Jump to content
karatasiospa

Star Trek Movies: Έρχεται το Star Trek XII

Recommended Posts

karatasiospa

Ανακοινώθηκε επίσημα ότι η επόμενη ταινεία Star Trek θα βγεί τον ιούνιο του 2012. Ακόμα δεν έχουν καν σενάριο απ'ότι είπε ο Abrams αλλά σεναριογράφοι θα είναι οι ίδιοι μάλλον και ο σκηνοθέτης οπότε καταλαβένεται τι θα είναι. Ηλπιζα ότι θα την βγάλουν νωρίτερα ώστε να τελειώνει αυτή η άθλια ιστορία όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Τώρα είμαστε καταδικασμένει να ανεχόμαστε αυτό το νέο δήθεν star trek για περισσότερα χρόνια. May god help us!!!

DimitrisX

Από το να μην έχουμε καθόλου ST, καλό είναι και του J.J., συνάδελφε.wink.gif

Από τις ιδέες που έχουν ακουστεί για τη νέα ταινία είναι να ξανα-παρουσιαστεί ο Khan.

Δεν ξετρελαίνομαι, αλλά...δε βαριέσαι.

Όπως είπαν και οι καλεσμένοι του Terraformers, πάντως, πρέπει η δεύτερη ταινία να είναι εξίσου επιτυχημένη (ή περισσότερο) για να μην "πεθάνει" το ST (για εμάς όχι βέβαια, αλλά καταλαβαίνεις τί εννοώ).

Είδωμενsmile.gif

Nova

Από το να μην έχουμε καθόλου ST, καλό είναι και του J.J., συνάδελφε.wink.gif

Mόνο που του Τζ. Τζ. δεν είναι Σταρ Τρεκ, συνάδελφε...

Έχει μόνο το όνομα. Είναι σαν να μου λες ότι τι Hercules ήταν μια σειρά που αναφερόταν στους μύθους της αρχαίας Ελλάδας...

Θα ήταν καλύτερο να αφήσουν οι άχρηστοι το franchise στην ησυχία του για μερικά χρόνια και να έρθει κόσμος που να αγαπάει το ΣΤ και να ασχοληθεί μαζί του.

Όπως είπαν και οι καλεσμένοι του Terraformers, πάντως, πρέπει η δεύτερη ταινία να είναι εξίσου επιτυχημένη (ή περισσότερο) για να μην "πεθάνει" το ST (για εμάς όχι βέβαια, αλλά καταλαβαίνεις τί εννοώ).

Τα συμβόλαια έχουν γίνει για τρεις ταινίες, για αυτό το μαρτύριο θα κρατήσει ακόμα δύο ταινίες (εκτός πάλι και αν η δεύτερη είναι τρελό φλοπ - ας ελπίσουμε).

karatasiospa

Αν είναι να εχω τόσο κακό trek καλύτερα να μην έχω καθόλου. Είναι αυτή η λογική του trek νάναι και ότι νάναι που έδωσε στην paramaunt την δυνατότητα να κάνει τέτοιες ταινείες. Αλλωστε άμα κάτι είναι κακό γιατί πρέπει να το θέλουμε; αν το σουβλάκι είναι για πέταμα θα το φας μόνο και μόνο γιατι σ'αρεσουν τα σουβλάκια;

Arachnida

Σ' εμένα πάντως (και στην πλειονότητα των θεατών) η ταινία άρεσε πολύ.

Ελπίζω να την κρατήσει ο Άμπραμς σε εξίσου υψηλό επίπεδο με την πρώτη.

karatasiospa

δικαίωμα σου αλλά και δικαίωμα μου και άλλων εδώ να συζητάμε κριτικά γι'αυτό το trek. Και σόρρυ αλλά δεν αντέχω άλλω αυτού του είδους τον σνομπισμό αυτών που τους αρεσε η ταινεία και το μόνο επιχείρημα τους είναι " εμένα μου άρεσε πολύ". Κανείς δεν σε υποχρεώνει να συμμετάσχεις σε μία κριτική συζήτηση αν δεν θέλεις, απλά άφησε τους άλλους να την κάνουν άμα θέλουν.

Spock

Να ξεκαθαρίσω κάτι: αυτό που μας ενοχλεί, όσους μας ενοχλει, στην ταινία, δεν είναι αν είναι διασκεδαστική ή όχι. Μ' αυτό μπερδεύεστε πολλοί. Αυτό που μας ενοχλεί είναι ότι δεν είναι Σταρ Τρεκ και ότι μη όντας Σταρ Τρεκ, φέρει καταχρηστικά αυτόν τον τίτλο και κατσικώνεται στο αγαπημένο μας franchise, επειδή κάποια πλούσια κεφάλια έχουν τα δικαιώματα, μετά την εξαγορά και τις αλλαγές στην Paramount. Δεν είναι υποχρεωμένος κανείς που δεν έχει δει Σταρ Τρεκ (να έχει δει πραγματικά Σταρ Τρεκ, όχι 10 επεισόδια) να την κρίνει με τον ίδιο τρόπο που την κρίνουμε εμείς. Απλά ας προσπαθήσει να καταλάβει τι είναι αυτό που μας πειράζει και γιατί έχουμε πρόβλημα μ' αυτή.

