Jump to content

16ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Ο Θησαυρός


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Και μετά την τρέλα του NaNoWriMo, που μας επέφερε κείμενα των 50.000 λέξεων, τι θα λέγατε για έναν διαγωνισμούλη μικρών διηγημάτων, έτσι, για να μην ξεχνάμε την τέχνη μας;

 

Πάμε λοιπόν, για τον 2ο (16ο) διαγωνισμό σύντομης φάνταζυ ιστορίας.

 

Το θέμα σας;

 

Μέσα σε σεντούκια, κάτω από σανίδες, θαμμένος στην άμμο, βουτηγμένος στο βούρκο, κρυμμένος στην καρδιά… Κάποιο πολύτιμο αντικείμενο, κάποιο ισχυρό σύμβολο, κάτι μοναδικό για τον καθένα… Όπου κι αν βρίσκεται, ό,τι κι αν είναι, πάντα για κάποιους θα είναι ΘΗΣΑΥΡΟΣ.

 

Με φόντο έναν θησαυρό, με αφορμή έναν θησαυρό, με κεντρικό σημείο έναν θησαυρό, καλείστε να γράψετε σύντομες φάνταζυ ιστορίες. Για το τεχνικό μέρος:

 

• Οι ιστορίες πρέπει να κυμαίνονται μεταξύ 1000 και 3500 λέξεων.

 

• Ο διαγωνισμός ξεκινάει σήμερα, Πέμπτη, 3 Δεκεμβρίου 2009 και η συγγραφή - υποβολή των ιστοριών λήγει τα μεσάνυχτα της Δευτέρας 21 Δεκεμβρίου.

 

• Την Τρίτη 22 Δεκεμβρίου ξεκλειδώνουν οι ιστορίες και ξεκινάει η διαδικασία του σχολιασμού και της ψηφοφορίας.

 

• Θα μπορείτε να ανεβάζετε τις ιστορίες σας στην Βιβλιοθήκη Φαντασίας από την επόμενη Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου. Ανοίγετε εκεί ένα τόπικ με τα όλα του και έρχεστε σε αυτό το τόπικ και μας βάζετε ένα λινκ για την ιστορία σας.

 

• Μπορείτε να γράψετε τις ιστορίες σας στα Ελληνικά, ή στα Αγγλικά.

 

Μια παράκληση: Ας προσπαθήσουμε, όσο το δυνατόν, να μην δοθούν παρατάσεις αυτή τη φορά. Όχι για κανέναν άλλον λόγο, αλλά γιατί μετά θα μπλέξουμε με τις διακοπές των Χριστουγέννων και τις Πρωτοχρονιάς.

 

 

 

Ήγγικεν η ώρα της ψηφοφορίας!

 

 

 

Λοιπόν, δεν έχω και παράπονα. Έχουμε 13 ιστορίες από ισάριθμούς συγγραφείς και περιμένουμε να δούμε τι θησαυρούς κρύβατε στο σακούλι των ιδεών σας. Οι συμμετοχές με σειρά κατάθεσης:

 

Μικρή ιστορία για έναν μικρό θεό, aScannerdarkly

 

Η Ιστορία του Σοφού Τράγου που Ένωσε τις Φυλές, Solonor,

 

Το ημερολόγιο ενός μισθοφόρου, kalanapathw,

 

Η ουσία της Μαγείας, Cassandra Gotha,

 

Ο Θωμάς κι ο Θησαυρός, dagoncult,

 

Έχεις μόνο μια ευκαιρία, Tiessa,

 

Ο κύβος και η ζυγαριά, khar,

 

Οι κρυμμένοι θησαυροί της ψυχής, Nocturnal,

 

Η πτώση της Άκρας, Waylander,

 

Στο Όνομα του Σκεπαστού Δάσους, TheTregorian,

 

Η πέτρα των εραστών, lizbeth_covenant,

 

Σχετικά με τα αμπέλια του Ρούγουρου, Nienor,

 

Ο Μικρός Κλέφτης και τα Όνειρα των Ανθρώπων, Παρατηρητής,

Πώς ψηφίζουμε

 

Για να ψηφίσετε στέλνετε με PM σε εμένα ΚΑΙ στη Sonya μια κατάταξη όλων των ιστοριών με την καλύτερη πρώτη και τελευταία την λιγότερο καλή. Όσοι έχουν συμμετάσχει με κάποια ιστορία τους υποχρεούνται να ψηφίσουν, με τη δική τους ιστορία να βρίσκεται στην τελευταία θέση. Η ψηφοφορία θα διαρκέσει μέχρι τα μεσάνυχτα της 28ας (προς 29ης) Δεκεμβρίου και θα είναι μυστική, δηλαδή θα το εκτιμούσαμε πάρα πολυ όλοι μας να μη μας πείτε τι ψηφίσατε.

 

Ο σχολιασμός μπορεί να αρχίσει από την ώρα που η καλή μας Sonya θα ανοίξει όλα τα τόπικ που έχουν κλείσει.

 

ΥΓ. Σε περίπτωση που κάποιος απ' τους συγγραφείς δεν ψηφίσει, τότε η ιστορία του θα αποκλειστεί αυτεπαγγέλτως.

