Jump to content
karatasiospa

Star Trek Movies: Έρχεται το Star Trek XII

Recommended Posts

karatasiospa

Το 3) ήταν απάντηση σε όσους ελπίζουν (απολύτως θεμιτά) ότι παρόλο που έχουμε το κατασκεύασμα του Abrams πάραυτα η επόμενη σειρά, αν υπάρξει, θα είναι όπως το παλιό τρεκ. Μακάρι αλλά δεν το πολιπιστεύω. Ειδικά τώρα που φαίνετα ότι το η ιστορία αυτού του νέου τρεκ θα τραβήξει σε μάκρος.

The spice perhaps must flow αλλά για το star trek έχει σημασία τi είδους trek will flow.

Guest Anime_Overlord
έχει σημασία τi είδους trek will flow.

Αυτό που πουλάει φυσικά. Στα παραδείγματα με τα Gundam που ανέφερα, ούτε το G ούτε το Turn A πουλήσανε όσο θέλανε. Οπότε τα παρατήσανε και πήγανε για πρόζα, εφέ και ποπ κορν δράση. Και πούλησε.

Oberon

1)Η νέα ταινεία έχει ηδη δημιουργήσει νέους trekkers. Το ερώτημα είναι τι είδους τρέκερς είναι αυτοί. Καταλαβαίνουν τίποτα από το trek του roddenberry; πως να καταλάβουν αφού δεν υπάρχει τίποτα από την ουσία του τρεκ σ'αυτήν την ταινεία.

2) Χρειαζόμασταν την νέα ταινεία για να συζητάμε για το τρεκ; υπάρχουν ήδη 10 ταινείες και 5 σειρές (περισσότερα από 600 επεισόδια) για να συζητήσουμε!!!!!

3) Δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει νέα σειρά τρεκ τα επόμενα χρόνια αν μη τι άλλο γιατι η σημεερινή ηγεσία της cbs είναι εχθρική προς την επιστημονική φαντασία γενικώς. Αλλά και αν υπάρξει νομίζεται ότι θα ακολουθήσει το παλιό trek; με την επιτυχία που είχε αυτή η ταινεία είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα είναι παρόμοιου στυλ γιατί αυτο θα έχει ακροαματικότητα. Βλέπεται τα αφεντικά της cbs είναι επιχειρηματίες: αν αυτό πουλάει αυτό θα κάνουν.

4)Δεν νομίζω ότι η διαμάχη για την νέα ταινεία είναι ανάλογη διαμαχών τυπου stargate η παλιότερων διαμαχών για το αν το tng είναι καλύτερο η το tos. Εδώ η διαμάχη αφορά την ουσία του trek  όχι α΄λά τι μασ άρεσε περισσότερο.

5) Δεν λιθοβολήσαμε κανέναν, είναι δύσκολο να ρίχνεις πέτρες μέσω διαδικτύου!!! Δηλαδή αν κάνω κριτική σε κάποιον είναι λιθοβολισμός;;!! Είναι κάπιοι τόσο ευαίσθητοι (η τόσο εγωιστές) ώστε να μην ανέχονται καμμία κριτική; Και δεν καταλαβαίνω γιατί οι υποστηρικτές της ταινείας εμφανίζονται μονίμως ως θύματα (ιδαίτερα αφού παγκοσμίως είναι πλειοψηφεία); Αν η πλειοψηφεία είναι θύμα τότε τι είναι η μειοψηφεία; και εν πάσει περιπτώσει τι τους κάναμε; τους δήραμε και δεν το πήρα χαμπάρι; Σε ένα άμερικάνικο φόρουμ που συμετείχα οι υποστηρικτές της ταινέιας (που ήταν οι περισσότεροι!!!) μιλούσαν για ανεκτικότητα απέναντι σε διαφορετικές απόψεις (τισ δικές τουσ βέβαια!) και κατηγορούσαν τους κριτικούς της ταινείας σχεδόν για τρομοκρατία!! Μα έχουμε χάσει εντελώς τα μυαλά μας;;;;!!!!

Συμφωνώ απολύτως! Χρησιμοποιώντας το παράδειγμα που έφερε κάποιο άλλο μέλος πιο πάνω, προσωπικά δεν έχω αντίρρηση μεν για καμμία συζήτηση σχετική με το/τα κατασκευάσματα του Άμπραμς, αλλά πιστεύω πως μπορούν να γίνουν δύο συζητήσεις σε δύο τραπέζια στον ίδιο χώρο (δηλαδή στο φόρουμ). Δεν είναι απαραίτητο να γίνονται όλες στο ίδιο τραπέζι. Και φυσικά δεν θα πάω, όπως δεν πάω ποτέ, να ζητήσω "λογαριασμό" από κανέναν που του άρεσε το κατασκεύασμα του Άμπραμς, και το κρίνει σαν μια ταίνία που απλά του άρεσε. Αλλά συγκρίσεις με αυτό και το πραγματικό Τρεκ, απλά δεν μπορούν να γίνουν εκ βάσεως.

Απαντώντας στον DimitrisX σχετικά με το Stargate: Πιστεύω πως η σύγκριση με αυτό θα ήταν τοποθετημένη σωστότερα αν γινόταν με τις διάφορες σειρές του Τρεκ που φυσικά κάθε μία είχε να δώσει κάτι, και φυσικά δεν άρεσαν όλες σε όλους. Όμως ο Άμπραμς δεν έκανε κάτι τέτοιο. Δεν άλλαξε απλά την αισθητική (κάτι που μπορεί να εξελιχθεί, και πρέπει να εξελίσσεται με τα χρόνια), αλλά διέλυσε εντελώς τόσο το ίδιο το σύμπαν του Τρεκ, όσο και το πνεύμα του, κάνοντας μια ταινία που θυμίζει ένα ατελείωτο action video game όπως πολλές ταίνίες σήμερα.

