Jump to content

Σημαντικά βιβλία περί συγγραφής


dolph
 Share

Recommended Posts

Το πρώτο από τα βιβλία που δίνει link ο solonor, έχω το 1ο μέρος και πραγματικά δίνει κάποιες πολύτιμες συμβουλές.

 

Τα άλλα δύο τα έχω παραγγείλει εδώ και λίγο καιρό και περιμένω να έρθουν από μέρα σε μέρα...

Link to comment
Share on other sites

 

Aν και αναφερόμουν περισσότερο σε βιβλία περί συγγραφής στο χώρο του φανταστικού, δεν γνώριζα αυτά για τα οποία μου έδωσες τα λινκς και η έκπληξη ήταν ευχάριστη. Και σίγουρα, αν και η λογοτεχνία του φανταστικού έχει μια . . . δική της γλώσσα και γι'αυτό βγαίνουν εξειδικευμένα βιβλία για όσους θέλουν να γράψουν ε.φ. ή φάντασυ, η συγγραφή είναι συγγραφή και σίγουρα, αν  τα βιβλία των λινκς είναι καλογραμμένα, θα βοηθήσουν επίδοξους συγγραφείς είτε του φανταστικού, είτε όχι. Μπορεί να αγοράσω και γω κανένα, οπότε σ'ευχαριστώ που τα ανέφερες! :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι τα συνιστώ κιόλας! Προσωπικά θεωρώ αξιόλογα τα 2 του Frey. Τ' άλλα δύο...

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο από τα λινκ του Σόλο το πέτυχα, συμπτωματικά, μόλις σήμερα! Φαίνεται καλό και, επειδή προσωπικά δεν γράφω fantasy ή scifi, ίσως το προτιμήσω. Αυτό που με προβληματίζει είναι ο φόβος ότι αν διαβάσεις καμιά δεκαριά, π.χ, από δαύτα, δεν παίζει να μπερδευτείς και να μην ξέρεις τι να ακολουθήσεις; Προφανώς θα ξεσκαρτάρεις και θα αποφασίσεις με βάση τα μέτρα σου, αλλά κι αυτό δεν είναι πάντα τόσο εύκολο. Δεν είναι μαθηματικά να πεις ΄΄οκ, εδώ μας αποδεικνύει ότι αυτό είναι το καλύτερο΄΄.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι στον πυρηνα τους τα παραπάνω βιβλία έχουν σημαντικές διαφορές. Θεωρώ οτι πάνω κάτω θα λένε τα ίδια πράγματα Σταν, με διαφορετικά λόγια.

Κάποιο θα είναι πιο ελλιπές, κάποιο άλλο γραμμένο πιο ανάλαφρα, κάποιο σαν τεχνικό εγχειρίδιο και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Yes, Δρέηκ. Το πόσο καλό είναι, προσωπικά το αξιολογώ βάσει του πόσο καλά οργανωμένα έχει τις πληροφορίες. Και όχι, δεν μπερδεύεσαι καθόλου. Ούτε όμως γίνεσαι Χρήστου από τη μια μέρα στην άλλη ;-)

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω διαβάσει και τα τρία που έχει βάλει λινκ ο Αντώνης πιο πάνω.

Για της Πόλυς Μηλιώρη το βιβλίο έχω να πω ότι ίσως το βρείτε πολύ θεωρητικό και σαν να αντιμετωπίζει τη λογοτεχνία του φανταστικού ως μη υπάρχουσα. Αλλά δίνει κάποιες συμβουλές που για κάποιους μπορεί να είναι ακριβώς αυτό που χρειάζονται αυτή τη στιγμή. Αξίζει, εγώ το διάβαζα και το ξαναδιάβαζα, αλλά δε θα ξαφνιαζόμουν αν κάποιος άλλος το βαριόταν λίγο.

