Jump to content

Write οff #47 (dagoncult vs Drake Ramore)


DinMacXanthi
 Share

  

6 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία προτιμάτε;

    • "Holy Molly" του Dagoncult
      3
    • "Καστρίτσα" του Drake Ramore
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Τότε γιατί το συζητάμε? Πες το εξαρχής πως η μεγαλύτερη έκδοση τα περιέχει.

 

Ανεξάρτητα από το αν είναι για write off ή όχι, η κριτική στέκει. Είχες 3000 χιλιάδες λέξεις για να δώσεις την ιστορία, αν κάτι κόπηκε και λείπει, δεν είναι λογικό να το σχολιάσω?

Έπειτα σημαντικότερο θεωρώ το διήγημα σου, παρά το αποτέλεσμα του διαγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Dagoncult δαγκωτό. Εξαιρετικό setting, πολύ καλή ανατροπή (γύρισα πίσω για να ξαναδιαβάσω τα επίμαχα σημεία) ωραία αποτύπωση του χαρακτήρα. Έχω κάτι μικροαντιρρήσεις για τη γραφή στην αρχή (νομίζω θέλει ένα χτένισμα εκεί που θυμάται το παρελθόν της), αλλά συνολικά μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

 

Drake_Remore, θα το ήθελα, αλλά...

Πρώτα από όλα, η αποσπασματική γραφή με τα άρθρα, τα ημερολόγια κτλ μου θυμίζει ανακλάσεις πάνω στα θραύσματα ενός σπασμένου καθρέπτη, τα οποία και δε βοηθούν την ιστορία. Θα ήθελα να δω κάποια στιγμή το long version, αλλά όπως είναι τώρα νομίζω το παρακάνει με την αποσπασματικότητα και, συνολικά, δε δουλεύει τόσο πετυχημένα.

Στα άλλα φάουλ, αφού αποφασίζεις να πας σε μυθολογία Κθούλου, κράτα τους Αβυσαίους (deep ones) ως έχουν ή άλλαξε όνομα στο πλάσμα.

 

 

Ο dagoncult μου δίνει ένα Φαρ Ουέστ, που δεν το βλέπουμε συχνά, και νομίζω δεν το έχουμε δει ποτέ στο φόρουμ. (Το είχα πάντα στην άκρη του μυαλού μου για την κατάλληλη ιστορία αλλά δεν μου έκατσε.)
γκουχ γκουχ
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον Dagon για την νίκη του με την πολύ καλογραμμένη ιστορία της Molly.

Συγγραφικά η βελτίωση σου είναι αλματώδης Άκη, και περιμένω να δω ακόμη καλύτερα πράγματα στο μέλλον.

 

Η ιστορία της Καστρίτσας προχωράει σε άλλο επίπεδο, μιας και είχε πολύ ψωμί ακόμη ,ήδη απο την πρώτη της γραφή.

Θα βγει νουβέλα; Βιβλίο; Δεν γνωρίζω ακόμη.

Η συγγραφή της κόπηκε στην διάρκεια του διαγωνισμού -για να γίνει διήγημα- και συνεχίζει να γράφεται στην πρωτότυπη φόρμα.

Στην φόρμα αυτή δεν υπάρχει ημερολόγιο και αποσπάσματα. Υπάρχει αφήγηση, περιγραφές και διάλογοι. Χαρακτήρες που αναφέρονται αποσπασματικά έχουν ολόκληρη ζωή απο πίσω. Μαθαίνουμε για την ιστορία του χωριού, τα κίνητρα των πρωταγωνιστών και τον χαρακτήρα τους. Λέω "μαθαίνουμε" γιατί και σε έμενα φανερώνονται αργά όλα τα παραπάνω.

 

Ελπίζω να βγει κάτι πραγματικά ενδιαφέρον.

Χαίρομαι ιδιαίτερα που δύο μέλη ήδη ζήτησαν να συμπεριλάβουν την Καστρίτσα σε κάποια ιστορία τους. Είναι πολύ ευχάριστο να μαθαίνεις οτι μια ιδέα σου εμπνέει άλλους ανθρώπους.