Ο karatasiospa  σε ένα ποστ του πιο πάνω το έθεσε καλύτερα από όσο θα μπορούσα να το θέσω ο ίδιος. Αφήνοντας το πολιτικό παράδειγμα κατά μέρος, ό,τι έιπε αποτελεί ακριβώς, ακριβέστατα και το δικό μου πρόβλημα με το κατασκεύασμα του Άμπραμς και θα το έθετα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο γιατί και για μένα αυτό είναι το πνεύμα του Τρεκ:

Υπάρχει ένας πολύ απλός τρόπος για να καταλάβουμε την διαφορά ανάμεσα στο Star Trek και το κατασκεύασμα του Abrams. Το star Trek ήταν πρώτα και πάνω απ'όλα μιά σειρά για την "ελπίδα", για την ελπίδα ενός καλύτερου κόσμου, για την ελπίδα ότι ένας τέτοιος καλύτερος κόσμος είναι δυνατός. Αυτό είναι που εξαφανίστηκε από το κατασκεύασμα του Abrams. Προχθές το βράδυ όταν η ελληνική βουλή ψήφισε την καταβύθιση στην φτώχεια και την αδικία πολλών ελλήνων και μετά πό ένα καταθλιπτικό δελτίο ειδήσεων και όντας άνεργος κλείστηκα στο δωμάτιο μου και έβλεπα Voyager για να ξανακερδίσω αυτήν την ελπίδα που κάποιοι σ'αυτό τον τόπο (και όχι μόνο) προσπαθούν να σκοτώσουν. Αλλά δεν θα μπορούσα να ξαναβρώ αυτήν την ελπίδα βλέποντας το κατασκεύσμα του Abrams και to "shoot them all" mentality του. Και ίσως εξαιτείας του (και των κυρίων στην Paramaount) δεν θα μπορέσω να ξαναδώ κάποια νέα επεισόδεια αυτού του έλπιδοφόρου μέλλοντος ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΕΘΕΙ. 

Αν κάπιοι δεν ενδιαφέπονται γι'άυτή την ελπίδα και το μόνο που τους νοιάζει είναι να δουν μία ταινεία που θα τους ανεβάσει την αδρεναλίνη (θα είναι fun όπως λένε στην αμερική) και μετά βουτηγμένοι στον κυνισμό που έχει θάψει αυτό τον τόπο θα συνεχίσουν στην πεπατημένη (που έχει ήδη αποδειχθεί που οδηγεί) δικαίωμα τους (αν και δεν είμαι σίγουρος τελικά πόσο διακίωμα τους είναι αφού αυτά που κάνουν έχουν συνέποιες και στους άλλους) αλλά ας αφήσουν το trek ήσυχο.

Πάντως, μια που το τόπικ αφορά στην επόμενη ταινία, και μια που σε αρκετούς άρεσε η περσινή, δεν θα ήθελα να τους στερήσω τη χαρά να συζητήσουν για το τι περιμένουν, συμμετέχοντας με κριτική κουβέντα στα πλαίσια σύγκρισης με το πραγματικό Τρεκ, οπότε δεν νομίζω να έχω τίποτα άλλο να προσθέσω στο παρόν τόπικ :)

Edited by Oberon

DimitrisX

5) Δεν λιθοβολήσαμε κανέναν, είναι δύσκολο να ρίχνεις πέτρες μέσω διαδικτύου!!! Δηλαδή αν κάνω κριτική σε κάποιον είναι λιθοβολισμός;;!! Είναι κάπιοι τόσο ευαίσθητοι (η τόσο εγωιστές) ώστε να μην ανέχονται καμμία κριτική; Και δεν καταλαβαίνω γιατί οι υποστηρικτές της ταινείας εμφανίζονται μονίμως ως θύματα (ιδαίτερα αφού παγκοσμίως είναι πλειοψηφεία); Αν η πλειοψηφεία είναι θύμα τότε τι είναι η μειοψηφεία; και εν πάσει περιπτώσει τι τους κάναμε; τους δήραμε και δεν το πήρα χαμπάρι; Σε ένα άμερικάνικο φόρουμ που συμετείχα οι υποστηρικτές της ταινέιας (που ήταν οι περισσότεροι!!!) μιλούσαν για ανεκτικότητα απέναντι σε διαφορετικές απόψεις (τισ δικές τουσ βέβαια!) και κατηγορούσαν τους κριτικούς της ταινείας σχεδόν για τρομοκρατία!! Μα έχουμε χάσει εντελώς τα μυαλά μας;;;;!!!!

Ο "λιθοβολισμός" στον οποίο αναφέρομαι είναι ο σχηματισμός φατριών εν μέσω συνδιαλλαγής απόψεων: Αμπραμοτρέκιδες Vs Ροντεμπέριδες!! Είναι κάτι που απεχθάνομαι.

Δεν συζητάνε τα "παόκια" με τους "γαύρους" (δεν θα μπορούσε να γίνει κουβέντα μεταξύ τους άλλωστε:tongue:), αλλά φίλοι της Επιστημονικής Φαντασίας.

Είμαστε ΟΛΟΙ φίλοι του Star Trek, απλά σε κάποιους αρέσει η εν λόγω ταινία και σε κάποιους όχι (απλό...).:)

Στην ένταση της διαφωνίας κάνω σχόλιο και όχι στο περιεχόμενο αυτής ή στην ύπαρξή της. Πρέπει να υπάρχουν διαφωνίες, αλλιώς δεν εξελίσσεται τίποτα. Άλλωστε έχω συμφωνήσει στο τί ήταν και τί δεν ήταν η περσινή ταινία με τους περισσότερους, αλλά πάλι...διαφωνούμε.

Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα, λέω ότι ο φανατισμός δεν με αφορά και συμφωνώ με τον επίλογο του Oberon:

...οπότε δεν νομίζω να έχω τίποτα άλλο να προσθέσω στο παρόν τόπικ

karatasiospa

Σου έχει απαντήσει ήδη ο nova και σου έχω απαντήσει και εγώ. Το αν σε κάποιους άρεσε η ταινεία ως ταινέια δεν με ενδιαφέρει και δεν θα καθόμουν ποτέ να το σχολιάσω (ίσως μόνο με τους φίλους μου face to face). Είναι η συμπεριφορά αυτών που τους άρεσε που προκαλεί την φασαρία και δημιουργεί τα στρατόπεδα. Συμπεριφορές όπου την θέση επιχειρημάτων παίρνει το "εμένα έτσι μ'αρεσει" (και φυσικά το υπονοούμενο και αν δεν σας αρέσει πάτε να .............). Είδα πολλές τέτοιες συμπεριφορές μετά την εμφάνιση της ταινείας σε διάφορα forums παγκοσμίως και κατά σατανική σύμπτωση προέρχονταν πάντα από τους υποστηρικτές της τανείας. Δεν είναι αυτό δείγμα του ήθους κάποιων; Και το ξαναείπα: όποιος δεν ενδιαφέρεται για μία κριτική συζήτηση για την ταινεία (και δεν εννοώ εσένα Dimitris X) ας μην λάβει μέρος.

