Jump to content
karatasiospa

Star Trek Movies: Έρχεται το Star Trek XII

Recommended Posts

Nova

Έχω την ταινία. Κοιτάω το file και προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να ρίξω μια ματιά....

Δεν ξερώ, αλλά μετά την προηγούμενη ΤΑΙΝΙΑΡΑ κάθε φορά αποτυγχάνω...

Σκέφτομαι να πάρω πολλά ναρκωτικά για να αντέξω, αλλά και πάλι δεν θέλω να τα σπαταλήσω για να δω το Αμπραμοτρέκ 2. (Σκεφτόμουν πως ίσως με το LSD να γίνονταν κανονικό Σταρ Τρεκ, με τον Σποκ μωβ και ροζ ελέφαντες να βγαίνουν από τους τοίχους...ή τον Σποκ ροζ και μωβ ελέφαντες να βγαίνουν από τους τοίχους). Συν πως πρέπει να βρω και LSD.

Το βλέπω να πηγαίνει για delete (και έχω κάνει bypass τον κάδο ανακύκλωσης για να σβήνει κατευθείαν ό,τι διαγράφω). Πιάνει μόνο χώρο.

• Like 2

Oberon

Έχω την ταινία. Κοιτάω το file και προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να ρίξω μια ματιά....

Δεν ξερώ, αλλά μετά την προηγούμενη ΤΑΙΝΙΑΡΑ κάθε φορά αποτυγχάνω...

Σκέφτομαι να πάρω πολλά ναρκωτικά για να αντέξω, αλλά και πάλι δεν θέλω να τα σπαταλήσω για να δω το Αμπραμοτρέκ 2. (Σκεφτόμουν πως ίσως με το LSD να γίνονταν κανονικό Σταρ Τρεκ, με τον Σποκ μωβ και ροζ ελέφαντες να βγαίνουν από τους τοίχους...ή τον Σποκ ροζ και μωβ ελέφαντες να βγαίνουν από τους τοίχους). Συν πως πρέπει να βρω και LSD.

Το βλέπω να πηγαίνει για delete (και έχω κάνει bypass τον κάδο ανακύκλωσης για να σβήνει κατευθείαν ό,τι διαγράφω). Πιάνει μόνο χώρο.

Κατανοώ πολύ καλά τι λες, Nova, αλλά δεν θα σβήσω το αρχείο προτού τη δω. Το ερώτημα που δεν έχω απαντήσει στον εαυτό μου ακόμα είναι το "Γιατί να τη δω;" 

Το θέμα είναι το εξής; Να δω μια ταινία που θα μισήσω για να μπορώ να τη θάβω μετά ελεύθερα χωρίς την ενοχή του "αφού δεν την είδες, γιατί τη θάβεις;" δεν με καλύπτει γιατί από τη μία προτιμώ να μιλάω για ταινίες κλπ που μ'αρέσουν παρά για αυτές που μισώ, και από την άλλη λόγω της αδυναμίας που έχω στο Τρεκ, δεν έχω διάθεση να τρέχω να βρω έξτρα κουτιά Λεξοτανίλ (και μη χειρότερα) αφού τη δω, όπως έγινε με το πρώτο Αμπραμοτρεκ.

