Jump to content

Τα καλύτερα διηγήματα τρόμου


Kafka
 Share

Recommended Posts

The Great God Pan - Arthur Machen

The Willows - Algernon Blackwood

The Masque of Red Death - E.A. Poe

Midnight Mass - F. Paul Wilson 

Wake not the Dead - Johann Ludwig Tieck

The Death of Halpin Frayser - Ambrose Bierce

The Small Assassin - Ray Bradbury

The Hounds of Tindalos - Frank Belknap Long 

The Monkey's Paw - W.W. Jacobs

The Ash Tree - M.R. James

Beyond Any Measure - Karl Edward Wagner

 

Τώρα για το αν είναι τα καλύτερα δεν ξέρω, πάντως είναι τα αγαπημένα μου. Η σειρά ως επί το πλείστον τυχαία.

Εξαιρετικές επιλογές! Μόνο το διήγημα του F. P. Wilson δεν έχω διαβάσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    14

  • wordsmith

    11

  • tsathoggua

    14

  • Kafka

    11

Το είχα διαβάσει στο Vampire Archives vol.3 ("Coffins"), αλλά υπάρχει και στο Mammoth Book of Vampires. Εξαιρετική ιστορία με βρικόλακες, από τις καλύτερες που έχω διαβάσει. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμη προτάσεις:

 

- Χάουαρντ Φίλλιπς Λάβκραφτ: Όλα τα Κθουλικά συν Ο Καταχθόνιος Τρόμος, Φυλακισμένος με τους Φαραώ, Τα Όνειρα του Σπιτιού της Μάγισσας, Η Φρίκη στο Ρεντ Χουκ, Ψίθυροι στο Σκοτάδι, Το Χρώμα που Ήρθε από το Διάστημα, Μέσα στην Άβυσσο του Χρόνου, Ο Λόφος, Πέρα από τους Αιώνες.

 

- Ώγκαστ Ντέρλεθ: Το Σπίτι στην Οδό Κάρβεν, Ο Παρατηρητής από τον Ουρανό, Το Φαράγγι πάνω από το Σαλαπούνκο, Ο Φύλακας του Κλειδιού, Η Μαύρη Νήσος, Η Επιστροφή του Χαστούρ, Τα Νυχτοπούλια στους Λόφους, Κάτι στο Δάσος, Η Συνθήκη Σάντουιν, Το Σπίτι στην Κοιλάδα, Η Σφραγίδα της Ρ' λύεχ. 

 

- Α. Α. Ατανάσιο: Οι Αστρολίμνες.

 

- Κλαρκ Άστον Σμιθ: Ο Ερχομός του Λευκού Σκουληκιού, Ραντεβού στην Αβερουάν, Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς, Ο Κολοσσός του Ιλούγκρν, Η Αυτοκρατορία των Νεκρομαντών, Νεκρομαντεία στο Νάατ, Το Κτήνος της Αβερουάν, Ούμπο Σάθλα, Ο Θεός των Νεκρών, Ο Λαβύρινθος του Μάαλ Ντουέμπ.

 

- Ρόμπερτ Έργουιν Χάουαρντ: Ο Κρανιοπρόσωπος, Το Πλάσμα στη Στέγη, Ο Λαός του Σκοταδιού, Το Κεφάλι του Λύκου, Μη Σκάψετε Τάφο για Μένα, Το Μαύρο Σκυλί του Θανάτου.

 

- Στίβεν Κινγκ: Κράουτς Εντ, Άφετε τα Παιδία, Ο Μπαμπούλης, Ένας Καλός Γάμος, 1922, Ο Μεγάλος Οδηγός, Η Σφαίρα του Τρόμου.

 

- Χάρλαν Έλισον: Το Κλάμα των Δαρμένων Σκυλιών, Το Πρόσωπο της Έλεν Μπουρνάου.

 

- Έντγκαρ Άλλαν Πόε: Το Πηγάδι και το Εκκρεμές, Η Διπλή Δολοφονία της Οδού Μοργκ, Το Σύστημα του Δρος Πίσσα και του Καθηγητού Φτερά, Εσύ Είσαι ο Δολοφόνος, Ο Μαύρος Γάτος, Ο Σαλταπήδας.

