Jump to content

18ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμου, Θέμα: Η μάσκα/Η μεταμφίεση


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Ντίνο (και όποιος άλλος) αυτή τη στιγμή έχω έναν τρελό πονοκέφαλο που αποκλείεται να κάτσω να ασχοληθώ με τα του διαγωνισμού απόψε - μάλλον θα έχω πέσει για ύπνο πριν τα μεσάνυχτα) και επειδή συμμετοχές δε βλέπω, ας τον κλείσουμε σε 48καικάτι ώρες, τα μεσάνυχτα της Τετάρτης.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 190
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    26

  • DinoHajiyorgi

    18

  • DinMacXanthi

    13

  • Adicto

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα ήθελα να σταθώ σε ένα σημείο σε σχέση με τους διαγωνισμούς για να το δούμε σε κάποιον επόμενο.

Το θέμα των παρατάσεων.

Δεν το λέω για αυτόν τον διαγωνισμό που τρέχει, απλά παίρνω την αφορμή απο εδώ.

Είναι λίγο άδικο να δίνονται παρατάσεις την στιγμή που υπάρχουν υποψήφιες ιστορίες που έχουν ήδη ποσταριστεί. Αν δεν είχε μπει καμία ως τώρα θα μπορούσα να το δω με μεγαλύτερη επιείκεια, αλλά την στιγμή που υπάρχει μέλος που ποστάρει βιαστικά τέσσερις μέρες πριν την λήξη (έχοντας ψιλολαθάκια) επειδή δεν θα είχε για το ΣΚ σύνδεση ίντερνετ δεν θα έπρεπε να δωθεί η δυνατότητα αυτή.

 

Πέραν τούτου -μιας και έπιασα το θέμα-, σωστή χρήση της παράτασης θα ήταν μια ή δύο ώρες απο την λήξη του διαγωνισμού και όχι τρεις ημέρες. Εκει πλέον θέλει αναθεώρηση των ημερών που θα τρέξει ο διαγωνισμός.Υπήρξαν μέλη που γνώριζαν οτι θα χρειαστούν αυτές τις τρεις επιπλέον μέρες και όταν το ζήτησαν δεν έγινε δεκτό με αποτέλεσμα να μην αρχίσουν καν.

 

Οι παραπάνω διαπιστώσεις είναι εντελώς καλοπροαίρετες για να αποφύγουμε τέτοια ζητήματα σε μελλοντικούς διαγωνισμούς.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο άδικο να δίνονται παρατάσεις την στιγμή που υπάρχουν υποψήφιες ιστορίες που έχουν ήδη ποσταριστεί. Αν δεν είχε μπει καμία ως τώρα θα μπορούσα να το δω με μεγαλύτερη επιείκεια, αλλά την στιγμή που υπάρχει μέλος που ποστάρει βιαστικά τέσσερις μέρες πριν την λήξη (έχοντας ψιλολαθάκια) επειδή δεν θα είχε για το ΣΚ σύνδεση ίντερνετ δεν θα έπρεπε να δωθεί η δυνατότητα αυτή.

 

Άσχετα από τα λαθάκια, ας μην δαιμονοποιούμε μέλη που φάνηκαν συνεπείς στην αρχική ημερομηνία της λήξης καταθέσεων. Είχε το δικαίωμα να βάλει την ιστορία του και πέντε και δέκα μέρες πριν από το deadline.

 

Η δυνατότητα της παράτασης δώθηκε βέβαια για περισσότερες συμμετοχές. Κάτι που νομίζω το θέλουμε όλοι. Δόθηκε δυστυχώς και λίγο αργά. Αν υπήρχε εξαρχής μεγαλύτερο περιθόριο, πολλοί περισσότεροι (εξαντλημένοι ήδη από τον προηγούμενο διαγωνισμό) θα ξεκινούσαν να γράφουν χαλαρά. Έπρεπε να τους δοθεί μια απάντηση νωρίτερα.

 

Αλλά τρεις μέρες δεν είναι και τόσο τραγικό. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δαιμονοποιώ κάποιον Ντίνο, απλά τονίζω ένα γεγονός για να προσέξουμε την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σταθώ σε ένα σημείο σε σχέση με τους διαγωνισμούς για να το δούμε σε κάποιον επόμενο.

Το θέμα των παρατάσεων.

Δεν το λέω για αυτόν τον διαγωνισμό που τρέχει, απλά παίρνω την αφορμή απο εδώ.

