Jump to content

Αγαπημένος συγγραφέας τρόμου;


Kafka
 Share

Recommended Posts

Πραγματικά Μπαλταρ πρέπει να είμαστε εντελώς αντίθετοι άνθρωποι. Θεώρησα το ''Αχυράνθρωποι'' ως το χειρότερο βιβλίο τρόμου που έχω πιάσει στα χέρια μου.

 

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι καινούρια στο forum αλλά και γενικά σε ότι έχει σχέση με τον κόσμο του τρόμου και της φαντασίας μάλλον.

Ουσιαστικά έχει περίπου ένα χρόνο που ξεκίνησα να παίζω το rpg Call of Cthulhu και έχω μάλλον κολλήσει...biggrin.gif

 

Έτσι πήρα να διαβάσω ένα βιβλίο του Lovecraft το At the Mountains of Madness. Αλλά ένας φίλος μου με συμβούλεψε να το πάρω στα αγγλικά, γιατί λέει η μετάφραση δεν είναι καλή. Όμως δεν το ευχαριστήθηκα, δε ξέρω ίσως και τα αγγλικά μου να μην είναι τα καλύτερα, αλλά νομίζω και ο Lovecraft έχει περίεργη γλώσσα και δύσκολο λεξιλόγιο. Επίσης έχω διαβάσει το Πράσινο Μίλι του King αλλά και αυτό πολύ μέτριο μου φάνηκε. Εσείς τι προτείνετε να δοκιμάσω στη συνέχεια?

 

Υ Γ

Επίσης δε ξέρω κατά πόσο είναι σχετικό. Παλιότερα είχα διαβάσει 2 έργα του Αρτούρο Πέρεθ Ρεβέρτε που ήταν κάτι ενδιάμεσο μεταξύ τρόμου και μυστηρίου που μου είχαν αρέσει.

 

Ο Πίνακας της Φλάνδρας και Η Λέσχη Δούμας

 

Ο Λαβκραφτ είναι λίγο δύσκολος στο Αγγλικά, η αλήθεια είναι. Δοκίμασε ξανά στην Ελληνικά, δεν είναι όλες οι μεταφράσεις κακές.

 

Το Πράσινο Μίλι απ' την άλλη δεν είναι τρόμου οπότε δεν ξέρω αν σε ξένισε αυτό.

 

Δοκίμασε να διαβάσεις Μπάροουζ, που θα έλεγα ταιριάζει σε αυτό που περιγράφεις (τρόμος και μυστήριο). Υπάρχει ένα βιβλίο του απο την Terra Nova.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αλήθεια είναι πως δεν το λες τρόμου. Απλά το ανέφερα επειδή ο King θεωρείται κορυφή στα βιβλία τρόμου και φαντασίας.

 

Όσο για τον Μπάροουζ δεν τον ήξερα, αλλά μόλις διάβασα τη βιογραφία του και μου φάνηκε ενδιαφέρων.

 

Δλδ μόνο ένα βιβλίο του κυκλοφορεί στα ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πήρα να διαβάσω ένα βιβλίο του Lovecraft το At the Mountains of Madness. Αλλά ένας φίλος μου με συμβούλεψε να το πάρω στα αγγλικά, γιατί λέει η μετάφραση δεν είναι καλή. Όμως δεν το ευχαριστήθηκα, δε ξέρω ίσως και τα αγγλικά μου να μην είναι τα καλύτερα, αλλά νομίζω και ο Lovecraft έχει περίεργη γλώσσα και δύσκολο λεξιλόγιο. Επίσης έχω διαβάσει το Πράσινο Μίλι του King αλλά και αυτό πολύ μέτριο μου φάνηκε. Εσείς τι προτείνετε να δοκιμάσω στη συνέχεια?

 

