Jump to content

Έντουαρντ Λι (Edward Lee)


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Πριν από μερικές μέρες, κάποιος του χώρου μου πρότεινε σαν μια καλή αγορά το βιβλίο του Ed Lee "Οι γυναίκες με τα μαύρα". Για την ακρίβεια μου το περιέγραψε ως "χαβαλεδοσουφουσπλάτερ". Πριν προχωρήσω στην (αναπόφευκτη ίσως) αγορά, ήθελα να πάρω και μερικές γνώμες. Το έχετε υπόψην σας, ξέρει κανείς τίποτε σχετικά; Το έχετε ήδη διαβάσει κι αν ναι, πώς σας φάνηκε;

 

(το εξώφυλλο)

 

post-532-126795293024_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να το πάρεις με κλειστά τα μάτια (βασικά να πάρεις οτιδήποτε του Λη)! Και ο ορισμός που σου έδωσε είναι απόλυτα ακριβής!!! Ακόμα και αν δεν σου αρέσει τελικά (που ΔΕΝ νομίζω, γιατί ο Λη είναι πραγματικά καλός συγγραφέας) θα εκτιμήσεις και θα απολάυσεις την πρωτοτυπία του. Σε κάθε σελίδα θα αναρωτιέσαι "μα τι γίνεται τελικά;!"...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Adicto. Το διάβασα κι εγώ πριν κάμποσες μέρες. Μου αρέσει πολύ η γραφή του Λι, η ωμότητα και οι ολοζώντανες σκηνές τρόμου, φρίκης και αηδίας. Με έκανε να θέλω να διαβάσω και το Ξεσκαρτάρισμα που έχει γράψει μαζί με τον Κέτσαμ και άλλον έναν (μου διαφεύγει μέχρι στιγμής) αν και είναι διαφορετικό είδος τρόμου.

 

Και βέβαια, για ακόμα μία φορά, να παραδεχτούμε τον εικονογράφο Γιώργο Δημητρίου για το εξώφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Adicto. Το διάβασα κι εγώ πριν κάμποσες μέρες. Μου αρέσει πολύ η γραφή του Λι, η ωμότητα και οι ολοζώντανες σκηνές τρόμου, φρίκης και αηδίας. Με έκανε να θέλω να διαβάσω και το Ξεσκαρτάρισμα που έχει γράψει μαζί με τον Κέτσαμ και άλλον έναν (μου διαφεύγει μέχρι στιγμής) αν και είναι διαφορετικό είδος τρόμου.

 

Και βέβαια, για ακόμα μία φορά, να παραδεχτούμε τον εικονογράφο Γιώργο Δημητρίου για το εξώφυλλο.

Τον μακαρίτη τον Richard Laymon. Το βιβλίο μάλλον θα το τσιμπίσω τώρα που θα έρθω Ελλάδα (αφού εδώ δεν έχω βρει ακόμα Edward Lee)

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία του Λή στο Ξεσκαρτάρισμα είναι καταπληκτική! ΕΦ και Κοσμικός Τρόμος, προχωρήστε άφοβα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε ποιός είναι ο τίτλος στα αγγλικά;

 

Coven

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με εχει ψιλοψησει το εξώφυλλο και διψαω για ενα καλο σπλατερ (τον τελευταιο καιρο διαβαζω μόνο εγκληματολογικά κειμενα περι αποκαταστατικης δικαιοσυνης-στο επόμενο μυτινγκ θα σας αναλυσω το θεμα της διατριβης μου), στην Ελλαδα απο ποιες εκδοσεις κυκλοφορει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με εχει ψιλοψησει το εξώφυλλο και διψαω για ενα καλο σπλατερ (τον τελευταιο καιρο διαβαζω μόνο εγκληματολογικά κειμενα περι αποκαταστατικης δικαιοσυνης-στο επόμενο μυτινγκ θα σας αναλυσω το θεμα της διατριβης μου), στην Ελλαδα απο ποιες εκδοσεις κυκλοφορει?

 

 

Κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Jemma Press.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το συστήνω. Όπως και το Ξεσκαρτάρισμα. Επίσης παίζει (πάλι σε εξαιρετική εικονογράφηση του Δημητρίου και μετάφραση Δημήτρη Αρβανίτη) το μικρού σχήματος "Μίστερ Τόρσο" (πάλι JemmaPress) που "τα σπάει" στην κυριολεξία ο Λη... (ειδικά με την τελική ανατροπή).