Edited by Spock
  • Like 1

Guest Anime_Overlord

Καλά, θα είναι κακός ο Khan στην δεύτερη ταινία; Πάλι εκδίκηση θα ζητάει ο κεντρικός κακός; Και τούτος ούτε καν θα ταξίδεψε στον χρόνο (υποθέτω) οπότε τι, θα είναι το ίδιο πράγμα αλλά σε έναν terraforming πλανήτη;

Spock

Αυτοί θα βάλουν και τον Spiderman στη μεθεπόμενη, ακολουθώντας και τη μόδα των cross-overs. Κι αυτή λεφτά φέρνει, θα έχει και τζέρτζελο και εφέ και ταχυδακτυλουργικά και ροκ εντ ρολ.

Ρε, όπως έλεγα και στη Θεσσαλονικιά παρέα κάποια στιγμή, δεν πα να βάλουν και τα στρουμφάκια; Ας κόψουν τον σβέρκο τους, δε με αφορά αυτό που κάνουν. Επειδή το ονομάζουν Σταρ Τρεκ, δε σημαίνει ότι θα το συμπεριλάβω στη συνείδησή μου ως Τρεκ. Ούτε θα πάω να δω την ταινία, φυσικά. Γιατί το δικό τους franchise δεν με ενδιαφέρει, δεν βρίσκω λόγο βασικά να πάω.

Guest Anime_Overlord

Μπα, εγώ έχω περάσει στο επίπεδο του mock entertainment. Ψυχαγωγούμαι με το να θάβω (αιτιολογημένα πάντα) ότι είδα και δε μου άρεσε γρι. Αν βρω και κάποιον που του άρεσε, τότε βρήκαμε ασχολία για μέρες.

Edited by Anime_Overlord

heiron
Επειδή το ονομάζουν Σταρ Τρεκ, δε σημαίνει ότι θα το συμπεριλάβω στη συνείδησή μου ως Τρεκ. Ούτε θα πάω να δω την ταινία, φυσικά. Γιατί το δικό τους franchise δεν με ενδιαφέρει, δεν βρίσκω λόγο βασικά να πάω.

Aν δεν του κολλουσανε το φραντσαιζ,το λεγανε ξερω γω "Οι διαστημικες περιπετειες του Γιακουμη",θα την εθαβες την ταινια;Θα πηγαινες να δεις το 2 και το 3?

Nova

Και εγώ διασκεδάζω όταν βλέπω τον Χέρκουλες και την Ζήνα, αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν πρόκειται να πω πως μιλάνε για την Αρχαία Ελλάδα και τους μύθους της.

Και για να το ξεκαθαρίσουμε: Αν η ταινία δεν είχε το όνομα Σταρ Τρεκ και εγώ θα διασκέδαζα πάρα πολύ, γιατί δεν ήταν άσχημη ταινία.

Εκρήξεις είχε, εφέ είχε και το βρακάκι της Σαλντάνα είδαμε...

Αλλά στο πραγματικό Σταρ Τρεκ μπορεί τα εφέ να είναι χάλια, να μην έχει ούτε μια έκρηξη και να μην βλέπεις κανένα βρακάκι και παρολαυτά να κολλάς με αυτά που βλέπεις και χρόνια αργότερα να κάθεσαι να συζητάς για ένα επεισόδιο που είδες και να το ξαναβλέπεις.

Αυτά το Σταρ Τρεκ του Τζ. Τζ. δεν τα έχει...

Spock
Επειδή το ονομάζουν Σταρ Τρεκ, δε σημαίνει ότι θα το συμπεριλάβω στη συνείδησή μου ως Τρεκ. Ούτε θα πάω να δω την ταινία, φυσικά. Γιατί το δικό τους franchise δεν με ενδιαφέρει, δεν βρίσκω λόγο βασικά να πάω.

Aν δεν του κολλουσανε το φραντσαιζ,το λεγανε ξερω γω "Οι διαστημικες περιπετειες του Γιακουμη",θα την εθαβες την ταινια;Θα πηγαινες να δεις το 2 και το 3?

Δεν ξέρω. Σαν διαστημική ποπ κορν ροκ εντ ρολ περιπέτεια δεν ήταν κακή, ούτε και καλή, όμως. Σε ορισμένα σημεία, ειδικά, ήταν αφελέστατη, για να μην πω τίποτα χειρότερο. Παρ' όλ' αυτά, ίσως με διασκέδαζε, αν μιλάμε για τον Γιακουμή, πάντα. Πάντως κάτι που θα με έκανε να πάω σινεμά να δω τη συνέχειά του δεν θα ήταν.