Υπάρχει όμως και κάτι άλλο, σημαντικό. Είτε το θέλουμε είτε όχι, αυτές οι ταινίες είναι το κινηματογραφικό Τρεκ αυτή τη στιγμή. Σαν Τρεκάς, αισθάνομαι την ανάγκη να έχω μια πλήρη εικόνα της "κατάστασης" του Τρεκ αυτή τη στιγμή. Θέλω να καταλάβω, γιατί αρέσουν αυτές οι ταινίες. Όμως, είναι δυνατόν... υπάρχει και η παραμικρή πιθανότητα να μου αρέσει αυτή η ταινία; Δεν έχω καμμία παραίσθηση πως μπορώ να τη δω σαν να μην έχω ιδέα του τι είναι το Τρεκ (όπως συμβαίνει με μεγάλο ποσοστό των θεατών που τους άρεσε). Οπότε, θα ήταν καθαρά ψέμμα να πω πως μπορώ κρίνω αυτή την ταινία on its own merits μόνο. Αν το έκανα, χωρίς να έχω όπως είπα καμμία γνώση του Τρεκ, ίσως θα μπορούσα να δω και τα καλά της σημεία, από άποψη σεναρίου, χαρακτήρων, concepts, world building κλπ.  Ωστόσο, η απιθανότητα του παραπάνω οφείλεται όχι μόνο στη γνώση που έχω για όλο το Τρεκ, αλλά και στο αναπόφευκτο γεγονός πως σχεδόν τα πάντα σ'αυτές τις ταινίες είναι καθαρότατα DERIVATIVE του γνωστού Τρεκ που ξέρουμε!

Εξ ορισμού λοιπόν, αφού δεν πρόκειται για κάτι καθαρά καινούργιο, όπως ήταν π.χ. το Star Wars αρχικά ή το original Star Trek, ένα σημαντικό κομμάτι της δυσκολίας μου να δω αυτές τις ταινίες on their own merits, οφείλεται πως δεν έχουν "their own merits" αφού τα πάντα είναι derivative ενός τεράστιου, ήδη υπαρκτού και κατεστημένου σύμπαντος, και οι ταινίες αυτές οφείλουν τα πάντα σ'αυτό το σύμπαν και τους δημιουργούς του!

Oπότε λοιπόν, αφού δεν μπορώ να μπω στη θέση ενός θεατή που δεν γνωρίζει τίποτα για το Τρεκ στο οποίο βασίζεται το Αμπραμοτρέκ, είναι δύσκολο πολύ να τις δω σαν κάτι "καινούργιο" γιατί ΔΕΝ είναι κάτι καινούργιο. Μπορώ όμως να τις δω σαν κάτι ξέχωρο από το Σταρ Τρεκ που γνωρίζω, αλλά βασισμένες σ'αυτό, χωρίς να συγκρίνω τίποτα, χωρίς να περιμένω να δω "Σταρ Τρεκ". Αν καταφέρω να διατηρήσω αυτό το... "vibe" όσο βλέπω την νέα Αμπραμοταινία (κι ας ξέρω πως κάποια στιγμή θα εγκαταλείψω την προσπάθεια και θα πέσω σε κατάθλιψη μετά το τέλος της ταινίας, αν τη δω όλη βέβαια), τότε αν μη τι άλλο θα έχω μια κάποια εικόνα, έστω και μερική, για την πραγματική... "αξία" της ταινίας και η γνώμη μου γι'αυτή θα είναι, αν όχι αντικειμενική, τουλάχιστον πολύ λιγότερο χρωματισμένη από τα preconceptions που έχω από όλο το υπόλοιπο, και πραγματικό, Τρεκ.

Με δυο λόγια, αν υπάρχει περίπτωση να απολαύσω την ταινία, έστω και λίγο, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να τη δω, παρά ο παραπάνω. Και αν αυτό μου επιτρέψει να την κρίνω κάπως πιο αντικειμενικά, όπως θα έκρινα οποιαδήποτε άλλη ταινία, είτε προς το να τη θεωρήσω καλή, είτε πατάτα, τότε νομίζω πως τελικά αξίζει η προσπάθεια να τη δω.

Αυτά.

Sonya

Βασικά, ακόμα και άσχετα με το παλιό Τρεκ, η ταινία αυτή εμένα δεν μου άρεσε. Το σενάριο δεν ήταν καλό, είχε απίστευτα κλισέ, τρύπες κι ένα κάρο άλλα προβλήματα, οι χαρακτήρες δεν ήταν πειστικοί, ούτε σαν προσωπικότητες, ούτε στον ρόλο τους (δηλαδή, κυβερνήτης ενός διαγαλαξιακού σκάφους είναι ένα κακομαθημένο, ανεύθυνο, ηλίθιο πιτσιρίκι που εγώ δεν θα το εμπιστευόμουν ούτε να ντανέψει τη γάτα μου για μια μέρα, to begin with), οι ερμηνείες ήταν πολύ μέτριες (εκτός του Καν που ήταν πανίσχυρος) και γενικά ήταν ελαφρώς αρπαχτή. Κακή αρπαχτή.

