Jump to content

Ταινίες μικρού μήκους (Short Films)


tetartos
 Share

Recommended Posts

Όπως έχω πει παλιότερα, πού και πού βλέπω κανένα short film.

Αυτήν την περίοδο έχω πορωθεί με τον Norman McLaren, έναν Καναδό experimental κινηματογραφιστή. Τα αγαπημένα μου από όσα έχω δει μέχρι τώρα είναι το

, το
και το φοβερό Neighbours!

 

Το

έχει μουσικη από τον Ravi Shankar. Σαν concept δε μου άρεσε πολύ αλλά το ηθικό δίδαγμα είναι άπαιχτο!

 

Το

είναι ένα υπνωτιστικό animation που περιέχει μόνο (σωστά το καταλάβατε!) οριζόντιες γραμμές! Αντίστοιχο με τελίτσες (αλλά κατά τη γνώμη μου όχι ιδιαίτερα καλό) είναι το Mosaic (δεν υπάρχει στο youtube).

 

Αυτό που είναι εντυπωσιακό με τα φιλμάκια του McLaren είναι ότι πολλές φορές όχι μόνο κατασκεύαζε τα animation του ζωγραφίζοντας πάνω το film της κάμερας αλλά κατασκεύαζε και τον ήχο κάνοντας τις αντίστοιχες τρυπούλες στο πλάι του φιλμ!

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη ταινια του Christofer Nolan ηταν το

,ειναι μικρου μηκους ,αρκετα εξυπνη μπορω να πω.Αξιζει μια ματια... Edited by Clayton_Riddell
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως έξυπνη! Ωραία ασπρόμαυρη φωτογραφία, έξυπνο κόνσεπτ και καλή ηθοποιΐα.

Πρέπει τώρα να δω και το Following, ώστε να έχω δει ό,τι έχει κάνει ο τύπος (μέχρι φέτος)

Thanks, Clayton!

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως έξυπνη! Ωραία ασπρόμαυρη φωτογραφία, έξυπνο κόνσεπτ και καλή ηθοποιΐα.

Πρέπει τώρα να δω και το Following, ώστε να έχω δει ό,τι έχει κάνει ο τύπος (μέχρι φέτος)

Thanks, Clayton!

 

 

καλα το Following αρκετα καλη ταινια,δες την οπωσδηποτε,Περιμενω τωρα με αγωνια κ το Inception

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν είναι σουφουφου αλλά είναι Έλληνας και δύο φιλμάκια του με έχουν ενθουσιάσει.

 

Πρόκειται για τον Κωνσταντίνο Πιλάβιο, γιο του Νίκου Πιλάβιου aka Παραμυθά. Το φιλμάκι του "

" ήταν η αφορμή να τον γνωρίσω, ενώ το "
" μου επιβεβαίωσε ότι μου αρέσει!

 

Ο Κωνσταντίνος Πιλάβιος έχει ένα δικο του site/blog στο cpil.info. Ένα από τα projects του είναι το the series, που έχει ιστορίες από έλληνες blogger. Ειδικά το 3ο επεισόδιο (Monitor) έχει πολύ (τεχνικό) ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πολύ καλός σκηνοθέτης (δεν έχει μόνο το όνομα και τις πλάτες). Αν και "η σειρά" είναι αρκετά πρόχειρη και μου μοιάζει περισσότερο σαν ένα γρήγορο επικοινωνιακό τρικ (κάνω ταινίες από blogs, με γράφουν τα blogs) και για αυτό το λόγο δε μου άρεσε ιδιαίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

post-1004-127834608608_thumb.jpg

 

The Gift του Carl Erik Rinsch

 

Έχει ξεσπάσει πόλεμος ανάμεσα στα μεγάλα στούντιο του Χόλυγουντ γι αυτό το ταινιάκι, το οποίο βέβαια θέλουν να μετατρέψουν σε μεγάλη ταινία. Ο Carl Eric Rinsch, που μέντορας του υπήρξε ο Ridley Scott, τώρα είναι απασχολημένος στο στήσιμο της παραγωγής του Creature from the Black Lagoon.

 

 

Κάνω λινκ αυτό που είχε την καλύτερη εικόνα, σύμφωνα με τον δικό μου υπολογιστή. Υπάρχουν και άλλα λινκ που δίνουν την ταινία με υπότιτλους, όχι ότι θα βγάλεται και με εκείνα περισσότερο νόημα.

