Jump to content

Casting calls


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Έχουμε κάνει πολλές σοβαρές συζητήσεις για συγγραφή τον τελευταίο καιρό, τι θα λέγατε για αλλαγή να κάναμε και μία για να βγάλουμε τα απωθημένα μας και να κάνουμε λίγο χαβαλέ.

 

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι κάποιο από τα γραπτά σας (σύντομη ιστορία ή μυθιστόρημα) γίνεται ταινία. Ο παραγωγός σας δίνει απεριόριστο budget και σας λέει να διαλέξετε εσείς τους ηθοποιούς που θα υποδυθούν τους χαρακτήρες ( ή σκηνοθέτες/μουσικούς/υπεύθυνους οπτικών εφέ και πάει λέγοντας, - ναι, το ξέρω, fantasy εντελώς το θέμα), ποιο έργο θα ήταν αυτό και εσείς ποιους θα διαλέγατε και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Η "ομίχλη", άλλωστε όταν την έγραφα, σκεφτόμουν ήδη κινηματογραφικά καρέ :)

 

 

 

 

Τώρα για το casting, θα σε γελάσω... επειδή με τα ονόματα (όχι μόνο ηθοποών) δεν τα πάω καλά. Θέλω όμως Johny Depp και Angelina Jolie σε 2 δευτερεύοντες ρόλους μόνο και μόνο για λόγους marketing της ταινίας. Τον πρωταγωνιστή του Dark City για πρωταγωνιστή, τον Alex Proyas για σκηνοθέτη και για μουσική αυτόν που συνεργάζεται συνήθως με το  Ληντς. Νομίζω με απεριόρισο μπάτζετ δε θα είναι δύσκολο :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα διάλεγα την "Μάντισσα της Αρκόντ", ως κείμενο το οποίο παίζει περισσότερο με γεγονότα και βλέμματα και είναι ελάχιστες οι φορές που αναφέρονται εσωτερικές σκέψεις και συναισθήματα, οπότε θα ήταν πιο εύκολο να μεταφερθεί στην μεγάλη οθόνη χωρίς να πεθάνει η υπόθεση κάπου στα μισά.

 

Στους ρόλους τώρα:

 

Σαχάρ: Τζένιφερ Κόνελι

Ρέιφε: Κάθριν Ζήτα Τζόουνς

Κρέλαρ: Χέυντεν Κρίστενσεν

Πόβεν: Κόλιν Φερθ (για το ροκ)

Λόμνια: Κέιτ Γουίνσλετ

Λουράτ: Έμμα Τόμσον

 

Μόνο γι αυτούς έχω σκεφτεί, προς το παρόν. Θα βρω κάτι και για τους υπόλοιπους. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για ποιο εργο(δεν εχω κανενα ολοκληρωμενο μακροσκελη εργο) ή ποιοι ηθοποιοι θα παιζουν αλλα σιγουρα η μουσικη της ταινιας θα εχει την υπογραφη του Hans Zimmer. Η μουσικη που γραφη ο τυπος εχει βγαλει ασπροπροσωπες ταινιες οπως τa pirates of caribean και το gladiator. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα διάλεγα την "Μάντισσα της Αρκόντ", ως κείμενο το οποίο παίζει περισσότερο με γεγονότα και βλέμματα και είναι ελάχιστες οι φορές που αναφέρονται εσωτερικές σκέψεις και συναισθήματα, οπότε θα ήταν πιο εύκολο να μεταφερθεί στην μεγάλη οθόνη χωρίς να πεθάνει η υπόθεση κάπου στα μισά.

