Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
mman

mman's SFF.gr List of Fame

Recommended Posts

DinoHajiyorgi

...mman ...Μιχάλη Μανωλιό ... Είπα να μην βάλω το "Κύριε", αλλά να βάλω τώρα και το "Φίλε μου";! Γενίκαμε σκάνδαλο! Τέσσερις φορές στην αξιότιμη λίστα σου; Θα αρχίσουν να μας συζητάνε!

Να πω μόνο ότι το "Χιροσίμα Μπαχαλάκι" προέκυψε από write-off σε εισαγωγή του τότε Dain και νυν Oberon.

Εύχομαι να έχεις κι άλλον που κλείνει τετράδα στη λίστα σου. :sweatdrop:

mman

[...] Γενίκαμε σκάνδαλο! Τέσσερις φορές στην αξιότιμη λίστα σου; Θα αρχίσουν να μας συζητάνε!

Η Λίστα δεν κοιτάει ονόματα συγγραφέων. Κοιτάει μόνο διηγήματα, κατά το προσωπικό πάντα γούστο του ανθολόγου. Αν υπήρχε συγγραφεάς με δέκα ή είκοσι αξιόλογα διηγήματα, ο συγκεκριμένος ανθολόγος δεν θα είχε κανένα πρόβλημα ούτε τότε. Πόσο μάλλον τώρα. Να μας συζητάνε λοιπόν όσο θέλουν. Αφού διαβάσουν τα διηγήματα όμως.:book:

nikosal

mman ωραίο θέμα άνοιξες και βλέπω και πολλά views!

Για τα τελευταία δύο διηγήματα: του Darky το είχα ψηφίσει καλύτερο στο διαγωνισμό που είχε πάρει μέρος (πάνε τρία χρόνια). Έλεγα:

Τη βρήκα με αυτό το άθλιο πειρατικό πλήρωμα, όπως δεν την είχα βρει εδώ και καιρό με πειρατές του διαστήματος και ας μην είναι το διήγημα τίποτα παραπάνω από μια επιδρομή. Μπράβο στο συγγραφέα, του έδωσε και κατάλαβε, σαν να βγήκε όλο το κείμενο από μέσα του με τη μία, με ένα «φου». Νιώθεις τη μαύρη ψυχή του πειρατή να σε πλακώνει, νιώθεις το φόβο των «ομοσπονδιακών» που περιμένουν γύρω από τον καπετάνιο τους και λυπάται η ψυχή σου. Μπράβο επίσης για το πολύ καλό τέλος, το πλοίο που καίγεται όμορφα καθώς βυθίζεται στην ατμόσφαιρα είναι η πιο θεαματική και δυνατή εικόνα ολόκληρου του διηγήματος

Πού να χάθηκε ο Darky; Ελπίζω να είναι καλά το παιδί και να μας ξανάρθει.

Το Μπαχαλάκι του Ντίνου: Ε, ναι, είχαμε διασκεδάσει πολύ με τα μηνύματα «έχθρας» που ανταλλάσσαμε κανένα μήνα, μέχρι να τελειώσουμε τη συγγραφή. Αλλά μην νομίζεις ότι άρεσε σε όλους αυτή η... ευγενής ανταλλαγή κακοηθειών, όταν πήγαμε να την επαναλάβουμε κάποια στιγμή φάγαμε φιλικό κράξιμο από μια φορουμική ψυχή.

Εντούτοις, το πιο ωραίο εκείνου του τόπικ ήταν ότι ο περίφημος πλέον Dune, είχε θιχτεί προφανώς από κάτι άλλο, οπότε έτρεξε και μας τα έψαλε με μια μνημειώδη κριτική... πριν ακόμα γράψουμε τα διηγήματα! Αυτή και μόνο άξιζε περισσότερο από τα κείμενά μας. Διαβάστε τη εδώ:

Solonor

Χριστέ μου! Πώς το είχα χάσει αυτό; Νίκο σ' ευχαριστώ...

nikosal

χαχα ναι, αφού το διαβάζω τώρα τρία χρόνια μετά και γελάω. Το είχα ξεχάσει. Τελείως σουρεαλιστικό σκηνικό. Διαβάστε και την απάντηση του Ντίνου, δυο ποστ πιο κάτω [χεχε σόρι mman για τη διακοπή στον ειρμό σου...!]

mman

/spam mode on/

[...]