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το συστήνω. Όπως και το Ξεσκαρτάρισμα. Επίσης παίζει (πάλι σε εξαιρετική εικονογράφηση του Δημητρίου και μετάφραση Δημήτρη Αρβανίτη) το μικρού σχήματος "Μίστερ Τόρσο" (πάλι JemmaPress) που "τα σπάει" στην κυριολεξία ο Λη... (ειδικά με την τελική ανατροπή).

 

 

Είναι λίγο ακριβούτσικο το "Μίστερ Τόρσο" βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αξίζει να το πάρω το βιβλίο;Θα κάνω μια επίσκεψη σήμερα σε κάποιο βιβλιοπωλείο,και συνεχώς το βλέπω μπροστά μου.Λέτε να το πάρω;(Για το "Οι γυναίκες με τα μαύρα" μιλάω).Επίσης,έχει διαβάσει κανείς το βιβλίο "Ξεσκαρτάρισμα";Και αυτό μου έχει τραβήξει τη προσοχή κάπως.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ξανά: Aξίζουν και τα δύο!!! Για τις Γυναίκες τα έχουμε πει. Η ιστορία του Λη στο Ξεσκαρτάρισμα (με αφετηρία μια κοινη ειαγωγη, 3 συγγραφείς γράφουν την εκδοχή τους, σαν το write off δλδ) είναι πάρα πολύ καλή. Θα ηθελα να πω πιο πολλά αλλά δεν γίνεται δίχως σποιλερς... Εχει πάντως ένα απιστευτα πρωτότυπο τέλος...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Μόλις το τελείωσα το χαβαλεδοσουφουσπλάτερ βιβλίο του Λη. Πρώτα-πρώτα, πρέπει να τονίσω ότι η γραφή του Λη είναι καταπληκτική. Δεν βαριέσαι καθόλου το βιβλίο. Αυτό έλειπε με τέτοια ιστορία. Είναι ένα διεστραμμένο βιβλίο. Αηδιαστικό σε πολλά σημεία, και σίγουρα φρικιαστικό. Αυτός, βέβαια, ήταν και ο σκοπός του Λη όταν το έγραφε. Φρικιαστικές, απόκοσμες εικόνες, αλλά έτσι ταίριαζε σε μια τέτοια ιστορία. Ωραία γραφή, ωραίοι διάλογοι, κάμποσο χιούμορ και χαβαλετζίδικες σκηνές. Το συνιστώ γι' αυτούς που θέλουν ένα καλογραμμένο σπλάτερ βιβλίο, με αηδιαστικές εικόνες, πολλή περιπέτεια και χαβαλέ. Πολύ καλό βιβλίο σίγουρα. Το τελείωσα σε μια μέρα σχεδόν. Όποιος έδωσε αυτό τον ορισμό(δηλαδή χαβαλεδοσουφουσπλάτερ)στο βιβλίο, έπεσε μέσα.

 

edit: Επίσης, πρέπει να σχολιάσω και λίγο την ελληνική έκδοση. Η μετάφραση του βιβλίου μου φάνηκε μια χαρά, το εξώφυλλο είναι πολύ καλό, και γενικά σαν έκδοση είναι πολύ προσεγμένη και καλά επιμελημένη.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σου κάνει το στομαχι κομπο από την αηδια και παραλληλα σε πεθαινει στο γελιο (ειδικα οι σκηνες των πειραματικων ζευγαρωματων δεν σ' αφηνουνε νεφρι)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φοβερό μυθιστόρημα και καταπληκτική δουλειά από τη Jemma Press. Αηδιαστικό splatter με μπόλικες δόσεις χιούμορ και σεξ. Ο Edward Lee τα γράφει όλα χύμα. Το μόνο που μου την έσπασε είναι οι λέξεις-σιδηρόδρομοι που υπάρχουν στο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου την έσπασε είναι οι λέξεις-σιδηρόδρομοι που υπάρχουν στο βιβλίο.

 

Άρα μάλλον τον πέτυχαν τον σκοπό τους! thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Το ξεκίνησα σήμερα, διαβάζεται νεράκι, ευχάριστα και χωρίς πολλές εκπλήξεις(δυστυχώς)-μέχρι στιγμής.

Ένα κλασικό σκηνικό από b-movies των 80's, με πλούσια κολλεγιόπεδα που αρχίζουν και τα κατακρεουργούν ένα-ένα.

Χωρίς ιδιαίτερους χαρακτήρες, αφού αυτοί αποτελούν κάτι το αναλώσιμο σε αυτό το είδος ιστοριών.

Τρομακτικό δε θα το έλεγα πάντως-αν και έχω ακόμα δρόμο μέχρι να το τελειώσω...για να δούμε

 

Τρομερό εξώφυλλο. Πολύ καλή δουλειά.