Προτού πω την γνώμη μου για το τι πιστεύω εγώ ότι είναι καλό να διαβάσεις, θα ήθελα πρώτα να σου πω ότι είσαι άτυχη. Τα ''Βουνά της Τρέλας'' είναι η πλέον μη ενδεδειγμένη επιλογή για να ξεκινήσει κανείς με Λάβκραφτ. Μιας και λες ότι αυτό ήταν το πρώτο Λαβκραφτικό σου βιβλίο, υποθέτω πως είσαι ( ; ) αρχάρια στην Μυθολογία Κθούλου. Οπότε λοιπόν θα πρότεινα ένα πιο ελαφρύ ανάγνωσμα. Οι εκδόσεις Αίολος έχουν βγάλει ορισμένες πολύ καλές συλλογές του Χου Φου σε προσεγμένη έκδοση και με καλή μετάφραση. Το ίδιο και η Ωρόρα -όσον αφορά την μετάφραση τουλάχιστον- αλλά επειδή εκεί είναι ανθολογίες και όχι συλλογές, είναι πιο σκόρπια τα διηγήματα. Μου άρεσε επίσης πάρα πολύ η σπονδυλωτή νουβέλλα ''Το Μονοπάτι του Κθούλου'' του Ώγκαστ Ντέρλεθ. Είναι πέντε διηγήματα τα οποία είναι το ένα συνέχεια του αλλουνού. Κυκλοφορούν στα ελληνικά από εκδόσεις Terra Nova. Αυτά τα πέντε μου άρεσαν περισσότερο και από πολλά του Λάβκραφτ (!), τόσο πολύ που κάθε χρόνο τα διαβάζω. Ότι βρεις από Ρόμπερτ Χάουαρντ και Κλαρκ Άστον Σμιθ, χτύπα το χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι και οι δύο τους συγκλονιστικοί. Από King θα σου πρότεινα το ''Το Αυτό'' αν θέλεις ατόφιο τρόμο, και ''Χρήσιμα Αντικείμενα'' και ''Σάλεμς Λοτ'' αν θα 'θελες και λίγο κυνισμό μέσα. Γενικά αν σου αρέσει ο βασιλιάς, έχεις μπόλικο πράμα να διαβάσεις. Ρίξε αν θέλεις μία ματιά εδώ και εδώ

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει το "Οι αχυράνθρωποι" του Μάικλ Μάρσαλ Σμιθ. Έχει περάσει αρκετός καιρός βέβαια, αλλά ακόμη θυμάμαι ότι μου άρεσε. Δεν ξέρω αν είναι τρόμου ή κάτι που είναι κοντά στο τρόμο, πάντως σαν ιστορία μου φάνηκε καλή και η γραφή του επίσης. Εμένα μου άρεσε.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διαβάσει πολλά τρόμου. Ένα βιβλίο του Έντουαρντ Λη, ένα του Μάικλ Μάρσαλ Σμιθ, λίγο Μπέντλεϊ Λιτλ κλπ. Πιο πολύ έχω διαβάσει Στήβεν Κινγκ, και όσα βιβλία του έχω διαβάσει, μου άρεσαν αρκετά, με αποκορύφωση το "Το κοράκι" και το "Το κινητό". Απο 'κει και πέρα αρκετά το "Ντεσπερέισον", "Πράσινο μίλι", "Η ομίχλη", "Στάσου πλάι μου" κλπ. Οπότε, λέω Στήβεν Κινγκ.

 

edit:Ξέχασα ότι έχω διαβάσει ένα βιβλίο του Μάστερτον("Αθώο αίμα"),του Μάθεσον("Ζωντανός θρύλος")και του Σάιμον Κλαρκ("Δίψα για αίμα"). Αλλά το αποτέλεσμα παραμένει ίδιο tease.gif.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι καινούρια στο forum αλλά και γενικά σε ότι έχει σχέση με τον κόσμο του τρόμου και της φαντασίας μάλλον.

Ουσιαστικά έχει περίπου ένα χρόνο που ξεκίνησα να παίζω το rpg Call of Cthulhu και έχω μάλλον κολλήσει...biggrin.gif

 

Έτσι πήρα να διαβάσω ένα βιβλίο του Lovecraft το At the Mountains of Madness. Αλλά ένας φίλος μου με συμβούλεψε να το πάρω στα αγγλικά, γιατί λέει η μετάφραση δεν είναι καλή. Όμως δεν το ευχαριστήθηκα, δε ξέρω ίσως και τα αγγλικά μου να μην είναι τα καλύτερα, αλλά νομίζω και ο Lovecraft έχει περίεργη γλώσσα και δύσκολο λεξιλόγιο. Επίσης έχω διαβάσει το Πράσινο Μίλι του King αλλά και αυτό πολύ μέτριο μου φάνηκε. Εσείς τι προτείνετε να δοκιμάσω στη συνέχεια?

 

Υ Γ

Επίσης δε ξέρω κατά πόσο είναι σχετικό. Παλιότερα είχα διαβάσει 2 έργα του Αρτούρο Πέρεθ Ρεβέρτε που ήταν κάτι ενδιάμεσο μεταξύ τρόμου και μυστηρίου που μου είχαν αρέσει.

 

Ο Πίνακας της Φλάνδρας και Η Λέσχη Δούμας

 

 

Κατά τη γνώμη μου, το ''Δίψα για αίμα'' είναι ένα υπερβολικά καλό βιβλίο για αρχή (και όχι μόνο). Τρέχει πολύ γρήγορα, δεν είναι καθόλου δύσκολο/βαρύ, έχει δράση, σχετικό τρόμο...