Εντούτοις, το πιο ωραίο εκείνου του τόπικ ήταν ότι ο περίφημος πλέον Dune, είχε θιχτεί προφανώς από κάτι άλλο, οπότε έτρεξε και μας τα έψαλε με μια μνημειώδη κριτική... πριν ακόμα γράψουμε τα διηγήματα! Αυτή και μόνο άξιζε περισσότερο από τα κείμενά μας. Διαβάστε τη εδώ:

Πραγματικά one of a kind... worshippy.gifΑπό τα τρελά και παλαβά που λες "δεν θα το δω ποτέ, κανένας δεν πρόκεται να το κάνει αυτό!". Κι όμως, κύριε! crazy.gifΤο περιέργο είναι ότι κι εγώ είχα χάσει το συγκεκριμένο ποστ, παρά το ότι είχα παρακολουθήσει από κοντά το λογοτεχνικό εκείνο... τέννις. Ίσως επειδή ήμουν ακόμα απλώς αναγνώστης και όχι μέλος του φόρουμ και δεν ήξερα πρόσωπα και πράγματα ή πάλι επειδή δεν ήθελα να το αφήσω να μου χαλάσει εκείνη τη φοβερή ατμόσφαιρα.

Σχεδόν τρία χρόνια μετά όμως, μπορω να το βάλω στη σωστή του διάσταση, η οποία απλά... δεν υπάρχει. laughbounce.gif rofl2.gif

/spam mode off/

Μετά από αυτό το διασκεδαστικό όσο και διδακτικό διάλειμμα, επιστρέφουμε στη Λίστα. Σε λίγες ώρες ανεβαίνει η "πολύ ιδιαίτερη" ιστορία. Φροντίστε να την προλάβετε αχνιστή.

mman

Naroualis – Το Τραγούδι απ’ το Σακούλι

Ο Μπαλισκάλ δεν κοιτάζει ποτέ πίσω του στη μεγάλη αναζήτηση αυτού που ψάχνει.

Χωρίς πλοκή, χωρίς ζωντανά γεγονότα, χωρίς κανέναν κεντρικό χαρακτήρα να μιλάει μπροστά σας, το διήγημα αυτό θα σας παρασύρει στον ξέφρενο καλπασμό του προς το άγνωστο παρελθόν. Με περιφερειακές περιγραφές που σχηματίζουν αργά μια κεντρική αλήθεια, η Ευθυμία Δεσποτάκη διαχειρίζεται μαεστρικά τη λογοτεχνική πληροφορία, χωρίς να κάνει την παραμικρή έκπτωση στην ατμόσφαιρα. Πλούσιο σε λεξιλόγιο και εικόνες, «Το Τραγούδι απ’ το Σακούλι» κορυφώνεται σε ένα εντυπωσιακό κρεσέντο που, αντίθετα με τον ήρωα, θα σας πάρει πολύ καιρό να ξεχάσετε.

Naroualis

Ε, εγώ τώρα τι να πω; Στο ένα λέω, εντάξει, ικανοποιήθηκε το εγωιστικό μου ένστικτο, ας μη μιλήσω για λόγους σεμνότητας. Τώρα, όμως, με βάζεις σε σκέψεις. Should I first thank my fathah or my mothah? Or the other way around? :)

mman

DinMcXanthi – Να Ονειρεύεσαι

Ένας ηλικιωμένος ξυπνάει την ημέρα των –πολύ σημαντικών– ογδοηκοστών γενεθλίων του.

