Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

Ten rules for writing fiction

• Please log in to reply
42 replies to this topic

#41 Manupod

Manupod

Vagabond

• Members
  • 13 posts
  • Όνομα:Crescent
  • Currently reading:Expression patterns and intentions

Posted 06 Φεβρουάριος 2016 - 19:14

Όντως. Προτιμώ τις συμβουλές που έρχονται με ερωτηματικό στο τέλος, παρά με θαυμαστικό ή τελία. Δε λέω. Καλό είναι να παίρνεις τις συμβουλές από άλλους συγγραφείς και να τις εξασκείς στο γραψιμό σου για να δεις αν όντως λειτουργούν σε σένα, αλλά μερικές φορές, απλά δεν λειτουργούν και σου χαλούν την έμπνευση και την προσωπικότητα του γραψίματος σου. Ο τρόπος που σκέφτεται καθένας είναι διαφορετικός, όπως και ο τρόπος με τον οποίο αντιλαμβάνεται κάτι. Κάποιοι γουστάρουν τα επιρρήματα και την περιγραφή του καιρού και κάποιοι άλλοι όχι. Είναι θέμα αντίληψης. Οι συμβουλές είναι συχνά αντικρουόμενες και είναι στην κρίση σου να καταλάβεις ποιο είναι το στυλ που προμοτάρεις και αν το έχεις παρακάνει σε κάποιον τομέα. Σε αυτό σε βοηθούν και οι beta readers εξάλλου. Τα ποσοστά παίζουν ρόλο. Πχ: Αν δέκα στους δέκα σου πουν ότι το παρακάνεις με τα επιρρήματα, τότε μάλλον σημαίνει ότι το παρακάνεις. Αν το πουν μόνο τρεις, πάει να πει ότι το θέμα είναι στο στυλ γραφής σου, το οποίο προσωπικά δεν τους εμπνέει και δεν έχει να κάνει με τα επιρρήματα. (Από την στιγμή που οι άλλοι εφτά δεν κουράστικαν από την περιγραφικότητα σου, πάει να πει ότι αυτό το στυλ συγγραφής τους αρέσει. Θέλουν να είναι πιο καθοδηγούμενοι). Οπότε, εγώ θεωρώ ότι δεν είναι λογικό να προσπαθείς να πάρεις όοοολες τις συμβουλές υπ' όψην σου. Καλύτερα να κρατήσεις, έστω αυτές από τους συγγραφείς που σε εμπνέουν. 

• Ballerond and wordsmith like this

"Why am I always on a plane or a fast train? Oh! What a world my parents gave me. Always traveling but not in love".

-Rufus Wainwright-

#42 Ballerond

Ballerond

Ο Πωλητής Shadwell

• Moderators
  • 872 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Exquisite Corpse

Posted 07 Φεβρουάριος 2016 - 10:09

Πέρα από 2-3 διηγήματα, δεν έχω γράψει ποτέ κάτι πιο "επαγγελματικό". Όταν εννοώ επαγγελματικό, εννοώ ιστορία που θα πήγαινε για έκδοση είτε μεγάλη είτε μικρή. Πάντα έγραφα με εικόνες και εκφράσεις που μου σκάγανε στο μυαλό.
Όπως και οι περισσότεροι επίδοξοι συγγραφείς, φαντάζομαι ότι βασικό πρόβλημα είναι η απίστευτη έμπνευση που ήρθε στο μυαλό να την βγάλεις σε γραπτό λόγο.

Θυμάμαι μία ιστορία που είχα γράψει 5 σελίδων πριν 5 χρόνια και την είχα στείλει σε έναν φίλο μου. Μου είχε πει τα εξής:

"Μαλάκα η έμπνευση σου είναι απίστευτη αλλά η απόδωση στο κείμενο μπάζει από παντού. Κάθε πρόταση θέλει και επιμέλεια. Αν είχα χρόνο θα το έκανα πίστεψε με".

Από τότε απορροφάω συμβουλές και προτάσεις σαν σφουγγάρι. Βλέπω προφανώς τι έχουν να προτείνουν οι μεγάλοι του είδους αλλά το καλύτερο feedback το παίρνω από απλούς αναγνώστες που μπορούν και κρίνουν πιο άμεσα και καίρια.

- Tell me Starbuck, what do you hear?
- Nothing but the rain, sir...

#43 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.257 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 07 Φεβρουάριος 2016 - 10:22

Πέρα από 2-3 διηγήματα, δεν έχω γράψει ποτέ κάτι πιο "επαγγελματικό". Όταν εννοώ επαγγελματικό, εννοώ ιστορία που θα πήγαινε για έκδοση είτε μεγάλη είτε μικρή. Πάντα έγραφα με εικόνες και εκφράσεις που μου σκάγανε στο μυαλό.
Όπως και οι περισσότεροι επίδοξοι συγγραφείς, φαντάζομαι ότι βασικό πρόβλημα είναι η απίστευτη έμπνευση που ήρθε στο μυαλό να την βγάλεις σε γραπτό λόγο.

Θυμάμαι μία ιστορία που είχα γράψει 5 σελίδων πριν 5 χρόνια και την είχα στείλει σε έναν φίλο μου. Μου είχε πει τα εξής:

"Μαλάκα η έμπνευση σου είναι απίστευτη αλλά η απόδωση στο κείμενο μπάζει από παντού. Κάθε πρόταση θέλει και επιμέλεια. Αν είχα χρόνο θα το έκανα πίστεψε με".

Από τότε απορροφάω συμβουλές και προτάσεις σαν σφουγγάρι. Βλέπω προφανώς τι έχουν να προτείνουν οι μεγάλοι του είδους αλλά το καλύτερο feedback το παίρνω από απλούς αναγνώστες που μπορούν και κρίνουν πιο άμεσα και καίρια.

Κι εγώ γι' αυτό είχα αρχίσει τα σεμινάρια δημιουργικής γραφής κλπ, για να έχω μια πιο εξατομικευμένη κριτική για τα κείμενά μου, δηλαδή όχι μόνο γενικά τι θεωρείται καλό και τι κακό να κάνεις όταν γράφεις, αλλά ειδικά τα δικά μου κείμενα τι στραβό έχουνε.

Κατά τα άλλα εδώ κολλάει ένα τσιτάτο που δε θυμάμαι αν το σκέφτηκα εγώ ή το διάβασα κάπου (και πού): ότι η διαφορά του ονειροπόλου από το συγγραφέα είναι ότι ο συγγραφέας κάθεται και τα διατυπώνει και τα ολοκληρώνει όλα αυτά που ο ονειροπόλος απλώς σκέφτεται και φαντάζεται για να περνάει την ώρα του.

"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users