Είναι λίγο άδικο να δίνονται παρατάσεις την στιγμή που υπάρχουν υποψήφιες ιστορίες που έχουν ήδη ποσταριστεί. Αν δεν είχε μπει καμία ως τώρα θα μπορούσα να το δω με μεγαλύτερη επιείκεια, αλλά την στιγμή που υπάρχει μέλος που ποστάρει βιαστικά τέσσερις μέρες πριν την λήξη (έχοντας ψιλολαθάκια) επειδή δεν θα είχε για το ΣΚ σύνδεση ίντερνετ δεν θα έπρεπε να δωθεί η δυνατότητα αυτή.

 

Πέραν τούτου -μιας και έπιασα το θέμα-, σωστή χρήση της παράτασης θα ήταν μια ή δύο ώρες απο την λήξη του διαγωνισμού και όχι τρεις ημέρες. Εκει πλέον θέλει αναθεώρηση των ημερών που θα τρέξει ο διαγωνισμός.Υπήρξαν μέλη που γνώριζαν οτι θα χρειαστούν αυτές τις τρεις επιπλέον μέρες και όταν το ζήτησαν δεν έγινε δεκτό με αποτέλεσμα να μην αρχίσουν καν.

 

Οι παραπάνω διαπιστώσεις είναι εντελώς καλοπροαίρετες για να αποφύγουμε τέτοια ζητήματα σε μελλοντικούς διαγωνισμούς.

Δεκτή η παρατήρηση, αλλά οι δύο παρατάσεις δόθηκαν για λόγους που αφορούν τον διοργανωτή (η μία μέρα δόθηκε μέσα στην προηγούμενη εβδομάδα, νομίζω Τετάρτη, οι δύο επόμενες τη Δευτέρα διότι και πάλι υπήρχε πρόβλημα (υγείας, ευτυχώς τίποτε το σοβαρό)

Επίσης στο μέλος δόθηκε η δυνατότητα να διορθώσει τα λαθάκια λίγες ώρες αφότου σήκωσε την ιστορία, ακριβώς επειδή τη σήκωσε νωρίς.

 

Για τα μέλη που δίστασαν λόγω χρόνου, είχα πει ότι παράταση μπορούσε να δοθεί, από τη στιγμή που επέλεξαν να μην το κάνουν, δικαίωμά τους.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να αργήσω μερικά λεπτάκια επειδή ξέχασα ότι η Ελλάδα είναι μια ώρα μπροστά σε σύγκριση με την Σουηδία.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι και όσες διαμένετε στο λεκανοπέδιο Αττικής, μην ψάξετε για ψωμί αύριο.

Ούτε μεθαύριο.

Γιατί μετά από 25 (ολογράφως: είκοσι πέντε) χρόνια, κατάφερα να γράψω κάτι που δεν είναι Ε.Φ.:

 

post-1396-126765277983_thumb.jpg

 

Το Κακό στ' αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

Όσοι και όσες διαμένετε στο λεκανοπέδιο Αττικής, μην ψάξετε για ψωμί αύριο.

Ούτε μεθαύριο.

Γιατί μετά από 25 (ολογράφως: είκοσι πέντε) χρόνια, κατάφερα να γράψω κάτι που δεν είναι Ε.Φ.:

 

post-1396-126765277983_thumb.jpg

 

Το Κακό στ' αλήθεια

:thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μετά από 25 (ολογράφως: είκοσι πέντε) χρόνια, κατάφερα να γράψω κάτι που δεν είναι Ε.Φ.:

 

Μεγάλη μας η τιμή. Ιστορικός διαγωνισμός, και γι αυτό, αλλά και για... mman vs deadend! :thmbup:

 

9 συμμετοχές; Not bad!

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ λήγει η υποβολή των ιστοριών.

 

Έχουμε και λέμε, συμμετέχοντες είναι οι:

addicto - το άνθος - η μάσκα

dagoncult - Domination

deadend - Το δέντρο

DinoHajiyorgi - Το γέννημα της κόλασης

DinMacXanthi - Phantom Limb

Northerain - Hex

mman - Το κακό στα αλήθεια

starcrossed - Διαδρομή στο σκοτάδι

vkarg - Dance Macabre

 

Τι θα κάνετε για να ψηφίσετε: απλά στείλετε ένα PM με την κατάταξη ιστοριών από την (κατά τη γνώμη σας) καλύτερη προς τη λιγότερο καλή σε εμένα και τη Naroualis. Η ψηφοφορία θα διαρκέσει μέχρι και τα μεσάνυχτα του Σαββάτου 13/3/2010.