Και σ'αυτήν την ζωή κάποιες φορές είναι αναπόφευκτο να δημιουργούνται στρατόπεδα όταν αυτό που διακυδεύεται είναι πολύ σημαντικό για κάποιους όπως είναι το star trek για μένα και για κάποιους άλλους. Δεν έχω καμμία διάθεση με την σιωπή μου να γίνω συνένοχος στο έγκλημα του κυρίου Abrams.

Και σε τελική ανάλυση "είμαστε όλοι φίλοι του srar trek"; Πιού star trek; Εγώ δεν είμαι φίλος αυτού του trek και γιατί θα έπρεπε σώνει και καλά να είμαι; και δεν νομίζω ότι αυτοί που το υμνούνε ότι είναι φίλοι τοy terk του Roddenbery εκτός και αν το έχουν παντελώς παρεξηγήσει!!!

Για να το πούμε με μια κουβέντα δεν ανέχομαι αυτό το κόλπο της paramount που προσπαθεί να μου πουλήσει ότι η ταινεία του Abrams είναι το ίδιο παλιό trek που ξέραμε. Γιατί αυτό προσβάλλει την νοημοσύνη μου.

Και κάτι τελευταίο για τον oberon; το τόπικ αυτό το άνοιξα εγώ όχι με σκοπό να συζητήσουν αυτοί που τους άρεσε η τανεία για το τι περιμένουν απο την καινούργια αλλά για να εκφράσουν τον προβληματισμό τους όσοι στέκονται κριτικά απέναντι στο καινούργιο Star trek.

karatasiospa

Οπότε παρακαλώ αν κανείς ενδιαφέρεται ασ περάσουμε σε αυτή την συζήτηση. εχω ήδη πει ότι η τοποθέτηση της νέας ταινείας το 2012 (αντι το 2001 που ήταν το αρχικως αναμενόμενο) είναι αρνητική εξέλιξη. Ο καθένας μπορεί να καταθέσει την άποψη του.

Guest Anime_Overlord

To 2012 έρχεται το τέλος του κόσμου, οπότε μην ανησυχείς, δε θα προλάβουν να φτιάξουν άλλη

Oberon

ι την νοημοσύνη μου.

Και κάτι τελευταίο  για τον oberon; το τόπικ αυτό το άνοιξα εγώ όχι με σκοπό να συζητήσουν αυτοί που τους άρεσε η τανεία για το τι περιμένουν απο την καινούργια αλλά για να εκφράσουν τον προβληματισμό τους όσοι στέκονται κριτικά απέναντι στο καινούργιο Star trek.

A. Δεν είχα καταλάβει σωστά τότε, αν και είχα διαβάσει το τόπικ από την αρχή. Είχα την εντύπωση πως η συζήτηση είχε πάει ήδη αλλού. Mea culpa :)

Edited by Oberon

Oberon

To αστείο είναι ότι και οι κλασικοί Τρέκιδες είναι συχνά χωρισμένοι σε Κέρκιδες και Πικάρδιους, λες και βλέπω Ορθόδοξους και Καθολικούς ένα πράμα. Ε, όπως υπάρχουν Ιεχωβάδες και Προτεστάντες, τώρα θα έχουμε και τρίτη φουρνιά, τους Νεο-κέρκιδες ή Αμπράμιδες.

...Όπου φυσικά ο καθένας θα υποστοιρίζει ότι η δικιά του παράταξη είναι η σωστή!

Μάλλον υπερβάλεις. Όχι πως δεν υπήρξε μια κάποια μερίδα θαυμαστών του αρχικού Τρεκ που δεν συμπαθούσε το Νext Generation, αλλά ήταν πάντα μειοψηφία, και μετά από χρόνια δεν ήταν παρά μια χούφτα ατόμων που έβλεπε το αρχικό Τρεκ σαν ένα σύμβολο των 60ς και όχι σαν σειρά με ιστορία τόσων χρόνων. Το ίδιο συνέβη και με τις επόμενες σειρές. Αν και οι Τρεκερς γενικά είναι άτομα που συμπαθούν πάρα πολύ το debate και, όπως θα ήταν φυσικό άλλωστε, όλοι έχουν τις προτιμήσεις τους σε σειρές, ταινίες, χαρακτήρες, επεισόδεια κλπ κλπ με τόσα χρόνια ιστορίας, το όποιο debate μεταξύ "Κερκάδων" και "Πικαρδάδων" ήταν και είναι ως επί το πλείστον tongue-in-cheek και όχι σοβαρή διαφωνία. Υπήρχαν και κάποιες εξαιρέσεις πιο ακραίων Τρεκερς, όπως εκείνη η βλακώδης ομάδα που έκανε καμπάνια να κοπεί το Enterprise, αλλά και αυτοί ήταν μειοψηφία.

Δυστυχώς ο διαχωρισμός που υπάρχει πια μεταξύ των Τρεκερς και των θεατών του κατασκευάσματος του Άμπραμς, είναι πολύ πιο βασικός και πολύ πιο σοβαρός (χωρίς ποτέ να ξεχνάμε πως μιλάμε για ε.φ. και όχι για κίνδυνο πυρηνικού πολέμου ανάμεσα σε πολιτικοκοινωνικές παρατάξεις). Και δεν είναι μόνο ο διαχωρισμός μεταξύ των νέων οπαδών της ... ταινίας που θέλησε να έλξει ο Άμπραμς με αυτό το αμίμητο "This isn''t your father's Trek" (λες και το Τρεκ τελείωσε το '69. Hello? Μήπως να θυμηθούμε πως η τελευταία Τρεκ σειρά, κόπηκε βάναυσα και άδικα το 2005?). Είναι ο διαχωρισμός μεταξύ τριών ομάδων. Των νέων "φανς", των παλαιών φανς, και εκείνων από τους παλαιούς φανς που αγκάλιασαν το κατασκεύασμα του Άμπραμς - πράγμα για μένα τόσο ανεξήγητο και ανεκδιήγητο που δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω να ψάχνω να βρω απαντήσεις στο "πώς είναι δυνατόν??" - σαν συνέχεια του Τρεκ.

