Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
* * * * * 1 votes

Τι διαβάζετε από επιστημονική φαντασία αυτόν τον καιρό;

• Please log in to reply
667 replies to this topic

#1 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.112 posts
  • Όνομα:Παναγιώτης

Posted 10 Μάρτιος 2010 - 11:04

Ανοίγω αυτό το topic όπου ο καθένασ μπορεί να λέει τι διαβάζει και να το αξιολογεί έτσι ώστε να ενημερωνόμαστε για καινούργια βιβλία η για βιβλία που δεν ξέρουμε.
Εγώ τώρα διαβάζω το Ark του S. Baxter. Αν και δεν το έχω τελειώσι ακόμα μέχρις στιγμής είναι εκπληκτικό σίγουρα το καλύτερο βιβλίο του μέχρι τώρα Καλύτερο ακόμη και από το πολύ καλό Time Ships). Θα το συμβούλευα ακόμη και σε εκείνους που δεν έχουν διαβάσει Baxter η δεν τους άρεσε

Edited by RObiN-HoOD, 29 Δεκέμβριος 2010 - 09:38.
topic title renamed for better understanding

#2 Sileon

Sileon
  • Members
  • 1.037 posts

Posted 10 Μάρτιος 2010 - 11:25

Υπάρχει ήδη το τόπικ εδώ. Παίζει να έχει την μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα στο φόρουμ, οπότε αργά ή γρήγορα θα το ανακάλυπτες!

Επίσης, εδώ ένα παρεμφερές αναγνωστικό τόπικ.
"We are the wounds and the great cold death of earth"

#3 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.112 posts

Posted 10 Μάρτιος 2010 - 12:10

Ναι αλλά σε εκείνο το topic μιλάνε γενικά για λογοτεχνία του φανταστικού. Εγώ άνοιξα αυτό το topic μόνο για επιστημονική φαντασία

#4 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.112 posts

Posted 13 Μάρτιος 2010 - 13:30

Μολις τέλειωσα το Ark του Baxter. Διαβάστε το οπωσδήποτε!!! Είναι εξαιρετικό βιβλίο!!

#5 Nova

Nova
  • Members
  • 792 posts
  • Όνομα:Νώντας

Posted 13 Μάρτιος 2010 - 16:21

Night's Dawn Trilogy by Peter Hamilton. Φλύαρο, πολύ φλύαρο, όπως όλα τα βιβλία του.
"Got it all wrong, Holy Man.
I absolutely believe in God.
And I absolutely hate the fucker."

-Riddick, Pitch Black

"Vietnam only made billionaires out of millionaires. Iraq is making trillionaires out of billionaires. Now I call that progress."
-Kurt Vonnegut

#6 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.112 posts

Posted 15 Μάρτιος 2010 - 10:36

Ναι είναι πολύ φλύαρο και η ιδέα των possesed θυμίζει b-movie.

#7 Nova

Nova
  • Members
  • 792 posts

Posted 15 Μάρτιος 2010 - 16:08

Δεν με πειράζει η ιδέα των possesed, δεν με συγκινεί και ιδιαίτερα, αλλά τέλος πάντων δεν είναι κακή.
Απλά είναι -δεν ξέρω αν σας το είπα- φλύαρος, μα πάρα πολύ φλύαρος ο τύπος.
665 σελίδα και είμαι μόνο στο μέσο του βιβλίου.
Του πρώτου της τριλογίας. Έχω διαβάσει μόνο το ένα έκτο...

Καλά μιλάμε -σε περίπτωση που σας ξέφυγε- για πολύ φλυαρία.
Μα για πάρα πολύ φλυαρία...
  • Karxas likes this

-Riddick, Pitch Black

"Vietnam only made billionaires out of millionaires. Iraq is making trillionaires out of billionaires. Now I call that progress."
-Kurt Vonnegut

#8 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.112 posts

Posted 23 Μάρτιος 2010 - 17:32

Μόλις τέλειωσα το Steal Across the sky της Nancy Kress επό τις καλές κυκλοφορίες της προηγούμενης χρονιάς. Ιδαίτερα ενδιαφέρον και καλλογραμμένο με ένα κάπως πρωτότυπο θέμα. Οχι εξαιρετικό αλλά σίγουρα αξίζει να διαβαστεί.

#9 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.112 posts

Posted 30 Μάρτιος 2010 - 12:53

Jack Vance Emphyrio (science fiction Masterworks).
Eνα πολύ όμορφο βιβλίο. Μ' αρέσουν ιδιαίτερα τα βιβλία που έχουν ως κεντρικό θέμα το ταξίδι κυριολεκτικά η μεταφορικά (εδώ και τα δύο). Κρίμας που το τέλος είναι κάπως απογοητευτικό. Συνολικά όμως πολύ όμορφο.

#10 Nova

Nova
  • Members
  • 792 posts

Posted 30 Μάρτιος 2010 - 16:51

Εγώ είμαι ακόμα στο δεύτερο βιβλίο της τριλογίας.

Καλά μιλάμε δεν παίζεται με την φλυαρία του.

-Riddick, Pitch Black

-Kurt Vonnegut

#11 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.112 posts

Posted 30 Μάρτιος 2010 - 17:35

Κoυράγιο κανα 2000 σελιδες μείνανε και τελείωσες!!!

#12 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts
  • Όνομα:Νίκος

Posted 30 Μάρτιος 2010 - 18:17

Gateway, Pohl
Μπείτε στον κόσμο του ελεύθερου λογισμικού. Ελάτε στο ubuntu!