Της Μανίνας Ζουμπουλάκη μου φαίνεται πιο πιθανό να μη σας αρέσει, γιατί παραείναι άμεση και προφορική η γλώσσα του, στο εξυπνακίστικο στυλ που γράφει η Μ.Ζ. στην Athens Voice. Αυτό κυρίως έχει παραπομπές σε άλλα βιβλία δημιουργικής γραφής, συνήθως αγγλόφωνα και αμετάφραστα στα ελληνικά. Κατά τα άλλα οι συμβουλές που δίνει είναι στο στυλ "γράψε ό,τι σου έρχεται και μετά άρχισε να διορθώνεις το Α, το Β και το Γ", το οποίο μου φαίνεται πολύ απλοϊκή συμβουλή. Αλλά έχει ενδιαφέρουσες πληροφορίες για γνωστούς συγγραφείς και βιβλία, παραδείγματα καλών κειμένων και γενικά διάφορα καλά κομματάκια που μάζεψε από δω κι από κει η Μ.Ζ.

Το βιβλίο του Φράι το δανείστηκα μεταφρασμένο και προσπάθησα να το διαβάσω, αλλά η μετάφραση είναι χάλια. Δίνει πολύ καίριες πληροφορίες πάνω στο πώς να φτιάχνεις πλοκές, χαρακτήρες κλπ και θα το θεωρούσα το καλύτερο από τα τρία αν δεν ήταν τόσο χάλια μεταφρασμένο. Πάρτε το στα αγγλικά.

 

Μπα, Stanley, μη νομίζεις ότι σε μπερδεύει να διαβάζεις πολλά τέτοια βιβλία μαζί. Απλώς ακολουθείς τις συμβουλές με τις οποίες συμφωνείς, αυτές που σε πείθουν ότι είναι σωστές και αυτές που τυχαίνει να απαντάνε σε κάποια συγγραφική απορία που έχεις ειδικά εσύ ειδικά αυτήν την εποχή. Εγώ έτσι κάνω, εν πάση περιπτώσει. Όταν το διαβάσεις το βιβλίο της Π.Μηλιώρη, γράψε κάπου εδώ πώς σου φάνηκε.

Link to comment
Share on other sites

 

Μπα, Stanley, μη νομίζεις ότι σε μπερδεύει να διαβάζεις πολλά τέτοια βιβλία μαζί. Απλώς ακολουθείς τις συμβουλές με τις οποίες συμφωνείς, αυτές που σε πείθουν ότι είναι σωστές και αυτές που τυχαίνει να απαντάνε σε κάποια συγγραφική απορία που έχεις ειδικά εσύ ειδικά αυτήν την εποχή. Εγώ έτσι κάνω, εν πάση περιπτώσει. Όταν το διαβάσεις το βιβλίο της Π.Μηλιώρη, γράψε κάπου εδώ πώς σου φάνηκε.

 

 

 

Δεν συμφωνω καθόλου με αυτά που υπογράμμισα.

Αν ακολουθήσεις μονο τις συμβουλές με τις οποίες συμφωνείς, ή έστω αυτές που θεωρείς σωστές, στην ουσία απλά επιβεβαιώνεις τις δικές σου πεποιθήσεις, ως σωστές, και δεν μαθαίνεις κάτι καινούριο.Συμφωνείς απλώς με αυτά που σε βολεύουν.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μάθημα ιδεολογίας αυτό, είναι μάθημα του πώς να γίνεις ένας κατά τη γνώμη σου καλός συγγραφέας. Αν κάτι σε πείθει πως είναι σωστό, δε σημαίνει ότι ήδη μπορείς και το κάνεις. Και πώς αλλιώς θα γινόταν, δηλαδή; Να κάνεις ό,τι και αν σου πουν οι άλλοι, είτε το θεωρείς σωστό είτε όχι; Προφανώς τα πάντα ξεκινάνε από το να μπορείς εσύ ο ίδιος να αναγνωρίσεις μέσα στο κείμενό σου τα λάθη, αν σου τα επισημάνει κάποιος. Αν θεωρείς τον εαυτό σου αλάνθαστο και έχεις βολευτεί με αυτό, οποιαδήποτε συμβουλή δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα το "How to write Science Fiction and Fantasy" (δεν ειμαι σιγουρος αν μεταφερω σωστα τον τίτλο) του Ορσον Σκοτ Καρντ. Μόλις το διαβάσω θα σας πω τη γνώμη μου.