Οι υπόλοιποι θεατές που γενικά αγνοούσαν το Τρεκ ή ήταν γι'αυτούς μια ακόμα σειρά ε.φ. και οι οποίοι απόλαυσαν το περσινό κατασκεύασμα χωρίς να γίνουν από αυτό φανς, δηλαδή όσοι πηγαίνουν και βλέπουν ταινίες ε.φ. γενικώς, είναι άλλη ομάδα που όμως, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι μέρος της όποιας διαφωνίας. Απλά τους άρεσε μια ακόμα ταινία ε.φ. ΟΚ, no problem. 

Τέλος, δεν έχω ούτε καν πρόβλημα με τους υποτιθέμενους νέους Τρεκερς που αγνοώντας γενικά οτιδήποτε είχε υπάρξει πιο πριν, αγκάλιασε αυτή την περσινή κακή ταινία. Αν έχω κάποιο πρόβλημα, είναι κυρίως με εκείνους από τους παλαιούς Τρεκερς ( συμπεριλαμβάνοντας στους παλαιούς μέχρι και τα .... γερόντια που το πρώτο Τρεκ που είδαν ήταν το Enterprise. Υποθέτω πως και αυτοί θα ανήκουν στους "πατεράδες" κατά την Αμπράμιο λογική της χρονολογίας του Τρεκ), οι οποίοι "ασπάστηκαν" το κατασκεύασμα του Άμπραμς σαν πραγματικό Τρεκ! 

Και γω έχω δει τέτοιες συζητήσεις σε διάφορα Τρεκοφόρουμς. Αλλά σε αντίθεση με την Ελληνική νοοτροπία που όποιος πιστεύει πως έχει γνώμη, όσο επιφανειακή και ρηχή να είναι, πρέπει και να την εκφράσει αναμεσίς όλων, δεν πήρα μέρος σε καμμία τέτοια συζήτηση πουθενά, σε ξένο φόρουμ. Με δυό λόγια, αρνούμαι τον διάλογο στη συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί κάποιες φορές η αποδοχή διαλόγου "νομιμοποιεί" ήδη κάτι που θεωρώ πως δεν πρέπει να "νομιμοποιηθεί". Η διαλεκτική έχει και τα όριά της!

Guest Anime_Overlord
Με δυό λόγια, αρνούμαι τον διάλογο στη συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί κάποιες φορές η αποδοχή διαλόγου "νομιμοποιεί" ήδη κάτι που θεωρώ πως δεν πρέπει να "νομιμοποιηθεί". Η διαλεκτική έχει και τα όριά της!

Κάτι έλεγα για θρησκείες παραπάνω...

Το αν σου αρέσει εσένα, έναν κοινό φαν, που νομιμοποιήθηκε ή όχι, σκασίλα δεν δίνουν αυτοί που το ξεκινήσανε, όπως δεν έδωσε ο Χριστός ή ο Μωάμεθ ή ο Βούδας όταν φτιάξανε το δικό τους φαν κλαμπ εκεί που υπήρχε ήδη άλλο εδώ και χιλιάδες χρόνια. Οπότε αν δεν καταφύγεις σε "εξαγνισμό της λανθασμένης άποψης" τότε είθε ο δυνατότερος, πλουσιότεορς και πιο ακουστός να νικήσει.

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να αρέσει σε κόσμο το G έναντι του Turn A αλλά δε κάθομαι και να αρνούμαι διάλογο. Heck, ένα μικρό αθώο flame war μερικών ημερών είναι πιο διασκεδαστικό κι από το όταν παρακολούθησα τις σειρές. Αλλά μέχρις εκεί.

Edited by Anime_Overlord

Spock

Heck, ένα μικρό αθώο flame war μερικών ημερών είναι πιο διασκεδαστικό κι από το όταν παρακολούθησα τις σειρές. Αλλά μέχρις εκεί.

Ούτε μέχρις εκεί. Flame war δεν θα γίνει εδώ, όσο κι αν φαίνεται διασκεδαστικό, είτε σε σένα, είτε σε οποιονδήποτε άλλο. Παρακαλώ να παραμείνουμε στο θέμα, όπως το έθεσε ο karatasiospa που άνοιξε το τόπικ, πολιτισμένα και χωρίς άσχετα.

karatasiospa

O oberon έχει δίκιο. Αυτη τη φορά υπάρχει πραγματικά ρήγμα μεταξύ των treckers, Και φοβάμαι ότι όσο παρατείνεται το τρεκ του abrams το ρήγμα θα μεγαλώνει. Η, ακόμα χειρότερα, το παλιο τρεκ σιγά σιγά θα περάσει στο περιθώριο.

Oberon
Με δυό λόγια, αρνούμαι τον διάλογο στη συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί κάποιες φορές η αποδοχή διαλόγου "νομιμοποιεί" ήδη κάτι που θεωρώ πως δεν πρέπει να "νομιμοποιηθεί". Η διαλεκτική έχει και τα όριά της!

Κάτι έλεγα για θρησκείες παραπάνω...

Το αν σου αρέσει εσένα, έναν κοινό φαν, που νομιμοποιήθηκε ή όχι, σκασίλα δεν δίνουν αυτοί που το ξεκινήσανε, όπως δεν έδωσε ο Χριστός ή ο Μωάμεθ ή ο Βούδας όταν φτιάξανε το δικό τους φαν κλαμπ εκεί που υπήρχε ήδη άλλο εδώ και χιλιάδες χρόνια. Οπότε αν δεν καταφύγεις σε "εξαγνισμό της λανθασμένης άποψης" τότε είθε ο δυνατότερος, πλουσιότεορς και πιο ακουστός να νικήσει.