Edited by Spock

karatasiospa

Συμφωνω απολύτως με spock και nova. Kαι θα προσθέσω ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να του αρέσει 'οτι θέλει δεν έχει όμως δικαίωμα να προσβάλλει την αγάπη που νώθουμε για το star trek και καμμιά εταιρεία δεν έχει δικαίωμα να μας κοροιδεύει και να καταστρέφει αυτό που αγαπήσαμε και θαυμάζουμε. η paramount βαφτίζονρας αυτήν την ταινεία star trek έκανε αυτό που λέμε "κατουράει στην πλάτη μας και προσπαθεί να μας πείσει ότι βρέχει". Αυτό είναι υποβισασμός της νοημοσύνης μου και δεν το ανέχομαι και φυσικά εξοργίζομαι.

Τώρα για να απαντήσω στο ερώτημα του heiron: πάλι δεν θα μου άρεσε απλώς δεν θα έδινα και ιδαίτερη σημασία. Ανλέγονατν αλλιώς ασ κάναν ότι θέλανε. DΔεν θα ηταν δα και η πρώτη κακή ταινεία του hollywwod και, φαντάζομαο ούτε η τελευταία.

Oberon

Έχουν υπάρξει πάμπολλες μέτριες ταινίες ε.φ. ανά τις δεκαετίες που 'αρεσαν για λίγο, ή απλώς διασκέδασαν κάποιους θεατές, και μετά κανείς δεν ξανάκουσε τίποτα γι'αυτές. Αυτό το κατασκεύασμα του Άμπραμς αν δεν είχε καταχραστεί τα όνομα και κάποια κόνσεπτς του Σταρ Τρεκ, και αν ο κυβερνήτης π.χ. δεν λεγόταν "Κερκ" αλλά "Collins", αν ο Βάλκαν δεν λεγόταν Βάλκαν αλλά "Shurabaya II" και αν το Εντερπράιζ δεν λεγόταν Εντερπράιζ αλλά "Century Canary", κανείς ποτέ δεν θα μπέρδευε αυτή την ταινία με το Σταρ Τρεκ. Θα ήταν μια μέτρια, έως κακή, ταινία που θα ξεχνιόταν σε λίγους μήνες όπως τόσες άλλες.

Μάλιστα θα την έλεγαν κακέκτυπο του αληθινού Τρεκ και "κλεψιμέικη φάση" όπως είπαν πολλές και διάφορες ταινίες (συνήθως έτη φωτός καλύτερες από το κατασκεύασμα του Άμπραμς" ) στα 80ς που θύμιζαν Star Wars. Υou know, επαναστάτες με αρχηγό έναν νεαρό από κάποιο απομάκρυσμένο πλανήτη, έναν μασκοφόρο κακό κλπ κλπ. Ένα συγκεκριμένο παράδειγμα είναι το Battle Beyond the Stars που έχει πολλά, πάρα πολλά κοινά με το Star Wars. Mάλιστα δεν ήταν κακή ταινιούλα, και είχε και τα χαρακτηριστικά που κάποιοι βρήκαν αρεστά στο κατασκεύασμα του Άμπραμς.

Δεν είχε μεν το βρακάκι της Saldana, είχε όμως το αβυσαλαίο ντεκολτέ της Sybil Danning, και ο "Luke Skywalker" της ταινίας ήταν ο Richard Thomas, γνωστός στους παλαιότερους στην Ελλάδα σαν "John Boy" της σειράς Waltons! Αν όμως κάτι συνέβαινε στον Λούκας τότε και κάποιος a la Abrams γύριζε το Battle Beyond the Stars (του οποίου μέχρι και ο τίτλος θυμίζει Star Wars) και το πλάσαρε σαν συνέχεια του Star Wars χρησιμοποιώντας τα ονόματα και κάποια κόνσεπτς του Λούκας, οι φανς του αληθινού Star Wars θα είχαν ξεκινήσει επανάσταση! Κι ας άρεσε η ταινιούλα. Τουλάχιστον, αν και εμφανώς επιρεασμένη από το "κύμα" που έφερε το Star Wars, ήταν ανεξάρτητη και συμπαθητική.

Ο Άμπραμς όμως, έκανε μια ταινία που ουδεμία σχέση έχει με το Τρεκ, που αν γινόταν αλλαγή των ονομάτων και μόνο, δεν θα θύμιζε το αληθινό Τρεκ σε τίποτα άλλο παρά σαν ένα κάκιστο κακέκτυπο, και θα ξεχνιόταν με το που θα ερχόταν η επόμενη βλακώδης ταινία ε.φ. μέσα στο σωρό.

