Jump to content

Χάρτες


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Οι χάρτες είναι τόσο χρήσημοι στους φανταστικούς κόσμους όσο και στον αληθινό. Δίνουν μια γενική εικόνα μιας περιοχής και μας παρέχουν πολλές πληροφορίες, που αν γράφαμε για να τις παρουσιάσουμε θα αναλώναμε άπειρες σελίδες. Άρα είναι ένα εργαλείο περιγραφής. (Η παραστατική περιγραφή είναι αυτό που θα πρέπει να πετύχουμε για να γράψουμε έναν αληθοφανή φανταστικό κόσμο).

Προσωπικά φτιάχνω τους χάρτες στο χέρι, και μετά τους σκανάρω και γράφω τα τοπονύμια ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

pada ma pada ftiaxno xartes polles fores exei tixh na ftaxno ena xarth kai apo ekei na mou erthei idea gia kati pou exo sxediash. diladi mporei na mou bgei sto xarth enas kopliskos kai amesos na mou erthei mia istoria h kati gia ti mporei na paizei giro apo ton kolpisko. px ekei mporei na exei gino to nayagio enos pliou, h oti iparxei kapou ekei mia ipogia spilia, h oti ekei mporei na paizete kati me kapion theo. kai polla alla

os tora exo ftiaxei prota tous xartes sto xeri, alla genika exo mania me tous xartes:) diladi goustaro na blepo xartes na xaraso thn poria mou. poronomai bgazeis pola pragmata apo ena xarth.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια Iced Archon. Δεν μπορώ να γράψω χωρίς χάρτη (ή μάλλον μπορώ αλλά δεν γουστάρω) και οι ίδιοι οι χάρτες μού δίνουν ιδέες συχνά. Πολλές φορές, φτιάχνω πρώτα το χάρτη και μετά κάθομαι και σκέφτομαι τι ακριβώς παίζει στο κάθε βασίλειο. Εξάλλου, συνήθως, η πολιτική εξαρτάται και από τη γεωγραφία την οποία δεν μπορείς να αγνοήσεις.

 

Επίσης, οι χάρτες μού χρειάζονται στο να μετράω αποστάσεις και κινήσεις με ακρίβεια. Ειδικά όταν γράφεις κάτι μεγάλο με πολλούς χαρακτήρας, που κινούνται πάνω σ'όλη (ή σχεδόν :Ρ) την επιφάνεια του χάρτη, θέλεις να ξέρεις ποιος θα είναι πού και πότε κυρίως θα είναι εκεί.

 

Συνήθως, φτιάχνω πρώτα ένα μεγάλο χάρτη και, αν χρειάζομαι μεγέθυνση κάποιας περιοχής, τον σκανάρω και τη μεγαλώνω, για να κάνω μέσα κι άλλες μικρότερες πόλεις και τα λοιπά. Τα ονόματα τα γράφω με το χέρι, πράγμα που είναι μαλ*** γιατί πολλές φορές μπορεί να μη φαίνονται καλά.

 

Χάρτες πόλεων κάνετε; Εγώ παλιότερα έκανα μόνο για τις πιο σημαντικές. Τώρα τελευταία κάνω και για δευτερεύουσες (αλλά όχι και για το ψαροχώρι :Ρ).

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Χάρτες πάσης φύσεως και μορφής είναι μια μένα μπούσουλας. Ακόμα και τα παιχνίδια ρόλων δεν τα παίζω χωρίς χάρτες. Πολλές φορές ακόμα και αν οι παίχτες δεν γνωρίζουν που βρίσκονται ή που πάνε εγώ τους βγάζω για να έχουμε ένα τυπικό προσανατολισμό. Προσωπικά δεν μπορώ στον αέρα να κάνω τίποτα.

 

Οι χάρτες από τα παιχνίδια ρόλων κυρίως αλλά και ότι άλλο είναι must.

Link to comment
Share on other sites

kai xartes poleon mou aresoun kai ftiaxno gia opies xriazonte. pano se ayto pou eipes me to oti grafeis me to xeri ta onomata ton poleon. ego ta grafo me to xeri giati mou aresei na exoun ena prosopiko stil pano oti einai xeirografoi. etsi mporei na xrisimeusoun kai se kati allo paradeigma oi paiktes psaxnun se mia polh na agorasoun ena xarth gia na pane kapou, den einai pio fasato apo ton npc pou tha paroun ton xarth aytos na einai xirografos, aloste den iphrxan pc ekinh thn epoxh :) (an paizete palies epoxes). h etsi keirografous tous bgazeis fototipies kai mporeis na doseis mono ena meros stous paiktes kai to ipolipo komeno komati na prepei na to vroun h kai ego den xero ti!

