Jump to content

Δημοσίευση σε περιοδικά


kleo
 Share

Recommended Posts

Τστσ,μμαν γερασες...παλια κατι τετοια δεν σου ξεφευγαν.

 

wordsmith,τα παράπονα θα μπορούσες να τα κάνεις κάπου αλλού ισως.Εχουμε και τοπικ για τις ΣΔ και τον Σωτηρχο σαν μελος(αν και δεν μπαινει πλεον τακτικα).Πάντως το 9 ειναι αξιεπαινο που πληρώνει,έστω κι αν ειναι 116,50 κι όχι 150.Οι υπόλοιποι θέλουν να τους λέμε κι ευχαριστώ απο πάνω.Ξερω ότι δεν έχουν την άνεση(αφου δεν πουλάνε,το 9 έχει κοτζαμ Ελευθεροτυπια κι οτι αυτή συνεπαγεται πίσω του για αυτό ειναι πιο λαρτζ) αλλά ας έδιναν 40 ευρώ ξερω γω,να βγαινει το χαρτζηλικι.Οπου το λεω στο εξωτερικο γελάνε.

Link to comment
Share on other sites

Οι υπόλοιποι θέλουν να τους λέμε κι ευχαριστώ απο πάνω.Ξερω ότι δεν έχουν την άνεση(αφου δεν πουλάνε,το 9 έχει κοτζαμ Ελευθεροτυπια κι οτι αυτή συνεπαγεται πίσω του για αυτό ειναι πιο λαρτζ) αλλά ας έδιναν 40 ευρώ ξερω γω,να βγαινει το χαρτζηλικι.Οπου το λεω στο εξωτερικο γελάνε.

 

πες τα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα ότι υπάρχει τόπικ για τις ΣΔ. :oops:

 

Ναι, κι εγώ θα ήθελα να μάθω ποιος είναι αυτός που έχει δημοσιεύσει στο "9" και είναι και στο σφφ.

Link to comment
Share on other sites

Έιι, και το Asimov's πλήρωσε book.gif (κι αν είχε συνεχίσει, λογικά θα είχαν μπει περισσότερες ιστορίες Ελλήνων στην πορεία...)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγώ θα ήθελα να μάθω ποιος είναι αυτός που έχει δημοσιεύσει στο "9" και είναι και στο σφφ.

Βρε πολλοί είναι απλά είναι ενας επιτηδειος(ο Αλχημιστης) που δεν τον ξερει ο μμαν που ειναι μες τα πραγματα.

Α,ναι και το Ασιμοφ'ς.Ε,σορρυ Αλεξ,ειναι που δεν εκδοθηκαν πολλοι Ελληνες εκει.Βδγ,πηρα κατι τευχη Ασιμοφ'ς...αμα τα διαβασω θα σχολιασω!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, το να μην πληρώνει ένα περιοδικό είναι αποδεκτό, υπο κάποιες συνθήκες. Αν π.χ είναι εντελώς ερασιτεχνικό ή δωρεάν ή αν απλά δεν βγάζει κανένα κέρδος.

 

Απο εκεί και πέρα, το να βγάζει χρήματα ένα περιοδικό χωρίς να πληρώνει (καλά τι λέμε, εδω δεν στέλνουν ένα δωρεάν αντίτυπο) είναι απλά αντιεπαγγελματικό και για πολλά γέλια.

 

Χωρίς να ξέρω την κατάσταση που αναφέρει η wordsmith, προσωπικά θα ήθελα να συνεχίσει κόσμος να γράφει για τις εμπειρίες του στον κόσμο των περιοδικών, αρνητικές ή θετικές. Δεν υπάρχει καμία ντροπή στο να μιλάς ανοιχτά. Η διαφάνεια είναι κάτι που λείπει από τον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, το να μην πληρώνει ένα περιοδικό είναι αποδεκτό, υπο κάποιες συνθήκες. Αν π.χ είναι εντελώς ερασιτεχνικό ή δωρεάν ή αν απλά δεν βγάζει κανένα κέρδος.

Aν ειναι ερασιτεχνικο ή δωρεάν νομίζω είναι σχεδον αυτονόητο ότι δεν θα πληρώνει.Αλλά το αν δεν βγαζει κερδος για μενα δεν ειναι δικαιολογία.Με το ιδιο σκεπτικο οσες επιχειρησεις δεν βγαζουν κερδος θα πρεπει λενε "Ζητείται υπάλληλος-Αμοιβή ανυπαρκτη,θέλουμε να μας ειναι και ευγνωμων που τον απασχολούμε".Συμφωνω ότι οι ΣΔ πχ έδωσαν το βημα σε πολλούς Ελληνες που αλλιώς δεν θα εκδιδοταν ισως ποτέ(τι να λεμε,προσωπικα 1 διηγημα μου κυκλοφορεί κι ειναι στην ανθολογια των ΣΔ,δεν μπορώ να ειμαι αχαριστος).Αλλά άλλο το ένα άλλο το άλλο.Ας ελεγαν,πάρε μια δωροεπιταγή 30 ευρώ για το τάδε βιβλιοπωλείο πχ.Κατι ρε παιδί μου σε ανταπόδωση.Μια σοκολάτα,ένα παγωτο,μια μπυρα...ή καλυτερα 2 μπυρες!:beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα.