Τέλος, παρά το γεγονός πως δεν αμφισβητώ το δικαίωμα κανενός να του αρέσει οποιαδήποτε ταινία, κριτικοί που ούτε ενδιαφέρονται για το είδος, ούτε έχουν αγαπήσει ή ενδιαφερθεί ποτέ για το Τρεκ, και απλά κάνουν αυτό που είπε ο Anime πιο πάνω, νομίζω πως θα έπρεπε να είναι πολύ φειδωλοί στην έκφραση της άποψής τους, γιατί το θέμα δεν τους αφορά και αμφισβητώ την ικανότητά τους να κρίνουν το κατασκεύασμα του Άμπραμς στο πλαίσιο των 40 χρόνων ιστορίας του Τρεκ. Αφού λοιπόν δεν έχουν είτε τα κατάλληλα πλαίσια αναφοράς, και μερικοί συζητούν απλά για το "τζερτζελέ" και για να πικάρουν τους άλλους, θα πρότεινα να ανοιχτεί ένα τόπικ όπου θα συζητιέται το κατασκεύασμα του Άμπραμς αποκλειστικά από κείνους και αποκλειστικά στα πλαίσια της συγκεκριμένης ταινίας σαν να μην είχε υπάρξει ποτέ τίποτα άλλο.

Αν τώρα υπάρχει και κάποιος παλιός Τρεκερ, και γνώστης του κόσμου του Τρεκ που να του άρεσε πραγματικά σαν Τρεκ το κατασκεύασμα του Άμπραμς, τότε τι να πω? Δικαίωμά του κι αυτό... Εγώ πάντως δεν πρόκειται να αγοράσω το dvd ούτε θα πάω να δω το κατασκεύασμα του Άμπραμς νούμερο 2. Από το zombie Trek του Άμπραμς, προτιμώ ένα νεκρό Τρεκ, όσον αφορά τουλάχιστον σε νέο υλικό, γιατί το πραγματικό Τρεκ είναι πολύ, πολύ μεγάλο για να πεθάνει όσο υπάρχουν πραγματικοί φανς, όπως δεν πέθανε το Doctor Who, ή το Star Wars κλπ κι ας είχαν περάσει χρόνια και δεκαετίες μέχρι να βγει μια νέα σειρά.

Edited by Oberon

Guest Anime_Overlord

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένα ανιμέ που λέτε (άντε πάλι τούτος με τα μικυμάους του!)

...Το λέγανε Macross και για καρτούν του 80 θέριζε και έσπερνε κάθε άλλη διαστημική σειρά. Το θέμα είναι ότι σαν ήταν να την μεταφέρουνε στο Αμέρικα, το ότι ήταν παράξενος ο αριθμός των επεισοδείων του, δε κολλούσε και πολύ για να το προβάλουνε ολόκληρη σεζόν εκεί. Οπότε φωνάξανε έναν τυπά να κάνει μαγικά και να αυξήσει τα επεισόδια. Πήρε λοιπόν το Macross, έκανε μερικά μοντάζ και κόλλησε από πίσω άλλες δύο σειρές, το Southern Cross και Mospeada. Οι τρεις σειρές αυτές κανονικά δεν έχουνε καμία σχέση αναμεταξύ τους, απλά είχαν πολλά κοινά στοιχεία στο σενάριο. Να μια σκηνή από την μια σειρά μέσα στην άλλη, να λίγο το ότι σβήσανε το δεύτερο φεγγάρι για να μην δίνει την εντύπωση ότι είναι άλλος πλανήτης, να που όλοι μιλούσανε κι αναφέρονταν σε άτομα που και καλά ήταν στις άλλες σειρές και το τρικ πέτυχε.

Το αποτέλεσμα αυτού, ήταν το Roboteck. Οι παλίοι σίγουρα θα το ξέρουνε. Ωραίες εποχές το 80, μπορούσες να μεταλλάξεις ολάκερα σενάρια, να τα ενώσεις, κόψεις, ράψεις, γδάρεις, όπως γούσταρες. Αν και πρακτικά το Roboteck έχει ολόιδιες σκηνές με τις άλλες τρεις σειρές, το ότι αλλάξανε κάμποσα πράγματα και τροποποιήσανε τους διαλόγους είχε σαν αποτέλεσμα να είναι δύο διαφορετικές σειρές με τα ίδια... σκηνικά ας πούμε.

