Jump to content

Twin Peaks (2017)


Pooka
 Share

Recommended Posts

δεν ξερω τι να σου πω, δεν εχω βρει πληροφοριες για το οτι θα πηγαινε για 3ο κυκλο πχ (καλυτερα που δεν πηγε αν ρωτας εμενα- ποσο καψιμο πια; ) και ναι το τελος ηταν επισης του γουστου μου ;)

 

EDIT: 2nd season available too: http://www.amazon.com/dp/B000M3439E?tag=sy...102JH4S6E5&

:)

Edited by I robot
Link to comment
Share on other sites

Η βικιπαίδεια απαντά σε όλα για αυτήν την ωραία σειρά (όπως και για σχεδόν όλες τις σύγχρονες σειρές, για όσους ψάχνουν).

http://en.wikipedia.org/wiki/Twin_peaks

 

Και ναι, ο θάνατος της Λώρας είναι σκηνοθετικό εύρημα για να ειπωθούν άλλες ιστορίες. Κρίμα που ο Λιντς υποχώρησε και αποκαλύφθηκε δολοφόνος.

Link to comment
Share on other sites

σχεδόν ναι, το άφησα μισοδιαβασμένο στη θεσσαλονίκη τον οκτώβρη γιατί το ήθελε και η αδερφή μου. οπότε θα το ξαναπιάσω όταν επιστρέψω.

ήταν εθιστικό όμως όσο το είχα διαβάσει. σε κανά 2 μήνες που θα το ξαναπιάσω και θα το ολοκληρώσω θα επανέλθω με πιο επίσημα σχόλια.

 

όποιος ψήνεται πάντως, το είχα βρει πέρισυ το καλοκαίρι στο λεμόνι, ένα αθηναϊκό βιβλιοπωλείο (το οποίο για αυτόν ακριβώς το λόγο το είχα επαινέσει και σε άλλο τόπικ κάπου εδώ μέσα...)

 

εσύ faia? εντυπώσεις;

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Ο Ντίνος άκουσε πως μιλούν πάλι για τον David Lynch.

post-1004-1180631911_thumb.jpg

(Σκίτσο: Andy Kelly. Με zoom-in μπορείτε να διαβάσετε τον τίτλο του βίντεο πάνω στην τηλεόραση.)

Link to comment
Share on other sites

σχεδόν ναι, το άφησα μισοδιαβασμένο στη θεσσαλονίκη τον οκτώβρη γιατί το ήθελε και η αδερφή μου. οπότε θα το ξαναπιάσω όταν επιστρέψω.

ήταν εθιστικό όμως όσο το είχα διαβάσει. σε κανά 2 μήνες που θα το ξαναπιάσω και θα το ολοκληρώσω θα επανέλθω με πιο επίσημα σχόλια.

 

όποιος ψήνεται πάντως, το είχα βρει πέρισυ το καλοκαίρι στο λεμόνι, ένα αθηναϊκό βιβλιοπωλείο (το οποίο για αυτόν ακριβώς το λόγο το είχα επαινέσει και σε άλλο τόπικ κάπου εδώ μέσα...)

 

εσύ faia? εντυπώσεις;

Ναι. Το είχα πετύχει σε παιδική δανειστική βιβλιοθήκη (για όνομα!) πριν από καμιά δεκαετία. Εκδόσεις Δωρικός αν δεν κάνω λάθος. Τα ημερολόγια της Λώρας, όπως λέει και ο υπότιτλος, είναι γραμμένα σε πρώτο πρόσωπο και γι' αυτό πιό άμεσα. Το ενδιαφέρον είναι ότι η υπόθεση παρουσιάζεται από την δική της οπτική, την οποία οι ντετέκτιβς της σειράς δεν είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν. Η γλώσσα είναι ωμή και στο τέλος... χμ... ξέρετε τώρα: η Λώρα... Νομίζω αξίζει τον κόπο να το ξαναπιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

@dino: οκ, οκ, αλλά νομίζω ότι αυτή είναι λίγο υπερβολική αντίδραση για τη συγκεκριμένη σειρά/ταινία/βιβλίο. ήταν αρκετά πιο ξεκάθαρη, και δεν συγκρίνεται με ταινίες όπως η χαμένη λεωφόρος ή το muholland drive.