Περιμένω με αγωνία τις ιστορίες σας παιδιά!smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον Ντάγκον για τη νίκη!

Συγχαρητήρια όμως και στους δύο σας για δύο πολύ καλές ιστορίες τις οπόιες δυστυχώς μόλις ...5 (!!!) μέλη ενός φόρουμ που θέλει να λέγεται (και) συγγραφής, καταδέχτηκαν να ψηφίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ’ όλα μπράβο στον Drake για την ‘Καστρίτσα’ και στον DinMacXanthi για την εισαγωγή του. Επίσης ευχαριστίες στους πέντε ήρωες :) που διάβασαν, σχολίασαν, ψήφισαν καθώς και σε όποιον απλά διάβασε τις ιστορίες.

 

Ο northerain έχει σίγουρα απόλυτο δίκαιο όταν λέει ότι δεν έχω εκμεταλλευτεί το φαρ-ουέστ σκηνικό όπως θα του άρμοζε. Την επόμενη φορά θα είμαι πιο προσεκτικός…

 

Μια κίνηση που συγγραφικά μου φάνηκε ενδιαφέρουσα, ήταν να μην χρησιμοποιήσω πουθενά τις λέξεις άντρας, γυναίκα, άνθρωπος, προσπαθώντας έτσι να διώξω το ανθρώπινο στοιχείο (στο βαθμό που αυτές οι λέξεις το καθορίζουν σαν πλατφόρμα πάνω στην οποία κάθεται η ιστορία).

 

Για το αν τα αντικείμενα είναι μαγικά, αν η Μώλλυ είναι μέσα στους λίγους του είδους της που βλέπουν τους 'δαίμονες' ή αν η Μώλλυ είναι απλά θεοπάλαβη και όλα είναι στη φαντασία της… δεν ξέρω. Μια από τις σκέψεις μου πάνω στο θέμα είναι ότι ίσως η Μώλλυ λειτουργεί σαν παγίδα ψυχών. Άλλωστε, τα καραβάνια (από τα οποία προέρχονται τα θύματά της) ταξιδεύουν προς το Νότο. Ο Τζεντετάια το λέει καθαρά: «Πόσες ψυχές δεν έχουν μεταφέρει αυτά τα καραβάνια στο νότο…».

 

Αυτά. Και πάλι συγχαρητήρια σε Drake και Din (αλήθεια, είχες κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου για τη συνέχεια; ) και ευχαριστίες σε όλους για τον χρόνο και τα σχόλια.

 

ΥΓ1: Ο north ήταν εντυπωσιακός με την ανακάλυψη της αλλαγμένης ατάκας από το night of the living dead. Περίμενα όμως από τους χοροράδες να τα πάνε καλύτερα με την ηρωίδα μου. Όλο το σκηνικό είναι εκεί… όνομα, τόπος, τρόπος. Molly _ _ _ _ _ _ _ ?

 

ΥΓ2: Το gallows end έστειλε όλες τις ελπίδες μου να γράψω κάτι σχετικά φρέσκο στο βρόντο. Ακόμα και το βέλο ήταν εκεί...

Edited by dagoncult
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ1: Ο north ήταν εντυπωσιακός με την ανακάλυψη της αλλαγμένης ατάκας από το night of the living dead. Περίμενα όμως από τους χοροράδες να τα πάνε καλύτερα με την ηρωίδα μου. Όλο το σκηνικό είναι εκεί… όνομα, τόπος, τρόπος. Molly _ _ _ _ _ _ _ ?

Hatchet?

ΥΓ2: Το gallows end έστειλε όλες τις ελπίδες μου να γράψω κάτι σχετικά φρέσκο στο βρόντο. Ακόμα και το βέλο ήταν εκεί...

Χαλάρωσε, ιστορία με (κάτι σαν) βρικόλακες ήταν το Gallows End (που θέλω να ξαναδουλέψω κάποια στιγμή κι εγώ)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον νικητή, αλλά και στον Drake. Παρά την γκρίνια μου, απόλαυσα την ιστορία σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write οff #47 (dagoncult vs Drake Ramore)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..