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να αρέσει σε κόσμο το G έναντι του Turn A αλλά δε κάθομαι και να αρνούμαι διάλογο. Heck, ένα μικρό αθώο flame war μερικών ημερών είναι πιο διασκεδαστικό κι από το όταν παρακολούθησα τις σειρές. Αλλά μέχρις εκεί.

Kαι για πιο λόγο είναι νομοτελειακή υποχρέωσή μου να συζητώ με κάποιον ή κάποιους που δεν σέβομαι τη γνώμη τους? Νομίζεις πως θα έκανα συζήτηση, για να χρησιμοποιήσω ένα άσχετο παράδειγμα, με Νεοναζί ή φονταμενταλιστές διαφόρων θρησκειών, και πολιτικών ιδεολογιών? Ή μήπως πιστεύεις πως έχω τον οποιοδήποτε λόγο να αλλάξω τη γνώμη σε οποιονδήποτε? Κατά το δικό σου παράδειγμα, αν ήταν θρησκεία, ευαγγελιστική θρησκεία, τότε θα ήταν "επιταγή" να πάω και να αλλάξω τη γνώμη στους απίστους ξεκινώντας με "διάλογο" αλλά με το σκοπό να τους κάνω να αλλαξοπιστήσουν. Αλλά αυτό δεν με ενδιαφέρει ποσώς! Ούτε και με ενδιαφέρει ο τζερτζελές όπως φαίνεται να σε ενδιαφέρει εσένα Ανιμε. Αν θεωρείς πως το "αθώο flame war" ήταν πιο ενδιαφέρον από το να παρακολουθείς τις σειρές, τότε προσωπικά θα σε κατέτασσα σε αυτούς με τους οποίους δεν με ενδιαφέρει ο διάλογος, ούτε η ανταλλαγή απόψεων γιατί, μεταξύ άλλων, δεν βλέπω κοινό έδαφος για συζήτηση. Τελικά δηλαδή, σε ενδιαφέρει το Σταρ Τρεκ ή μια ακόμα ευκαιρία να εκφράσεις την πολιτικοκοινωνική σου ιδεολογία, μαζί με χαβαλέ, ακριβώς όπως την έχεις εκφράσει σε δεκάδες τόπικς?

Ίσως να σου φανεί παράξενο, αλλά δεν με ενδιαφέρει να πείσω ή να πειστώ από κανέναν μια που δεν έχω αυτή την "σοβιετοειδή" λογική του "ή θα με πείσεις ή θα σε πείσω".  Μ'αρέσει να μοιράζομαι εμπειρίες που έχω κοινές με τους άλλους ή να ακούω για εμπειρίες που δεν έχω κοινές με τους άλλους. Έτσι, όταν συζητώ για Τρεκ - τα τελευταία 40 χρόνια που είμαι φαν - θέλω η συζήτηση - που θα συμπεριλαμβάνει και διαφωνίες φυσικά - να αφήνει και μένα και τους συνομιλητές πλουσιότερους από πριν και να κάνει την κουβέντα, για το αγαπημένο μας Τρεκ εν προκειμένω, έναν τρόπο να αυξηθεί η απόλαυση που πέρνουμε. Δεν κάνω βουλευτική ή κομματική συζήτηση, δεν κάνω προπαγάνδα, δεν κάνω τζερτζελέ, δεν θέλω να πείσω κανέναν, αλλά επιλέγω με ποιούς και πού θα ανοίξω κουβέντα, είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ μαζί τους. Η επιλογή όμως γίνεται μόνο όταν βλέπω κοινό έδαφος. όταν δεν το βλέπω, ο διάλογος περιττεύει.

Γι'αυτό και πρότεινα - ούτως ειπείν - να ανοιχτεί ένα τόπικ όπου θα συζητούν αποκλειστικά όσοι διασκέδασαν με το κατασκεύασμα του Άμπραμς. Εγγυώμαι πως προσωπικά ούτε θα μπω στη συζήτησή τους, ούτε θα τους ενοχλήσω (εκτός αν αρχίσουν συγκρίσεις με το αληθινό Τρεκ).

Φοβάμαι όμως πως το παρόν ποστ δεν κάνει ακριβώς αυτό που έλεγα πιο πάνω. Δεν νομίζω να αφήνει κανέναν "πλουσιότερο" από πριν, οπότε το αφήνω στην κρίση του μοντερέιτορ να το δεχτεί ή να το σβήσει...

Edit: Α, να κάνω μια διευκρίνηση εδώ. Όταν λέω γενικά πως "δεν συζητώ" με κάποια άτομα, αυτό αφορά αποκλειστικά και μόνο το Σταρ Τρεκ. Δεν σημαίνει με την καμμία πως δεν θα συζητούσα μαζί τους για άλλα πράγματα. Είμαι μάλλον οπαδός του Αμερικανικού και πολύ σωστού "we can agree to disagree" πάνω σε ένα θέμα, οπότε αυτό το θέμα είναι εκτός συζήτησης. Τα άλλα όμως είναι δυνητικά εντός, και μπορεί να γίνω και φίλος μαζί τους, αν έχουμε άλλα κοινά. Είπαμε εξ άλλου πως μιλάμε για σειρές ε.φ. όχι για πυρηνικά ολοκαυτώματα, έτσι? ;)

Edited by Oberon

macgiorgosgr

Κατά πρώτον, DON'T FEED THE TROLLS!

Κατά δεύτερον, το θέμα είναι λάθος. Δεν είναι Star Trek XII, διότι δεν υπήρξε ποτέ 11 και δεν θα υπάρξει 12 (τουλάχιστον μέσα στα επόμενα δύο χρόνια).

Δεν συμφωνώ με την άποψη (κι ας είναι από το στόμα ανθρώπων που ήταν μέρος της δημιουργίας του) "ας υπάρχει Star Trek κι ας είναι κι έτσι". Ο λόγος ύπαρξης του ST ήταν το όραμα που είχε ο Roddenberry για την κοινωνία, όχι του μέλλοντος, αλλά του παρόντος. Ας μου επιτραπεί να πω ότι ήταν κάτι σαν το "Σύνταγμα" ή το "Καταστατικό" του ST. Εφόσον αυτές οι ταινίες δεν συμφωνούν μ' αυτήν την αρχική συνθήκη, δεν είναι Star Trek και πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο να διαστρεβλώνεται κάτι μόνο και μόνο για να μείνει ζωντανό το όνομα.