#13 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.112 posts

Posted 30 Μάρτιος 2010 - 18:42

Εξαιρετικό βιβλίο

#14 Nova

Nova
  • Members
  • 792 posts

Posted 30 Μάρτιος 2010 - 18:46

Nαι, καταπληκτικό, ένα από τα καλύτερα που έχω διαβάσει. Το Gateway φυσικά, όχι το φλύαρο που διαβάζω τώρα.

Edited by Nova, 30 Μάρτιος 2010 - 18:47.

-Riddick, Pitch Black

-Kurt Vonnegut

#15 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.112 posts

Posted 05 Απρίλιος 2010 - 12:30

Λοιπόν τέλειωσα το Macrolife (υπότιτλος A mobile utopia) του George Zebrowski (ένα πό τα λίγα βιβλία που ο A.C. Clarke δήλωσε ότι διάβασε δύο φορές!). Μου είναι κάπως δύσκολο να σας περιγράψω τι ακριβώς είναι αυτό το βιβλίο γιατί διαφεύγει των γνωστών κατηγοροποιήσεων. Είναι αυτό που συνήθως ονομάζεται novel of ideas ίσως στην πιο καθαρή μορφή του (μοναδικό αντίστοιχο είναι το Star Maker του olaf Stapleton). Είναι γραμμένο όχι με την μορφή μιας συνεχούς πλοκής με τους ιδιουσ χαρακτήρες σε όλο το βιβλίο αλλά ως τρία διαφορετικά επεισόδεια σε τρεις διαφορετικές χρονικές στιγμές. Τα τρία επεισόδεια αναπτύσουν αυτό που ο συγγραφέας ονομάζει Macrolife που είναι η κεντρική ιδέα του βιβλίου. Το Macrolife είναι κυριολεκτικά μια Ουτοπία.Πρόκειται γι'αυτό που στην λογοτεχνία γενικότερα ονομάζεται Utopian novel. Δεν θυμάμαι όμως να έχω ξαναδιαβάσει ποιο φιλοδοξο αλλά και τολμηρό έργο σ'αυτόν τον χώρο. Ούτε έχω διαβάσει πιο τολμηρή υποστήριξη της αναγκαιότητας για το ανθρώπινο είδος να εξαπλωθεί στο διάστημα. Αν σας αρέσουν τα βιβλία που σας κάνουν να σκεφτείτε, που δείνουν νέες προοπτικές στην σκέψη σας τότε διαβάστε το. Αν όχι αφήστε το.

#16 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.112 posts

Posted 10 Απρίλιος 2010 - 12:15

Τέλειωσα το Ringworld του L.Niven. Ναι ξέρω θεωρείται κλασσικό και θα έπερεπε να το έχω διαβάσει από καιρό. Λοιπόν είναι καλό έως πολύ καλό και σίγουρα πρωτότυπο αλλά όχι εξαιρετικό. Νομίζω ότι είναι λίγο υπερτιμημένο. Ισως αν το είχα διαβάσει πριν 20 χρόνια να μου έκανε περισσότερη εντύπωση.

#17 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 10 Απρίλιος 2010 - 22:45

Ταλαντεύομαι λίγο ανάμεσα στο «δέκα» και σε κάτι λιγότερο, αλλά δεν... πάει η καρδιά μου. Είναι ένα σπουδαίο βιβλίο, κομμάτι της ιστορίας της εφ! Και πραγματεύεται μια εξαιρετικά έξυπνη ιδέα, θυμίζοντας αρχικά Ραντεβού με το Ράμα.

Τώρα πρόσφατα το ξαναδιάβασα, Π. Υπερτιμημένο δεν θα το έλεγα. Νομίζω πώς ιδιαίτερα αν το δεις στην εποχή του, δηλ. 40 χρόνια πριν, ήταν σπουδαίο. Αν θυμάμαι καλά ο Ν. το έγραψε νέος και δεν γνωρίζω αν το ξεπέρασε...

#18 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.112 posts

Posted 11 Απρίλιος 2010 - 12:42

Απλώς δεν μου προκάλεσε αυτο το sense of woder (πάλι αυτή η έκφραση!) που ένιωσα στο rendevouz with rama.

#19 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts

Posted 11 Απρίλιος 2010 - 13:50

Ωστόσο είναι και τα δύο σημαντικά βιβλία, που έχουν αγαπηθεί και εμπνεύσει. Τα έχω διαβάσει από δυο φορές, ελληνικά μικρός, στο πρωτότυπο πιο πρόσφατα και μπορώ να πω ότι το Ραντεβού μου είχε προκαλέσει και εμένα πιο έντονα συναισθήματα, πιο μεγάλη συγκίνηση. Αλλά συχνά όταν ονειροπολώ τα σκέπτομαι και τα δύο... Και αν με ρωτήσεις ποιον κόσμο θα ήθελα να επισκεφτώ... Δύσκολα θα αποφασίσω!

ΥΓ. Ρίξε και μια αξιολόγηση

#20 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.659 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 11 Απρίλιος 2010 - 14:04

Προσωπικά αν και το ΡμτΡ θεωρείται πιο κλασικο το Ringworld μου φαίνεται καλύτερο.Πιο πολλές ιδέες,πιο ενδιαφέροντες ήρωες,πιο πολύ πλάκα για να μην πω πιο καλή γραφή.Σενς οφ γουοντερ δεν έχει και τόσο γιατί ήδη βρισκονται στο μακρινο μέλλον,έχουν δει πολλά τα μάτια τους κι ο αναγνώστης ο ίδιος ήδη περιμένει τι θα δει.Κάποτε πίστευα ότι μπορεί να αφορούσε έναν ολοκληρο γαλαξία με τεράστιο φλεγόμενο πυρήνα και γύρω φύρω ένα δακτύλιο με διαστάσεις πολλών ετων φωτός,τόσο τιτανοτεράστιο!Superingalaxy!
Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users