 

υγ πήρα και ένα ανάλογο (για συγγραφή) της Μανίνας Ζουμπουλάκη το οποίο περιμένει και αυτό στο ράφι....

 

Διάβασα πριν λίγο καιρό το "How to write Science Fiction and Fantasy", θεϊκό! Ενθουσιάστηκα. Κι οι συμβουλές που δίνει είναι απτές και πολύ χρήσιμες. Ήδη τις εφαρμόζω. Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψή του και για τη δουλειά (λέει κάπου ότι θα ήταν καλύτερο να μην αφήσουμε τη δουλειά μας, αφού η επαφή και μόνο με άλλους ανθρώπους στην εργασία μας κάνει καλύτερους συγγραφείς). Τον πιστεύω γενικά.

 

Της Ζουμπουλάκη εγώ το απόλαυσα αρκετά. Είναι γραμμένο με χιούμορ, έχει απίστευτη βιβλιογραφία και οι ασκήσεις που προτείνει είναι καλή εξάσκηση (τις έχω κάνει).

 

Διάβασα και το Writer's Voice του Al Alvarez, αρκετά καλό αλλά πολύ μικρό ώστε να προλάβει να σου πει κάτι ουσιαστικό.

 

Οι Συμβουλές του Τσέχωφ στο βιβλίο του πατάκη δεν είναι τίποτα άλλο παρά απαντήσεις σε γράμματα που του έστελναν άλλοι συγγραφείς που ζητούσαν τη βοήθειά του. Ενδιαφέρον, αλλά όχι και τόσο χρήσιμο. Έχει μία παράγραφο (ή και μία γραμμή) ανά σελίδα, σκέτη κοροϊδία!

 

Αναμένω την ανάγνωση του Steering the Craft της Ursula Le Guin. Τη λατρεύω, οπότε ίσως και να μην είμαι τόσο αντικειμενική όταν θα το σχολιάσω.

 

Του Βαλαωρίτη "Για μια Θεωρία της Γραφής" δεν το διάβασα ακόμα, αλλά είδα βγήκε και δεύτερος τόμος. Στην αναμονή είναι και "Η Αλφαβήτα της Ανάγνωσης" του Ezra Pound, που προτείνουν όλοι οι καθηγητάδες μου.

 

Θα επανέλθω, αλλά κλείνω με τον Card γιατί ήταν υπέροχος. Διαβάστε τον δεν θα χάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Tο έχω ξαναγράψει κι εγώ παραπάνω ότι και τα δύο του Orson Scott Card, το How to write science fiction and fantasy και το Characters and Viewpoint είναι ΦΟ-ΒΕ-ΡΑ! Κάθε φορά που τα έπιανα να τα διαβάσω, έμενα εκστασιασμένη, "τι έγραψε ο άνθρωπος!". Eroviana, δοκίμασε και το δεύτερο, μια και σου άρεσε το πρώτο.

Δεν το ήξερα ότι έχει γράψει και η Ursula LeGuin βιβλίο περί δημιουργικής γραφής! Το έχει στο bookdepository πιο φτηνά απ'ό,τι στο amazon. Περιμένω με ανυπομονησία τη γνώμη σου, Μαρίνα, για να το τσιμπήσω.