• Like 1

Nova

Λάμψεις είχε;

Μα καλά βρε παιδιά, πολλές λάμψεις είχε το Αμπραμοτρεκ Ι. Τι γίνεται με το ΙΙ;

Μα γιατί τόσες λάμψεις; Όπως είπε και κάποιος (ίσως και εδώ μέσα) κάποτε για μια λάμψη στο χόλυγουντ απέλυαν τον διευθυντή φωτογραφίας, τους ειδικούς φωτισμού και τον βοηθό σκηνοθέτη.

Και υπήρχε ένας αντικειμενικός λόγος:

Με τις λάμψεις τυφλώνονται οι θεατές. Συστέλεται η κόρη του ματιού και γίνεται λιγότερο ευαίσθητο στα σκοτεινά σημεία της οθόνης (δηλαδή συγκεκριμένα στην υπόλοιπη οθόνη πέρα από τις λάμψεις...) και δεν βλέπεις καλά.

Αυτό και μόνο είναι αρκετό για να θάψει ένα έργο.

Ααααχ, 'Αυτό δεν είναι το Σταρ Τρεκ των γονιών σας'....

Σώωωπα.

Τώρα βέβαια αν σκεφτώ πως ίσως πραγματικά να μοιάζει με παιγνίδι υπολογιστή, σε συνδυασμό με το βρακάκι της Σαλντάνα, την ομοσπονδία που μοιάζει με τις ΗΠΑ και κάνει ντου από παντού -και είμαι και φιλοαμερικάνος- και τον Σποκ που είναι 'λογικά' παράλογος -σε όποιον θυμίζει τους πολιτικούς ανά τον πλανήτη, ας σηκώσει το χέρι- ίσως είναι πραγματικά αντιπροσωπευτικό των καιρών μας.

Ίσως όχι της καλύτερης πλευρά τους, αλλά ίσως και για αυτό να αρέσει.

Το κλασσικό Σταρ Τρεκ ούτε σεξ έχει (τουλάχιστον όχι πολύ), ούτε βρακάκια και ο σκοπός δεν είναι να κερδίσει κάποιος, αλλά να επιτευχθεί το καλύτερο αποτέλεσμα, με το μικρότερο κόστος, που θα ικανοποιήσει τους περισσότερους, αν όχι όλους.

Μαύρα χάλια.

Το παλιό Σταρ Τρεκ αντιπροσώπευε την καλύτερη πλευρά του ανθρώπου. Θυμάστε το επεισόδιο του Next Gen. που ο Πικάρντ πέφτει στον έλεγχο ενός εξωγήινου διαστημοπλοίου; Μέσα σε λίγα λεπτα ζει μια ολόκληρη ζωή ανάμεσά τους, μόνο για να καταλάβει στο τέλος πως όταν ανακαλύψαν πως η βιόσφαιρα του πλανήτη τους πέθαινε και δεν μπορούσαν να το σταματήσουν, αυτό που προσπάθησαν να κάνουν ήταν να μην ξεχαστούν. Κάτι παρόμοιο κάναμε με τα Voyager 1&2.

Είναι πιο δύσκολο να ταυτιστείς με κάτι τέτοιο, αλλά αν τα καταφέρεις τότε για μένα έχεις κάνει level up as a human being.

Στο Αμπραμοτρέκ όμως είναι πιο εύκολο να ταυτιστείς με την εντολή που δίνουν στο τέλος Κέρκ και Σποκ, να καταστρέψουν τον αντίπαλο που δεν παραδίνεται -αν και αβοήθητος- γιατί κατέστρεψε τον Βούλκαν. Είναι κατώτερα τα ένστικτα, πιο κοντά στον άνθρωπο-ζώο. Είναι το οφθαλμός αντί αφθαλμού.