 

zografizete tous xartes sas???

 

ego nai giati dinoun enan allo tono ta xromata, xereis pou einai to grasidi,h erhmos, to nero ths thalasas kai alla polla.

Link to comment
Share on other sites

Iced-Archon, εγώ μιλούσα για χάρτες που κάνω μόνο για τις ιστορίες που γράφω, όχι για rpgs, γι'αυτό είπα ότι μπορεί μερικά ονόματα να μη διαβάζονται εύκολα.

 

"Συγγραφή" λέει το φόρουμ, ρε μάγκες, ανοίξτε άλλο θέμα στο "RPGs/Wargames" για να πείτε για χάρτες στα rpgs.

 

 

Τους χάρτες μου δεν τους χρωματίζω, btw. Αυτούς που έχω για να γράφω ιστορίες.

 

 

Αυτούς που έχω για rpg τούς χρωματίζω... μερικές φορές. Για να δώσω μια πιο έντονη εντύπωση, όπως είπε και ο Iced.

Link to comment
Share on other sites

Αφού φτιάξω μια γενική εικόνα του κόσμου στο μυαλό μου, φτιάχνω χάρτη. Αυτό γίνεται σχεδόν πάντα. Κάποιες φορές όμως υπάρχει μια ιστορία και καθώς εξελίσεται, γύρω της και σταδιακά δημιουργείται ο κόσμος. Αυτό έχει το θετικό ότι ο κόσμος αποκαλύπτεται και σε εσένα όπως και στους ήρωες καθώς και τους αναγνώστες. Βέβαια μπορεί να οδηγήσει σε κάπως "πρόχειρες" καταστάσεις αλλά πάντα μπορείς να κάνεις αλλαγές αργότερα B)

Συνήθως φτιάχνω πρώτα έναν γενικό χάρτη του κόσμου με τα σημαντικότερα (για την ιστορία) μέρη και αφήνω μεγάλο μέρος του και συμπληρώνω όσο προχωράει η ιστορία.

Χάρτες πόλεων κάνω λίγους και αυτούς τους κάνω για πολύ σημαντικές πόλεις στις οποίες είναι σημαντικό να ξέρω πώς να είναι φτιαγμένη και τι υπάρχει σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως φτιάχνω πρώτα έναν γενικό χάρτη του κόσμου με τα σημαντικότερα (για την ιστορία) μέρη και αφήνω μεγάλο μέρος του και συμπληρώνω όσο προχωράει η ιστορία.

 

Κι εγώ έτσι το κάνω. Απορώ πώς το ξέχασα πριν. Είναι κι αυτό, νομίζω, μέρος του αν κάνεις τα πάντα σχεδιάγραμμα από την αρχή ή αν σου αρέσει να αυτοσχεδιάζεις και καθοδόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φυσικά και φτιάχνω χάρτες! Σχεδιαγράμματα μπορεί να μην κάνω, αλλά οι χάρτες δε λοίπουν ποτέ γιατί η βοήθεια που παρέχουν είναι μεγάλη. Στο κάτω-κάτω όταν σκέφτομαι αρχικά την ιστορία, θα την ξέχναγα μετά από λίγο αν δε ζωγράφιζα έστω και πρόχειρα σε ένα χαρτί τα βασικά της περιοχής που κινούνται οι χαρακτήρες μου. Πολλές φορές μάλιστα ζωγραφίζω πάνω του και τις κινήσεις τους με βελάκια, ειδικά αν περιπλέκεται η ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

bump. Τι bump δηλαδη, αυτό είναι νεκρομαντική τελετουργία για να εγερθεί ένα τόπικ τόσο καιρό νεκρό, που τα σκουλήκια που το έφαγαν έχουν στείλει παιδιά στο πανεπιστήμιο. Oh well, that is not dead which can eternally lie.

 

Έχετε χάρτες για τα έργα σας; Πως μπορούν να βοηθήσουν;

 

Κάτι σε ηλεκτρονική μορφή που να μπορούμε να δούμε ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε, οι χάρτες είναι όλος ο τζερτζελές, η ιστορία είναι υποπροϊόν.