 

- Κλάιβ Μπάρκερ: Η Κρεοφόρος του Μεσονυχτίου.

 

- Φίλιπ Ντικ: Το Πράγμα Πατέρας.

 

- Ρόμπερτ Μπλοχ: Παράξενες Εποχές, Η Σκιά στο Κωδονοστάσι, Ο Επισκέπτης από τα Άστρα, Από Τετράδιο που Βρέθηκε σε Έρημο Σπίτι.

 

- Λη Μπράκεττ: Τα Κτήνη του Άρη.

 

- Ρίτσαρντ Μάθεσον: Ένα Σπίτι Κελεπούρι.

 

- Ράμσεϊ Κάμπελ: Η Φρίκη από την Γέφυρα.

 

- Τομ Τ. Ράιμερ: Τα Πράσινα Νερά.

 

- Ουίλλιαμ Νόλαν: Ο Μικρός Κόσμος του Λούις Στίλμαν.

 

- Χένρυ Σ. Ουάιτχεντ: Τα Χειλή.

 

- Πάμελα Σάρτζεντ: Το Παλιό Σκοτάδι.

 

- Άντομπη Τζέημς: Ο Δρόμος του Μικταντεκούτλι.

 

- Θωμάς Μαστακούρης: Θανάσιμη Επιστολή, Ξημέρωμα στην Εθνική.

 

- Ρόμπερτ Σέκλεϊ: Πλανήτης Φάντασμα 5.

 

- Ρέι Ράσελ: Sanguinarius.

 

- Μπράιαν Λάμλεϋ: Η Μεγάλη Ανάδυση.

 

- Αντώνης Κρυσίλας: Το Στόμα του Διαβόλου, Το Τέρας.

Edited by Δημήτρης
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν βρηκα καλυτερο τοπικ να ποσταρω οποτε ας κανω μια ερωτηση εδω.Θελω να αγορασω τον Δρακουλα του Στοκερ και εχω βρει μια εκδοση απο Στοχαστη.Την εχει κανεις την συγκεκριμενη?Ειναι καλη η μεταφραση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρηκα καλυτερο τοπικ να ποσταρω οποτε ας κανω μια ερωτηση εδω.Θελω να αγορασω τον Δρακουλα του Στοκερ και εχω βρει μια εκδοση απο Στοχαστη.Την εχει κανεις την συγκεκριμενη?Ειναι καλη η μεταφραση?

Συμφορουμιτες καποιος να βοηθησει?Κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Έχω τον Φρανκεστάιν της Mary Shelley από το Στοχαστή και είναι καλή έκδοση. Πιστεύω πως το ίδιο θα συμβαίνει και με τον Δράκουλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...αυτά είναι! (by the way, χαίρομαι που βρίσκω τόσο πολύ κόσμο που έχει ανδρωθεί με τα cult βιβλιαράκια της ΟΡΩΡΑ)

 

το δικό μου top όλων των εποχών so far, σε σειρά άσχετη:

 

1. Guts - Chuck PAlahniuk

2. The Whisperer in darkness - H.P.Lovecraft

3. The Rats In the Walls -  H.P.Lovecraft

4. The Midnight meat train - Clive Barker

5. Son of Celluloid - Clive Barker

6. The MAsk of Red Death - Edgar Allan Poe

7. The Chaser - John Collier

8. The LAke - Ray Bradbury

9. Love me, love me, love me - M.S.Waddel

10. Sticks - Karl Edward Wagner

11. The Chain - H.Warner Munn

12. Return of the Lloigor - Colin Wilson

13. The Graveyard Rats - Henry Kuttner

14. The Repairer of reputations - Robert Chambers

15. A Thing of Beauty - Wallace West

16. Novel of the Black Seal - Arthur Machen

17. The Mist - Stephen King

18. The Life of Death - Clive Barker

19. The Treader of the Dust - Clark Ashton Smith

20. MEssage found in a bottle - Stephen King (δεν είμαι 100% σίγουρος ότι ο τίτλος είναι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πέντε-έξι χρόνια μετά την πρώτη μου απάντηση, οι απαντήσεις μου έχουν αλλάξει σε μεγάλο βαθμό. Δεν θέλω να αρχίσω να ονομάζω ξένους, νομίζω ότι είναι ίσως χρησιμότερο να γράψω τα πέντε αγαπημένα μου διηγήματα τρόμου που έχουν εκδοθεί από Έλληνες.