Ίσως απλά να έχω γεράσει, αλλά προτιμώ το παλιό Σταρ Τρεκ. Με έκανε να αισθάνομαι καλύτερος άνθρωπος, περήφανος, ικανός να ξεπεράσω τα ένστικτά μου και να πετύχω κάτι μεγάλο.

Δεν θα μισούσα το Αμπραμοτρέκ, αν δεν έκανε αυτή την βεβήλωση της ιδέας του Σταρ Τρεκ, αν ακριβώς λεγόταν Αμπραμοτρέκ ή Σταρ Κουέστ ή η κοκκινοσκουφίτσα και οι επτά νάνοι στο διάστημα και δεν κατέστρεφε το μύνημα του παλιού Σταρ Τρεκ για να βγάλει χρήματα (και δυστυχώς το πέτυχε...).

Για αυτό δεν θα δω το Αμπραμοτρέκ ΙΙ.

• Like 2

Oberon

Όλα τα παραπάνω που έγραψες, Nova, είναι ακριβώς αυτά που έχω σκεφτεί και γω τόσο για το πρώτο Αμπραμοτρεκ,  όσο και για το δεύτερο. Ακριβώς για όλα αυτά δεν πήγα να δω καμμία από τις δύο ταινίες στον κινηματογράφο.

Να τις δω στον υπολογιστή όμως, είναι άλλο πράγμα όπως, φαντάζομαι, είναι σαφές.

heiron

Βασικά τα Αμπραμοτρέκ ήταν ταινίες τύπου Star Wars (προφανώς υπάρχει η σχέση μέσω του Τζέητζέη) και μάλιστα των παλιών καλών ταινιών, χωρίς Τζαρτζάρηδες, παιδάκια κτλ. Κι έτσι έγινε η επιτυχία, έτσι είχε πέραση το πράγμα σε ουδέτερους κι όχι στους τρεκάδες. Γιατί σαφώς οι τρεκάδες μίσησαν το σκότωμα της όλης ιδέας του Σταρ τρεκ. Αλλά προσωπικά ούτε σαν ανεξάρτητες ταινίες space opera με συγκίνησαν παραπάνω από ότι ο Ρίντικ πχ. Η 2η ταινία είχε φόντα με το εξαιρετικό καστ στο ρόλο του κακού αλλά τελικά ήταν ένα κακέκτυπο του Wrath of Khan. Ακόμη κι έτσι μου άρεσε περισσότερο από την ταινία του 2009 ίσως γιατί σε εκείνη υπήρχε και το wtf is that impact.

Oberon

Βασικά τα Αμπραμοτρέκ ήταν ταινίες τύπου Star Wars (προφανώς υπάρχει η σχέση μέσω του Τζέητζέη) και μάλιστα των παλιών καλών ταινιών, χωρίς Τζαρτζάρηδες, παιδάκια κτλ. Κι έτσι έγινε η επιτυχία, έτσι είχε πέραση το πράγμα σε ουδέτερους κι όχι στους τρεκάδες. Γιατί σαφώς οι τρεκάδες μίσησαν το σκότωμα της όλης ιδέας του Σταρ τρεκ. Αλλά προσωπικά ούτε σαν ανεξάρτητες ταινίες space opera με συγκίνησαν παραπάνω από ότι ο Ρίντικ πχ. Η 2η ταινία είχε φόντα με το εξαιρετικό καστ στο ρόλο του κακού αλλά τελικά ήταν ένα κακέκτυπο του Wrath of Khan. Ακόμη κι έτσι μου άρεσε περισσότερο από την ταινία του 2009 ίσως γιατί σε εκείνη υπήρχε και το wtf is that impact.