Έτσι και το νέο Σταρ Τρεκ. Τα ίδια σκηνικά μόνο κατά όνομα. Η αρχική ιδέα έχει αλλάξει τόσο που είναι εντελώς άλλη ιστορία γενικότερα. Και όπως και με το Roboteck, ακόμα κι αν δεν είχε γίνει το μπόλιασμα, όλοι ακόμα και σήμερα θα το ξέρανε σαν Macross (ή άλλο όνομα) αλλά σίγουρα δεν θα είχανε ιδέα για τις άλλες δύο σαφέστερα υποδιέστερες σειρές, το Southern Cross και Mospeada, που οφεληθήκανε πολύ σε πωλήσεις από την πρώτη, πασάροντας τες και καλά σαν συγγενείς ενώ κανονικά δεν έχουν ουδεμία σχέση πέρα από την χώρα που τις έφτιαξε.

Edited by Anime_Overlord

Spock

Πω πω, σήμερα είναι ένας χρόνος από κείνη την αποφράδα μέρα που είδαμε την ταινία... Μαύρη επέτειος! :tongue:

karatasiospa

Υπάρχει ένας πολύ απλός τρόπος για να καταλάβουμε την διαφορά ανάμεσα στο Star Trek και το κατασκεύασμα του Abrams. Το star Trek ήταν πρώτα και πάνω απ'όλα μιά σειρά για την "ελπίδα", για την ελπίδα ενός καλύτερου κόσμου, για την ελπίδα ότι ένας τέτοιος καλύτερος κόσμος είναι δυνατός. Αυτό είναι που εξαφανίστηκε από το κατασκεύασμα του Abrams. Προχθές το βράδυ όταν η ελληνική βουλή ψήφισε την καταβύθιση στην φτώχεια και την αδικία πολλών ελλήνων και μετά πό ένα καταθλιπτικό δελτίο ειδήσεων και όντας άνεργος κλείστηκα στο δωμάτιο μου και έβλεπα Voyager για να ξανακερδίσω αυτήν την ελπίδα που κάποιοι σ'αυτό τον τόπο (και όχι μόνο) προσπαθούν να σκοτώσουν. Αλλά δεν θα μπορούσα να ξαναβρώ αυτήν την ελπίδα βλέποντας το κατασκεύσμα του Abrams και to "shoot them all" mentality του. Και ίσως εξαιτείας του (και των κυρίων στην Paramaount) δεν θα μπορέσω να ξαναδώ κάποια νέα επεισόδεια αυτού του έλπιδοφόρου μέλλοντος ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΕΘΕΙ.

Αν κάπιοι δεν ενδιαφέπονται γι'άυτή την ελπίδα και το μόνο που τους νοιάζει είναι να δουν μία ταινεία που θα τους ανεβάσει την αδρεναλίνη (θα είναι fun όπως λένε στην αμερική) και μετά βουτηγμένοι στον κυνισμό που έχει θάψει αυτό τον τόπο θα συνεχίσουν στην πεπατημένη (που έχει ήδη αποδειχθεί που οδηγεί) δικαίωμα τους (αν και δεν είμαι σίγουρος τελικά πόσο διακίωμα τους είναι αφού αυτά που κάνουν έχουν συνέποιες και στους άλλους) αλλά ας αφήσουν το trek ήσυχο.

• Like 1

DimitrisX

Να ξεκαθαρίσω κάτι: αυτό που μας ενοχλεί, όσους μας ενοχλει, στην ταινία, δεν είναι αν είναι διασκεδαστική ή όχι. Μ' αυτό μπερδεύεστε πολλοί. Αυτό που μας ενοχλεί είναι ότι δεν είναι Σταρ Τρεκ και ότι μη όντας Σταρ Τρεκ, φέρει καταχρηστικά αυτόν τον τίτλο και κατσικώνεται στο αγαπημένο μας franchise, επειδή κάποια πλούσια κεφάλια έχουν τα δικαιώματα, μετά την εξαγορά και τις αλλαγές στην Paramount. Δεν είναι υποχρεωμένος κανείς που δεν έχει δει Σταρ Τρεκ (να έχει δει πραγματικά Σταρ Τρεκ, όχι 10 επεισόδια) να την κρίνει με τον ίδιο τρόπο που την κρίνουμε εμείς. Απλά ας προσπαθήσει να καταλάβει τι είναι αυτό που μας πειράζει και γιατί έχουμε πρόβλημα μ' αυτή.

Σαφές είναι για ποιο λόγο δεν αρέσει σε πολλούς trekers το ST του Abrams. Συμφωνώ, μάλιστα, στο ότι η νέα ταινία σχεδόν σε ΤΙΠΟΤΑ δεν θυμίζει το ST που ξέρουμε.

Είμαι από εκείνους τους trekers, όμως, που μπορούν να διασκεδάσουν με αυτήν την ταινία, χωρίς να "τρελαθούν" ιδιαίτερα. Και αυτό ΔΕΝ είναι κακό, ούτε με κάνει κυνικό.:)

Η ένστασή μου στην ήδη "φουντωμένη" κουβέντα είναι ότι δεν κριτικάρω αυτούς που διαφωνούν, αλλά στο ότι δεν πρέπει να "λιθοβολούνται" εκείνοι που έχουν μια άλλη άποψη.:rolleyes:

Μπορούν κάλιστα να συνυπάρξουν δύο ή περισσότερες διαφορετικές απόψεις σε ένα τραπέζι (διαδικτυακό ή μη).

