Jump to content

Χάρτες


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Με photoshop μπορείς να σχεδιάσεις πολύ ωραίους χάρτες και η διαδικασία έχει πολύ φάση. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα καλό brush pack από deviantart και βασικές γνώσεις photoshop. Το θέμα είναι πως για να φτιάξεις καλό χάρτη θες και βασικές γνώσεις γεωλογίας αλλά δεν είναι και ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Με photoshop μπορείς να σχεδιάσεις πολύ ωραίους χάρτες και η διαδικασία έχει πολύ φάση. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα καλό brush pack από deviantart και βασικές γνώσεις photoshop. Το θέμα είναι πως για να φτιάξεις καλό χάρτη θες και βασικές γνώσεις γεωλογίας αλλά δεν είναι και ανάγκη.

:shock:  :sorry:  :crybaby:  :crybaby:  :crybaby:

 

Πληγώνομαι, ρε παιδιά, η γραία γεωλόγα...

 

Σοβαρά τώρα, φυσικά και δεν είναι ανάγκη. Αλλά μερικές φορές δείχνει πολύ πιο ωραία στο μάτι, κάνει την όλη υπόθεση ασυνείδητα πιο πειστική, ακόμη και για όσους δεν ενδιαφέρονται για τη γεωλογία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεωλόγος είσαστε δεσποσύνη;

Αυτό το γραία μην το λες διότι αισθάνομαι μετά και εγώ υπερήλιξ,

Edited by WILLIAM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάντως οι χάρτες δεν είναι απλά για προσανατολίζομε ή να κάνω τα ταξίδια των ηρώων πιο "ρεαλιστικά"... Από την πρώτη στιγμή που άρχισα να κάνω χάρτες διαμόρφωνα παράλληλα και την ιστορία του κόσμου. Ακόμα και τώρα 3-4 χρόνια μετά την δημιουργία του βασικού χάρτη τον κοιτάω και μου έρχονται στο μυαλό νέες ιδέες. Μου αρέσει οι χάρτες να είναι αχανής και όχι εντελώς εξερευνημένος έτσι ώστε να βγάζει στον αναγνώστη μια αίσθηση μυστηρίου αλλά να έχει και τα περιθώρια ο δημιουργός του να προσθέτει κι άλλα πράγματα από ιδέες που του κατέβηκαν μετά την δημιουργία του χάρτη. Καλή ώρα οι χάρτες του Faerun του Forgotten Realms που έχουν γράψει τόσοι συγγραφείς πάνω σε αυτόν τον κόσμο όμως παραμένει ακόμα μυστήριος σε πολλά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

 

Με photoshop μπορείς να σχεδιάσεις πολύ ωραίους χάρτες και η διαδικασία έχει πολύ φάση. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα καλό brush pack από deviantart και βασικές γνώσεις photoshop. Το θέμα είναι πως για να φτιάξεις καλό χάρτη θες και βασικές γνώσεις γεωλογίας αλλά δεν είναι και ανάγκη.

:shock:  :sorry:  :crybaby:  :crybaby:  :crybaby:

 

Πληγώνομαι, ρε παιδιά, η γραία γεωλόγα...

 

Σοβαρά τώρα, φυσικά και δεν είναι ανάγκη. Αλλά μερικές φορές δείχνει πολύ πιο ωραία στο μάτι, κάνει την όλη υπόθεση ασυνείδητα πιο πειστική, ακόμη και για όσους δεν ενδιαφέρονται για τη γεωλογία.

 

Συμφωνώ και προσθέτω πως είναι και ενδιαφέρον και ικανοποιητικό να ψάξεις περισσότερο πως λειτουργεί η μαμά γη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Θεωρώ τον χάρτη απαραίτητο. Αρνούμαι να διαβάσω fantasy χωρίς χάρτη. Ίσως φταίει το ότι έχω σπουδάσει ιστορία και οι καθηγητές μας πάντα μας έλεγαν ότι ο σωστός ιστορικός διαβάζει με έναν χάρτη δίπλα του. 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν το έχω καθόλου με τα προγράμματα! Ντιπ κατά ντιπ όμως. :blink:

Οπότε τα κάνω όλα με το χέρι. 

Χαρτογράφος βέβαια δεν είμαι, αλλά σκοπός μου ήταν να φτιάξω έναν χάρτη για να με βοηθήσει να γράψω την ιστορία μου. Όταν θα εκδοθεί (ένα δάκρυ κύλησε :rofl2:) ελπίζω να τον επανασχεδιάσει κάποιος πιο ειδικός. 

Ορίστε η προσπάθεια μου. :artist:map.thumb.jpg.84bd030135f01ae67ead32731a004528.jpg

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Από εμένα είσαι καλύτερος σίγουρα! Μια χαρά τον βρίσκω να ξέρεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, WILLIAM said:

Από εμένα είσαι καλύτερος σίγουρα! Μια χαρά τον βρίσκω να ξέρεις.

