Jump to content

19ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Ψυχή


northerain
 Share

Recommended Posts

Πάλι βγαίνω εκτός θέματος, αλλά πού κολλάει το emoticon τριφύλλι;

 

Και άλλο διάβολος, άλλο διάολος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • aScannerDarkly

    12

  • DinMacXanthi

    13

  • Cassandra Gotha

    12

  • Adicto

    14

Μάλλον θα διαγωνιστώ κι εγώ μιας και μου αρέσει το θέμα. Βέβαια αν καταφέρω να το κλείσω σε μια ιστορία 3500 λέξεων, αυτό είναι μια άλλη ιστορία...

 

 

Μέχρι στιγμής πάντως έχω δυο πολύ πρωτότυπες ιδέες. Η μία είναι σχετικά με ένα μαύρο σπαθί που κλέβει ψυχές και η άλλη για έναν άνθρωπο που πουλάει τη ψυχή του στο διάβολο:tongue::tongue::tongue:

 

Μπαμπατηρητή, Ντιν to the rescue.. αφού δε σε φτάνουν οι 3500 λέξεις, κάνε τις 2 σουπερ-πρωτότυπες ιδέες, μια:

Γράψε για έναν άνθρωπο που πουλάει το σπαθί του στον διάολο devil2.gif α κάτσε... δεν έχει ψυχή...

 

Γράψε για έναν άνθρωπο που πουλάει το σπαθί του που κλέβει ψυχές στον διάολο, να κάνει κι εκείνος την δουλειά του πιο εύκολα.

Μη βάλεις το σπαθί μαύρο όμως, κάπου το 'χω ξαναδιαβάσει αυτό (ναι, μόνο αυτό).

 

hmm.gif

Έλα, το 'χω. Βάλε έναν μαύρο που πουλάει το εν λόγω σπαθί στον διάολο. Θα πάρεις και ψήφους για την φυλετική ποικιλία. clover.gif

 

 

άψογο! Ειδικά το τελευταίο με τον μαύρο!

Link to comment
Share on other sites

Κέλλυ, τι διαφορά έχει ο διάβολος με τον διάολο; Κι επίσης, μιας και το συζητάμε, τι διαφορά έχει ο διάολας με τους προηγούμενους 2;

Το τριφύλλι πάει στο "Καλή Τύχη" για τον διαγωνισμό, sherlock mf_sherlock.gif tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Έλα, το 'χω. Βάλε έναν μαύρο που πουλάει το εν λόγω σπαθί στον διάολο. Θα πάρεις και ψήφους για την φυλετική ποικιλία.

Ερεκοζι,Σεπιριζ κανεις?Μα,καλα...στον Ελρικ μεινατε οσοι διαβαζετε Μουρκοκ;:book:

Χρονο εχω αλλά χλωμο να λαβω μερος.Ωραιο θεμα παντως.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Κέλλυ, τι διαφορά έχει ο διάβολος με τον διάολο; Κι επίσης, μιας και το συζητάμε, τι διαφορά έχει ο διάολας με τους προηγούμενους 2;

Το τριφύλλι πάει στο "Καλή Τύχη" για τον διαγωνισμό, sherlock mf_sherlock.gif tease.gif

 

Nτίνο μου (το "μου" ελπίζω να θυμάσαι από πού βγαίνει...;)) σόρι για το τριφύλλι, απλά ως τώρα το χρησιμοποιούσαν για τον Παναθηναϊκό και δεν πήγε το μυαλό μου...:lol:

Προσωπική μου άποψη και όχι τεκμηριωμένη με εγκυκλοπαίδειες: ο διάβολος είναι ο κανονικός, που ζει στην κόλαση κλπ και τον χρησιμοποιούμε, καληώρα, σε ιστορίες φάντασυ.

Ο διάολος είναι λέξη που υπάρχει μόνο στις εκφράσεις "άι στο διάολο", "στου διαόλου τη μάνα" και άλλα τέτοια πολύ ωραία. Δε θα μου πήγαινε , εμένα προσωπικά τουλάχιστον, να διαβάσω μια ιστορία φάντασυ με έναν "διάολο". Ούτε μου ακούγεται πλέον καλά το "άι στο διάβολο". Προφέρεται λίγο πιο δύσκολα και δεν ενδείκνυται. Τέλος πάντων, αυτές είναι δικές μου γλωσσικές υπερευαισθησίες.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να εξηγήσω ότι χρησιμοποίησα το "διάολος" γιατί ακούγεται και είναι πιο ανάλαφρο μέσα σ'ένα ποστ; Ρε Κέλλυ, τι κέφια είν'αυτά κι ακόμα δεν έχω πιει καφέ; dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που είχα την εντύπωση πως λέγοντας Διάολος πάλι ενοούμε τον έξαποδω... Τελικά είναι άλλο πρόσωπο;