 

Γουστάρω να σηκώνω βουνά, να σέρνω παγετώνες, να ξαμολάω χείμαρους και ποτάμια, να διαβρώνω ακτές, να χαράζω εμπορικές ρότες για πλοία και καραβάνια, να εγκαθιστώ τους πρώτους αποίκους σε καινόυργια, ανεξερεύνητα μέρη... ω γιέα!

 

Και μετά να τους βάζω να πλακώνονται μεταξύντωνε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χάρτες;! ΧΑΡΤΕΣ;!

Μίλησε κανείς για χάρτες;!

Ω, ναι! Και βέβαια έχουμε χάρτες, πολλούς χάρτες.

Ηπείρων, επαρχιών, νησιών κι έναν μεγάλο, ωραίο, παγκόσμιο.

Λίγο ακόμα και θα είχα και σκίτσο ηλιακού συστήματος για τον κόσμο των Λαξευτών.

 

Σε τι βοηθάνε;

α) Με κάνουν να ξέρω καλύτερα τον κόσμο.

β) Με βοηθάνε σε καιρικές συνθήκες, αληθοφάνεια μορφολογίας εδάφους, κλπ.

γ) Μου επιτρέπουν να κάνουν σχετικά λογικούς υπολογισμούς για το χρόνο που απαιτείται να φτάσει κάποιος από σημείο σε σημείο.

Και άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το θυμήθηκα, υπήρχε ένα προγραμματάκι που χρησιμοποιούσα παλιά... Cartographer λεγόταν.

 

Εδώ μία από τις πρώτες μου δουλειές:

 

eari.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά! Από τα πρώτα πράγματα που έκανα φτιάχνοντας την Έρεμορ ήταν ο χάρτης. Τον σχεδίασα με το χέρι, τότε δεν είχα ούτως ή άλλως υπολογιστή, και έχει βγει άπειρες φορές φωτοτυπία για να κάνω σημειώσεις και να τον κουβαλάω μαζί μου αφήνοντας τον πρωτότυπο σε ασφάλεια. Τώρα που έφτασα να δοκιμάσω για έκδοση έχω ζητήσει από φίλη να μου τον χρωματίσει και να τον κάνει πιο ευπαρουσίαστο, γράφοντας και τους όρους με τυπογραφικά στοιχεία γιατί από ζωγραφική είμαι άσχετος.

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα που είπε ότι σημειώνει που βρίσκεται ποιος. Μερικές φορές σχεδιάζω και τις μάχες για να μη χάνομαι στις κινήσεις των ηρώων αλλά και των μονάδων. Σίγουρα δίνει αληθοφάνεια στο όλο κείμενο, όχι μόνο στα στοιχεία που δίνεις αλλά όπως γράφεις και στην αίσθηση που αφήνει.

Ερώτηση προς τον Deus Misereatur εαυτό το πρόγραμμα κυκλοφορεί;

Edited by WILLIAM
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να το βρεις:

 

http://www.profantas...roducts/cc3.asp

 

ΟΥΑΟΥ!

Ευχαριστούμε για το link!

 

Εγώ τους δικούς μου τους έκανα με πολύ, πραγματικά πάρα πολύ κόπο.

Περίγραμμα στο χέρι, σκανάρισμα, επεξεργασία με τη Ζωγραφική των Windows, εκτύπωση, διόρθωση, ξανασκανάρισμα -τουλάχιστον πέντε διαφορετικές εκδοχές σε διάφορα αρχεία και φυσικά είναι ασπρόμαυροι.

 

Π.χ. Ο Παγκόσμιος χάρτης του πλανήτη Σόλαν-4

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και πιστεύω ότι παρά την ταλαιπωρία, θα ένιωσες πολύ περήφανη όταν το είδες τελειωμένο, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Με εντυπωσίασες τώρα Tiessa,επιστημονική φαντασία να υποθέσω;

Κάπως έτσι χρειαζόταν να γίνει και με το δικό μου και γω δεν τα καταφέρνω γι'α υτό ζήτησα από μια φίλη να το κάνει.

Edited by WILLIAM
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και πιστεύω ότι παρά την ταλαιπωρία, θα ένιωσες πολύ περήφανη όταν το είδες τελειωμένο, σωστά;

 

Ει , thanx.

Είμαι όντως περήφανη για τον συγκεκριμένο. :D

 

Με εντυπωσίασες τώρα Tiessa,επιστημονική φαντασία να υποθέσω;

 

Επίσης, εχυαριστώ.