Όταν η Τέχνη και η αγάπη συναντούν τη μνήμη και τη ζωή, υπέροχα πράγματα μπορούν να συμβαίνουν –ή να μη συμβαίνουν. Αφήστε την ευαίσθητη πένα του Κωνσταντίνου Κέλλη να σας βάλει πίσω από τα μάτια και τα αυτιά, αλλά κυρίως μέσα στο μυαλό ενός ογδοντάχρονου που πασχίζει να κρατηθεί όχι μόνο ζωντανός αλλά κυρίως ανθρώπινος. Προσέξτε τις εκπληκτικές αντιθέσεις εσωτερικού και περιβάλλοντος κόσμου καθώς και το πού εστιάζεται η πραγματική αξία της ζωής και ανταμειφθείτε στο τέλος με το εξαιρετικό κλείσιμο ενός ονειρεμένου πρωινού.

Το «Να Ονειρεύεσαι» δημοσιεύτηκε στο ένθετο περιοδικό Κόμικς και Επιστημονικής Φαντασίας «9» της Ελευθεροτυπίας στο τεύχος 438 της 7ης Ιανουαρίου του 2009.

mman

khar – Ο Κύβος και η Ζυγαριά

Ο Μιχάλης έχει βρει έναν μυστηριώδη κύβο που επί χρόνια αναρωτιέται αν πρέπει ν’ ανοίξει.

Και σας έχω ήδη καρφώσει όλο το διήγημα! Τότε γιατί να το διαβάσετε;

Γιατί σ’ αυτή τη συγγραφική επίδειξη του Κώστα Χαρίτου θα απολαύσετε κάτι φαινομενικά ακατόρθωτο. Τη συγγραφή μιας υπέροχης ιστορίας χωρίς διαλόγους, χωρίς ενδιαφέροντες χαρακτήρες, χωρίς πλοκή, χωρίς τίποτα να συμβαίνει. Με όλες αυτές τις ασυγχώρητες ελλείψεις, το διήγημα φτάνει σε ένα εντυπωσιακά βαθύ και ανθρώπινο τέλος σε μόλις 1300 λέξεις.

Πολύτιμο σαν θησαυρός.

mman

DinoHajiyorgi – Εξιλέωση

Δεν υπάρχει άνθρωπος που δεν θα έκανε τα πάντα για να εμποδίσει τον Φερμέν να παραδώσει το μυστηριώδες φορτίο του στον προορισμό του.

«Γρήγορο, γερό catch, ανθρώπινος χαρακτήρας, παρελθόν, αφοσίωση, μετάνοια, εντυπωσιακοί αντίπαλοι, επικός αγώνας, βίαιη μάχη, αγαπημένη θυσία, αντάξιο τέλος», έγραφα στο αντίστοιχο topic.

Και πειστικό σκηνικά περιβάλλον, προσθέτω εδώ. Αλλά πάνω απ’ όλα στέκει ο ειλικρινής με τις αδυναμίες, τα ελαττώματα και το παρελθόν του κεντρικός χαρακτήρας. Χορταστικός Ντίνος Χατζηγιώργης, χωρίς εκπτώσεις και τσιγκουνιές.

[Συμβουλή πρακτικής φύσης: Επειδή είναι 6000 λέξεις, φροντίστε να έχετε αρκετή ώρα ελεύθερη. Γιατί ένα απ’ τα λίγα μειονεκτήματα του διηγήματος είναι το ότι δεν σ’ αφήνει να τ’ αφήσεις. Είναι ένα συνεχές cliffhanger. Ή page turner, για να σας το πω Ελληνικά.]

Edit: Σχόλιο αναγνώστριας, γραμμένο λες για οπισθόφυλλο βιβλίου: "Είναι από τις ιστορίες που με κάνουν να ευχαριστώ που έμαθα ανάγνωση."

Edited by mman

mman

Η παρουσίαση της αρχικής μορφής της Λίστας έφτασε στο τέλος της. Θα ήθελα να ευχαριστήσω το φόρουμ στα πρόσωπα των RObiN-HoOD και Nihilio για τη συνεχή και πάντα έγκαιρη βοήθεια με το τεχνικό κομμάτι, τους συγγραφείς χωρίς τους οποίους τίποτα από όλα αυτά δεν θα είχε νόημα, όλα τα μέλη που παρακολούθησαν, ενεργά ή όχι, αυτόν τον ενάμιση μήνα live την ανάπτυξη της Λίστας, αλλά και όσα θα διαβάσουν και θα σχολιάσουν τις ιστορίες της στο μέλλον.