Δεν είναι θέμα "series war" ή "captain war" εδώ. Το οποίον, προσωπικά δεν είδα να ισχύει με τους ανθρώπους που μίλησα στο Σούνιο, κι εδώ θα κάνω μια παρένθεση. Σε μια στιγμή στην παρουσίασή της στο Terraformers II η Μαρίνα Σίρτις αστειεύτηκε με το Enterprise (την τελευταία σειρά), η οποία γενικά θεωρείται ως η λιγότερο τρεκική. Κανένας δεν γέλασε όμως, καθώς όλοι οι παρευρισκόμενοι πίστευαν ότι το ENT είναι Star Trek. Οπότε, γυρνάει και λέει στον αδερφό της, "They 're serious about their Trek!". Αυτό είνα το θέμα λοιπόν! Ναι, είμαστε σοβαροί με το Τρεκ, είμαστε ενθουσιώδεις με το Τρεκ, χωρίς να είμαστε φανατισμένοι ή να παίρνουμε πλευρές. Άλλωστε αυτό δεν είναι και το ίδιο του το νόημα; Δεν μπορείς ρε κύριος να παίρνεις ένα όραμα μιας κοινωνίας που έχουμε ανάγκη και να το κάνεις λαμπόγυαλο για να βγάλεις λεφτάκια.

Αφήστε μας ήσυχους λοιπόν να θέλουμε το Star Trek κι όχι μια ακόμα ταινία μπαμμπουμ-σουτιέν-ξύλο-κρυμμένηδιαφήμιση-βυζί-εκρήξεις-κωμικόστοιχείο-ξύλοσεξξύλο-τέλος.

Guest Anime_Overlord

Σκέφτηκε ποτέ κανείς σας ότι ο Άμπραμς σταδιακά θα το γυρίσει στο παλιό γνωστό ST; Δηλαδή ότι ξεκινάει ανώριμα και θα το κουλτουριάσει στην πορεία αντί να ξεκινησει σταθερά με το όπως όταν ήταν οι χαρακτήρες ενήλικες και μεσήλικες; Ή για να δείξει πόσο άλλαξε η Ομοσπονδία σε μερικές δεκάδες χρόνια;

Spock

Σκέφτηκε ποτέ κανείς σας ότι ο Άμπραμς σταδιακά θα το γυρίσει στο παλιό γνωστό ST; Δηλαδή ότι ξεκινάει ανώριμα και θα το κουλτουριάσει στην πορεία αντί να ξεκινησει σταθερά με το όπως όταν ήταν οι χαρακτήρες ενήλικες και μεσήλικες; Ή για να δείξει πόσο άλλαξε η Ομοσπονδία σε μερικές δεκάδες χρόνια;

Σταμάτα επιτέλους να μιλάς αν δεν ξέρεις.

Δεν έχεις ιδέα από το σύμπαν του Σταρ Τρεκ, κι αυτό φαίνεται και μόνο από αυτό σου το ποστ.

Πρώτον: αν η Ομοσπονδία ήταν έτσι, δεν θα υπήρχε Ομοσπονδία. Δεύτερον: ξέρουμε ότι η Ομοσπονδία ήταν όπως την ξέραμε μέχρι τώρα κι ότι δεν άλλαξε σε μερικές δεκάδες χρόνια (σε ποιες δεκάδες αναφέρεσαι, άραγε; ). Πώς το ξέρουμε; Έχουμε δει Σταρ Τρεκ. Τι; Αν έχεις δει, θα ξέρεις. Τρίτον: Η ταινία δεν τοποθετείται πριν ενηλικιωθούν οι χαρακτήρες.

Σταμάτα να πετάς ό,τι νά 'ναι, επειδή δεν έχεις τι να κάνεις. Δεν είσαι υποχρεωμένος να συμμετέχεις σε κάθε συζήτηση! Αν δεν έχεις κάτι να προσφέρεις, μην το κάνεις, απλά!

Αυτό που κάνεις λέγεται trolling. Και θα σταματήσεις να το κάνεις. Είναι η τελευταία προειδοποίηση.

Edited by Spock

Arachnida

δικαίωμα σου αλλά και δικαίωμα μου και άλλων εδώ να συζητάμε κριτικά γι'αυτό το trek. Και σόρρυ αλλά δεν αντέχω άλλω αυτού του είδους τον σνομπισμό αυτών που τους αρεσε η ταινεία και το μόνο επιχείρημα τους είναι " εμένα μου άρεσε πολύ". Κανείς δεν σε υποχρεώνει να συμμετάσχεις σε μία κριτική συζήτηση αν δεν θέλεις, απλά άφησε τους άλλους να την κάνουν άμα θέλουν.

Επ, σόρυ. Άργησα να το δω αυτό. Αλλιώς θα απαντούσα νωρίτερα. Είδα παρακάτω και άλλα quotes στην άποψή μου.

Παιδιά, εγώ είδα το τόπικ και μπήκα να αναφέρω τη σύνοψη της άποψής μου για την επερχόμενη ταινία Σταρ Τρεκ.

Ως θεατής και ως blogger, απλώς είπα ότι τη γούσταρα και ότι το soundtrack το έχω ακούσει δεκάδες φορές και γουστάρω που είναι από Σταρ Τρεκ.

Δεν μπήκα να θίξω κανέναν κι ούτε μπήκα να κάνω εκτενή κινηματογραφική κριτική (λόγω χρόνου). Δεν νομίζω ότι θα κάνουμε εδώ στο τόπικ καμιά θεωρητική συζήτηση πάνω στον γερμανικό εξπρεσιονισμό.

Αλλά θα γράψω και πέντε λόγια, πάνω στο ότι πήγε καλά το Σ. Τ. 11 (και άρα εξηγώ το ότι έχω υψηλές προσδοκίες και απ' το sequel του):

-ο Άμπραμς ξέρει τι θέλει το ευρύ κοινό, δουλεύει πολύ καλά το mystery box, για μένα είναι ένας καλός φανταζάς (αυτό το εκτιμώ πολύ)

-o Giacchino είναι πολύ ταλαντούχος

-εντάξει, τα εφέ ασυναγώνιστα

-η ταινία είχε δυνατό συναίσθημα

-προσεγμένη φωτογραφία, και αυτό είναι δύσκολο σε ταινία με τόσα εφέ

-είχε καλές σκηνές μονομαχιών

-ο Έρικ Μπάνα έξοχος

Από τα λίγα αρνητικά ήταν ένα δύο αδύναμα σημεία στο σενάριο. Δεν με πείραξε ότι ήταν γραμμικό, αλλά σκηνές όπως η εμφάνιση του Σκότι ex machina δεν με έπεισαν.