Προσωπικά σκέφτομαι να στήσω μια σελίδα για να προωθήσω κάποιες ιστορίες. Πρέπει να πληρώσω?

Θα έχω τα έξοδα της σελίδας που θα μπαίνουν απ' την τσέπη μου και θα προωθώ δουλειά άλλων χωρίς κανένα κέρδος (οικονομικό ή μη). Εκεί κάτι κερδίζεις, ως συγγραφέας, δεν σε εκμεταλλεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Έιι, και το Asimov's πλήρωσε book.gif (κι αν είχε συνεχίσει, λογικά θα είχαν μπει περισσότερες ιστορίες Ελλήνων στην πορεία...)

 

Φυσικά και το Asimov's πλήρωσε. Το σωστό να λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θα χρειαζεται να πληρώσεις ρε συ αφου το προιον δεν το πουλάς.

Αλλά να σκάμε πχ 4-5 ευρώ για τα περιοδικά ως αναγνώστες τη στιγμή που οι συγγραφείς δεν παίρνουν τίποτα ειναι λιγακι αστείο.Σαφώς και δεν αναγκάζονται οι εκδοτες να πληρώσουν επειδή υπάρχει μεγάλη προσφορά από τους συγγραφείς αλλα το σωστό θα ήταν να δινουν κατι,έστω ψιχουλα.Δηλαδή είναι πληρωμή η τιμή να εκδοθεί κάποιος σε ελληνικό περιοδικο φαντασίας ενώ οι εκδοτες των μεγάλων ξενων περιοδικών αναγκάζονται να πληρώνουν γιατί δεν ειναι τιμή πχ να βγει καποιος στο αμερικανικο Ασιμοφ'ς ή το Αναλογκ;!;Ε μα τοτε ούτε για τα βιβλια να πληρωνονται οι συγγραφείς ούτε κανενας καλλιτεχνης.Τιμή ειναι για τον καθε ηθοποιο να βγαίνει στην οθονη και το θεατρο,τιμή και για τον ζωγραφο,τιμή και για τον ποδοσφαιριστή.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά το αν δεν βγαζει κερδος για μενα δεν ειναι δικαιολογία.

 

Σε αυτό απάντησα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε εννοούσα

εσοδα - εξοδα = κερδος

Δηλδή το αν πχ δεν πουλάει αρκετά αντιτυπα(ή αν το ενοικιο της επιχειρησης ειναι πολύ υψηλό,ή το κσοτος του χαρτιου πολυ μεγαλο) ώστε τα εξοδά του να υπερκαλύπτονται από τα έσοδά του αυτό δεν με απασχολεί ως συγγραφέα/εργαζόμενο.Απο τη στιγμή που ΥΠΑΡΧΟΥΝ έσοδα,θα πρεπει μερος τους να πηγαινουν και σε αυτούς που βάζουν ένα μεγάλος μερος της δουλειας.Ας ειναι μια τσιχλα,δεν με ενδιαφερει.Εγώ δεν εχω εκδοθει σε περιοδικο οπότε στα παπούτσια μου τα δικαιώματα των συγγραφέων.Απλά λέω ποιο είναι το λογικο.Ισως να ειμαι επηρρεασμένος γιατι βγηκε ο μηνας και ειμαι απλήρωτος από τη δουλεια πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ θα θυμίσω ότι είναι επιλογή του συγγραφέα αν θα διαθέσει δωρεάν ή επί πληρωμή το έργο του. Σαν παράδειγμα θα σας φέρω τις δηλώσεις κάποιου κυρίου Μ. Μανωλιού.

 

Το θέμα είναι απλό για εμένα: τι κερδίζεις από μια έκδοση; Αν σου αρκεί να δεις απλά το όνομά σου δημοσιευμένο και να διαβάσουν 5 άνθρωποι την ιστορία σου τότε το να δώσεις κάπου δωρεάν ένα έργο σου σε βγάζει κερδισμένο. Αν θες το κάτι παραπάνω, τότε δεν μπαίνεις στη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλα,εδώ πολύς κοσμος πληρώνει χοντρα από την τσέπη του να εκδοθεί.Γουστα ειναι αυτά,δημοκρατια εχουμε εξαλλου.Αλλά ο επαγγελματισμός δεν παυει να ειναι επαγγελματισμός.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κυρίως με το τελευταίο σχόλιο. Πέσαμε πολλοί συγγραφείς στην πιάτσα και πρέπει να παρακαλάμε και να πληρώνουμε για έκδοση. Αλλά μην τους κάνουμε και τεμενάδες.

