Jump to content

Σημαντικά βιβλία περί συγγραφής


dolph
 Share

Recommended Posts

Το καλύτερο εγχειρίδιο συγγραφής που έχω διαβάσει και διαβάζω ακόμα είναι η συλλογή σεμιναρίων του Chuck Palahniuk: 36 Writing Craft Essays

Είχε γράψει αυτά τα essays σε μια περίοδο 2-3 χρόνων και τα έβαζε στο Ίντερνετ μέχρι που τα μετέφερε στο αδελφό site: http://litreactor.com/ το οποίο χρειάζεται συνδρομή για να αποκτήσετε πρόσβαση. Όμως με ένα google μπορείτε να τα  βρείτε σε ένα pdf. 160 σελίδες γεμάτες συμβουλές, αναλύσεις, παραδείγματα και παραπομπές στα καλύτερα διηγήματα που έχω διαβάσει ποτέ, αλλά και σε πολύ καλά βιβλία. Δίνει ασκήσεις κι αν θέλετε μπορούμε να συζητάμε κι εδώ τα αποτελέσματα. Με έχει επηρεάσει πάρα πολύ και έχω γράψει περιλήψεις από τις πρώτες δυο εργασίες στο blog που έχω εδώ στο sff. Οφείλω πολλά σε αυτόν τον άνθρωπο... και δεν το ξέρει...

Edited by Διγέλαδος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

“The responsibilities of the novelist (and other literary essays)” Frank Norris
Θα διαβάζατε ένα βιβλίο του 1903; Καθένας με τα βίτσια του βέβαια κι ένα από τα τελευταία μου, είναι να ψάχνω αποχαρακτηρισμένα βιβλία όταν βαριέμαι να διαβάζω. Έχει πλάκα, είναι σα να έχεις μπει στην βιβλιοθήκη ενός παλιού πύργου και να ψάχνεις τα ράφια με τους κιτρινισμένους τόμους. Στο συγκεκριμένο με τράβηξε ο τίτλος, αλλά και τα περιεχόμενα. Μόλις το έχω ξεκινήσει, αλλά μιας και μου φαίνεται ωραίο κι είναι και δωρεάν, το αναρτώ. Όποιος θέλει να το κατεβάσει σε άλλη μορφή, ας μπει στο University of Toronto.
 

responsibilities00norruoft.pdf

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μερικές συμβουλές από τον κύριο Λάβκραφτ.

Notes on writing weird fiction

 

 

hpl.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ένα πολύ καλό βιβλίο είναι το writing scary scenes του Rayne Hall. 160 (πες 155 αμα βγάλεις τις χαιρετούρες)  σελίδες, γεμάτες συμπυκνωμένη γνώση, χωρίς πολλές φανφάρες όπως το "περι συγγραφής" του King (χωρίς να σημαίνει ότι ο άνθρωπος δεν δίνει καλές συμβουλές, αν και το μισό βιβλίο είναι αυτοβιογραφία).

Πρόσφατα πειραματίστηκα με τρόμο πριν αρχίσω να διαβάζω το προαναφερθέν βιβλίο (γράφοντας ένα κείμενο που ανάρτησα εδώ), ομολογώντας πως είναι ντροπιαστικό και ταυτόχρονα διαφωτιστικό, να μελετάς τις μεθόδους του τρόμου, και έπειτα να βλέπεις τι έκανες λάθος (τα πάντα σχεδόν).

 

Για όσους θέλουν να γράψουν τρόμο η απλά έντονες σκηνές, το συνηστώ χωρίς δεύτερη σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Arnold Weinstein: A Scream Goes Through the House: What Literature Teaches Us About Life.

Δεν πρόκειται για ένα βιβλίο-βοήθημα, αλλά για ένα βιβλίο που, κατά την αίσθησή μου, 'κουμπώνουν' πάνω του όλα τα βοηθήματα. Δεν αφορά στο "πως" της γραφής αλλά κυρίως στο "γιατί". Πολύ πλούσιο ως paradigm, κατά την ανάγνωση προκαλεί διαρκώς δημιουργικούς συνειρμούς και συχνά μου δημιουργούσε την γλυκόπικρη αίσθηση ότι δεν ξέρω να διαβάζω λογοτεχνία και τώρα κάποιος που ξέρει μου το δείχνει-διδάσκει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..