Jump to content

Τι διαβάζετε από επιστημονική φαντασία αυτόν τον καιρό;


Recommended Posts

E,απο αυτα του Μπαλλαρντ το Crystal World ειναι το πιο πετυχημενο του νομιζω.Τα υπολοιπα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι ολα ΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφού τέλειωσα το Mortal Remains του Chriestopher Evans (βλ. τόπικ αξιολόγησης) άρχισα το The Margarets της Sherri Tepper. Πρώτη εντύπωση πολύ άνετη και ρευστή γραφή και πολλά υποσχόμενη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

κλλλλλΘΞκξ9ιο\ξ][ιπ90],]

////Banks, Consider Phle..30.n okkbkvo0-0------0------ι9ιιιιιιιιιοιοοπποκμνκξηηγγφφψδργφφεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεςσςςσςσσζζζζζζζε4556θο7/3θξμ/

 

/]λ['/.//]

.\/

'

0133

=988ιθιιο557897//-333333333,33/*μν νννννννΝΝΥΘ|κ'Ιπο-000000πκλπμο9ξθιιι8ο9λ0

κ/]\[π\

'/\

\νν

 

Εντάξει, δεν το χαλάω γιατί είναι το πρώτο post της κόρης μου, που κάθησε στον υπολογιστή μέχρι να ανοίξω την πόρτα. Έλεγα λοιπόν, Banks, Consider Phlebas.

 

post-394-128604280526_thumb.jpg

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Lucius Sheppard: Life during Wartime

 

Ενας εξαιρετικός συγγραφέας (από τους καλύτερους που έχω διαβάσει) δυστυχώς πολύ λίγο γνωστός και διαφημισμένος (ίσως γιατί δεν είναι politically correct). Είμαι στην σελίδα 70 και είναι σαν να διαβάζω το Αποκάλυψη

Τώρα σε λογοτεχνική μορφή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις τελείωσα τους Αγώνες Πείνας της SUZANNE COLLINS (το πρώτο) μου άρεσε, τι γνώμη έχετε για αυτό; Το έχει αξιολογήσει κανείς κάπου;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τους Αγώνες Πείνας της SUZANNE COLLINS (το πρώτο) μου άρεσε, τι γνώμη έχετε για αυτό; Το έχει αξιολογήσει κανείς κάπου;

 

 

 

Ναι. Στο "Λογοτεχνία Επιστ. Φαντασίας" ο TheHunterWriter έχει ανοίξει τόπικ με τίτλο The Hunger Games. Από ό,τι λέει, το βιβλίο είναι εφηβικό(;).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ward Moore, Bring the Jubilee

 

Παράλληλη πραγματικότητα στις εντυπωσιακά φτωχές βόρειες ΗΠΑ που έχουν χάσει τον πόλεμο από τους Νότιους. Στην αρχή είμαι, αλλά η πρώτη εντύπωση είναι όμορφη. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ward Moore, Bring the Jubilee

 

Παράλληλη πραγματικότητα στις εντυπωσιακά φτωχές βόρειες ΗΠΑ που έχουν χάσει τον πόλεμο από τους Νότιους. Στην αρχή είμαι, αλλά η πρώτη εντύπωση είναι όμορφη. Θα δούμε.

 

Αυτό είναι ανάμεσα στα βιβλία που θέλω να παραγγείλω από το bookdepository. Ένα άλλο είναι το Mockingbird του Walter Tevis... (και αρκετά άλλα από sf masterworks κ.λ.π.). Να μας πεις τη γνώμη σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Michael Chabon, The Yiddish Policemen's Union

Οι Εβραίοι της Ευρώπης γλίτωσαν το Ολοκαύτωμα (όχι τελείως... αλλά σε μεγαλύτερους αριθμούς από ό,τι ιστορικά συνέβη) και ζουν στην Αλάσκα, σε μια αυτοδιοικούμενη περιοχή που τους έχει παραχωρηθεί από τις ΗΠΑ για 60 χρόνια -και που τώρα πρέπει να επανενταχθεί σε αυτές. Ένας φόνος, ένας αστυνομικός με τις στερεότυπες δυσκολίες των αστυνομικών (αλκοόλ, διαζύγιο, φοβίες κλπ.), ανησυχία για τη συνένωση...

 

Φαίνεται καλογραμμένο και ενδιαφέρον, αλλά περισσότερα σε λίγες μέρες. Σάρωσε όλα τα εφ βραβεία το 2007.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

αυτό τον καιρό διαβάζω τον έραγκον...μη με πάρετε με τις πέτρες, το ξέρω οτι είναι για 15χρονα αλλά η καλή (για πολλούς απλά αξιοπρεπής) λογοτεχνία χρόνια δεν κοιτα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τον καιρό διαβάζω το 'Νέμεσις: Η μάχη στην Ιαπωνία 194-4-45' του Max Hastings. Λατρεύω την Ιστορία και το βιβλίο είναι καλό. Στο κάτω κάτω χωρίς το παρλθόν τι είναι το μέλλον ( συγγραφικό ή μη);

Edited by TheHunter-Writer
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθατε και οι δύο. Σε αυτό το τόπικ γράφουμε τι διαβάζουμε από εφ (επιστημονική φαντασία). Υπάρχει τόπικ στη «Γενική Λογοτεχνία» για να γράψετε τι διαβάζετε γενικώς.