 

Στους ρόλους τώρα:

 

Σαχάρ: Τζένιφερ Κόνελι

Ρέιφε: Κάθριν Ζήτα Τζόουνς

Κρέλαρ: Χέυντεν Κρίστενσεν

Πόβεν: Κόλιν Φερθ (για το ροκ)

Λόμνια: Κέιτ Γουίνσλετ

Λουράτ: Έμμα Τόμσον

 

Μόνο γι αυτούς έχω σκεφτεί, προς το παρόν. Θα βρω κάτι και για τους υπόλοιπους. :Ρ

Για το (θυλικό) καστ έχω να πω ΓΙΑΜ

Link to comment
Share on other sites

Μ' έπιασε το λεσβιακό μου την ώρα του κάστινγκ... Αλλά ήξερα ότι θα εγκρίνεις. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Α, να κι ένα ευφάνταστο και διασκεδαστικό τόπικ!!  :D

 

Χρειάζεται λίγη σκέψη ποια ιστορία μου να επιλέξω, αλλά ήδη το σκέφτομαι και θα ποστάρω πιο αναλυτικά αργότερα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Τέλειο τόπικ.

 

Λοιπόν... θα έβλεπα άνετα Τα Βουνά και τα Λαγκάδια σε ταινία. Όχι έτσι όπως είναι τώρα, προφανώς, περισσότερο στο πιο επικολυρικό με πιο πολλά εξωτερικά γυρίσματα και πιο πολύ τζερτζελέ, ξιφομαχίες, κόσμο να αιωρείται από τους πολυέλαιους και τέτοια. Συν διάφορα αισθησιακά εσταντανέ.

 

Για πρωταγωνιστικό ζευγάρι θα έπαιρνα ευχαρίστως τη Λίσα Μπονέ (πώς ήταν στο Δαιμονισμένο Άγγελο; έτσι ακριβώς) και τον Τσεν Τσανγκ (εκείνο το λουκουμάκι από το Crouching Tiger) με γαλάζιους φακούς επαφής. *

 

Άρχοντας, ο Πιρς Μπρόσναν.

Μαμή, η Γεωργία Βασιλειάδου, κι αν δεν πετύχει τελικά η κλωνοποίηση συμβιβάζομαι και με τη Βανέσσα Ρεντγκρέιβ.

Γιος του άρχοντα, ο Τζέηκ Γύλλενχαλ με κορακίσιο μαλλί.

Αυτοκράτωρ, ο Μαξ φον Σύντοφ.

Και μιλιούνια κομπάρσοι.

 

Για τη μουσική θα έπαιρνα ασκαρδαμυκτί τον πατέρα της κόρης μου, που παίζει και γκάιντα.

 

Στα κοστούμια φυσικά εγώ.

 

Στο ρόλο των βουνών και των λαγκαδιών θα έβλεπα τα ΒΔ Τζουμέρκα, ή το Γκουντβάνγκεν στη Νορβηγία, για πιο εξωτικά.

Φυσικά, ακολουθώντας το παράδειγμα των παλιών ελληνικών ταινιών, στις οποίες πάντα εμφανίζονταν μυστηριωδώς μια πλαζ, θα προσέθετα μερικές σκηνές παραθαλάσσιες με υποτυπώδη αιτιολόγηση, για να πάρουμε μάτι τους πρωταγωνιστές μας μουσκεμένους και να κάνουμε και κανένα μπανάκι (στη Νάξο).

 

Εννοείται ότι θα υπάρξει και σκηνή-κορύφωση όπου μονομαχούν Τσανγκ με Γύλλενχαλ (δεν αποκλείεται να παίξει και κάποιο τρίγωνο) αλλά φυσικά δε σκοτώνεται κανείς για να έχουμε μετά και σήκουελ.

 

Σκηνοθέτη δεν έχω στα υπ' όψιν, αν προκύψει κανείς θα τον ειδοποιήσω.

 

Αυτά. Πάω να οραματιστώ τί θα φορέσω στην πρεμιέρα.

 

 

 

_______________________________________

*Βέβαια, έχει περάσει πια ο καιρός που αυτοί οι δύο ήταν στην κατάλληλη ηλικία (18-19), αλλά αυτό το πρόβλημα λύνεται σχετικά εύκολα με μια απλή χρονομηχανή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Bump, μετά από 5+ χρόνια... γιατί έχει πλάκα.