Το Writer's voice του Al Alvarez πρέπει να το έχω, αλλά δεν το έχω διαβάσει. Είναι όντως συμβουλές για γράψιμο ή δοκίμια γενικά περί λογοτεχνίας; Θεωρητικό ή πρακτικό, θέλω να πω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα της Ζουμπουλάκη και ήταν σχεδόν πεταμένα λεφτά. Η κυρία έγραφε λες και ήθελε να μας μάθει πώς να γράψουμε άρθρο για το Σούπερ Κατερίνα. Έφερνε π.χ παραδείγματα συνέχεια για ερωτικά τρίγωνα της σειράς ("πες ότι στην πέφτει ένας γκόμενος") και απευθυνόταν στον αναγνώστη σα να ήταν καμιά κομμώτρια που της είχε έρθει πετριά να γίνει συγγραφέας. Ελάχιστα αυτά που άξιζαν από εκεί μέσα, εν τέλει, αλλά ευτυχώς που το άλλαξα και δεν κλαίω τα λεφτά μου.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα της Ζουμπουλάκη και ήταν σχεδόν πεταμένα λεφτά. Η κυρία έγραφε λες και ήθελε να μας μάθει πώς να γράψουμε άρθρο για το Σούπερ Κατερίνα. Έφερνε π.χ παραδείγματα συνέχεια για ερωτικά τρίγωνα της σειράς ("πες ότι στην πέφτει ένας γκόμενος") και απευθυνόταν στον αναγνώστη σα να ήταν καμιά κομμώτρια που της είχε έρθει πετριά να γίνει συγγραφέας. Ελάχιστα αυτά που άξιζαν από εκεί μέσα, εν τέλει, αλλά ευτυχώς που το άλλαξα και δεν κλαίω τα λεφτά μου.

 

Μα, έτσι γράφει και η ίδια! Δεν έχεις διαβάσει τίποτα δικό της στην Athens Voice; Σας το είπα εγώ λίγο πιο πάνω ότι αυτό που αξίζει κυρίως από το "Πώς να γράψεις" είναι οι παραπομπές και τα βιβλία άλλων που διάβασε και παραθέτει/συστήνει η Μ.Ζ. Και μην το γελάς καθόλου, είναι αρκετές οι κομμώτριες-ή-κάτι-τέτοιο που τους ήρθε να γίνουν συγγραφείς... Έγιναν μόδα τα σεμινάρια δημιουργικής γραφής και αυτό είναι το αποτέλεσμα. Τι περίμενες, δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα από τα βιβλία αυτά απευθύνονται έτσι κι αλλιώς σε ανθρώπους που δεν έχουν γράψει ποτέ, νιώθουν οτι έχουν μια ιστορία να πουν, αλλά δεν ξέρουν με ποιον (σωστό) τρόπο να την αποτυπώσουν στο χαρτί. Οι συμβουλές είναι κυρίως για την ιεράρχηση της σκέψης σε μια υποτυπώδη πλοκή και για διάφορα συγγραφικά τρυκ πρώιμου συγγραφικού σταδίου.

 

Θεωρώ οτι είναι λίγα τα βιβλία που πραγματικά βοηθάνε κάποιον άνθρωπο που έχει περάσει ήδη στα επόμενα στάδια συγγραφής απο την απλή αφήγηση μιας ιστορίας, με αρχή, μέση και τέλος. Όπως και να έχει της Ζουμπουλάκη σίγουρα δεν απευθύνεται στους δεύτερους, γιατί απλά δεν την ενδιαφέρει να απευθυνθεί εκεί.Στοχεύει σε ένα εντελώς διαφορετικό κοινό, και εκεί νομίζω οτι τα καταφέρνει μια χαρά για αυτό που είναι.

 

Απο εκεί και πέρα, απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί για συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων σε κάποια επαγγέλματα, καλό είναι να αποφεύγονται. Όλοι έχουν δικαίωμα στην συγγραφή. Αν βγει καλό ας κριθεί απο το αποτέλεσμα, όχι εκ των προτέρων απο την δουλειά που έχει επιλέξει ο καθένας να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι είναι λίγα τα βιβλία που πραγματικά βοηθάνε κάποιον άνθρωπο που έχει περάσει ήδη στα επόμενα στάδια συγγραφής απο την απλή αφήγηση μιας ιστορίας, με αρχή, μέση και τέλος.

 

Απο εκεί και πέρα, απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί για συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων σε κάποια επαγγέλματα, καλό είναι να αποφεύγονται.

 

Α)E,τότε εσείς γιατί τα διαβάζετε, αφού είναι για πολύ πρώιμο στάδιο; Για να έχετε ήσυχη την συνείδησή σας ότι προσπαθείτε όσο χρειάζεται; Άμα είναι να χαλάσω 100 Ε σε τέτοια βιβλία και να μην μάθω τίποτα καινούργιο, καταλαβαίνετε πως δεν διατίθεμαι και τόσο εύκολα να το κάνω.

