Jump to content

Ουροβόρος Κρίνος Ι


Arachnida
 Share

Recommended Posts

"...ανήκει στα βαμπιρομυθιστορήματα που βγήκαν τσουβαλιασμένα"; Τώωωρα είναι που δεν το παίρνω! Ευχαριστώ, Παρατηρητή. Θα το συστήσω όμως σε φίλες που τους αρέσουν αυτά.

 

Εχέμ, το ότι ανήκει σε αυτή την κατηγορία δεν σημαίνει πως είναι βαμπιρορομάτζο σαν το Λυκόφως. Καμία σχέση, αν και ok λιγάκι ρομάτζο το έχει(λογικό δεν είναι;). Άλλωστε η συγγραφέας έχει δηλώσει και σε συνέντευξη πως δεν συμφωνεί με τις ιδέες της Στέφανι Μέγιερ.

Για να το κάνω πιο ξεκάθαρο. Έχετε δει την ταινία Underworld; Έχετε παίξει Vampire the Maskerade ή Vampire Dark ages; Έχετε διαβάσει καμιά νουβέλα από το εν λόγω παιχνίδι (κυκλοφορούν από εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος);

Για κάτι τέτοιο μιλάμε.

Δεν ξέρετε τίποτα από τα προηγούμενα; Nevermind. Αν σας αρέσουν γενικά τα Βαμπιρ, οι Λυκάνθρωποι, οι Δαίμονες, οι Μάγοι, τα Φαντάσματα και όλα αυτά τα σκοτεινά give a try to the Morigan Crow Saga.

 

 

Και όλο αυτό περι κατάταξης το είπα γιατί περισσότερες πιθανότητες έχει ο Κρίνος να αγοραστεί από κάποιον ενδιαφερόμενο εάν βρίσκεται στον πάγκο πλάι στο Λυκόφως και το Vampire Academy παρά στον πάγκο της ελληνικής λογοτεχνίας μαζί με τη Μαντά και τη Δημουλίδου.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντησή μου σε όλες αυτές τις ερωτήσεις είναι όχι. Δεν το κατηγορώ ως ποιότητα (αφού δεν το έχω καν διαβάσει!), αλλά δε με ενδιαφέρουν οι βρυκόλακες, οι λυκάνθρωποι κλπ, ούτε έχω δει σχετικές ταινίες ή παίξει σχετικά rpg. Σαν έκδοση μου φαίνεται πολύ καλό και έχει και την αγαπημένη μου γραμματοσειρά, οπότε έψαχνα δικαιολογία να το αγοράσω. Ας με συγχωρεί η φίλη σου η Ελίζα (την οποία ζηλεύω όσο δεν παίρνει για την έκδοση, εννοείται!:tongue:), αλλά δεν ανήκω στο target group της.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εντός ολίγου καιρού πρόκειται να κυκλοφορίσει το δεύτερο βιβλίο της σειράς. Αντιγράφω από τη σελίδα του Κέδρου και συγκεκριμένα από το Υπο Έκδοση:

 

ΟΥΡΟΒΟΡΟΣ ΚΡΙΝΟΣ 2 - ΑΜΑΡΑΝΘΟΣ, Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΩΝ ΒΡΙΚΟΛΑΚΩΝ

 

Κάτω από τα λαμπερά φώτα της πόλης του Παρισιού και μόλις μια ανάσα μακριά από τον δολοφόνο που κατακρεουργεί γυναίκες της νύχτας, η Μόριγκαν Κρόου προσπαθεί να επιβιώσει και να ξεφύγει από το αόρατο δίχτυ που κάποιος αρχαίος ευγενής βρικόλακας έχει πλέξει γύρω της. Ο Αμάρανθος, ο μεγαλύτερος θρύλος των βρικολάκων είναι ο μόνος που μπορεί να τους συγκρατήσει. Θα μπορέσει η Μόριγκαν να τον πείσει να την βοηθήσει; Είναι ικανή από μόνη της να τα βάλει με τους αρχαιότερους βρικόλακες του Σκοτεινού Συμβουλίου;

 

Μια πολυπρόσωπη αφήγηση που εστιάζεται σε απρόσμενες συμπεριφορές και σε ακραίες αντιδράσεις που όμως αποσκοπούν στην ανακάλυψη της εσώτερης αλήθειας των ανθρώπων και στην τελική τους λύτρωση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το δεύτερο βιβλίο είναι πλέον έτοιμο για τα ράφια. Μπορείτε να δείτε το εξώφυλλο στην παρακάτω σελίδα:

 

http://www.kedros.gr/popup_image.php?pID=7682

Aν πω ότι το εξώφυλλο του πρώτου ήταν απείρως καλύτερο θα έχω άδικο;

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο βιβλίο είναι πλέον έτοιμο για τα ράφια. Μπορείτε να δείτε το εξώφυλλο στην παρακάτω σελίδα:

 

http://www.kedros.gr...ge.php?pID=7682

Aν πω ότι το εξώφυλλο του πρώτου ήταν απείρως καλύτερο θα έχω άδικο;

 

Ωραίο ήταν και το πρώτο αλλά αν είχε εξαρχής ένα εξώφυλλο σαν αυτό, θα τσίμπαγε κατευθείαν τους ενδιαφερόμενους αναγνώστες.

Link to comment
Share on other sites

post-1396-128954322628_thumb.jpg post-1396-12895432543_thumb.jpg

 

Νομίζω πάντως ότι το να αλλάξει το μικρό όνομα της συγγραφέως στη μέση της σειράς δεν είναι και η καλύτερη ιδέα. Αν και σίγουρα είναι προτιμότερο το ένα μικρό από τα δύο, αυτό θα έπρεπε να είχε αποφασιστεί από την αρχή. Δεν βρέθηκε κανείς από τον Κέδρο να το επισημάνει;

Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα διαφωνήσω. Νομίζω πως το εξώφυλλο του δεύτερου μέρους είναι πιο κοντά στο περιεχόμενο του βιβλίου. Καλή επιτυχία στην Ελίζα!

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία Ελίζα!

 

(Πάντως το εξώφυλλο από το πρώτο ήταν πολύ εντυπωσιακό κατά τη γνώμη μου).

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία Ελίζα!

 

(Πάντως το εξώφυλλο από το πρώτο ήταν πολύ εντυπωσιακό κατά τη γνώμη μου).

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και τις ανταποδίδω :lol:

 

P.S Όσον αφορά για το μικρό μου όνομα mman, μάλλον η εικόνα που έχεις είναι λάθος γιατί και το πρώτο βιβλίο κυκλοφορεί μόνο με το ένα μικρό μου. :book:.

Link to comment
Share on other sites

P.S Όσον αφορά για το μικρό μου όνομα mman, μάλλον η εικόνα που έχεις είναι λάθος γιατί και το πρώτο βιβλίο κυκλοφορεί μόνο με το ένα μικρό μου. :book:.

 

Προφανώς. Δεν έχω το βιβλίο, οπότε η εικόνα που έχω είναι αυτή που έβαλα και πιο πάνω από το παρόν τόπικ:

 

post-1396-128957623935_thumb.jpg

 

Αν διακρίνω καλά, γράφει "Ελίζα - Ιωάννα". Σε κάθε περίπτωση, εφόσον το πραγματικό βιβλίο έχει κυκλοφορήσει μόνο με το "Ελίζα" δεν υπάρχει και θέμα. Καλοτάξιδο!

Link to comment
Share on other sites

Αν διακρίνω καλά, γράφει "Ελίζα - Ιωάννα". Σε κάθε περίπτωση, εφόσον το πραγματικό βιβλίο έχει κυκλοφορήσει μόνο με το "Ελίζα" δεν υπάρχει και θέμα. Καλοτάξιδο!

 

Όντως τελικά εχθές που επισκέφθηκα ένα βιβλιοπωλείο, γράφει μόνο Ελίζα στο μικρό όνομα της συγγραφέας στο εξώφυλλο του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μαζί με την κυκλοφορία του δεύτερου βιβλίου (Αμάρανθος ο Θρύλος των Βρυκολάκων) επανακυκλοφόρησε το πρώτο ντυμένο με διαφορετικό εξώφυλλο, παρόμοιο με το δεύτερο. Το είδα σήμερα στο βιβλιοπωλείο του Κέδρου.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με την κυκλοφορία του δεύτερου βιβλίου (Αμάρανθος ο Θρύλος των Βρυκολάκων) επανακυκλοφόρησε το πρώτο ντυμένο με διαφορετικό εξώφυλλο, παρόμοιο με το δεύτερο. Το είδα σήμερα στο βιβλιοπωλείο του Κέδρου.