Για να είμαι ειλικρινής, Γιάννη, δε μπορώ προσωπικά να διακρίνω κάποια σχέση, είτε ποιοτική, είτε ως είδος, φιλοσοφία, worldview, κλπ ανάμεσα στο Star Wars (έστω το παλιό), και τις Αμπραμοταινίες. 

Όχι βέβαια λόγω της διαφοράς στα χρόνια που τις χωρίζουν, αλλά κυρίως γιατί το Star Wars δημιούργησε ένα νέο κινηματογραφικό είδος από κάποιες απόψεις, έκανε την science fantasy "νόμιμο" είδος, και θα μπορούσε να το πει κανείς μοναδικό μυθικό έπος στο διάστημα. Έγινε δε, σύμβολο της Αμερικανικής, και όχι μόνο, κουλτούρας (της καλύτερης πλευράς της στο συγκεκριμένο είδος, κατά τη γνώμη μου), και φαινόμενο που ξεκίνησε από το μηδέν. Με την έννοια πως, όπως όλες οι ταινίες, βιβλία, κλπ. βασίστηκε μεν σε προηγούμενα έργα - το ίδιο ισχύει και το αρχικό Σταρ Τρεκ αλλά και για τον Άρχοντα - αλλά ξεκίνησε κάτι εντελώς νέο και σύγχρονο και θαυμαστό.

Ο Άμπραμς δεν έχει το παραμικρό δικαίωμα να ισχυριστεί πως έκανε ό,τι έκανε ο Λούκας. Δεν δημιούργησε τίποτα. Απλά πήρε το έτοιμο και του άλλαξε τον αδόξαστο. Και κάνοντάς το αυτό έβγαλε και πολλά λεφτά. Τόσο ο Λούκας όσο και ο Ρόντενμπερυ έφτυσαν κυριολεκτικά αίμα για να κάνουν τα δικά τους "όνειρα" πραγματικότητα. Ο Άμπραμς πήρε ήδη έτοιμα "όνειρα" (οπως θα κάνει τώρα και με το Star Wars) και τα εκμεταλεύεται οικονομικά.

Τέλος, δεν μπορώ να δω ομοιότητες, πέραν κάποιων κοινών χαρακτηριστικών στο σέτινγκ, ανάμεσα στο SW και το Τρεκ γενικά. Διαφορετικά πράγματα, διαφορετική οπτική, διαφορετική κοσμοπλασία, διαφορετική "ηθική". Κοινά είναι μόνο οι εξωγήινες φυλές, τα διστημόπλοια, και οι άλλοι πλανήτες. Φυσικά δεν υποτιμώ με τίποτα το SW του οποίου είμαι σίγουρα φαν (όλης της εξαλογίας μάλιστα), απλά δεν βλέπω τίποτα το κοινό μεταξύ Αμπραμοταινιών και SW, για τώρα. Το τι θα κάνει ο Άμπραμς με το SW δεν το γνωρίζουμε ακόμα, και μπορεί πιθανότατα να δούμε ομοιότητες όταν βγει το "νέο, βελτιωμένο" SW του J(ar) J(ar) Abrams! (Τόσο νέο και βελτιωμένο που κανείς λεκές δεν θα αντιστέκεται στο πλύσιμο. Αλλά μήπως δεν μείνει τελικά ούτε και το ρούχο, από την τόση "βελτίωση"); :p

