Jump to content
karatasiospa

Star Trek Movies: Έρχεται το Star Trek XII

Recommended Posts

tetartos

Μου αρέσει να βλέπω πράγματα με βάση αυτό που είναι και όχι με βάση του τι θα έπρεπε η θα μπορούσαν να είναι.

Πώς θα μπορούσαν να είναι τα πράγματα: Να συμμεριζόμασταν την άποψή σου, να ήμασταν ικανοποιημένοι με τη συμμετοχή του J.J. στο franchise.

Πώς είναι τα πράγματα: είμαστε βαθύτατα απογοητευμένοι...

Oberon

Σέβομαι μεν την άποψη του Dimzar, (και μένα μ'άρεσε η τωρινή τριλογία Star Wars, by the way) και όσων άρεσε η ταινία του Άμπραμς, και θα συμφωνήσω γενικά στα περί "δεδομένων της σύγχρονης εποχής" αλλά ήθελα να παρατηρήσω κάποια πράγματα (όχι προσωπικά στον Dimzar. To παρακάτω δεν απευθύνεται στον Dimzar ούτε και σε κανένα άλλο μέλος του φόρουμ προσωπικά):

Όταν δημιουργήθηκε το Next Generation, ενσωμάτωσε τα δεδομένα της εποχής (δηλαδή του τέλους των 80ς και αρχής των 90ς) εισάγοντας π.χ. μεγαλύτερους και δραστικότερους ρόλους στους γυναικείους χαρακτήρες, ένα πιο "συντονισμένο" και "fleshed out" σύμπαν, εναχόληση με "σημερινά" προβλήματα όπως η μόλυνση, ο ολοκληρωτισμός, η υπερκατανάλωση, η μισαλλοδοξία, ο άκρατος τεχνοκρατισμός, κλπ. Έμεινε όμως πιστό στο πνεύμα του αρχικού Τρεκ, και πήγε κόντρα στη βλακοποίηση της τηλεόρασης. Γι'αυτό και ακόμα θεωρείται πολύ "εγκεφαλικό" (για μένα, αυτό σημαίνει μόνο πως απευθύνεται σε ανθρώπους που μπορούν να τρίψουν μαζί δυο κύτταρα του εγκεφάλου τους και να δημιουργήσουν μια σκέψη). :D

Όταν δημιουργήθηκε το Deep Space Nine ενσωμάτωσε τα δεδομένα της εποχής (δηλαδή των 90ς) εισάγοντας γυναικείους χαρακτήρες σε θέσεις πραγματικής εξουσίας (και όχι καλλωπισμένους), άγγιξε θέματα αμφισβήτησης της θρησκείας, έδωσε περιπλοκότερους χαρακτήρες που είχαν ΚΑΙ σκοτεινές πλευρές και παρουσίασε ένα σύμπαν λιγότερο "αντισηπτικό" από εκείνο του Next Generation. Oι κατοικούντες το DS9 έδιναν αγώνες έχοντας λίγα πράγματα δεδομένα σε σύγκριση με τη ναυαρχίδα του στόλου ή την ουτοπική Γη και τους άλλους κόσμους της Ομοσπονδίας. Συγχρόνως έδωσε πολλά, πάρα πολλά, "character driven" επεισόδια δείχνοντας την καθημερινή ζωή στο DS9. Έμεινε όμως πιστό τόσο στο πνεύμα του αρχικού Τρεκ όσο και του Next Generation, και πήγε κόντρα στη βλακοποίηση της τηλεόρασης που στα 90ς είχε πάρει τη μορφή "cut and paste" σειρών όπου βασίλευε κάπου το "ό,τι λάχει". Τόσο το DS9 όσο και το Babylon 5 ήταν τρανταχτά παραδείγματα καλής τηλεοπτικής space opera.