Βέβαια καταλαβαίνω ότι μπορεί να απογοήτευσε πολλούς φανατικούς του franchise. Εγώ την είδα από διαφορετική οπτική γωνία.

Ελπίζω για όλους να δούμε ένα ακόμα καλύτερο (ή πολύ καλύτερο- γιατί όχι;) φιλμ στο μέλλον.

karatasiospa

Φοβάμαι ότι δεν καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάμε. Δεν μιλάμε για το αν η ταινεία ήταν καλή ως ταινεία γενικώς (εμένα δεν μου άρεσε ούτε ως ταινεία αλλά αυτο είναι ένα άλλο θέμα) αλλά για την ταινεία ως star trek. Αυτό είναι το ζήτημα. Και από τα επιχειρήματα που ανέφερες φαίνεται καθαρά το πρόβλημα: αυτό που χαρακτηρίζει το trek δεν είναι τα εφφέ, η φωτογραφία, οι σκηνές μονομαχιών. Αυτά είναι χαρακτηριστικά μιας ταινείας action όχι ενός star trek. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να λείπουνε από το trek απλά δεν είναι αυτή η ουσία. Το πρόβλημα είναι ότι ο Abrams αφαίρεσε εντελώς την ουσία από το trek και άφησε μόνο αυτά. Και ότι πρόσθεσε (το βρακάκι της uhura για να έχουμε και λίγο sex, τον Spock να πλακώνει στο ξύλο τον Kirk και μετά να τον παρατάει σε έναν παγωμένο πλανήτη, τους κυρίους kirk και spock να τινα΄ζουν περιχαρείς στον αέρα τον nero, τα go go go! να αντικαθιστούν κάθε σοβαρό διάλογο) δεν έχει σχέση με το trek. Τέλος τι σημαίνει ότι ο Abrams ξέρει τι θέλει ο πόλύς κόσμος; ο πολύς κόσμος μπορεί και μην έχει ιδέα τι είναι το trek και να μην ενδιαφέρεται. Αν τον ενδιαφέρει και αυτόν και την paramount απλώς να ποιάσουν το τι θέλει ο πολύς κόσμος και να βγάλουν λεφτά τότε μπορούσαν απλά να κάνουν μια ταινεία με οποιοδήποτε άλλο τίτλο. Αλλά όχι! Επρεπε να το πουν star trek για να τραβήξουν και τους φανς και να τους κοροιδέψουν. Αυτό είναι που εξοργίζει.

Εν πάσει περιπτώσει το θέμα του τόπικ παραμένει : ποιες θα είναι οι συνέποιες της νέας ταινείας και του χρόνου που θα βγεί για το μέλλον του Trek;

Guest Anime_Overlord
ποιες θα είναι οι συνέποιες της νέας ταινείας και του χρόνου που θα βγεί για το μέλλον του Trek;

Αμφιβάλλω αν καν ο Άμπραμς μπορεί να απαντήσει σε αυτό. Μόνο σαν βγούνε τα νούμερα των εισπράξεων θα ξέρουμε.

Oberon

Προσωπικά βρήκα την αισθητική πολύ άσχημη και φτωχή. Μόνη εξαίρεση τα κοστούμια και το Enterprise. Μια όμως που πιάσαμε το κατασκεύασμα του Άμπραμς, να σας πω μερικές σκέψεις του γιατί το αποκαλώ κατασκεύασμα και ίσως δυο πράγματα που δεν παρατήρησαν οι θεατές που δεν έχουν και μεγάλη σχέση με το Σταρ Τρεκ.

Βασικότατο premise του αληθινού Τρεκ είναι η εξέλιξη και ελευθερία των ανθρώπων, η ομοσπονδία που αποτελείται από εκατοντάδες νοήμονες φυλές, η αποτίναξη των δεσμών του παρελθόντος και η ισότητα, και αυτά εκφράζονται από το βουλκάνιο (ο Σποκ το είχε πει πρώτος) ακρωνύμιο IDIC = Infinte Diversity in Infinite Combinations. 

Ας πάρουμε το κατασκεύασμα του Αμπραμς τώρα. Μερικές παρατηρήσεις:

1. Η Γη είναι υπό το καθεστώς μια φασιστικής κυβέρνησης όπου η σιδερόφρακτη αστυνομία αποκαλεί τους ανθρώπους "citizens". Δυστοπία.

2. Ο Βούλκαν παρουσιάζεται σαν ένας ρατσιστικός κόσμος όπου τα παιδιά φέρονται σαν κακομαθημένα αλητάκια μη αποδεχόμενα καν το Σποκ επειδή είναι μισός Γήινος και αποκαλούν τη μητέρα του "Earth whore"! Δυστοπία.

3. Οι γυναίκες είναι σεξουαλικά αντικείμενα, και για να προωθηθούν επαγγελματικά πρέπει να το κάνουν χρησιμοποιώντας είτε το κορμί τους, είτε τσαμπουκά όταν ξέρουν πως είναι επιθυμητές. Ουχούρα.

4. Οι άντρες συνεχίζουν να λύνουν τα προβλήματά τους με ξύλο, ακόμα και οι λογικοί Βουλκάνιοι. Κερκ και Σποκ. Κερκ και σχεδόν οποιοσδήποτε ήρθε σε επαφή μαζί του.

5. Οι εξωγήινες φυλές πολλών και διαφόρων τύπων, που παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο στην Ομοσπονδία και γενικά στο Τρεκ, είναι σχεδόν ανύπαρκτες εδώ και μειωμένες στο "υπηρετικό" επίπεδο ή στο σεξουαλικό. Βλέπε τις νοσοκόμες στην αρχή, την Οριόνια συγκάτοικο της Ουχούρα και τον "τρολλ" του "Σκοτ".