Β)Μην είσαι υπερβολικός. Δεν έθιξα κανέναν. Προφανώς ο καθένας έχει το δικαίωμα και την δυνατότητα να γράψει, αλλά, σας παρακαλώ, ας μην εθελοτυφλούμε σε μερικά πράγματα.

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Α) Μπορεί να έτυχε να τα διαβάσουμε όταν είμασταν σε αυτό το πρώιμο στάδιο και όταν τα ξαναπιάσαμε μετά απο καιρό να μας φάνηκαν λίγα. Άφησε τις συνειδήσεις μας ήσυχες και μην είσαι ισοπεδωτικός, κουβέντα κάνουμε, δεν σου επιτέθηκε κανείς.

 

Β) Δεν είμαι υπερβολικός. Έθιξες τις κομμώτριες, υπονοώντας χαμηλό επίπεδο.

 

Απο εκεί και έπειτα σχετικά με τα βοηθήματα συγγραφής,έχοντας διαβάσει αρκετές ιστορίες σου, πιστεύω οτι δεν θα σε βοηθήσει κάποιο απο αυτά.

Η γνώμη σου για το πως είναι η σωστή γραφή είναι παγιωμένη και το στυλ γραφής σου συμβαδίζει με αυτό. Αυτού του είδους τα βιβλία δεν έχουν κάτι χρήσιμο για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Α) Μπορεί να έτυχε να τα διαβάσουμε όταν είμασταν σε αυτό το πρώιμο στάδιο και όταν τα ξαναπιάσαμε μετά απο καιρό να μας φάνηκαν λίγα. Άφησε τις συνειδήσεις μας ήσυχες και μην είσαι ισοπεδωτικός, κουβέντα κάνουμε, δεν σου επιτέθηκε κανείς.

 

Β) Δεν είμαι υπερβολικός. Έθιξες τις κομμώτριες, υπονοώντας χαμηλό επίπεδο.

 

Απο εκεί και έπειτα σχετικά με τα βοηθήματα συγγραφής,έχοντας διαβάσει αρκετές ιστορίες σου, πιστεύω οτι δεν θα σε βοηθήσει κάποιο απο αυτά.

Η γνώμη σου για το πως είναι η σωστή γραφή είναι παγιωμένη και το στυλ γραφής σου συμβαδίζει με αυτό. Αυτού του είδους τα βιβλία δεν έχουν κάτι χρήσιμο για εσένα.

 

Α)Δεν ασχολήθηκα με την συνείδηση κανενός. Απλώς, μου δημιουργήθηκε η απορία.

 

Β) Κοίτα, πίστευε ό,τι θες, οκ; Αλλά αν εσύ ξέρεις πολλές κομμώτριες που να διαβάζουν κάτι άλλο εκτός από Κοσμοπόλιταν, πες το μου. Δεν είμαι ούτε αλαζόνας ούτε μειωτικός. Είμαι ρεαλιστής και αντικειμενικός. Έτσι είναι, τι να κάνουμε; Θα ακουστώ κακός επειδή το λέω; Τουλάχιστον είμαι ειλικρινής και δεν χαϊδεύω κανενός τα αφτιά.

 

Κι εδώ κάνεις λάθος. Είμαι 22 χρονών. Διαβάζω και διαβάζω και διαβάζω, και γράφω και γράφω και γράφω. Αν έχω παγιώσει στιλ γραφής και ύφος από τα 22 μου, ζήτω που καήκαμε.

Link to comment
Share on other sites

 

Κι εδώ κάνεις λάθος. Είμαι 22 χρονών. Διαβάζω και διαβάζω και διαβάζω, και γράφω και γράφω και γράφω. Αν έχω παγιώσει στιλ γραφής και ύφος από τα 22 μου, ζήτω που καήκαμε.