Για εμένα το ζητούμενο είναι το εξής: αν δεν μπορεί να υπάρξει "πρέπον" Trek, ας υπάρχει κάτι που να μας κάνει να συζητάμε (συμφωνώντας ή μη).

Υ.Γ. ;)

1) Απαντώ στο δικό σου μήνυμα Spock, διότι είναι το πλέον ψύχραιμο.

2) Εξαιρετικά τα παραδείγματα των Oberon και Anime_Overlord.

Edited by DimitrisX

Nova

Η συζήτηση 'φούντωσε' όταν γράφτηκε:

Πρόσεξε κανένα επιχείρημα, καμμία άποψη του γιατί κατά τη γνώμη του είναι καλή ταινία. Ούτε μια λέξη για τις δικές μας ενστάσεις το αν και κατά πόσο θα μπορούσε αυτή η ταινία να ονομαστεί Σταρ Τρεκ.

Εσένα πως θα σου φαινόταν αν κάποιος από εμάς έγραφε απλά:

"Σ' εμενα (και στην πλειονότητα των μελών του φόρουμ) η τελευταία ταινία δεν άρεσε.

Ελπίζω ο Άμπραμς να μην κάνει την δεύτερη."

Έτσι απλά είμαστε περισσότεροι και για αυτό κερδίζουμε!

Εγώ (και οι υπόλοιποι πολέμιοι της, αν δεν κάνω λάθος) είπα πως η ταινία δεν ήταν άσχημη. Αυτό που είπα ήταν πως δεν ήταν Σταρ Τρεκ. (Πράγμα που από ό,τι καταλαβαίνω συμφωνείς Δημήτρη.)

Την δικιά σου άποψη δηλ. από το να μην υπάρχει καθόλου ΣΤ, ας υπάρχει κάτι, είναι μια θέση αρκετών Τρέκκερς. Είναι η θέση και του ζεύγους Νέμετσεκ όπως μας είπαν στο Σούνιο. "Άλλωστε (μας είπε ο Λάρρυ) το ΣΤ ήταν πάντα η σειρά. Ας βγει η καινούργια σειρά και μπορεί να είναι καλύτερη και πιο κοντά στο πνεύμα του ΣΤ."

Με μια τέτοια θέση θα μπορούσα και να συζητήσω πιο ομαλά.

Αλλά αν μου λες 'είμαστε περισσότεροι άρα έχουμε δίκιο' σόρρυ, αλλά θα αρχίσω να βαράω με τα αντιεροπορικά στο ψαχνό.

Guest Anime_Overlord

Εδώ τήθεται θέμα αν ακόμα κι αν φτιάχνανε σειρές / ταινίες σαν το παλιό ST αν θα καταφέρνανε να πουλήσουνε ακόμα κι αν ήταν αριστοτεχνικές, στην νέα γενιά. Κατά πόσο δηλαδή θα μιλούσε η φόρμουλα του 80' σήμερα; Γουστάρουν οι νέοι διάστημα όπου οι άνθρωποι είναι μια μεγάλη παρέα δίχως την έννοια του χρήματος και πολεμάνε κακούς εξωγήινους με όχι τόσο υπερβολικά ΠΙΟΥ ΠΙΟΥ; Και χωρίς ντεκολτέ και βρακιά κάθε δέκα λεπτά; Και που είναι το μασκότ ζωάκι ή ρομποτάκι; Γίνεται σειρά δίχως αυτά; ( λέμε τώρα, φυσικά και γίνεται αλλά τι περιμένουν οι περισσότεροι; )

Οπότε μη τα ρίχνουμε όλα σε παππουδίστικη γκρίνια κι ας το δούμε και λίγο από την πλευρά του κέρδους που ποντάρουν οι παραγωγοί.

Α, και κάτι άσχετο, η πρώτη ταινία δεν είχε πρόβλημα σε σενάριο όσο σε πλοκή και ατμόσφαιρα. Δεν τήθεται θέμα ιστορίας (έστω και εναλλακτικής), όσο αισθητικής και πιστότητας στο αρχικό σκεπτικό.

Το ριμέηκ του Battlestar Galactica για παράδειγμα πήρε μια πολύ πιο ... σκοτεινο-σεξο-μυστηριο-ειδής προσέγγιση και σίγουρα ήταν ανώτερο από το ορίτζιναλ (αν και το τράβηξε πολύ περισσότερο από όσο του άξιζε, μόνο η πρώτη και το δεύτερο μισό της τελευταίας σεζόν ήταν όλο το ζουμί)

Βέβαια εκεί το ριμέηκ ήταν πιο ώριμο από το αρχικό ενώ εδώ στο ST έγινε το ανάποδο κι αυτό είναι που έτσουξε. Οπότε πέρα από την παππούδικη γκρίνια, κατανοώ απολύτως το πρόβλημα εδώ κι ας μην είχα δει γρι από τις παλιές σειρές / ταινίες.