πέρα από την υπόθεση όμως, η σκηνοθεσία του και τα μοτίβα που χρησιμοποιεί στις ταινίες του, ούτε αυτά σου αρέσουν;; η μουσική;;

για την καφρίλα πάντως, το σκίτσο είναι άψογο! :)

 

@faia: το κρυφό ημερολόγιο της λώρα πάλμερ είναι ένα από τα βιβλία που είμαι πολύ χαρούμενος (σχεδόν περήφανος) που κατάφερα να βρω. ακόμα και ως ιστορία να αποδειχτεί ότι δεν είναι κάτι πολύ σπουδαίο (άμα έχεις δει και το fire walk with me), το να επιστρέφεις με κάτι φρέσκο στον κόσμο αυτό είναι αρκετό. από όσο ξέρω, το έχει γράψει η κόρη του lynch.

 

(moi θα έχει ένα ακόμα τέλειο βιβλίο για το καλοκαίρι...)

 

@everyone else: πάρτε το διαβαστε το. (ντίνο, δικαιολογημένα μπορείς να απέχεις από τη συγκεκριμένη δραστηριότητα :tongue:).

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάπου έχω αναφέρει τους εφιαλτες που μου προκάλεσε το βιβλίο... αλλά θα το ξαναπω :tongue: Δεν είναι για τρυφερές ηλικίες αυτό το βιβλίο...η κόρη του λυντς προφανώς έχει πάρει πολλά απο τον πατέρα της :tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

και προς όλους τους φιλόδοξους που σκοπεύουν να πλεύσουν (πάλι) προς τα νερά αυτά, βρήκα αυτό το σχεδιάγραμμα στον υπολογιστή μου (δεν το έκανα εγώ, προφανώς :tongue:) που σημειώνει τις βασικές σχέσεις που υπάρχουν μεταξύ των (περισσοτέρων) χαρακτήρων...

twinpeakschart.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Είδα προχτές τον πιλότο. Δεν είμαι σίγουρος αν εγώ και η παρέα μου θα συνεχίσουμε να βλέπουμε τη σειρά. Ίσως απέχει πολύ από την αισθητική του 2009, μετά από 20 χρόνια. Και με χαλάνε οι σειρές που δεν έχουν τέλος.

Πάσα συμβουλή/παρότρυνση ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Είδα προχτές τον πιλότο. Δεν είμαι σίγουρος αν εγώ και η παρέα μου θα συνεχίσουμε να βλέπουμε τη σειρά. Ίσως απέχει πολύ από την αισθητική του 2009, μετά από 20 χρόνια. Και με χαλάνε οι σειρές που δεν έχουν τέλος.

Πάσα συμβουλή/παρότρυνση ευπρόσδεκτη!

Μια χαρά τέλος έχει η σειρά. Το καλύτερο που θα μπορούσε να υπάρχει (τουλάχιστον η βασική πλοκή, επειδή τα subplots κλείνουν απότομα). Αξίζει να τη δεις, αν και είναι αρκετά ξεπερασμένη πλέον η σειρά, για την εποχή της όμως ήταν καινοτόμος και έβαλε στον Αμερικάνικο τηλεοπτικό χάρτη τις σειρές παραφυσικού

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τέλος έχει η σειρά. Το καλύτερο που θα μπορούσε να υπάρχει (τουλάχιστον η βασική πλοκή, επειδή τα subplots κλείνουν απότομα). Αξίζει να τη δεις, αν και είναι αρκετά ξεπερασμένη πλέον η σειρά, για την εποχή της όμως ήταν καινοτόμος και έβαλε στον Αμερικάνικο τηλεοπτικό χάρτη τις σειρές παραφυσικού

 

Τα περισσότερα subplots δεν κλείνουν καθόλου. Και η βασική πλοκή αν κλείνει εκεί (λέγεται ότι κάτι ακόμη ήθελαν να πουν), δεν κλείνει με χορταστικό τρόπο.

 

Αυτά ως προειδοποίηση.

 

Κατά τα άλλα, ως γνήσιο Peaks Freak, δε νομίζω πως είναι ούτε ξεπερασμένη, ούτε χαμένος χρόνος ακόμη κι αν στο τέλος σου φανεί μισή. Και στα καπάκια, το prequel που γύρισε ως ταινία ο Lynch

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα subplots δεν κλείνουν καθόλου.

 

Δεν πεθαίνουν όλοι στην έκρηξη στο τελευταίο επεισόδιο;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πεθαίνουν όλοι στην έκρηξη στο τελευταίο επεισόδιο;

 

Όχι, απ' ότι έλεγαν σε συνεντεύξεις. Θα είχε ανατροπή για κάποιους.

 

Και σε καμία περίπτωση 4 άτομα δεν είναι "όλοι" σε μια σειρά με τόσο μεγάλο καστ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από καιρό είπα και γω να ξανπεράσω από τα στέκια τα παλιά....