Πάμε λοιπόν, χωρίς συγκεκριμένη σειρά:

1) Το Γάντι του Αβραάμ Κάουα, από το Νεκρό Δέρμα. Μάλλον η κορυφαία ιστορία του βιβλίου.
2) Το Συστραμμένο Χέρι του Άκη Dagoncult Μίληση στην Εφαρμοσμένη Μυθομηχανική... μέχρι να το δούμε εκεί που του αρμόζει, δηλαδή σε μια προσωπική συλλογή του Άκη.
3) Το Femme Fatale του Γιώργου Λαγκώνα στο Μεσονυκτικό (και στην Εφαρμοσμένη Μυθομηχανική όπου το ξαναδιάβασα). Η, κατά προσωπική μου άποψη, κορυφαία στιγμή του ως τώρα.

4) Η Εξεταστική Περίοδος του Μιχάλη Μανωλιού στο Σάρκινο Φρούτο. Ναι, ένα από τα κατ'εμέ κορυφαία διηγήματα τρόμου στην Ελληνική αγορά κρύβεται στις τελευταίες σελίδες μιας συλλογής "επιστημονικής φαντασίας". Δικός μας κι αυτός, πού θα πάει, θα τον φέρουμε από την εδώ πλευρά ;-)
5) Το Ρολόι του Κωνσταντίνου Μίσσιου από τη Νύχτα της Λευκής Παπαρούνας. Εξαιρετική ατμόσφαιρα, φοβερό pacing και τέλος που ενώ το βλέπεις να έρχεται, δουλεύει εξαιρετικά.
 

Edited by DinMacXanthi
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έψαξα το τόπικ και βλέπω ότι δεν έχει αναφερθεί το Survivor Type ("Θέληση για επιβίωση") του Stephen King. Αυτό (Ντίνο) με τρομάζει, με ανατριχιάζει και με παγώνει εμένα :cold: . Και δεν είναι και του υπερφυσικού.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα το τόπικ και βλέπω ότι δεν έχει αναφερθεί το Survivor Type ("Θέληση για επιβίωση") του Stephen King. Αυτό (Ντίνο) με τρομάζει, με ανατριχιάζει και με παγώνει εμένα :cold: . Και δεν είναι και του υπερφυσικού.

Γιατί έχω την αίσιηση οτι το έχουμε συζητήσει αυτό; Αν όχι στο παρόν τόπικ, τότε σε παρόμοιο.

Είναι η ιστορία με τον ναυαγό, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

 

Έψαξα το τόπικ και βλέπω ότι δεν έχει αναφερθεί το Survivor Type ("Θέληση για επιβίωση") του Stephen King. Αυτό (Ντίνο) με τρομάζει, με ανατριχιάζει και με παγώνει εμένα :cold: . Και δεν είναι και του υπερφυσικού.

Γιατί έχω την αίσιηση οτι το έχουμε συζητήσει αυτό; Αν όχι στο παρόν τόπικ, τότε σε παρόμοιο.

Είναι η ιστορία με τον ναυαγό, σωστά;

 

Ναι, αυτό είναι. Κι εγώ θυμάμαι να το έχω συζητήσει με όσους πήγαμε στη Θεσσαλονίκη τον Οκτώβριο του 2010 και συγκεκριμένα να μου το προτείνει η Κιάρα. Και ότι η συζήτηση είχε αρχίσει από σχόλιο στο διήγημα του dagoncult στο ffl με θέμα "Πληγή".

Link to comment
Share on other sites

 

 

Έψαξα το τόπικ και βλέπω ότι δεν έχει αναφερθεί το Survivor Type ("Θέληση για επιβίωση") του Stephen King. Αυτό (Ντίνο) με τρομάζει, με ανατριχιάζει και με παγώνει εμένα :cold: . Και δεν είναι και του υπερφυσικού.

Γιατί έχω την αίσιηση οτι το έχουμε συζητήσει αυτό; Αν όχι στο παρόν τόπικ, τότε σε παρόμοιο.