 

 

ιδού λοιπόν

 

%21cid_D2BB67114FA7443C895BFC0F1CCCB8AD@kedros.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το νέο εξώφυλλο ταιριάζει περισσότερο στο περιεχόμενο του βιβλίου.

Το πρωτο εξώφυλλο δημιουργούσε προσδοκίες για κάτι διαφορετικό απο αυτό που πραγματικά ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Το νέο εξώφυλλο ταιριάζει περισσότερο στο περιεχόμενο του βιβλίου.

Το πρωτο εξώφυλλο δημιουργούσε προσδοκίες για κάτι διαφορετικό απο αυτό που πραγματικά ήταν.

 

Συμφωνώ. Εάν το είχαν εκδώσει από την αρχή με αυτό το εξώφυλλο, το βιβλίο θα είχε βρει κατευθείαν το κοινό του καθώς και τη σωστή του θέση στα βιβλιοπωλεία, ειδικά πέρυσι όπου τα μετεφρασμένα βιβλία με βαμπίρ ήταν στα φόρτε τους. Ωραίο το μονόγραμμα αλλά αν ήμουν εκδότης, θα το χρησιμοποιούσα στην περίπτωση κάποιας συλλεκτικής ή επετειακής επανέκδοσης.

 

Μπράβο πάντως στον εκδοτικό που ασχολήθηκε επί του θέματος. Δεν είναι και λίγο για ένα ελληνικό μυθιστόρημα φαντασίας, πόσο μάλλον κάποιας πρωτοεμφανιζόμενης συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι γιατί μ' άρεσε το προηγούμενο εξώφυλλο περισσότερο; αλλά ναι δεν εχω διαβάσει το βιβλίο..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελείωσα πριν κάτι μέρες και τον Αμάρανθο.

Συνολικά, βελτιωμένο σε σχέση με το πρώτο βιβλίο, αλλά έχει ακόμα τα θεματάκια του.

 

Στα θετικά:

  • Η δράση ξεκινάει αμέσως και συνεχίζει μέχρι το τέλος του βιβλίου. Δεν υπάρχει εδώ η μακριά εισαγωγή του πρώτου βιβλίου (όπως συνηθίζεται στις fantasy ν-λογίες) αλλά εδώ μια κεντρική πλοκή ξεκινάει και αναπτύσσεται.
  • Ο κόσμος και η μυθολογία του γίνονται ενδιαφέροντα, κυρίως επειδή κάποιες χρησιμοποιημένες ιδέες μπολιάζονται εδώ με ενδιαφέροντα twists
  • Ο ρυθμός παραμένει κι εδώ γρήγορος και δεν κάνει κοιλιές.
  • Το cliffhanger στο τέλος με έψησε για το επόμενο

Στα αρνητικά:

  • Η ατμόσφαιρα κι εδώ είναι απούσα. Εδώ κι εκεί υπάρχουν κάποιες ενδιαφέρουσες σκηνές, αλλά ο πολύ γρήγορος ρυθμός και ο έντονα προφορικός λόγος του αόρατου αφηγητή καταστρέφουν το συνολικό ambience (τουλάχιστον για εμένα)
  • Οι χαρακτήρες... χμ... πάλι ο πολύ γρήγορος ρυθμός και ο αφηγητής δεν αφήνει χώρο στους χαρακτήρες να αναπνεύσουν και να εκφραστούν. Ούτε καν η πανταχού παρούσα πρωταγωνίστρια δεν βγάζει νόημα στο μισό βιβλίο, ενώ και οι εξηγήσεις που δίνονται για αυτό είναι ελάχιστες, για τους δευτερεύοντες χαρακτήρες τώρα δε θα μιλήσω - αν δεν είναι μαριονέτες για την πλοκή τότε αλλάζουν χαρακτήρα κάθε 100 σελίδες.
  • Η γραφή. Κάθε 10 σελίδες πετύχαινα και από μία εκφραστική αστοχία που με πέταγε έξω από το κείμενο. Οι λάθος λέξεις σκάνε εδώ και εκεί και καταστρέφουν το αποτέλεσμα (που όπως ξαναείπα σε σημεία είναι πολύ καλό).

 

Η συνολική εικόνα: βελτιωμένο, αλλά η συγγραφέας μπορεί να δουλέψει λίγο παραπάνω στο ρυθμό και τους χαρακτήρες της για να δώσει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα: έχει και το υλικό και την πλοκή από ότι φαίνεται, αλλά δεν αποδίδονται στο 100% τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..