Δεν πειράζει φυσικά που γράψατε, έτσι απλά σας ενημερώνω.

Link to comment
Share on other sites

Aφού τέκειωσα το Blind Lake του Robert charles wilson (βλ. αξιολόγηση στο αντίστοιχο τόπικ) ξεκίνησα το:

 

Frederik Pohl: Man Plus

Θεωρείται ένα απο τα αριστουργήματα του Pohl και οι πρώτες 20 σελίδες όντως υπόσχονται κάτι τέτοιο. Το βιβλίο αναφέρεται στην μετατροπή ενός ανθρώπου σε bioenginnered cyborg κατάλληλα κατασκευασμένου για να επιβιώσει στον Αρη χωρίς καμμία μηχανική υποστηριξη. ο ηρωας του βιβλίου πρώην αστροναύτης και νυν VIP (ένας αρκετά κλασσικός αμερικανός) φαίνεται οτι θα γίνει ο πρώτος man plus αν και προς το παρόν ούτε το ξέρει ούτε το επιθυμεί! Οι πρώτες περιγραφές του man plus που μόλις διάβασα είναι όντως alienating και intriguing.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Παλεύω με το Commonwealth Saga του Peter F. Hamilton.

Τέλειωσα το Pandora's Star κι είμαι κάπου μετά το ένα τρίτο του Judas Unchained.

Τον ατελείωτο έχει. Πρώτη φορά διαβάζω Hamilton και δεν μου αφήνει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Απ' αυτά που είχα διαβάσει για τη σειρά, περίμενα πιο γρήγορη και εθιστική δράση αλλά μου φαίνεται πολύ αργό κι όλο γύρω-γύρω το πάει. Ουφ! Κι έχω και την Void Trilogy του ίδιου να περιμένει τη σειρά της.

Link to comment
Share on other sites

Table of longest novels

Perry Rhodan (series) various 150 million German

Marienbad My Love Mark Leach 17,000,000 English

The Blah Story Nigel Tomm 11,300,000 English

Devta Mohiuddin Nawab 11,206,310 Urdu

The Story of the Vivian Girls Henry Darger 9,000,000 English

Wheel of Time (series) Robert Jordan completed by Brandon Sanderson 3,430,682 English

Trial by Tenderness Cevn McGuire 2,162,158 English

Artamène Madeleine and Georges de Scudéry 2,100,000 French

Les Hommes de Bonne Volonté Jules Romains 2,070,000 French

À la recherche du temps perdu Marcel Proust 1,500,000 French

Mission Earth L. Ron Hubbard 1,200,000 English

Sironia, Texas Madison Cooper 1,100,000 English

A Dance to the Music of Time (series) Anthony Powell 1,000,000 (circa) English

The Night's Dawn Trilogy Peter F. Hamilton 1,000,000 (circa) English

 

Mόλις... 14ος ο Χάμιλτον! (με άλλο έργο)

 

Σημ. Αν κάνετε κλικ θα πάτε στο ανάλογο λήμμα της wikipedia

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Mόλις... 14ος ο Χάμιλτον! (με άλλο έργο)

 

 

Όμως, για να μεταφέρω και λίγο από το φρασεολογικό τρεντ του τόπικ του τρέχοντος διαγωνισμού,

το πρόβλημα μ' αυτόν δεν είναι το μέγεθος αλλά η τεχνική! dry.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mόλις... 14ος ο Χάμιλτον! (με άλλο έργο)

 

 

Όμως, για να μεταφέρω και λίγο από το φρασεολογικό τρεντ του τόπικ του τρέχοντος διαγωνισμού,

το πρόβλημα μ' αυτόν δεν είναι το μέγεθος αλλά η τεχνική! dry.gif

 

 

 

Ναι αλλά η φλυαρία είναι τεχνική (κακή! ) που έχει μεταξύ των άλλων και το αποτέλεσμα του μεγάλου μεγέθους!

Link to comment
Share on other sites

Mόλις... 14ος ο Χάμιλτον! (με άλλο έργο)

 

 

Όμως, για να μεταφέρω και λίγο από το φρασεολογικό τρεντ του τόπικ του τρέχοντος διαγωνισμού,

το πρόβλημα μ' αυτόν δεν είναι το μέγεθος αλλά η τεχνική! dry.gif

 

 

 

Ναι αλλά η φλυαρία είναι τεχνική (κακή! ) που έχει μεταξύ των άλλων και το αποτέλεσμα του μεγάλου μεγέθους!

 

 

Συμφωνούμε. wink.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα με το Chabon που γίνεται κάπως κουραστικός, διαβάζω και τα διηγήματα του Μανωλιού, από το πρώτο του βιβλίο. Τα περισσότερα τα έχω ξαναδιαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.. πως περνατε.Εχω μια ερωτηση δεν ξερω εαν ποσταρω στο σωστο μερος εαν οχι συγνωμμη.

 

Ξερετε εαν το βιβλιο του Daniel Suarez the Deamon εχει μεταφραστει στα ελληνικα ??? και απο πιο οικο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..