Το έργο είναι φάντασυ, αλλά προσπάθησα να έχω έναν όσο το δυνατόν πιο ρεαλιστικό κόσμο από πλευράς setting.

Link to comment
Share on other sites

Α ήταν η ονομασία που με παραπλάνησε, επειδή νούμερο πάει με τους πλανήτες σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ξεθάβω ένα βαθιά θαμμένο θέμα για να ρωτήσω τους συναδέρφους που περιπλανώνται σε φανταστικούς κόσμους, πως τα πάτε με τους χάρτες σας; Κανένα λογισμικό που να κάνει τη δουλειά; Ή το κάνετε με τον παλιό καλό τρόπο; Χαρτί και μολύβι ούτως ειπείν;  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο χάρτης μου στο μεγάλο μου χρόνιο πρότζεκτ είναι κλασικός, μεγάλη λευκή κόλλα χαρτί και σχέδιο με μολύβι για να μπορώ να σβήνω ή/και να διορθώνω αν και όπου χρειαστεί. Σίγουρα δεν είναι αντίστοιχος του Google Maps, αλλά μου κρατάει τον μπούσουλα μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσουν τα αναστημμένα θέματα στο sff. Κάποια στιγμή θα πρέπει να αρχίσω να σκαλίζω τα archives, γιατί μου φαίνεται έχει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα.

 

Γενικά οι χάρτες στο fantasy είναι και γαμώ. Το να έχεις τη δυνατότητα, ως αναγνώστης, να πεις "να μωρέ, από το Σάιρ παίρνεις τον τάδε δρόμο και σε βγάζει στο Μπρι" κάνει τον κόσμο να φαίνεται πιο πραγματικός, να μοιάζει περισσότερο με αληθινό μέρος όπου κατοικούν αληθινοί άνθρωποι.

 

ΑΛΛΑ, θεώρω ότι πριν κάτσει κανείς να γράψει fantasy πρέπει να ξεκαθαρίσει μερικά πράγματα: Κατ' αρχάς, φτιάχνω χάρτη για μένα, ώστε να ξέρω που βρίσκεται το καθετί στον κόσμο που δημιούργησα ή για τον potential, μελλοντικό αναγνώστη; Αν ο χάρτης είναι για τον αναγνώστη, τον χρειάζεται πράγματι η ιστορία μου, ή μήπως το κάνω απλά επειδή το έκανε ο Τόλκιν; Μήπως η ιστορία μου είναι τέτοια που θα εποφελούνταν περισσότερο από την αίσθηση μυστηρίου που θα δημιουργούσε η ΕΛΛΕΙΨΗ χάρτη; Επίσης, ο χάρτης είναι η αναπαράσταση του κόσμου από εμένα, τον παντογνώστη, δημιουργό του κόσμου ή είναι ο χάρτης που χρησιμοποιούν οι ίδιοι οι χαρακτήρες μέσα στην ιστορία; Μήπως μεγάλο κομμάτι του κόσμου είναι ανεξερεύνητο και αχαρτογράφητο; Μήπως οι φυλές του setting μου έχουν ελλειπή μέσα χαρτογράφησης και η εικόνα που έχουν για τον κόσμο είναι ανακριβής;

Επίσης, πρέπει να έχουμε υπόψιν ότι, πολλές φορές, διαφορετικοί λαοί είχαν τελείως διαφορετικούς χάρτες, οι οποίοι έδειχναν και την αντίληψή τους για τον κόσμο (Παράδειγμα/Fun Fact: το "κεντράρισμα" του παγκόσμιου χάρτη με τον Ατλαντικό Ωκεανό στη μέση και τον Ειρηνικό στις άκρες προέκυψε επειδή οι Άγγλοι χαρτογράφοι τοποθετούσαν τη Βρετανία στο κέντρο του κόσμου).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολύ δίκιο. Προσωπικά εννοούσα τον χάρτη που έχω σκαρώσει για μένα, για να έχω μια εικόνα του φανταστικού τόπου όπου εξελίσσεται η ιστορία μου ώστε να μπορώ να κρατάω το μέτρο πιο εύκολα. Σε καμία περίπτωση δεν είναι κάτι που θα αφορούσε τον μελλοντικό αναγνώστη, ούτε κάτι που θα έφτιαχναν-χρησιμοποιούσαν οι χαρακτήρες μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..