 

Την σειρά την έβλεπα εδώ και.... να μην είναι 10-15 χρόνια? ήμουν γυμνάσιο θυμάμαι και έπεζε την 1η σεζόν η κρατική κάθε κυριακή ή σάββατο κατά τις 3 με 4.... μου έμεινε και μένα η απορία τι στον άνεμο ήταν και βρήα πριν 2 χρόνια την 1η σεζον ξανα σε dvd club.... ε, την ειδα την θυμήθηκα και βάλθηκα να ψάχνω την 2η σεζόν.... ε την βρήκα... οτί έχασα την μπάλα είναι αυτονόητο, οτί το τέλος με άφησε με το στόμα ανοιχτό ειναι ακόμα πιο αυτονόητο....

 

Χάσιμο χρόνου δεν είναι.... ίσα ίσα... ψάχνεις και συ τι στον άνεμο παίζει εκει μέσα....

(και η αλήθεια είναι οτί ποιός πυροβόλησε τον Κούπερ δεν το θυμάμαι.... και επίσης αλήθεια είναι οτι το μεγαλο Bank Bang δεν ξεκαθαρίζει και πολλά.... η Κινέζα ακόμα με μπερδεύει.... αυτά....)

 

Edited by white_unicorn
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Νεκρανάσταση thread.

 

Είχα πάαααρα πολύ υψηλές προσδοκίες για την σειρά. Περίμενα πως και πως χρόνια για το πότε θα την ξεκινήσω και τωρα μιας και ήθελε να την δει και η κοπελιά είπαμε αν το τολμήσουμε.

 

Εγώ είδα τα πρώτα 8 επεισόδια του πρώτου κύκλου....θα την παρατήσω δεν τραβάει καθόλου. Η κοπελιά μου θα την δει γιατί την έχει λατρέψει.

 

Γνώμη: Θεωρώ οτι είναι εξαιρετική σειρά ειδικά για τότε που βγήκε. Πολύ ωραούς διαλόγους και ατάκες καθώς και μία μουσική περίεργη που όμως στην συγκεκριμένη σειρά ταιριάζει γάντι. Ειλικρινά δεν έχω κάτι ιδιαίτερα κακό να πω πέρα απο το οτι είναι λίγο παλιά και φαίνετε κάπως. ααααα και τα σουρεάλ σκηνικά ώρες ώρες δεν παλεύονται και ας μου αρέσουν παρα πολύ.

 

Πρόβλημα: Είναι βαρετή και αργή. Δεν την πάλευα με τίποτα. Με το ζόρι και πολύ υπομονή κατάφερα να φτάσω τα 8 επεισόδια και αν δεν είχα παρέα θα είχα κοιμηθεί σε όλα. Παει αργά, μιλάνε αργά και η ιστορία προχωράει επίσης αργά.....ΓΙΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΜΟΥ Ε?

 

Κρίμα κρίμα γιατί την είχα άχτι πολλά χρόνια. Ολα ωραία και καλά και πραγματικά για το τότε που βγήκε νομίζω οτι είναι αριστούργημα αλλά ΕΓΩ δεν την παλεύω να δω ούτε ένα επεισόδιο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστεις το καλο ειναι αφου αποκαλυφθει ο δολοφονος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κακό με το twin peaks είναι οτι, κοντά 25 χρόνια μετα, η τηλεοραση έχει εξελίξει όλα όσα έκανε η σειρα αυτη στην εποχή της. Βάλε μέσα και τα εκθειαστικα σχόλια όσων την είδαν πριν 1 η 2 δεκαετίες (προσωπικά την είδα το 2002) και λογικό είναι υπάρχει μια Χ απογοητευση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι είχα δει τον πρώτο κύκλο πριν 10-15 χρόνια και μου άρεσε πολύ. Πριν λίγα χρόνια έβαλα τον δεύτερο και από το πρώτο μισάωρο, βαρέθηκα την ζωή μου. Πήγαινε αφάνταστα αργά. Ίσως κάποια στιγμή να το ξανατολμήσω.

Υ.Γ. Τι δουλειά έχει αυτό το θέμα στο Horror; :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υ.Γ. Τι δουλειά έχει αυτό το θέμα στο Horror; :)

 

Ότι και ο Poe. Είναι horror τελικά; :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η σειρά φαίνεται ότι θα ξανά έρθει με σενάριο/σκηνοθεσία David Lynch και έχει μπει ήδη σε παραγωγή. Δύο ηθοποιοί έχουν ανακοινωθεί μέχρι στιγμής για την σειρά με τον Kyle MacLachlan να επιστρέφει και τον Robert Knepper (ξέρετε αυτόν τον γλυκούλη με το ένα χέρι από το Prison Break :p)

Η σειρά προβλέπετε να έρθει το 2017. Πηγή

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Twin Peaks (2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..