Για πείτε για το ιδανικό καστ για κάποια ιστορία σας.

 

Εγώ με τις φάτσες των χαρακτήρων μου δεν το έχω, οπότε πολύ σπάνια θα μπορώ να κάνω και σύνδεση με ηθοποιό, αλλά για σκηνοθέτες έχω κάποιες ιδέες (με εμένα πάντα για βοηθό του).

Για το τελευταίο μου διήγημα στο φόρουμ, θα ψήφιζα Μπάρτον για βοηθό σκηνοθέτη, με επίσημο σκηνοθέτη κάποιον Έλληνα (όχι πάντως τον Παπακαλιάτη, ίσως κάποιον Κοκκινόπουλο) και γενικώς ελληνικό κάστινγκ ώστε να αποδοθεί η ατμόσφαιρα που θέλω.

Ναι, ο Μπάρτον βοηθός του Κοκκινόπουλου... τι δεν καταλαβαίνεις; :p

Link to comment
Share on other sites

Εεεε! Τι 'ν' αυτά! Γιατί δε μου το είπατε ότι υπήρχε τέτοιο τόπικ και πήγα και άνοιξα αυτό;

Τέλος πάντων, δεν είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά αν το ήξερα δε θα το άνοιγα.

Επιστρέφω αργότερα με ηθοποιούς για το δικό μου, το περσινό (κάπου τα είχα σημειώσει).

Link to comment
Share on other sites

Χα, αυτό έχει πλάκα! Λοιπόν, ας πούμε για τον Έντι Τζόουνς, αν μπορούσα να διαλέξω καστ θα ήταν κάπως έτσι:

 

Έντι Τζόουνς: Simon PeggJohnny Knoxville εναλλακτικά)

Αϊόου: David Kaye (η φωνή του Clank από τα Ratchet&Clank)

Αϊόου στο σώμα του: James Franco (με ντουμπλαρισμένη φωνή)

Αμφρομβίνους(aka Μαρτ Βέρτικ): Benedict Cumberbatch (ή Danny Dyer εναλλακτικά)

Φριτ Φριτφρόου: Nick Frost

Σλίπι: Vanessa Ηessler Jessica Simpson εναλλακτικά)

Τζορτζ Τζορτζκόκ (aka SymphonyX13): Martin Freeman

Σκηνοθέτης: Edgar Wright

Μουσική: Richard Wells

 

Αν σκεφτώ και για άλλους χαρακτήρες μου θα επανέλθω. :)

Edited by MadnJim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό κι αν έχει ενδιαφέρον!

Λοιπόν. Ξεκινάμε:

La voix du Bien-Aimé. (βλέπε http://community.sff.gr/topic/16617-la-voix-du-bien-aim%C3%A9/)

 

Ιεροεξεταστής: Christopher Walken (στα πιο νιάτα του)

Ελισσαβέτα: Christina Ricci

Σύζυγος: Joaquin Phoenix

Κάρλα: Jennifer Morrison

 

....ναι, σε αντίθεση με την αρχική μου έμπνευση, προτιμώ μία ξανθή κακιά.

 

Christopher-Walken.1283360142.jpgddb4f65afb13fb865d1f6a801909276e.jpgjoaquin-phoenix.jpg09012.jpg

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τώρα μου ήρθε για το "Δάσος με τα Πέπλα":

Η μάγισσα:

Angelina-Jolie-009.jpg

Ο μάγος:

Alexander-Skarsgard-in-True-Blood-570x39

Η γοργόνα:

salem.jpg

Ο πολεμιστής μας:

bfbe82e240542650ff7fe9c924149fef.jpg

Πρωταγωνιστούν με σειρά εμφάνισης:

  • Αντζελίνα Τζολί (για όσους δεν την κατάλαβαν)
  • Αλεξάντερ Σκάρσγκαρντ (του πάει γάντι)
  • Αζούρ Πάρσονς
  • Μάνου Μπέννεττ.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..