• Like 1

heiron

Τύπου Star wars, δηλαδή μπλοκμπάστερ περιπέτεια space opera γενικά κι όχι συγκεκριμένα το Star Wars. Αναφέρω και τις ταινίες Ρίντικ για να καταλάβεις, ταινίες που είναι μάλλον μέτριες αλλά πάνε καλά και προσωπικά μου αρέσουν αρκετά. Απλά το νέο Σταρ Τρεκ πήγε ακόμη καλύτερα γιατί κουβαλούσε μαζί του ένα τεράστιο όνομα. Και με το "αυτό δεν είναι το Σταρ Τρεκ των μπαμπάδων σας" και το όλο reboot είχε αφήσει πίσω την "ρετσινιά" του να είσαι η 11η/12η ταινία. Ουσιαστικά 10φευγασιοστό sequel ακόμη και μιας ταινιάρας, ενός τρομερού franchise βρε αδερφε κουράζει. Φανταστείτε μετά την τριλογία του Χόμπιτ να γίνει τριλογια Σιλμαρίλιον και μετά άλλη τριλογία Τόλκιν. Έ, κάπου εκεί στο τέλος της 4ης τριλογίας δεν θα δέχεται κανείς κινηματογράφος να παίξει την ταινία που άλλωστε μετά από δεκαετίες θα είναι απλά μια αναφορά στον παλιό σινεμά ο Άρχοντας.

Οπότε

1.με το reboot κέρδισε καινούργιους φαν (Και γιατί ήταν reboot και γιατί πχ οι ηθοποιοί ήταν φρέσκοι κι όχι καποιοι που ήταν γνωστοί μόνο ως ρόλοι του Τρεκ*).

2.Με το όνομα Σταρ Τρεκ κέρδισε -αρχικά-

a.Τρεκάδες που από περιέργεια πήγανε να το δούνε, αλλά και

b.άσχετους που θεώρησαν ότι θα είναι καλή παραγωγή κι όχι κάποια μπιμουβιά στο διάστημα.

3.Έπειτα είπα ότι ακόμη και μέτριες ταινίες space opera αν λανσαριστούν σωστά κάνουν επιτυχία. Και γενικότερα οι ΕΦ πάνε καλά νομίζω. Υπάρχουν αρκετές τα τελευταία χρόνια και οι περισσότερες πήγαν καλά οπότε θα έρθουν κι άλλες υποθέτω.

*Φανταστείτε για παράδειγμα ταινία με το καστ(και στα πλαίσια της σειράς αυτής) του Star Trek Enterprise. Ακόμη και καλοφτιαγμένη να ήταν θα πάτωνε λογικά.

Oberon

Ναι, η σύγκριση με το Riddick είναι σίγουρα πιο εύλογη. Ωστόσο και το Star Wars έχει τη δική του φιλοσοφία, τις δικές του ιδέες, κλπ κλπ που δεν χρειάζεται να αναλύσω.

Στα υπόλοιπα που γράφεις, τις αιτίες τις επιτυχίας των Αμπραμοτρεκ, θα συμφωνήσω γενικά, με εξαίρεση αυτό για τους ηθοποιούς. Ούτε ο William Shatner, ούτε ο Patrick Stewart είναι λιγότερο διάσημοι από τους ηθοποιούς που ενσάρκωσαν τους χαρακτήρες του Αμπραμοτρεκ. Αν υπάρχει μια διαφορά είναι πως οι τωρινοί είναι νεότεροι (και λιγότερο ταλαντούχοι ειδικά σε σύγκριση με γίγαντες σαν τον Stewart).

Edited by Oberon
  • Like 1

heiron

Αυτό με τους ηθοποιούς το εξηγώ στον αστερίσκο και δεν έχει να κάνει τόσο με το πόσο διάσημοι ή ταλαντούχοι είναι.

Αν οι ίδιοι ηθοποιοί έκαναν πριν το 2009 τηλεοπτική σειρά Σταρ Τρεκ και μετά έβγαζαν την ταινία πιθανότατα θα είχαν...πως να το πω...θα είχαν κάψει το καστ. Η ταινία θα αντιμετωπιζοταν σαν το νιοστό sequel ενός franchise με συγκεκριμένο κοινό. Λογικά δεν θα είχε μεγάλη επιτυχία ακόμη κι αν ήταν πιο καλοφτιαγμένη, πιστή στο πνεύμα του Τρεκ κτλ.

• Like 1

Nova

Αυτό με τους ηθοποιούς το εξηγώ στον αστερίσκο και δεν έχει να κάνει τόσο με το πόσο διάσημοι ή ταλαντούχοι είναι.

