Jump to content

"Σπίτι της λογοτεχνίας" - ξενώνας για συγγραφείς και μεταφραστές


Electroscribe
 Share

Recommended Posts

«Σπίτι της λογοτεχνίας» είναι ο τίτλος που φέρουν δυο ξενώνες (σε Πάρο και Κρήτη) για επαγγελματίες συγγραφείς και μεταφραστές, στους οποίους μπορούν να πάνε κατόπιν αίτησης για να ασχοληθούν σε ιδανικές συνθήκες με το έργο τους. Στην Πάρο (χωριό Λεύκες) η διαμονή μπορεί να είναι από δύο εβδομάδες ως τρεις μήνες, προς 80 έουρος το δεκαπενθήμερο (ανά άτομο). Στην Κρήτη (χωριό Κράσι), η διαμονή μπορεί να είναι μόνο μία ή δύο εβδομάδες, προς 70 έουρος έκαστη (το άτομο). Φαγητό δεν περιλαμβάνεται, αλλά υπάρχει κοινόχρηστη κουζίνα στο οίκημα. Διατίθενται και φορητοί υπολογιστές για τη διαμονή, αν δεν έχετε ή δεν θέλετε να κουβαλήσετε τον δικό σας. Φυσικά, υπάρχει και βιβλιοθήκη.

 

Πώς νοείται ο επαγγελματίας; Ο μεταφραστής αρκεί να έχει συμβόλαιο στο χέρι για κάποια συγκεκριμένη μετάφραση. Για τον συγγραφέα δεν υπάρχει κάποια διευκρίνιση, αλλά ζητούνται τίτλοι προηγούμενων βιβλίων (που έχουν εκδοθεί), οπότε αυτό υποθέτω πως είναι το κριτήριο. Αν έχετε ήδη πάει μια φορά και έχετε αναφέρει στο βιβλίο πως μέρος του γράφτηκε στο «σπίτι», είναι στα συν σας.

 

Για τους πιο φιλόδοξους, υπάρχουν αντίστοιχα κτίσματα και σε άλλες χώρες της ΕΕ.

 

Λεπτομέρειες, φωτογραφίες του κτίσματος και αίτηση για την Πάρο θα βρείτε εδώ. Για την Κρήτη, εδώ.

Edited by Electroscribe
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα ονειρευόμουν ότι θα έφτιαχνα κάτι τέτοιο στην Αλόννησο, όταν θα ήμουν γριά και διάσημη. Κι αρκετά πλούσια για να έχω σπίτι στην Αλόννησο.

 

Είναι και ωραίο σκηνικό για αστυνομικό μυθιστόρημα τύπου Αγκάθα Κρίστι στην Ελλάδα! Βλ;eπω και τον τίτλο μπροστά μου, "Η Πανσιόν των Συγγραφέων", όπου καθείς τους θα πεθαίνει με τον τρόπο που πεθαίνει ο ήρωας του βιβλίου του... :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ονειρευόμουν ότι θα έφτιαχνα κάτι τέτοιο στην Αλόννησο, όταν θα ήμουν γριά και διάσημη. Κι αρκετά πλούσια για να έχω σπίτι στην Αλόννησο.

 

Είναι και ωραίο σκηνικό για αστυνομικό μυθιστόρημα τύπου Αγκάθα Κρίστι στην Ελλάδα! Βλ;eπω και τον τίτλο μπροστά μου, "Η Πανσιόν των Συγγραφέων", όπου καθείς τους θα πεθαίνει με τον τρόπο που πεθαίνει ο ήρωας του βιβλίου του... :)

 

 

 

Ακριβώς αυτό γίνεται σε ένα επεισόδιο της σειράς Fear Itself.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..