Το Αρχέτυπο προς το παρόν μας έχει φερθεί αξιοπρεπώς. Και οι ΣΔ, απλώς τη δεύτερη φορά με απέρριψαν χωρίς λόγο, αφού δεν είχα ακόμα ανεβάσει εδώ το διήγημα "Δαίδαλος και Βιολέτα".

Τέλος πάντων, εγώ θα γράψω άλλο ένα και θα το στείλω στις ΣΔ και, αν δε με βρίσει on line ο κ. Σωτήρχος, θα δείτε το όνομά μου στο μπλογκ των ΣΔ...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου εδοσαν 116, 50 ευρω! Η υπαλληλος στο λογιστηριο μου ειπε πως κρατειται το 20% για φορους (υποθετω πως εννοουσε το Φ.Π.Α.)

 

 

 

Το 20% είναι φόρος όπως σου είπαν, υποτίθεται ότι παίρνεις επιστροφή στο τέλος του χρόνου. Αυτό μπήκε πριν μερικά χρόνια για να σταματήσουν να κόβουν δελτία παροχής ασύστολα ώστε να καλυφτούν στην εφορία. Το ΦΠΑ ήταν 19% μέχρι πριν ένα μήνα και τώρα είναι 21% (για συγγραφή κειμένων λέμε τώρα). Αυτά είναι χρήματα του κράτους, είναι επί της συμφωνημένης τιμής και πρέπει να τα καταθέσεις. Υποθέτω ότι εσένα σου κράτησαν και τα δύο για να μη χρειαστεί να κάνεις εσύ τα διαδικαστικά. Δε νομίζω ότι σε έριξαν δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

 

Φυσικά δεν υποχρεούσαι να απαντήσεις, αλλά πραγματικά έχω την περιέργεια να μάθω ποιος είναι ο Έλληνας που έχει δημοσιεύσει στο "9", είναι μέλος του φόρουμ και δεν τον ξέρω ακόμα.rolleyes.gif

Σε κάθε περίπτωση καλωσήρθες!rolleyes.gif

 

 

Ευχαριστω mman! Βλεπε τευχος 496 για το διηγημα, που δημοσιευσα. Υπαρχει και μια ουσιαστικη κριτικη απο τον Ντινο στο αντιστοιχο thread! (τον οποιο παρεμπιπτοντως, ευχαριστω για τα καλα του λογια, αν και καθυστερημενα.. thmbup.gif). Στο φορουμ εγινα μελος λιγο πιο μετα. Εψαχνα για καποια κριτικη για το διηγημα και βρηκα αυτην του φορουμ. μετα την εδειχνα σε φιλους και ελεγα: να υπαρχουν κι αλλοι που τους αρεσε το διηγημα εκτος απο τους γνωστους μου!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχουν περιοδικά που να δημοσιεύουν κι άλλα διηγήματα πέρα από φάντασυ και εφ;

Γνωρίζει κανείς;

Edited by triantaduo
Link to comment
Share on other sites

Το ΕΚΕΒΙ και πάλι είναι χρήσιμο: εδώ υπάρχει ο κατάλογος με τα περιοδικά λόγου: http://www.ekebi.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=node&cnode=612

Ορισμένα από αυτά δημοσιεύουν έργα αναγνωστών.

 

Υπενθυμίζω και το κάλεσμα για διηγήματα bonsai του "Πλανόδιον", ενός απ' τα αξιολογότερα περιοδικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Βγήκαν τα ζόμπι απ' τους... εεε, τα παλιά τόπικ απ' το βάθος του φόρουμ

Αν ξέρετε κανένα περιοδικό που να δίνει τίποτα ψιλά για τον καφέ, πείτε. Γιατί ψάχνω πού να στείλω κανένα διήγημα, βρίσκω, αλλά δεν λένε κουβέντα για λεφτά. Ακόμη και διαγωνισμούς για μυθιστορήματα που βρίσκω, μιλάνε για έκδοση, αλλά δεν θίγουν το θεματάκι "συγγραφικά δικαιώματα"... :hmm:(Και, ναι: αρνούμαι να πουλάει ο άλλος το έντυπό του -για κέρδος- κι εγώ να του χαρίσω το κείμενό μου). 

Link to comment
Share on other sites

@Cassandra Gotha Αναφέρεσαι σε Ελληνικά ή Αγγλικά; Από Ελληνικά ξέρω πως το Allbooks.gr πληρώνει για τα διηγήματα 25€ + δικαιώματα. 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Για ελληνικά ενδιαφέρομαι, προς το παρόν. (Και πιο πολύ για περιοδικά. )

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..