 

Στον παρόντα διαγωνισμό έπεσαν και τρεις ιστορίες που τελικά δεν έγιναν δεκτές, λόγω του ότι η θεματολογία τους ήταν καθαρά εφ ή λόγω μεγέθους. Θα ήθελα να δείξουμε Χριστουγεννιάτικο πνεύμα και να σχολιάσουμε και αυτές, ασχέτως της μη-συμμετοχής τους στο διαγωνισμό. Οι ιστορίες αυτές είναι με σειρά κατάθεσης:

 

Ο Θησαυρός, dolph, και

 

Τέλος, Elvendi,

 

Εξιλέωση, DinoHjiyorgi

 

Καλή ανάγνωση και καλό σχολιασμό!

 

 

 

 

Για τα αποτελέσματα πατήστε εδώ

 

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Naroualis

    38

  • aScannerDarkly

    10

  • Tiessa

    10

  • kalanapathw

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τι έγινε, σουφουφίτες; Δεν έχετε διάθεση για γράψιμο; Δε σας άρεσε το θέμα;sad.gif

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Tο θέμα του διαγωνισμού μου έδωσε έμπνευση να ξεκινήσω να γράφω κάτι. Τώρα όμως βλέπω πως θα υπερβώ το επιτρεπτό όριο λέξεων. Και δεν σηκώνει κοψίματα, γιατί θα την ακούω μετά για "το διήγημα μου που χρειάζεται να απλωθεί για να αναπνεύσει". Ούτε μπορώ να σταματήσω τώρα για να γράψω κάτι άλλο.

 

Ή θα προλάβω να τελειώσω κάτι μικρό μετά, στις 1000 λέξεις, αν μού'ρθει ιδέα, ή θα βάλω εκτός συναγωνισμού αυτό που γράφω, τιμής ένεκεν στον διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Γραφω και εγω. Δεω ξερω αν θα τελειωσω ομως συντομα καθως στην περιοδο που διανιουμε εχω αρκετες εργασιες απο την σχολη και μια εκδρομη στο Μπανσκο να τρεχει....Ειδομεν :mf_popeanim:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να γράψω κι εγώ, αλλά ακόμα δεν έχω ιδέα να δουλέψω. Ελπίζω πως θα έρθει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγραψα τις πρώτες μου λέξεις. Μην ανησυχείς, μια χαρά είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα την ιστορία μου, την κρατάω για καλλωπισμό και την ανεβάζω εντός ολίγων ημερώ. (Τι έγινε ρε παιδά, είναι δυνατόν να τελείωσα πρώτος; )

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα την ιστορία μου, την κρατάω για καλλωπισμό και την ανεβάζω εντός ολίγων ημερώ. (Τι έγινε ρε παιδά, είναι δυνατόν να τελείωσα πρώτος; )

 

Είδες γυρίσματα που έχει ο καιρός; :lol:

Θα γράψω κι εγώ, το λέω μπας και το πιστέψω και δεσμευτώ απέναντι στον εαυτό μου, αλλά δεν έχω αρχίσει ακόμη. Αισιοδοξώ ότι οι πρώτες λέξεις θ' αφήσουν το πληκτρολόγιό μου αύριο.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο τα παιδιά μου! Με ψυχή και χρόνος υπάρχει. Δείξτε μας τους Θυσαυρούς σας!!

Link to comment
Share on other sites

Απίθανο. Πέρυσι, τέτοια εποχή, εν μέσω διαγωνισμού ταξίδευα εξωτερικό, αλλά κάπως το στρίμωξα και την έστειλα μισή μέρα πριν φύγω. Φέτος, πάλι την κάνω. Δεν έχω προλάβει να σκεφτώ να σκεφτώ τίποτα. Ποιός ξέρει - μπορεί το διαφορετικό κλίμα να με εμπνεύσει και όταν γυρίσω, δηλαδή 21, να στρωθώ να τη γράψω. Μέσα σε μια μέρα, πράμα που δεν έχω κάνει ποτέ.

 

Τουλάχιστον, αν το κάνω, μπορεί να τιθασεύσω την τάση μου να ξεπερνάω το όριο λέξεων:D.

Link to comment
Share on other sites

Τρεις ιδέες και καθόλου χρόνος μέχρις στιγμής. Από Τρίτη όμως θα γράψω οπωσδήποτε τη μία από αυτές :)

Link to comment
Share on other sites

αν και ν'εος επιθ'υμω να κοντραρίστω και εγω!

απλά δεν κατάλαβα? η ιστορία πρεπεί να κατάληγει σε θυσαύρο? η γενίκα στο backround να υπαρχει ενας θυσαύρος?

Edited by kalanapathw
Link to comment
Share on other sites

Με φόντο έναν θησαυρό, με αφορμή έναν θησαυρό, με κεντρικό σημείο έναν θησαυρό, καλείστε να γράψετε σύντομες φάνταζυ ιστορίες.

 

Καλάναπάθεις, καλωσόρισες κι από μένα. Κουοτάρω τον εαυτό μου από το αρχικό ποστ. Πάρε το θησαυρό σαν αφορμή ή σαν αιτία (για να θυμηθούμε και το Θουκιδίδη μας), όπως εμπνευστείς. Απλά να είναι εμφανής η ύπαρξη του θησαυρού.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ό,τι μπορούσα για να το καθυστερήσω, αλλά από ό,τι φαίνεται θα ποστάρω πρώτος.

 

(Αυτό που ακούτε είναι ένας φούρνος που γκρεμίζεται)

 

Είναι βαθιά θαμμένος ο θησαυρός και όλοι οι υπόλοιποι αγωνιζόμαστε να τον ανασύρουμε...

Link to comment
Share on other sites

One down, how many more to go? thmbup.gif

 

Έχω αραδιάσει καμιά 800αριά λέξεις. Πού θα πάει, θα βρω και τις υπόλοιπες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..