 

Από HPL, αν δεν το πας στα αγγλικά, θα έλεγα ότι το ''7 παράξενα διηγήματα'' (Ωρόρα) και τα ''ο τύμβος'' και ''ο τρόμος του Ντάνγουιτς'' (Αίολος) είναι μια καλή γνωριμία. Υπάρχουν κι άλλες εκδόσεις που έχουν ασχοληθεί με το θέμα, αλλά δεν έχω στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Kate88, τα Βουνά της Τρέλας δεν είναι από τα πιο βατά βιβλία του Λάβκραφτ. Κι εγώ που είμαι βαμμένος Λαβκραφτικός δε μου άρεσε. Αν θες να πιάσεις νουβέλα, δοκίμασε την "Υπόθεση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ", αν πάλι θες κάποιες σύντομες ιστορίες, υπάρχουν τα "Ο τρόμος του Ντάνγουιτς" και "Ο ναός του τρόμου" από τις εκδόσεις Αίολος (με καλές μεταφράσεις)

 

Ρεβέρτε, μόνο τις ταινίες από τα δύο αυτά βιβλία έχω δει πάντως, τη Λέσχη Δουμάς (9η Πύλη) θα την έλεγα τρόμου - και ζαχαρώνω καιρό τα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κινγκ τελικά μου είναι τόσο αυτονόητος που τον ξεχνάω.

 

Φυσικά Κινγκ. Φυσικά. (It, Carrie, Black House, Christine, Green Mile, Needful Things, Shining, The Stand, The Long Walk, The Running Man, Thinner)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Διαβάζοντας τα παλιότερα threads που μου έδωσε ο Δημήτρης είδα ότι και άλλοι είχαν ένα θέμα με το "Mountains of Madness", οπότε ανακουφίστηκα γιατί το περίμενα καλύτερο σαν πρώτο μου βιβλίο.

 

Κλίνω μάλλον να συνεχίσω με το "Ο Τρόμος του Ντάνγουιτσ".

 

Nihilio, έχει βγει και ο "Πίνακας της Φλάνδρας" σε ταινία???

 

Τα βιβλία του Ρεβέρτε πάντως που "ζαχαρώνεις" laugh.gif θα στα συνιστούσα ανεπιφύλακτα, αλλά εγώ τουλάχιστον έχω ένα θέμα με το να διαβάσω βιβλίο αφού έχω δει πρώτα την αντίστοιχη ταινία...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Διαβάζοντας τα παλιότερα threads που μου έδωσε ο Δημήτρης είδα ότι και άλλοι είχαν ένα θέμα με το "Mountains of Madness", οπότε ανακουφίστηκα γιατί το περίμενα καλύτερο σαν πρώτο μου βιβλίο.

 

Κλίνω μάλλον να συνεχίσω με το "Ο Τρόμος του Ντάνγουιτσ".

 

Nihilio, έχει βγει και ο "Πίνακας της Φλάνδρας" σε ταινία???

 

Τα βιβλία του Ρεβέρτε πάντως που "ζαχαρώνεις" laugh.gif θα στα συνιστούσα ανεπιφύλακτα, αλλά εγώ τουλάχιστον έχω ένα θέμα με το να διαβάσω βιβλίο αφού έχω δει πρώτα την αντίστοιχη ταινία...

Ναι.

Uncovered o πρωτότυπος τίτλος. Την είχα δει πριν από καμία δεκαετία και βάλε στην τηλεόραση, από ότι θυμάμαι, μάλλον αξίζει μόνο και μόνο για να δεις την Kate Beckinsale στον πρώτο της πρωταγωνιστικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Αγπαημένοι:

 

Jack Ketchum (με διαφορά)

Clive Barker

Stephen King

Edward Lee

Richard Laymon

Ramsey Campbell

Peter Straub

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει σχεδον τιποτα απο αλλους συγγραφεις, αλλα και παλι ο Stephen King με καλυπτει πληρως στον τομεα του θριλερ- τρομου. Ειναι εκπληκτικος και ο τροπος που γραφει, αλλα και η ποικιλια θεματων που πραγματευεται. Απο τα βιβλια που εχω διαβασει προτεινω ανεπιφυλαχτα το "Παιχνιδι του Τζεραλντ", γιατι παρολο που δεν ειναι εργο τρομου ειναι κορυφαιο ψυχολογικο θριλερ, ενα αριστουργημα φτιαγμενο με ελαχιστα υλικα. Επισης, αν εχετε διαβασει τη "Λαμψη", δειτε την τηλεταινια στην οποια παιζει και ο ιδιος ο King (μαεστρος), καθως ειναι πολυ πιο πιστη στο βιβλιο απο την μεταφορα του Κιουμπρικ. Αν οπως εγω δεν εχετε διαβασει το βιβλιο, η καθε ταινια θα σας δοσει κατι διαφορετικο..

Παντως, προσωπικα θεωρω πως τα ψυχολογικα θριλερ του Κινγκ ειναι το δυνατο του σημειο. Απο τα βιβλια και τις ταινιες, που εχω διαβασει και δει, υπερτερουν κατα πολυ των εργων τρομου. Για μενα παντα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..