Αν οι ίδιοι ηθοποιοί έκαναν πριν το 2009 τηλεοπτική σειρά Σταρ Τρεκ και μετά έβγαζαν την ταινία πιθανότατα θα είχαν...πως να το πω...θα είχαν κάψει το καστ. Η ταινία θα αντιμετωπιζοταν σαν το νιοστό sequel ενός franchise με συγκεκριμένο κοινό. Λογικά δεν θα είχε μεγάλη επιτυχία ακόμη κι αν ήταν πιο καλοφτιαγμένη, πιστή στο πνεύμα του Τρεκ κτλ.

Excellent point!

Που μπορεί και να εξηγήσει γιατί οι ταινίες πήγαν τόσο καλά.

nikosal

Είχα δει και εγώ την ταινία πριν λίγους μήνες και προχτές η γυναίκα μου, παρά τις προειδοποιήσεις μου (ήθελε βλέπετε να τη δει για ένα λόγο παραπάνω, που λέγεται Cumberbatch). Διάβασα τις τελευταίες 2-3 σελίδες του τόπικ και καταλαβαίνω γιατί μπορεί να αρέσει σε κάποιο κόσμο, ουδέν μεμπτό. Νομίζω έχει να κάνει με τη σχέση καθενός μας με τον κινηματογράφο και την τηλεόραση. Παίρνω για παράδειγμα τον εαυτό μου: αν δω ταινία που προς το τέλος οι ήρωες αρχίζουν να τρέχουν, να κυνηγιούνται (με αμάξια ή... και με τα πόδια) και να πυροβολούν ο ένας τον άλλο, την κάνω delete. Την κατατάσσω (γνώμη μου είναι αυτή) στην αδυναμία του αμερικανικού κινηματογράφου να κλείσει τις ταινίες του με τρόπο ποιοτικό, συναισθηματικό, θεατρικό, αν θέλετε ακόμα και ποιητικό. Έτσι έχει γαλουχήσει μια γενιά θεατών το Χόλιγουντ και αντιστρόφως, οι θεατές αυτοί ζητούν τέτοιου είδους ταινίες, προκαλώντας ζήτηση. Το ένα φέρνει το άλλο. Νομίζω ότι οι θεατές του TNG και του DS9 στον καιρό τους, έχουν μεγαλώσει αλλιώς, περιμένουν διαλόγους, διλήμματα, συγκρούσεις, όλα αυτά ερμηνευμένα με μέτρο (πχ. από τον Πάτρικ Στιούαρτ, από τον Ρενέ Ομπερζονουά, από τον Έιβερι Μπρουκς) και πολύ δύσκολα θα δελεαστούν από τη σκηνοθετική άποψη και τα τρεχαλητά του Into the Darkness. Σκέπτομαι... Αν η πρώτη μου επαφή με το σύμπαν του Star Trek είχε γίνει με τις δύο τελευταίες ταινίες της σειράς, θα μπορούσα μετά να δω το Inner Light και να μου πει κάτι; Χμ, αμφιβάλλω. Πάντως σε κάθε περίπτωση, δεν θα είχα ιδέα τι είναι το Star Trek.

Άκουγα τη γυναίκα μου να γελάει δυνατά όσο έβλεπε την ταινία και ευτυχώς (γιατί δεν με άφηνε να κοιμηθώ) την έκλεισε μισή ώρα πριν τελειώσει. Έχουμε δει μαζί όλο το ST (πλην του ΕΝΤ, που εκείνη δεν έχει δει), μαζί με τις ταινίες (ως το μέτριο Nemesis). Τα βιώματά μας είναι ίδια, η γνώμη της για την ταινία πάνω κάτω ίδια με τη δική μου. Ε, θα μου πείτε, μένετε και μαζί τόσα χρόνια...