Είναι η ιστορία με τον ναυαγό, σωστά;

 

Ναι, αυτό είναι. Κι εγώ θυμάμαι να το έχω συζητήσει με όσους πήγαμε στη Θεσσαλονίκη τον Οκτώβριο του 2010 και συγκεκριμένα να μου το προτείνει η Κιάρα. Και ότι η συζήτηση είχε αρχίσει από σχόλιο στο διήγημα του dagoncult στο ffl με θέμα "Πληγή".

 

 

H ιστορία αυτή έχει κυκλοφορήσει και στα Ελληνικά σε ένα από τα βιβλιαράκια των εκδ Επιλογή, νομίζω ήταν μια συλλογή από σκόρπιες, λιγότερο "διάσημες" ιστορίες του, όπως οι ίδιες εκδόσεις είχαν βγάλει και κάποια λιγότερο περιζήτητα μυθιστορήματά του (πχ Η αστυνομία της βιβλιοθήκης). 

 

Η ίδια ιστορία είναι πολύ καλή και με δυνατό τέλος. Όταν την είχα πρωτοδιαβάσει είχα πάθει την πλάκα μου. 

 

Όμως ίδιο θέμα, σε πολύ καλύτερη εκτέλεση είναι η "Ιστορία του Χειρουργού" την οποία μάλλον πρέπει να την είχε υπόψη ο Βασιλιάς όταν έγραφε αυτό το διήγημα...

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Έψαξα το τόπικ και βλέπω ότι δεν έχει αναφερθεί το Survivor Type ("Θέληση για επιβίωση") του Stephen King. Αυτό (Ντίνο) με τρομάζει, με ανατριχιάζει και με παγώνει εμένα :cold: . Και δεν είναι και του υπερφυσικού.

Γιατί έχω την αίσιηση οτι το έχουμε συζητήσει αυτό; Αν όχι στο παρόν τόπικ, τότε σε παρόμοιο.

Είναι η ιστορία με τον ναυαγό, σωστά;

 

Ναι, αυτό είναι. Κι εγώ θυμάμαι να το έχω συζητήσει με όσους πήγαμε στη Θεσσαλονίκη τον Οκτώβριο του 2010 και συγκεκριμένα να μου το προτείνει η Κιάρα. Και ότι η συζήτηση είχε αρχίσει από σχόλιο στο διήγημα του dagoncult στο ffl με θέμα "Πληγή".

 

 

H ιστορία αυτή έχει κυκλοφορήσει και στα Ελληνικά σε ένα από τα βιβλιαράκια των εκδ Επιλογή, νομίζω ήταν μια συλλογή από σκόρπιες, λιγότερο "διάσημες" ιστορίες του, όπως οι ίδιες εκδόσεις είχαν βγάλει και κάποια λιγότερο περιζήτητα μυθιστορήματά του (πχ Η αστυνομία της βιβλιοθήκης). 

 

Η ίδια ιστορία είναι πολύ καλή και με δυνατό τέλος. Όταν την είχα πρωτοδιαβάσει είχα πάθει την πλάκα μου. 

 

Όμως ίδιο θέμα, σε πολύ καλύτερη εκτέλεση είναι η "Ιστορία του Χειρουργού" την οποία μάλλον πρέπει να την είχε υπόψη ο Βασιλιάς όταν έγραφε αυτό το διήγημα...

 

Ναι, από αυτόν τον εκδοτικό την έχω κι εγώ. Είχα διαβάσει ότι ο Κινγκ είχε δυσκολευτεί να την πουλήσει. Εγώ προτιμώ το Survivor Type  από τα δυο αυτά - το άλλο μου φαίνεται ότι έχει και μια δόση σάλτσες στην εκτέλεση και οπωσδήποτε θα προτιμήσω την ίδια ιδέα σε σύγχρονη εποχή παρά σε περιβάλλον ψευδο-1800. Όσο για το ποιος είχε την ιδέα του άλλου υπόψη του, το Survivor Type πρωτοδημοσιεύτηκε το 1982 (wikipedia) ενώ το The surgeon's tale το 1988 (http://www.jondixon.co.uk/surgeon_full.html).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..