Οι συμμετέχοντες υποχρεούνται να ψηφίσουν αλλιώς η συμμετοχή τους ακυρώνεται. Τη δική τους συμμετοχή θα πρέπει να την κατατάξουν στην τελευταία θέση.

 

Περί σχολιασμού τώρα, οι ιστορίες θα μείνουν κλειδωμένες* μέχρι και το βράδυ του Σαββάτου, ώστε να υπάρχει χρόνος όσοι θέλουν να διαβάσουν τις ιστορίες χωρίς να υπάρχουν σχόλια να το κάνουν άφοβα. Οι συμμετέχοντες καλό θα ήταν να σχολιάσουν τις ιστορίες των υπόλοιπων.

 

Να σας πληροφορήσω επίσης ότι, πέρα από την κατάταξη θα δοθούν και δύο ειδικά βραβεία.

 

Καλή επιτυχία σε όλους.

 

* εξαίρεση αποτελεί η ιστορία της vkarg που έχει κάτι προβλήματα με το πως έχει ποσταριστεί και μένει ανοιχτή μέχρι να μπει η συγγραφέας και να επιμεληθεί τη στοίχιση

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Όπως και στον πρόσφατο διαγωνισμό Ε.Φ.,

 

[...] προτείνω οι συγγραφείς να μην απαντούν σε οποιοδήποτε σχόλιο στα δικά τους διηγήματα μέχρι το τέλος της ψηφοφορίας. Είναι θέμα δεοντολογίας, γιατί έχει παρατηρηθεί ότι η άποψη του συγγραφέα βαραίνει σημαντικά, ιδιαίτερα σε θέματα σαφήνειας. Δεν εισηγούμαι να μπει απαραίτητα ως κανονισμός, αλλά θα χαιρόμουν να έβλεπα να το τηρούν οι διαγωνιζόμενοι.

το οποίο και όντως τηρήσαμε.

Καλή μας ανάγνωση! [Μππρρρ!]scared.gif

 

Edit: Σβήσιμο άκυρου Υ.Γ. σχετικά με το κλείδωμα της ιστορίας της vkarg.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Όσοι και όσες διαμένετε στο λεκανοπέδιο Αττικής, μην ψάξετε για ψωμί αύριο.

Ούτε μεθαύριο.

Γιατί μετά από 25 (ολογράφως: είκοσι πέντε) χρόνια, κατάφερα να γράψω κάτι που δεν είναι Ε.Φ.:

 

 

Πώς μας το έκανες αυτό, βρε παιδί, στο παρά πέντε;

Να ειδοποιείς άλλη φορά. Όχι μόνο οι φούρνοι αλλά και τα πρατήρια και τα σούπερ μάρκετ δεν έχουν ψωμί σήμερα. tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, τελικά, δεν την κατάφερα την δική μου... Είχα μια πολύ καλή ιδέα, αλλά στην υλοποίηση κόλλησε το θέμα. :Ρ Μάλλον αυτή η ιστορία δεν είναι έτοιμη ακόμα ή δεν είναι τρόμου, παρά τις φιλότιμες προσπάθειές μου να την κάνω τέτοια.

 

Αλλά, με mman vs deadend, θα ψηφίσω στα σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, τελικά, δεν την κατάφερα την δική μου... Είχα μια πολύ καλή ιδέα, αλλά στην υλοποίηση κόλλησε το θέμα. :Ρ Μάλλον αυτή η ιστορία δεν είναι έτοιμη ακόμα ή δεν είναι τρόμου, παρά τις φιλότιμες προσπάθειές μου να την κάνω τέτοια.

 

 

 

Εχμ, θα ομολογήσω ότι κι εγώ έγραφα και την είχα τελειώσει, αλλά δε μου φάνηκε επαρκώς τρομακτική η ατμόσφαιρα (παρθενική στον τρόμο γαρ) . Θα την βελτιώσω πάντως κάποια στιγμή και θα την ανεβάσω αργότερα όταν τελειώσει η διαδικασία του διαγωνισμού.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες και καλή επιτυχία εύχομαι. Ήθελα πολύ να λάβω κι εγώ μέρος σε αυτόν τον διαγωνισμό αλλά τελικά δεν τα κατάφερα. Το θέμα ήταν εξαιρετικό και είμαι σίγουρος ότι θα διαβάσω πολύ καλές ιστορίες από όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την μικρή εξαίρεση ως προς το editing! Δεν είχα ιδέα ότι θα παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα! Το μόνο που διόρθωσα ήταν τις ''κολλημένες'' λέξεις, λόγω word και τίποτα άλλο!(εντιμότης πάνω απ' όλα!biggrin.gif).