 

Δεν είναι θέμα λάθος ή σωστού. Αυτή είναι η αίσθηση που αποκομίζω διαβάζοντας τα γραπτά σου, αλλά διαβάζοντας και τους σχολιασμούς που κάνεις, πάνω στα σχόλια άλλων για τα γραπτά σου. Είναι ξεκάθαρο για εσένα ποια πράγματα είναι σωστά σε ένα κείμενο, ποια είναι λάθος , και το πως πρέπει να γράφεται μια ιστορία. Τουλάχιστον απο τα ποστ σου και τα γραπτά σου εγώ αυτό λαμβάνω. Υποστηρίζεις μάλιστα τις θέσεις σου με τόσο σθένος που δείχνει οτι (για εσένα τουλάχιστον) δεν υπάρχουν περιθώρια αμφισβήτησης. Είσαι 100% σίγουρος για αυτά που πιστεύεις.

 

Δεν λέω αν έχεις δίκιο ή άδικο πάνω σε αυτά που πιστεύεις, λέω απλώς οτι αυτά που πιστεύεις δύσκολα αλλάζουν. Γι’ αυτό και δεν πρόκειται να βοηθηθείς ιδιαίτερα απο αυτά τα συγγραφικά βοηθήματα. Παρουσιάζουν στην πλειοψηφία τους έναν σύγχρονο τρόπο γραφής, τον οποίο εσύ δείχνεις να αποφεύγεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ κάνεις λάθος. Είμαι 22 χρονών. Διαβάζω και διαβάζω και διαβάζω, και γράφω και γράφω και γράφω. Αν έχω παγιώσει στιλ γραφής και ύφος από τα 22 μου, ζήτω που καήκαμε.

Δεν είναι θέμα λάθος ή σωστού. Αυτή είναι η αίσθηση που αποκομίζω διαβάζοντας τα γραπτά σου, αλλά διαβάζοντας και τους σχολιασμούς που κάνεις, πάνω στα σχόλια άλλων για τα γραπτά σου. Είναι ξεκάθαρο για εσένα ποια πράγματα είναι σωστά σε ένα κείμενο, ποια είναι λάθος , και το πως πρέπει να γράφεται μια ιστορία. Τουλάχιστον απο τα ποστ σου και τα γραπτά σου εγώ αυτό λαμβάνω. Υποστηρίζεις μάλιστα τις θέσεις σου με τόσο σθένος που δείχνει οτι (για εσένα τουλάχιστον) δεν υπάρχουν περιθώρια αμφισβήτησης. Είσαι 100% σίγουρος για αυτά που πιστεύεις.

 

Δεν λέω αν έχεις δίκιο ή άδικο πάνω σε αυτά που πιστεύεις, λέω απλώς οτι αυτά που πιστεύεις δύσκολα αλλάζουν. Γι’ αυτό και δεν πρόκειται να βοηθηθείς ιδιαίτερα απο αυτά τα συγγραφικά βοηθήματα. Παρουσιάζουν στην πλειοψηφία τους έναν σύγχρονο τρόπο γραφής, τον οποίο εσύ δείχνεις να αποφεύγεις.

 

 

Πίστευέ το. Έχεις πολύ επιφανειακή άποψη για μένα και δεν σε αδικώ, για να πω την αλήθεια. Λογικό είναι, μέσω του ίντερνετ. Δεν έχω την διάθεση να προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη, αρκούμαι σε αυτά που πρέπει.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ως προς τις κομμώτριες θα συμφωνήσω με τον Drake ότι κακώς τυποποιούμε ορισμένα επαγγέλματα επειδή έχει επικρατήσει το στερεότυπο ότι οι κομμώτριες/σερβιτόροι/ταμίες τραπεζών κλπ ζουν και σκέφτονται επιφανειακά. Σήμερα με την κρίση λίγοι κάνουν επάγγελμα ανάλογο των σπουδών τους/ης σοβαρότητάς τους, οπότε το στερεότυπο κλονίζεται. Εγώ, με πτυχίο Αγγλικής, είμαι ταμίας τράπεζας και ο σουβλατζής της γειτονιάς μου έχει βγάλει νομική. Έτσι λέει, δηλαδή, και τον πιστεύω. Να αντικατασταθεί η λέξη "κομμώτρια" με τη λέξη "αυτοί που ζουν και σκέφτονται επιφανειακά". Ό,τι επάγγελμα και να κάνουν.