Και αυτό μου θυμίζει ένα ανιμέ (όχι πάλι παράδειγμα με μικυμάους, έλεος!)

...που το λέγανε Gundam. Για εφηβική σειρά είναι "κάπως" ψαγμένη και σίγουρα χιλιόμετρα μπροστά από τα περισσότερα με τα κλισέ με ρομπότ και πολέμους. Που λέτε, κάθε τόσα χρόνια ξαναφτιάχνουνε κι άλλη σειρά Gundam που είναι άσχετη χρονολογικά και συμπαντικά από τις προηγούμενες. Κάθε φορά αλλάζουνε κάποια πράγματα αλλά η ουσιστική φόρμουλα είναι η ίδια. Το λοιπόν, σαν έχουνε φτιάξει εδώ και 30 χρόνια ένα βουνό από διαφορετικές σειρές και ταινίες, ανάμεσά τους κάποιες ξεχωρίζουν περισσότερο από άλλες.

Για παράδειγμα το G Gundam ήταν μια φάση με ποζέρια ρομπότ σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Εντελώς ότι να'ναι σειρά, καμία λογική ή ρεαλισμός. Είχε ξεφύγει παντελώς από την αρχική ιδέα των υπολοίπων που ήταν η τραγικότητα του πολέμου κι ΟΧΙ η ποζεριά του να ρίχνεις ξύλο. Κι όμως έχει κι αυτήν τους φαν της που την άρεσαν επειδή ακριβώς ΔΕΝ ήταν σοβαρη.

Έπειτα ήταν και το Turn-A Gundam που επίσης ξεχώριζε μιας που είχε φάση steampunk και έμπλεκε πολλές εποχές, ενώ οι μάχες ήταν αρκετά υποτονικές σε σχέση με την αλληλεπίδραση των χαρακτήρων. Στους περισότερους δεν άρεσε που δεν είχε κουλ ρομπότ και επικές μάχες και γκρινιάξανε κλασικά αλλά εγώ το βρήκα υπέροχο, ιδίως αν εντοπίζεις τα easter eggs και προσέξεις την κινησιολογία των χαρακτήρων.

Υπάρχουν λοιπόν άτομα που τους άρεσε το πρώτο, άτομα που τους άρεσε το δεύτερο (δε πάω στις υπόλοιπες γιατί δεν τελειώνουμε ούτε αύριο). Υπάρχουν για όλα τα γούστα σειρές στο ίδιο franchise οπότε κανείς δε θα μείνει δυσαρεστημένος αν κάτσει και τις δει όλες (λέμε τώρα όλες, τόσες που είναι)

Οπότε ίσως αυτό κάνουν και στο ST. Δεν θα αρέσει σε όλους, όπως κι αν την είχαν ξαναφτιάξει, αλλά ούτως ή άλλως θα αρέσει σε κάποιους.

Edited by Anime_Overlord

DimitrisX

Κάτι αντίστοιχo έγινε με το Stargate. Το Universe είναι κατά πολύ ωριμότερο και πιο σκοτεινό απ΄ότι οι προηγούμενες σειρές.

Το τί έγινε στα fora του SyFy.com δεν περιγράφεται!!!:wacko: Μόνο όπλα δεν βγάλανε οι οπαδοί και οι αντι-οπαδοί.:blink:

Ήταν, επίσης και ο λόγος που δεν ξανα-συμμετείχα στις ενότητές τους (ήμουν και ο μοναδικός έλληνας, επίσης). Φοβερές ακρότητες!

Παρόλα αυτά, όλες οι σειρές Stargate έχουν κάτι διαφορετικό να δώσουν.

Anime_Overlord:

Οπότε ίσως αυτό κάνουν και στο ST. Δεν θα αρέσει σε όλους, όπως κι αν την είχαν ξαναφτιάξει, αλλά ούτως ή άλλως θα αρέσει σε κάποιους.

Αυτό συμπεραίνω κι εγώ, το οποίο είναι θεμιτό όταν θες να συνεχίσεις ή να εξελίξεις κάτι.

Το μοναδικό ζητούμενο για τους εκάστοτε παραγωγούς είναι το πια αισθητική θα πουλήσει κι ας είναι Star Trek Vs Σταχτοπούτα!!! (δεν είναι κακή ιδέα, μεταξύ μας...:tongue:). Η αισθητική του νέου Trek πάντως μου άρεσε. Ήταν κάτι τελείως διαφορετικό και αυτό από μόνο του με κέρδισε.