6. Η μόνη εξωγήινη φυλή που παρουσιάζεται σαν ισχυρή δεν αξίζει σεβασμό αλλά φόβο. Οι Ρόμιουλανς. Και πάλι δυστοπία.

Όλα αυτά σε μια συνεχή καταιγιστική δράση χωρίς ανάσα, που θυμίζει video game, με αισθητική σκοτεινή, φτωχή, κλειστοφοβική. Συγνώμη, αλλά αυτά δεν είναι στοιχεία μιας καλής ταινίας, αλλά μιας ταινιούλας της σειράς όπως τόσες άλλες για τις οποίες "κατηγορούμε" το Χόλυγουντ, και είναι ο τύπος της ταινίας που προσωπικά θα με πρόσβαλλε. Τη θεωρώ στο επίπεδο της ταινίας Starship Troopers ή Battlefield Earth. Σεξιστική, πολεμοχαρής, αυτό που λένε κάποιοι Αμερικανοί φίλοι μου "dumbed down". Όσο για το IDIC εδώ δεν σημαίνει "Ιnfinite Diversity in Infinite Combinations" αλλά "Ιnfinite Dumb-down in Infinite Crap!"

Δεν φαντάζομαι πως ο Άμπραμς ξαφνικά θα κάνει το κατάσκευασμα νο.2 καλύτερο. Αν η συνταγή του - το νέο IDIC -  έπιασε, δεν θα την αλλάξει. Αυτό δεν είναι Σταρ Τρεκ ούτε καν καλή ταινία. Είναι κατασκεύασμα.

Edited by Oberon

karatasiospa

Συμφωνω απολύτως. Αν σε ενδιαφέρει ανοξα και νεο τόπικ για το αν θα υπαρξει νέα σειρα τρεκ και τι σχέση θa εχει με την ταινεια του abrams

macgiorgosgr

Αλλά θα γράψω και πέντε λόγια, πάνω στο ότι πήγε καλά το Σ. Τ. 11 (και άρα εξηγώ το ότι έχω υψηλές προσδοκίες και απ' το sequel του):

-ο Άμπραμς ξέρει τι θέλει το ευρύ κοινό, δουλεύει πολύ καλά το mystery box, για μένα είναι ένας καλός φανταζάς (αυτό το εκτιμώ πολύ)

Εδώ είναι η διαφωνία μου, στο "ευρύ κοινό". Το ευρύ κοινό, που προτιμάει τα μπαμ-μπουμ και αδιαφορεί για την ποιότητα δεν υπάρχει, ουσιαστικά είναι μύθευμα ή κατασκεύασμα. Ο κινηματογράφος είναι βιομηχανία, η οποία παράγει μαζικά καταναλωτικά προϊόντα. Δεν πρέπει να συγχέουμε την εμπορικότητα ως ανασταλτικό της ποιότητας -η ιστορία δείχνει ότι τα δύο μπορούν να συνυπάρξουν-, αλλά την τελευταία εικοσαετία τουλάχιστον τις καλές εμπορικές ταινίες τις ψάχνεις με το κανοκυάλι. Αν αναλογιστούμε ότι ο κινηματογράφος είναι Τέχνη και ένας από τους πρωταρχικούς ρόλους της Τέχνης είναι η ψυχαγωγία -που και πάλι δεν πρέπει να την συγχέουμε με την διασκέδαση-, καθώς και η διαπαιδαγώγιση, τότε νομίζω ότι έχει χαθεί πλέον το νόημα ύπαρξης του κινηματογράφου.

Για να γυρίσω στην αρχική μου πρόταση, το "κοινό" μπορεί να αποδεχτεί άνετα οτιδήποτε του πασάρεις και μάλιστα όταν βρεθεί το πραγματικά καλό στοιχείο το αναγνωρίζει και το αξιοποιεί. Από την εποχή του Μακαρθισμού όμως και έπειτα οποιοδήποτε προοδευτικό στοιχείο στην Τέχνη υπαναχώρησε και οι σχετιζόμενοι με τις τέχνες (σεναριογράφοι, σκηνοθέτες, παραγωγοί, μουσικοί, στιχουργοί, ζωγράφοι κτλ.) προτίμησαν τα "εύπεπτα" (διάβαζε "ανώδυνα") θέματα στα έργα τους. Η λογική συνέχεια ήταν να πραγματωθεί μια διαλεκτική σύνθεση και το "κοινό" να συνηθίσει στην εγκεφαλική νωθρότητα που του επιβλήθηκε. Μπορεί να αλλάξει κάτι τέτοιο; Απαντώντας με σιγουριά θα πω "ναι". Συμφέρει τις εταιρείες παραγωγής-διανομής να παράγουν ποιοτικές ταινίες; Με ακόμα μεγαλύτερη σιγουριά, "όχι".

heiron

Εμενα η μονη μου ελπιδα ειναι να γινει ωραια ταινια.Δεν με πειραζει,δε με νοιαζει καν βασικα αν θα ειναι πιστη στο πνευμα του Ροντενμπερυ ,του παλιου καλου Σταρ Τρεκ.Ουτως η αλλως ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα ειναι απιστη οσο δεν παει.Αλλα θελω μια καλη ταινια,κι ας ειναι μια τυπικη military space opera.Η προηγουμενη ταινια ηταν μια ζαλουρα.Χαμηλωστε τα φωτα διαολε!:dazzled:

Edited by heiron

Dimzar

Εμένα απο την άλλη η διασκευή του Abraams με εντυπωσίασε .'Ηταν μια πολύ επιτυχημένη ανανέωση ενός πολύ κουρασμένου franchise. Με το επιτυχημένο τρυκ της αλλαγής της ιστορίας , μπορούν πλέον , οι δημιουργοί , να φτιάξουν μια νέα πραγματικότητα με τα δεδομένα της σύγχρονης εποχής χρησιμοποιόντας τους πασίγνωστους χαρακτήρες . Από την άλλη μου άρεσε πολύ και η νέα τριλογία του Star Wars οπότε......

Μου αρέσει να βλέπω πράγματα με βάση αυτό που είναι και όχι με βάση του τι θα έπρεπε η θα μπορούσαν να είναι.