Είμαι βέβαιος όμως ότι η Λίστα στο μέλλον θα γίνει μεγαλύτερη. Ότι θα γραφτούν κι άλλες ιστορίες εφάμιλλες αυτών εδώ. Θα συνεχίσω να διαβάζω και θα περιμένω τις δικές σας προτάσεις σύμφωνα με το FAQ.

Sonya

Ευχαριστούμε, κύριε Μανωλιέ και αγαπητά μέλη που έγραψαν και πρότειναν τις ιστορίες, γι αυτό το υπέροχο συγγραφικό ταξίδι που μας χαρίσατε στην φαντασία, την νοσταλγία, τον τρόμο και τις δυνατότητες της επιστήμης.

Προσωπικά, είχα την ευκαιρία να ξαναδιαβάσω υπέροχες ιστορίες, να ανακαλύψω διαμάντια που μου είχαν ξεφύγει και να σηκώσω τους αντίχειρες σ' ένδειξη επιδοκιμασίας για το εξαίρετο γούστο του (αυστηρού) κ. Μανωλιού και την εξαίρετη πένα των συγγραφέων. :)

Tiessa

Ευχαριστούμε, κύριε Μανωλιέ και αγαπητά μέλη που έγραψαν και πρότειναν τις ιστορίες, γι αυτό το υπέροχο συγγραφικό ταξίδι που μας χαρίσατε στην φαντασία, την νοσταλγία, τον τρόμο και τις δυνατότητες της επιστήμης.

Προσωπικά, είχα την ευκαιρία να ξαναδιαβάσω υπέροχες ιστορίες, να ανακαλύψω διαμάντια που μου είχαν ξεφύγει και να σηκώσω τους αντίχειρες σ' ένδειξη επιδοκιμασίας για το εξαίρετο γούστο του (αυστηρού) κ. Μανωλιού και την εξαίρετη πένα των συγγραφέων. :)

+1

Μια που με πρόλαβε η Χριστίνα και είπε τα περισσότερα, απλώς να συμπληρώσω ότι πρέπει να ευχαριστήσουμε το Μιχάλη όχι μόνο για το ταξίδι που μας πρόσφερε αλλά και για το χρόνο που διέθεσε για να μας το προετοιμάσει, έτσι ώστε να διαθέσουμε εμείς λίγα λεπτά μέρα παρά μέρα για να διαβάσουμε ή να θυμηθούμε όλες αυτές τις ωραίες ιστορίες.

Και τώρα δηλαδή τέλειωσε, ε; Και πάνω που είχα εθιστεί για τα καλά στο μέρα παρά μέρα, μου ζητάει να το κόψω και υπόσχεται συνέχεια με το σταγονόμετρο.:crybaby:

mman

Από περιέργεια, έκατσα και το μέτρησα: Οι πρώτες 24 ιστορίες της Λίστας έχουν συνολική έκταση περίπου 63.000 λέξεις. Θα έφτιαχναν ένα υπέροχο βιβλίο περίπου 250 σελίδων. Ξέρω, ξέρω: Έχω κάτι φαντασιώσεις ώρες-ώρες...

DinoHajiyorgi

Από περιέργεια, έκατσα και το μέτρησα: Οι πρώτες 24 ιστορίες της Λίστας έχουν συνολική έκταση περίπου 63.000 λέξεις. Θα έφτιαχναν ένα υπέροχο βιβλίο περίπου 250 σελίδων. Ξέρω, ξέρω: Έχω κάτι φαντασιώσεις ώρες-ώρες...