Θα συμφωνήσω επίσης ως προς εσένα, Χρήστο, ότι στις απόψεις σου εδώ μέσα φαίνεσαι απόλυτος και δεν πολύδέχεσαι διορθώσεις, ειδικά πάνω στα ελαττώματα των κειμένων σου. Και είσαι πολύ μικρός για να έχεις παγιώσει όχι μόνο στιλ γραφής, αλλά ακόμα και άποψη για το πώς είναι το καλό γράψιμο. Όλοι ερασιτέχνες είμαστε εδώ και το παραδεχόμαστε και προσπαθούμε να βελτιωθούμε. Join us!:friends:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφέρομαι σε "κομμώτρια", προφανώς δεν έχω στο μυαλό μου κάποια που έχει τελειώσει νομική αλλά κάνει ντεκαπάζ. Μην βάζουμε άσχετες παραμέτρους στο πρόβλημα. Για μένα, ναι, μια κομμώτρια που έχει σπουδάζει κομμώτρια, έχει λιγότερες πιθανότητες να γράψει ένα καλό βιβλίο από κάποιον που έχει βγάλει φιλολογία. Πώς να το κάνουμε, είναι απλώς θέμα στατιστικής, ρε παιδιά.

 

Σχετικά με το άλλο, παραδέχομαι ότι ο τρόπος που εκφράζομαι είναι απόλυτος και όποιος δεν με ξέρει μπορεί να σκεφτεί πολλά. Είναι χρόνιο θέμα αυτό, το οποίο δεν έχει να κάνει με εσάς, σε πρώτο επίπεδο. Σχετικά με τη συγγραφή καθεαυτήν, είναι πολύ άσχημο να θεωρείτε ότι στην φάση και την ηλικία που είμαι θεωρώ ότι δεν επιδέχομαι βελτίωση. Οκ, ίσως ευθύνομαι εγώ για αυτό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει, να είστε βέβαιοι. Να ληφθεί υπόψιν και ότι υπάρχουν μερικές αναντιστοιχίες στο θέμα "γούστο" για τις οποίες δεν μπορώ να κάνω κάτι. Είναι, τέλος,άδικο για όλους όσους κάνουν τον κόπο και σχολιάζουν τα κείμενά μου, γιατί είναι σαν να τους λέτε ότι τσάμπα κουράζονται ή ότι τους γράφω. smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Wow, εδώ θέλω να πω πολλά.

1ον, Θυμάμαι ένα σχόλιο πως η φιλολογία είναι μειονέκτημα όταν γράφεις μυθιστόρημα. Μου φαίνεται πιθανό. Στο δικό μου κόσμο, μια κομμώτρια έχει τις ίδιες πιθανότητες με οποιονδήποτε άλλον.

2ον, νομίζω πως είναι άδικη η κριτική στον Stanley διότι γίνεται σε άκυρο μέρος. Προσωπικά έχω δει να αλλάζει πράγματα στα κείμενά του σύμφωνα με τις παρατηρήσεις τρίτων (κι ας μην το παραδέχεται ίσως!).

3ον, έχοντας διαβάσει καμιά δωδεκαριά από τους τσελεμεντέδες πιστεύω πως υπάρχουν βιβλία που δεν είναι μόνο για αρχάριους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχ..Γιατί, αρνήθηκα εγώ ποτέ ότι αλλάζω πράγματα; Μα, για όνομα, προφανώς και αλλάζω, δεν θα παγιωθώ από την εφηβεία μου!holiday.gif

 

Εγώ, πάντως, θα συνεχίσω να βλέπω μερικά βιβλία, μάλλον ξένα όπως το βλέπω, που ελπίζω να είναι πιο χρήσιμα.

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ το "Πώς να γράψετε ένα πραγματικά καλό μυθιστόρημα", εκδόσεις Ανατολή, του James Frey. Φαίνεται χρήσιμο, εκ πρώτης όψεως. Ναι, ναι, σε σένα το λέω, γιατρέ!book.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..