Edited by nikosal
  • Like 3

Dimzar

Δεν θέλω να σας στεναχωρήσω, τουλάχιστον μέχρι το 2016 οπότε θα έχουμε και τα επόμενα απανωτά εγκεφαλικά των κλασικών Trekkie.... Τα τελευταία νέα όμως που ακούω, είναι πως τα κεφάλια της Paramount είναι εντυπωσιασμένα από το Guardians of the Galaxy, και κυρίως από την επιτυχία που είχαν με το κοινό ο Groot και ο Rocket Racoon και θέλουν στο επόμενο Trek υπάρχει κάποιο μέλος που να είναι marketable σε μικρά παιδία. Επίσης θέλουν περισσότερο χιούμορ και συγκρούσεις μεταξύ των μελών.

Μοιράζω βάλιουμ από του χρόνου τον Δεκέμβρη.... !

• Like 2

takisdk

Τα βάλιουμ πλέον, από τη πρώτη ταινία του Abrams και μετά, έχουν μπει στο καθημερινό μας μενού...

• Like 1

Ugh

Δεν θέλω να σας στεναχωρήσω, τουλάχιστον μέχρι το 2016 οπότε θα έχουμε και τα επόμενα απανωτά εγκεφαλικά των κλασικών Trekkie.... Τα τελευταία νέα όμως που ακούω, είναι πως τα κεφάλια της Paramount είναι εντυπωσιασμένα από το Guardians of the Galaxy, και κυρίως από την επιτυχία που είχαν με το κοινό ο Groot και ο Rocket Racoon και θέλουν στο επόμενο Trek υπάρχει κάποιο μέλος που να είναι marketable σε μικρά παιδία. Επίσης θέλουν περισσότερο χιούμορ και συγκρούσεις μεταξύ των μελών.

Μοιράζω βάλιουμ από του χρόνου τον Δεκέμβρη.... !

Ε ρε ξυλο που θελουν μερικοι παχουλοι καρεκλοκενταυροι

R.I.P. Star Trek, αυτο θα ειναι και η ταφοπλακα στο μνημα

Edited by Ugh
  • Like 1

WILLIAM

Τι συγκρούσεις; Γιατί υπάρχουν συγκρούσεις και συγκρούσεις. Είναι άλλο πράγμα οι διαφορές μεταξύ χαρακτήρων και άλλο πράγμα το ξύλο που είδαμε στην πρώτη ταινία του καινούριου Τρεκ.

alkinem

Αν και άργησα λιγάκι, είδα τελικά το Into Darkness.

Ε, η ταινία ήταν για τα πανηγύρια. Οι ερμηνείες μέτριες, σκηνοθεσία εξαιρετικά αδύναμη(ούτε οι σκηνές δράσης έλεγαν κάτι, ούτε οι(υποτίθεται) συγκινητικές στιγμές κατόρθωναν να τραβήξουν τον θεατή(πέθαινε ο Kirk και η σκηνή αυτή δεν μου δημιούργησε κανένα συναίσθημα... μόνο λίγα χασμουτητά).

Σαν περιπέτεια Ε.Φ με το ζόρι μέτρια, αλλά το βασικότερο: Αυτό το πράγμα μόνο κατ' όνομα ήταν Trek.

Ευτυχώς, έχω ήδη αρχίσει να την ξεχνάω...

WILLIAM

Μέχρι να βγει νέα επίσημη ταινία ρίξτε μια ματιά σε αυτή, μπορεί να ειναι καλή ( δεν την είδα ακόμη ) φρέσκια φρέσκια στο you tube στο οποίο και βγήκε κατευθείαν:

Edited by WILLIAM
  • Like 1

WILLIAM

ένα έχω να πω.... ωχ!

• Like 1

kostas1978

ευτυχως δεν ζει πια ο ροντενμπερι να δει που κατηντησαν οι μετεπειτα του τον αριστουργηματικο του κοσμο

WILLIAM

Μέχρι να βγει κάτι στον κινηματογράφο να κάτι από φανς, δεν είναι Hollywood αλλά δεν είναι καθόλου κακό.