Ευχαριστώ! :thmbup:

Με παίδεψε αρκετά, αλλά το αποτέλεσμα όντως είναι ικανοποιητικό (θα ήταν, βέβαια, ακόμη καλύτερο αν είχα καταφέρει να σχεδιάσω τα βουνά πιο τρισδιάστατα, αλλά μετά από πολλές ώρες προσπαθειών τα παράτησα και τα έκανα όπως μπορούσα. Δεν το έχω με το σχέδιο, τι να κάνω. :stupid:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά, φίλε μου! 
Θα γούσταρα τρελά να δω τι λαοί και φυλές μένουν στο νησί κάτω αριστερά (μου κέντρισε το ενδιαφέρον) :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Ballerond said:

Πολύ καλή δουλειά, φίλε μου! 
Θα γούσταρα τρελά να δω τι λαοί και φυλές μένουν στο νησί κάτω αριστερά (μου κέντρισε το ενδιαφέρον) :p

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Πριν πω το οτιδήποτε θα σημειώσω ότι ο κόσμος μου είναι εμπνευσμένος από την πρωτοβυζαντινή εποχή και συγκεκριμένα από τους 4ο-6ο αιώνες. 

Αυτό το νησί έχει περίπου το μέγεθος της Ιβηρικής χερσονήσου. Πρόκειται για μια Γαληνοτάτη Δημοκρατία αλά Βενετία, με Δόγη και τα όλα της. Επειδή ο Δόγης εκλέγεται από τις εννιά μεγάλες οικογένειες (κάθε μια από τις οποίες εδρεύει σε διαφορετική πόλη) η πρωτεύουσα μετατοπίζεται, ανάλογα με την προέλευση του τωρινού. 

Τα ονόματα πόλεων/κατοίκων/κλπ είναι εμπνευσμένα από την Ισπανία (σύμπτωση με το μέγεθος). Για παράδειγμα, η τωρινή πρωτεύουσα ονομάζεται Ροσάγα.

Όσο για τους κατοίκους...φίλε μου, νομίζω η πολυπλοκότητα σε κυνηγά! Διάλεξες το μοναδικό σημείο του χάρτη όπου εμφανίζεται τόσο μεγάλη πολυπολιτισμικότητα!! :tease:

Ο ιδρυτικός μύθος της δημοκρατίας αυτής μας λέει ότι δημιουργήθηκε περίπου όπως η αποικία στην Αυστραλία. Δηλαδή, έστελναν εγκληματίες. Στην πορεία, άρχισαν να πηγαίνουν και άτομα που δυσφορούσαν με την καταπίεση των απόλυτων μοναρχών στα υπόλοιπα κράτη, και έτσι αποφάσισαν να οργανωθούν και εκλέχθηκε ο πρώτος - μυθικός - Δόγης. Ονομαζόταν Τράνσιπαλ, από όπου παίρνει και το όνομα της η Γαληνοτάτη Δημοκρατία της Τρανσιπάλια. 

Σήμερα, η Τρανσιπάλια συνεχίζει να αποτελεί καταφύγιο, κυρίως για θρησκευτικούς μετανάστες, που φεύγουν από τις χώρες τους επειδή δεν είναι οπαδοί της επικρατούσας θρησκείας (υπάρχουν δυο κύριες θρησκείες σε αυτή την ήπειρο και μερικές μικρότερες). Στο νησί αυτό επικρατεί ανεξιθρησκεία. Στους κατοίκους, τώρα, έχουμε (χοντρικά):

30% άνθρωποι 

20% ξωτικά

20% νάνοι

20% γοργόνοι

7% άρπυιες 

3% γίγαντες

Οι άνθρωποι έγιναν λίγο περισσότεροι τα τελευταία 80 χρόνια, καθώς μια καταστρεπτική έκρηξη ηφαιστείου σε μια άλλη ήπειρο (που βρίσκεται νότια από την εικονιζόμενη και είναι εμπνευσμένη από την Αφρική) δημιούργησε ένα μεταναστευτικό κύμα προς τα νησιά και τις ακτές της ηπείρου που βλέπεις στον χάρτη.

Πω πω, έγραψα πολλά! Ελπίζω να μην σε κούρασα! :dazzled:

Edited by Domenico
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η εθνολογική εικόνα του κόσμου σου. Αν θελήσεις να μας δείξεις και κείμενα εδώ είμαστε.

Τη Μεσαιωνική ιστορία την χρησιμοποιώ και εγώ σαν πηγή ειδικά για ονόματα πόλεων και περιοχών.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν χρησιμοποιειτε photoshop, μπορείτε να βάλετε ειδικά brushes για βουνά και άλλα στοιχεία, υπάρχουν στο deviantart. Ακόμα κι εγώ που είμαι πανάσχετος με photoshop κατάφερα να φτιάξω έναν πρόχειρο υποτυπώδη χάρτη της Άργας, και τα έτοιμα βουνά από τα brushes είναι πολύ πετυχημένα!

map5.png

Edited by NZK
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τσεκάρετε, κάτι ανακάλυψα.

 

Χάρτες για το μυθιστόρημά σας, το διήγημά σας, για το campaign:

Το βίντεο έχει δεύτερο μέρος για βουνά, τρίτο μέρος για λιμνούλες και ποταμάκια και τέταρτο για δάση. Έχει μία fun μέθοδο, αξίζει να το δείτε.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..