Να πω κι εγώ επί της ευκαιρίας καλή επιτυχία στους πάντες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αμφισβητήσω την ώριμη σοφία πίσω από την απόφαση να μείνουν κλειδωμένα τα διαγωνιζόμενα διηγήματα.

 

Παραδεχτείτε το όμως. Ποιοι από σας άρχισαν να νιώθουν την πείνα; Την πείνα για τον σχολιασμό; Ο διαγωνισμός τρέχει τώρα, αλλά δεν δίνει ζωή στο φόρουμ. Εκτονωνόμαστε στις κείθε και δούθε ορμόνες! Μεχρι ποιου Σάββατου μεσάνυχτα εννοούσε το κλείδωμα ο ποιητής; Αυτό, ή το επόμενο, μια βδομάδα μακριά; Φοβάμαι να κοιτάξω στο ποστ. :crybaby:

 

 

Όσοι θέλετε να ανοίξουμε τόπικ για την Τζούλια Αλεξανδράτου (εθνικό ούφο γαρ) σηκώστε το χέρι. Έχω και λινκ για να δούμε σε ζωντανό βίντεο το έργο της. :tongue:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα ανοίξουν τα θέματα για να χαρεί το πεινασμένο κοινό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αμφισβητήσω την ώριμη σοφία πίσω από την απόφαση να μείνουν κλειδωμένα τα διαγωνιζόμενα διηγήματα.

 

Παραδεχτείτε το όμως. Ποιοι από σας άρχισαν να νιώθουν την πείνα; Την πείνα για τον σχολιασμό; Ο διαγωνισμός τρέχει τώρα, αλλά δεν δίνει ζωή στο φόρουμ. Εκτονωνόμαστε στις κείθε και δούθε ορμόνες! Μεχρι ποιου Σάββατου μεσάνυχτα εννοούσε το κλείδωμα ο ποιητής; Αυτό, ή το επόμενο, μια βδομάδα μακριά; Φοβάμαι να κοιτάξω στο ποστ. :crybaby:

 

 

Εγώ συμφωνώ πάντως με την απόφαση του κλειδώματος.

Δίνει την δυνατότητα στο κάθε μέλος να διαβάσει τα διηγήματα απερίσπαστο απο κάθε είδους σχολιασμό.

 

Όποιος νιώθει την ανάγκη να σχολιάσει μπορεί να το κάνει σε μια σελίδα του word και να το ποστάρει όταν ξεκλειδώσουν. Ετσι θα αποτυπώσει την δική του φρέσκια (και ανεπηρέαστη) ματιά για την ιστορία διακρίνοντας πράγματα που άλλοι θα αγνοήσουν ή ακόμη και αγνοώντας πράγματα απο τα οποία άλλοι θα πιαστούν.

 

Μακάρι μάλιστα να τελείωνε και η ψηφοφορία πριν την αρχή του σχολιασμού, και ας ανακοινωνόταν στο τέλος του διαγωνισμού. Τότε το αποτέλεσμα θα αντικατόπτριζε και την ευαρέσκεια του αναγνωστικού κοινού για τις ιστορίες, που πολλές φορές μπορεί να είναι διαφορετική απο αυτήν ενός κοινού που κάνει σχολιασμό/κριτική.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι μάλιστα να τελείωνε και η ψηφοφορία πριν την αρχή του σχολιασμού, και ας ανακοινωνόταν στο τέλος του διαγωνισμού. Τότε το αποτέλεσμα θα αντικατόπτριζε και την ευαρέσκεια του αναγνωστικού κοινού για τις ιστορίες, που πολλές φορές μπορεί να είναι διαφορετική απο αυτήν ενός κοινού που κάνει σχολιασμό/κριτική.

Αυτό πράγματι, θα ήταν καλύτερο, αλλά είναι πολύ δύσκολο να δουλέψει γιατί ο διαγωνισμός νεκρώνει και, ενώ μεγάλο μέρος του φόρουμ ασχολείται με αυτόν, το ενδιαφέρον τους δε μεταφράζεται σε ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..