκ φύσεως (της) πολύ άγρια όταν θέλει/έχει λόγο, κι επειδή δεν έχει φυσικές τηλεπαθητικές δυνάμεις, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να την αντιληφθούν στο χώρο όπως τους άλλους (αλλά και δεν προσβάλλεται από την τηλεπάθεια και τόσο εύκολα, επίσης).

Link to comment
Share on other sites

Δεν, ξέρω. Είμαι συλλέκτης του περιοδικού και δεν έχω χάσει επεισόδιο. Αλλά απ'όσο ξέρω, ανα χρονικά διαστήματα κυκλοφορούν άλμπουμ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 'εχω και έχω διαβάσει τα δυο πρώτα άλμπυμ και είναι από τα κόμικ που μου άρεσαν πάρα πολύ. Παρ'όλα αυτά δεν είχα την ευκαιρία να αγοράσω και τα υπόλοιπα (καθώς όλα τα άλμπουμ έχουν λίγο "τσιμπημένη" τιμη...) αλλά θέλω να τα διαβάσω. Μάλλον θα πάρω την απόφαση να τα αγοράσω!

 

:sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Δεν ξέρω γιατί δεν είχα ψάξει ως τώρα αν υπάρχει τόπικ για την Αρμάδα. Μου το έβγαλε το google. Έχω τα 12 πρώτα, που έχουν δημοσιευτεί στο "9" της Ελευθεροτυπίας (τα 4 πρώτα και σε μεμονωμένα άλμπουμ) και νόμιζα ότι υπάρχει μόνο ένα ακόμα που δε βρίσκω μεταφρασμένο να το αγοράσω. Αλλά, σύμφωνα με αυτό εδώ το άρθρο, η σειρά έχει φτάσει στα 18 και συνεχίζεται! Αν ξέρει κανείς πού θα τα βρω μεταφρασμένα αγγλικά (ή και ιταλικά) ας το γράψει εδώ, θα με υποχρεώσει.

https://en.wikipedia.org/wiki/Wake_%28comics%29

 

 

 

post-2372-0-84240200-1456643408.jpgpost-2372-0-24253100-1456643423.jpgpost-2372-0-99409000-1456643439.jpgpost-2372-0-39657800-1456643460.jpgpost-2372-0-58688800-1456643479.jpgpost-2372-0-20244200-1456643497_thumb.jpgpost-2372-0-34237000-1456643530_thumb.jpgpost-2372-0-12291500-1456643548.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..