 

Επίσης άλλο ο κόρακας και άλλο το "Αϊ στον κόρακα;" :lol: B)

Edited by Nocturnal
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που είχα την εντύπωση πως λέγοντας Διάολος πάλι ενοούμε τον έξαποδω... Τελικά είναι άλλο πρόσωπο;

 

Επίσης άλλο ο κόρακας και άλλο το "Αϊ στον κόρακα;" :lol: B)

 

Οι απόψεις διίστανται...

 

KORAKI.jpg Κόρακας αυτός

 

 

kakos_2009_1_16_13_28_19_b.jpg Κόρακας κι αυτός (Κάκο σφύρνα καλά τον ΠΑΟΚ σήμερα, νταξ; )

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Χα... Είχα βάσιμες υποψίες... :mf_sherlock:

 

Κάκο... ήρεμαααααααα σε λέω! :cardR:

Link to comment
Share on other sites

χαχα κάτι κάνουμε :) 500 λέξεις προς το παρών

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξεκίνησα τρεις αποτυχημένες προσπάθειες ως τώρα...Τόσος λίγος χρόνος για ένα τόσο μεγάλο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

:blink: Ωραία, και ποιος γράφει; Ε, παιδιά;

 

Εγώ:

Η Ψυχή του Αστροβάτη

Link to comment
Share on other sites

Αααχ! Οι πρώτες ιστορίες ανέβηκαν κι εγώ ζηλεύω. Είχα μια ιδέα, αλλά οι πρώτες εβδομάδες του Μαΐου είναι υπερβολικά φορτωμένες για μένα για να μπορέσω να γράψω.

Τουλάχιστον, ελπίζω να έχω χρόνο να διαβάσω και να ψηφίσω.

 

Καλή ψυχή επιτυχία! laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχιά σε όλους. Εμένα με τσάκισε η δουλειά τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν κλειδώνετε και την ιστορία του scannerdarkly;

 

edit: Όου, κλειδωμένο είναι. Ή είμαι στραβή, ή είμαι στραβή.

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι γίνεται; Προχωράει κανείς; Δεν κυκλοφορεί ψυχή τελευταία. (Συγγνώμη, η κρυάδα ήταν αναπόφευκτη).

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Κάτι γράφω εγώ...

Είμαστε όμως όντως τόσο λίγοι ή κάποιοι εργάζονται κρυμμένοι στις σκιές;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είστε τόσο λίγοι. Εμένα με δυσκολεύει το προκαθορισμένο θέμα, αφήστε που πνίγομαι αυτή τη βδομάδα. Αν μου έρθει καμιά ιδέα την άλλη...

Link to comment
Share on other sites

1200 λέξεις προς το παρών, λίγο πριν τη λήξη θα το ανεβάσω

Link to comment
Share on other sites

Mήπως στο μέλλον να κοιτάζαμε και το όριο λέξεων; Πρέπει να ρίξω βαρύ τσεκούρι στην ιστορία μου για να πέσει στις 3.500 cold.gif

Link to comment
Share on other sites

Mήπως στο μέλλον να κοιτάζαμε και το όριο λέξεων; Πρέπει να ρίξω βαρύ τσεκούρι στην ιστορία μου για να πέσει στις 3.500 cold.gif

 

Παλιά ήταν 3000;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως το συγγραφικό επίπεδο των μελών έχει ανέβει απο τότε που ήταν 3000 λέξεις. Διαβασα κάποια παλαιότερα κείμενα ορισμένων και η διαφορά τους είναι η μέρα με την νύχτα.

Παρουσιάζουν πλέον εξαιρετικά ολοκληρωμένες ιστορίες χωρίς να πλατιάζουν.

Πολλές ιστορίες βέβαια στους διαγωνισμούς ασφυκτιούν σε τοσο στενά πλαίσια λέξεων...και χάνουν μέρος του αντίκτυπου τους στον αναγνώστη.

Απο την άλλη πάλι πόσα μέλη θα κάτσουν να διαβάσουν ιστορίες των 4000-5000 λέξεων;

 

 

Tough call...mf_sherlock.gif

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, ας στρωθούμε να γράψουμε (για μένα χτυπάει η καμπάνα) και βλέπουμε τι θα γίνει με τις λέξεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..