Αν διαβάσετε και τα εικονογραφημένα Countdown και Nero, ίσως και να εκτιμήσετε κάπως την ταινία σεναριακά (κάπως...).

Ξαναλέω πάντως ότι το ζητούμενο για εμένα είναι να γίνεται κουβέντα για τα αγαπημένα μας θέματα. Η νέα ταινία μπορεί και να δημιουργήσει νέους trekers.

Είδωμεν;)

Guest Anime_Overlord

To αστείο είναι ότι και οι κλασικοί Τρέκιδες είναι συχνά χωρισμένοι σε Κέρκιδες και Πικάρδιους, λες και βλέπω Ορθόδοξους και Καθολικούς ένα πράμα. Ε, όπως υπάρχουν Ιεχωβάδες και Προτεστάντες, τώρα θα έχουμε και τρίτη φουρνιά, τους Νεο-κέρκιδες ή Αμπράμιδες.

...Όπου φυσικά ο καθένας θα υποστοιρίζει ότι η δικιά του παράταξη είναι η σωστή!

Edited by Anime_Overlord

karatasiospa

1)Η νέα ταινεία έχει ηδη δημιουργήσει νέους trekkers. Το ερώτημα είναι τι είδους τρέκερς είναι αυτοί. Καταλαβαίνουν τίποτα από το trek του roddenberry; πως να καταλάβουν αφού δεν υπάρχει τίποτα από την ουσία του τρεκ σ'αυτήν την ταινεία.

2) Χρειαζόμασταν την νέα ταινεία για να συζητάμε για το τρεκ; υπάρχουν ήδη 10 ταινείες και 5 σειρές (περισσότερα από 600 επεισόδια) για να συζητήσουμε!!!!!

3) Δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει νέα σειρά τρεκ τα επόμενα χρόνια αν μη τι άλλο γιατι η σημεερινή ηγεσία της cbs είναι εχθρική προς την επιστημονική φαντασία γενικώς. Αλλά και αν υπάρξει νομίζεται ότι θα ακολουθήσει το παλιό trek; με την επιτυχία που είχε αυτή η ταινεία είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα είναι παρόμοιου στυλ γιατί αυτο θα έχει ακροαματικότητα. Βλέπεται τα αφεντικά της cbs είναι επιχειρηματίες: αν αυτό πουλάει αυτό θα κάνουν.

4)Δεν νομίζω ότι η διαμάχη για την νέα ταινεία είναι ανάλογη διαμαχών τυπου stargate η παλιότερων διαμαχών για το αν το tng είναι καλύτερο η το tos. Εδώ η διαμάχη αφορά την ουσία του trek όχι α΄λά τι μασ άρεσε περισσότερο.

5) Δεν λιθοβολήσαμε κανέναν, είναι δύσκολο να ρίχνεις πέτρες μέσω διαδικτύου!!! Δηλαδή αν κάνω κριτική σε κάποιον είναι λιθοβολισμός;;!! Είναι κάπιοι τόσο ευαίσθητοι (η τόσο εγωιστές) ώστε να μην ανέχονται καμμία κριτική; Και δεν καταλαβαίνω γιατί οι υποστηρικτές της ταινείας εμφανίζονται μονίμως ως θύματα (ιδαίτερα αφού παγκοσμίως είναι πλειοψηφεία); Αν η πλειοψηφεία είναι θύμα τότε τι είναι η μειοψηφεία; και εν πάσει περιπτώσει τι τους κάναμε; τους δήραμε και δεν το πήρα χαμπάρι; Σε ένα άμερικάνικο φόρουμ που συμετείχα οι υποστηρικτές της ταινέιας (που ήταν οι περισσότεροι!!!) μιλούσαν για ανεκτικότητα απέναντι σε διαφορετικές απόψεις (τισ δικές τουσ βέβαια!) και κατηγορούσαν τους κριτικούς της ταινείας σχεδόν για τρομοκρατία!! Μα έχουμε χάσει εντελώς τα μυαλά μας;;;;!!!!

Guest Anime_Overlord

1 & 4) Τα πάντα έχουνε μια ουσία. Το τι κατάλαβε ή όχι ο καθένας, πρόβλημα δικό του.

2) The spice must flow.

3) Ναι... και;

5) Αυτό λέγεται και "Μέθοδος του Ολοκαυτώματος". Μπουχουχου, είμαστε θύματα και μας κατηγορείτε άδικα, άσχετα που κάνουμε κι εμείς τα ίδια σε άλλους και είμαστε περισσότεροι και πλουσιότεροι από εσάς... Μη μασάς, απλό τρικ είναι. Κι εγώ έχω εμπλακεί σε ένα σωρό flame wars και αν καταφεύγουνε σε κάτι τέτοια έχουνε ήδη χάσει.