Στην μετάφραση βρήκα κάποια λαθάκια(κυρίως ορθογραφικά),αλλά δεν με πείραξε και ιδιαίτερα :)

 

 

Έντιτ

Δεν λείπουν όμως και κάποια λαθάκια που αλλοιώνουν το νόημα πχ σελ 66

Ο Τομ παρήγγειλε άλλες δύο Σπάτεν. "Δεν καταλαβαίνω, πάντως,πως μπόρεσε ο Τομ(Τζέρβις) να ερωτευτεί αυτή την παραδόπιστη"

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Τραμ 1852. Διασκεδαστικό υποθετικό πορνογράφημα τρόμου που θα έγραφε ο Λαβκραφτ. Παίζει διασκεδαστικά με τα κλισέ του είδους, βγάζει τον "χαβαλέ" του (σε φάση μίστερ τόρσο) αλλά θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς να το έχω διαβάσω.

 

ΥΓ: Εξαιρετική η μετάφραση του PiKei.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ok, θα παω να το αγορασω κ εγω..

Το "Τραμ 1852" το εχει διαβασει κ κανεις αλλος για να συγκρινω αποψεις?Αξιζει να το παρω?

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σήμερα έφτασε και στα δικά μου χέρια. Ρε παιδιά...τι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ εξώφυλλο είναι αυτό; ohmy.gif

 

Σύντομα θα γράψω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 10 μέρες διάβασα δυο βιβλία του Lee. Εντυπώσεις:

-Πρώτο ήταν το Innswich Horror όπου ένας καθωσπρέπει κύριος, φανατικός (και σύγχρονος) του Lovecraft, επισκέπτεται το Innswich για να δει τα μέρη που είδε ο HPL όταν εμπνεύστηκε το Shadow over Innsmouth, όπου ανακαλύπτει πόσο πολύ μοιάζει τελικά με την ιστορία του βιβλίου, το μέρος και... τα μυστικά του. Μήπως τελικά ο Lovecraft έγραφε... ΡΕΑΛΙΣΜΟ!!?!?! (dundunduuuuhnnn)

Ωραίο βιβλίο, φεύγει νερό, γύρω στις 170 σελίδες, και σχετικά πιο ελαφρύ από τα άλλα που διάβασα του Lee. Ίσως κάποια πράγματα γίνονται πολύ βάσει πλοκής και όχι χαρακτήρων, αλλά τι να κάνουμε. Επίσης μου θύμισε σε σημεία το Mister Torso, αλλά και το ICU (έχει ένα θέμα με τους ακρωτηριασμούς ο Lee)

-Δεύτερο το Trolley 1852, τρανό παράδειγμα του πώς αυτός ο συγγραφέας μπορεί να σε κάνει να κρατάς την κοιλιά σου και επειδή γελάς αλλά και επειδή ετοιμάζεσαι να τα βγάλεις. Με την είσοδο στην ιστορία (μετά το κομμάτι του 3ου προσώπου), ο Lee βάζει τα δυνατά του να γράψει όσο πιο περίπλοκα/lovecraftιακά αγγλικά μπορεί, σε σημείο για 3,4 σελίδες να μην καταλαβαίνεις ακριβώς τι γίνεται. (Εύγε στον Κούστα που τις μετέφρασε για την ελληνική έκδοση) Μετά πάντως στρώνει απότομα. Γενικά: αηδιαστικό, κάφρικο και αστείο συγχρόνως βιβλιαράκι (100 σελίδων), το τέλος του είναι τελείως fanservice αλλά σε αφήνει με ένα πονηρό χαμόγελο.

Και τα 2 ήταν καλές αγορές, αν είστε φαν του Lovecraft και γνώστες των έργων και του στυλ του, προσφέρονται. Ειδικά για το Innswich Horror, όσοι έχουν διαβάσει το Shadow over Innsmouth θα το ευχαριστηθούν εξτρά.

Edited by DinMacXanthi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χμ, το Τραμ 1852 θα διαβαστεί μέσα στον μήνα Δεκέμβριο που θεματικά θα περιλαμβάνει μόνο βιβλία τρόμου, λέτε να διαβάσω πρώτα κάτι από Λάβκραφτ για να είμαι καλύτερα μέσα στο κλίμα του βιβλίου; Η μοναδική μου επιλογή είναι το βιβλιαράκι της Ωρόρας, με τον τίτλο Ο Στρογγυλός Πύργος.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Έντουαρντ Λι (Edward Lee)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..