 

post-1004-127834643564_thumb.jpg

post-1004-127834645016_thumb.jpg

post-1004-127834646322_thumb.jpg

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ενότητα για τα μικρού μήκους, Τέταρτε.:thmbup:

 

Το παρακάτω ταινιάκι με έχει κουφάνει τον τελευταίο καιρό (Pixel του Patrick Jean):

 

 

 

 

The Gift του Carl Erik Rinsch

 

Έχει ξεσπάσει πόλεμος ανάμεσα στα μεγάλα στούντιο του Χόλυγουντ γι αυτό το ταινιάκι, το οποίο βέβαια θέλουν να μετατρέψουν σε μεγάλη ταινία. Ο Carl Eric Rinsch, που μέντορας του υπήρξε ο Ridley Scott, τώρα είναι απασχολημένος στο στήσιμο της παραγωγής του Creature from the Black Lagoon.

 

 

 

 

Γενικώς όλη η σειρά ταινιών μικρού μήκους για τις νέες τηλεοράσεις Parallel Lines της Philips είναι άψογη. Το παρακάτω είναι το DarkRoom του Johnny Hardstaff:

 

http://www.youtube.com/watch?v=IHW0sLcKAis&feature=channel

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλογυρισμένο με ωραία μουσικούλα. Απλό αλλά ωραίο μήνυμα.

Πείτε μου πως σας φάνηκε;

 

http://www.youtube.com/watch?v=OtxANzN2Woo

http://www.youtube.com/watch?v=X4um8qubQh0&feature=related

 

Μου θύμησε πολύ το Carnivale(το οποίο και λατρέυω)

Link to comment
Share on other sites

Έχασα τη σφαίρα λέμεεεεε!!!!!:thumbsup:

 

BIG BANG - BIG BOOM από την ομάδα BLU:

 

Link to comment
Share on other sites

Έχασα τη σφαίρα λέμεεεεε!!!!!:thumbsup:

 

BIG BANG - BIG BOOM από την ομάδα BLU:

 

 

Απίθανο!

Αλλά πολλή δουλειά βρε παιδί μου!

Link to comment
Share on other sites

Ήταν πολύ ωραίο. :thmbup: Κάθε φορά βλέπω κάτι που έγινε στο 3DsMax κάθε φορά το πιστεύω και λιγότερο πως ψιλομπορώ να το δουλέψω...

 

edit: Και το πεταλουδότσιρκο πάρα πολύ όμορφο. Κι εκεί πολύ και καλή δουλειά. Ωραία πλάνα, ωραίες ερμηνείες, όμορφο μήνυμα.

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πιστός στην καινούρια μου αγάπη (τα short films, καλέ!) έχω να σας προτείνω ένα ακόμη βιντεάκι (συνολική διάρκεια 14 λεπτά).

THe periwig-maker part 1

THe periwig-maker part 2

 

 

 

Κέρδισε τουλάχιστον 13 βραβεία.

Στηρίχτηκε στη νουβέλα A Journal of the Plague Year του Daniel Defoe.

Το αφηγείται ο Kenneth Branagh.

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμ κάτι μου λέει tetarte ότι θα σ' αρέσει και το I am here : A robot love story

Αν δεν παίζει πάτα αυτό το λινκ (απλώς αγνόησε τους γαλλικούς υπότιτλους) http://www.imheremovie.com/fr/

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Υπάρχουν πολλές ταινίες για ιππότες, πριγκίπισσες και δράκους.

Αφιερώστε λίγα λεπτάκια για να δείτε και αυτήν εδώ:

"Ritterschlag" μεταφράζεται αδρά σε "Τελετή μύησης". Είναι εκείνο όπου σου βάζουν το σπαθί πρώτα στον έναν ώμο και μετά στον άλλον.

 

(Η ποιότητα του youtube είναι λίγο άσχημη. Υπάρχει και σε καλύτερη ποιότητα...)

 

http://www.youtube.com/watch?v=IVKRkA9Xm8Y

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

αχαχαχα, ε, ναι, τέτοιους δρακούληδες δεν θα μπορούσα να τους αντιπαθήσω rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 5 months later...

Πιλάλα

(Ο μικρός είναι θεός στις εκφράσεις του. Η Κρήτη είναι πανέμορφη)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ταινίες μικρού μήκους (Short Films)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..