:eek:

:obsession:

SpirosK

Και θα το ονομάσεις "DinoHajiyorgi & friends" :friends::tease:

DinoHajiyorgi

Και θα το ονομάσεις "DinoHajiyorgi & friends" :friends::tease:

:clap_1: :lol: :D :rofl2: :rofl2: :roflmao:

wordsmith

Και θα το ονομάσεις "DinoHajiyorgi & friends" friends.giftease.gif

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

mman

Και θα το ονομάσεις "DinoHajiyorgi & friends" friends.giftease.gif

Ναι.laugh.gif

Σοβαρά τώρα, αναλογικά ο Ντίνος δεν έχει πολλές ιστορίες στη Λίστα. Ρίξτε μια ματιά στο Ευρετήριο Ιστοριών με βάση το συγγραφέα και θα καταλάβετε τι εννοώ. Μέχρι πριν από σχεδόν ένα χρόνο είχε σηκώσει... 96 ιστορίες στο φόρουμ και το Ευρετήριο (μνημειώδης δουλειά) σίγουρα δεν είναι up to date. Αναλογικά λοιπόν, νομίζω ότι πραγματικά πολλές ιστορίες στη Λίστα, έχουν ο darky, o DinMcXanthi και ο khar.

Τέλος πάντων, θέμα γούστου. Όπως ξαναείπα, όταν έφταχνα τη Λίστα (με μία και μόνη εξαίρεση) δεν κοίταγα συγγραφέα.

Sonya

Κάπου εδώ, όπως καταλαβαίνετε, θα σταματήσουμε να γράφουμε για διαγωνισμούς και θ' αρχίσουμε να γράφουμε για να μπούμε στο hall of fame του κ. Μανωλιού και να κερδίσουμε ένα αστεράκι δίπλα στα τέσσερα αστεράκια του Ντίνου. :Ρ

Tiessa

Κάπου εδώ, όπως καταλαβαίνετε, θα σταματήσουμε να γράφουμε για διαγωνισμούς και θ' αρχίσουμε να γράφουμε για να μπούμε στο hall of fame του κ. Μανωλιού και να κερδίσουμε ένα αστεράκι δίπλα στα τέσσερα αστεράκια του Ντίνου. :Ρ

Μα κάποιες από τις ιστορίες στη λίστα είναι πρώτες (και όχι μόνο) διαγωνισμών. Άρα συμφέρει να γράφουμε για τους διαγωνισμούς.

Edited by Tiessa

Sonya

Ναι, αλλά τώρα θα έχουμε απώτερο σκοπό... :Ρ

Drake Ramore

Σοβαρά τώρα, αναλογικά ο Ντίνος δεν έχει πολλές ιστορίες στη Λίστα. Ρίξτε μια ματιά στο Ευρετήριο Ιστοριών με βάση το συγγραφέα και θα καταλάβετε τι εννοώ. Μέχρι πριν από σχεδόν ένα χρόνο είχε σηκώσει... 96 ιστορίες στο φόρουμ και το Ευρετήριο (μνημειώδης δουλειά) σίγουρα δεν είναι up to date. Αναλογικά λοιπόν, νομίζω ότι πραγματικά πολλές ιστορίες στη Λίστα, έχουν ο darky, o DinMcXanthi και ο khar.

Τέλος πάντων, θέμα γούστου. Όπως ξαναείπα, όταν έφταχνα τη Λίστα (με μία και μόνη εξαίρεση) δεν κοίταγα συγγραφέα.

Πολύ σωστά!

Ίσως φαίνεται οτι ο Ντίνος υπερτερεί στις προτιμήσεις του mman αλλά στατιστικά βρίσκεται πολύ κάτω συγκριτικά με τον darky που με 4-5 ιστορίες στο σύνολο έχει δύο στην λίστα. Αν το μετρήσουμε ποσοστιαία ο Ντίνος έχει 5% περίπου του έργου του (εντός του sff) στην λίστα του mman και o darky σχεδόν 50% του έργου του (εντός του sff).

Υ.Γ Κάποτε υπήρχε και ένας παίκτης στο μπάσκετ (σεντερ φορ συγκεκριμένα) με 100% επιτυχία στα τρίποντα. Σε όλη την καριέρα του είχε επιχειρήσει μόνο ένα...το οποίο και μπήκε!biggrin.gif

tetartos

Εντούτοις υπάρχει μια ακόμα παράμετρος: πόσες ιστορίες (από αυτές που γράφει καθένας) ανεβάζει στο forum. Γιατί αν έχω γράψει 20 και έχω ανεβάσει μόνο την καλύτερη, τα ποσοστά μου θα είναι καλύτερα απ' ό,τι αν ανεβάσω και τις 20.