Jump to content

Τι διαβάζετε από επιστημονική φαντασία αυτόν τον καιρό;


Recommended Posts

Διαβάζω το "Ξενοδοχείο Ίρις" της Γιοκο Ογκάουα και με αυτό κλείνω με τα εκδοθέντα εν Ελλαδι έργα της (αν και διαβάζω ότι η "Αγρα" ετοιμάζει και ένα ακόμα...).

 

Είναι σαφέστατα η αγαπημένη μου συγγραφέας πλέον!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και σε μια παρεμφερή ενότητα, διαβάζω to "Αδελφότητα του Ντιουν" (Chapterhouse Dune). Ακόμα δύο βιβλία και τέλος!

Κορυφαία σειρά, αλλά πολλά βιβλία, βρε αδέλφια. Σα φαντάρος μετρώ...χρόνια.laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Christopher Priest The Seperation βραβείο Arthur c Clarke το 2003. Ενα πραγματικά ωραίο και ιδαίτερα καλλογραμμένο βιβλίο όχι ακριβώς alternate history περισσότερο για διασταυρούμενα alternate timelines, αναφέρεται με πολύ ενδιαφέροντα τρόπο στα διλλήματα του 2ου παγκόσμιου πόλεμου. Σε σχέση με άλλα βιβλία alternate history ο συγγραφέας παρουσιάζει πραγματικά πιθανές εξελίξεις και γνωρίζει πολύ καλά τόσο τα γεγονότα όσο και τα διλλήματα των πρωταγωνιστών του πολέμου και σχολιάζει εξαιρετικά την βαρβαρότητα του πολέμου γιτί κάθε πόλεμος δικαιος η άδικος είναι βάρβαρος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα παρατήσω τον Χάμιλτον για μερικές ημέρες, έχω κλατάρει μετά από 2000+ σελίδες, και θα πιάσω κάτι άλλο, δεν ξέρω καμμιά σούπερ κατερίνα ίσως. (Αλήθεια υπάρχει ακόμα; )

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα παρατήσω τον Χάμιλτον για μερικές ημέρες, έχω κλατάρει μετά από 2000+ σελίδες, και θα πιάσω κάτι άλλο, δεν ξέρω καμμιά σούπερ κατερίνα ίσως. (Αλήθεια υπάρχει ακόμα; )

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B1_(%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκοτάδι συγκεντρώσου! του Φριτς Λάιμπερ στην ελληνική έκδοση Παραπέντε / in orbit (μετάφραση Λιλής Ιωαννίδου)

Link to comment
Share on other sites

Είναι το μόνο βιβλίο του που δεν έχω διαβάσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Έλα, πιάστο αν το έχεις, να το σχολιάσουμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καταπληκτικό βιβλίο. Δε χορταίνω να το (ξανα)διαβάζω...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν το έχω. Είναι στα προς αγορά κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

χαχα καλά μην τον τρέχεις τον άνθρωπο, μπορεί να το θέλει στο πρωτότυπο

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες έτυχε να πιάσω από την ντάνα με τα αδιάβαστα το "The Power" του Ian Watson. Γραμμένο το 1987, και πρέπει να ομολογήσω ότι αγνοούσα μέχρι πρότινος τον συγγραφέα. Τέλος πάντων, η "κοσμική" ιστορία που τρέχει παράλληλα με την υπερφυσική περιλαμβάνει και την προσπάθεια μιας κυβέρνησης να εκμεταλλευτεί μια κατάσταση εκτάκτου ανάγκης για να καταργήσει δικαιώματα και πάει λέγοντας. Κι ένα πικρό, πολύ, μα πάρα πάρα πολύ, πικρό χαμόγελο διαγράφεται στα χείλη μου.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πάντα από το αγγλικό πρωτότυπο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το τρίτο από το The Night Dawn's Trilogy του Peter Hamilton, το The Naked God.....

Aααχ, άντε ακόμα 1250 και κάτι σελίδες ακόμα.

Κουράγιο θα τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο νώντα! Η ανάγνωση του Hamilton φημολογείται ότι θα είναι το επόμενο μέτρο που θα μας επιβάλλει το ΔΝΤ!!!

 

Και το πραεπόμενο θα είναι να δούμε την νέα ταινεία του Star Trek!!

Link to comment
Share on other sites

Και το πραεπόμενο θα είναι να δούμε την νέα ταινεία του Star Trek!!

Και καπου στη Θεσσαλονικη ενας μικρος το δεμας αλλα ταλαντουχος καλλιτεχνης με μυτερα αυτια ετοιμαζει τις μολοτωφ του...:fire:

Link to comment
Share on other sites

χαχα ναι διάβασα την κριτική του στις Συμπαντικές Διαδρομές. Εκνευρίστηκε ακόμα και που έγιναν ταυτόχρονες διακτινίσεις στο σκάφος, κάτι τέτοιο χεχε.

 

 

Isaac Asimov, Robots and Empire

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι αλλά όπως και οι ύστεροι τόμοι του foundation όχι τόσο καλό όσο αυτά της δεκαετίας του '50.

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι βλέπω από τη βιβλιογραφία μάλιστα, είναι ο μόνος Ασίμοφ (μυθιστόρημα) που δεν έχω διαβάσει, για αυτό χαίρομαι πολύ. Είχα την υποψία (μπερδεύω μερικούς ελληνικούς τίτλους από τον Κάκτο της δεκαετίας του '80) και πράγματι δεν το έχω διαβάσει.

 

Ως τη σελίδα 100 μου αρέσει αρκετά, αλλά και τέλειο να μην είναι Παναγιώτη, φαντάζεσαι τη χαρά που παίρνω όταν «ακούω» να μιλά εκείνος εκεί ο παλιόφιλος, ο Δανιήλ...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Και εγώ νιώθω πάντα κάποια μαγεία όταν ξαναεπισκέπτομαι τέτοια όμορφα σύμπαντα όπως ήταν το Foundation και το Robot series.

 

 

Link to comment
Share on other sites

χμ... επειδή στο robots and empire γίνεται πλήθος αναφορών στο robots of dawn, είπα να τα διαβάσω παράλληλα. Αδύνατο... Το δεύτερο το έχω στην ελληνική έκδοση του Κάκτου του 1986 (το είχα διαβάσει την ίδια χρονιά, το έχω σημειώσει πάνω). Η μετάφραση είναι... άστα... τότε όμως λίγα καταλαβαίναμε, μάλλον... Το παράτησα στην έκτη σελίδα.

 

Παραγγέλθηκε άμεσα στο πρωτότυπο, εξάλλου ο Asimov είναι γενικά... φθηνός!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..