Όταν δημιουργήθηκε το Voyager ενσωμάτωσε τα ίδια δεδομένα με εκείνα του DS9 προχωρώντας όμως ένα δυο βήματα πιο πέρα. Είχε μια γυναίκα για κυβερνήτη, και κατηγορήθηκε βάναυσα γι'αυτό, ΚΑΙ προχώρησε σε μια θεώρηση που εξ ανάγκης θα αμφισβητούσε όλες τις αξίες του φανταστικού σύμπαντος του Τρεκ, τόσο του "έννομου" όσο και του "άνομου". Από πολλές απόψεις το Voyager χωρίς να είναι η πιο "εγκεφαλική" σειρά Τρεκ, ήταν από τις φιλοσοφικότερες αν την παρατηρήσει κάποιος εις βάθος. Δεν υπήρξε ούτε ένας χαρακτήρας που να μην αμφισβήτησε την ίδια την ύπαρξή του και να μην μεταμορφώθηκε σε κάτι άλλο στο τέλος. Αυτή η αμφισβήτηση των αξιών ήταν επίσης χαρακτηριστικό δεδομένο του τέλους των 90ς (και συνεχίζει κάπου να είναι). Μάλιστα ενσωμάτωσε και τη μοντέρνα τεχνολογία όπως εικονικούς κόσμους, ψηφιακή "επαφή" και όντα, έχοντας και τον πρώτο ολογραφικό αλλά "ζωντανό" χαρακτήρα, τον Doctor. Όμως παρέμεινε Τρεκ και πιστό στο πνεύμα (δηλαδή την αιτία ύπαρξης, τη φιλοσοφία, το όλο "στησιμο" του Τρεκ).

Όταν δημιουργήθηκε το αδικοκομμένο Enterprise, ενσωμάτωσε τα δεδομένα της δεκαετίας του 2000. Πιο σκοτεινό (ακόμα και οπτικά), με χαρακτήρες που άλλοτε εξαναγκάζονται να βρεθούν όπου βρέθηκαν, άλλοτε θέλουν να βρίσκονται εκεί. Χαρακτήρες που αμφισβητούν το κατεστημένο εκ βάσεως (το γεγονός πως γράφουν τους Βουλκάνιους κανονικότατα και αποφασίζουν να συνεχίσουν τις περιπλανήσεις στο διάστημα), και με οπτική που παραπέμπει ακόμα πιο συγκεκριμένα και απτά στη σύγχρονη, "δική μας", πραγματικότητα. Η επίθεση στη Γη και το "χάραγμα" του πλανήτη είναι αδύνατον να μην παραλληλιστεί με την επίθεση της 11ης Σεπτεμβρίου! Το σύμπαν του Enterprise είναι πιο άγνωστο, πιο σκοτεινό, πιο επικίνδυνο, πιο αβέβαιο από εκείνο των σειρών που είναι χρονικά κάμποσους αιώνες στο μέλλον. Κι όμως παρέμεινε πιστό στο Τρεκ και όλες τις σειρές που είχαν έρθει πιο πριν. Μάλιστα, με τη γενικά ειρηνιστική του άποψη, πήγε κόντρα στα "δεδομένα" ΚΑΙ στη βλακοποίηση της τηλεόρασης στην οποία άρχισαν σωρηδόν οι πολεμοχαρείς, βίαιες, σκοτεινές, "τρομολάνγες" σειρές. Και γι'αυτό διακόπηκε!

Τα ίδια δεδομένα με τα παραπάνω ίσχυαν και για όλες τις ταινίες (είτε τις θεωρήσουμε καλές, είτε κακές, και σίγουρα ΔΕΝ είναι όλα τέλεια). Το βέβαιο είναι πως όλες ήταν . . . τέλος πάντων . . . Τρεκ!

Παίρνοντας τα σύχρονα δεδομένα, τώρα, του τέλους της δεκαετίας του 2000: ¨Εχουμε μεν τη συνέχεια της άκρατης (και συχνά άλλογης) αμφισβήτησης και νιχιλισμού, αλλά και την αλματώδη εξέλιξη της τεχνολογίας, της αστρονομίας/κοσμολογίας/ψυχολογίας/κοινωνιολογίας, τις νέες (ή έστω σχετικά νέες) φιλοσοφίες του transhumanism, extropianism, την πιθανότητα της technological singularity, την επανεμφάνιση της μισαλλοδοξίας, τις νέες μορφές "πολέμου", το πισογύρισμα σε "μεσαιωνικές" νοοτροπίες (αν ποτέ τις είχαμε ξεπεράσει), την πλήρη αβεβαιότητα για το μέλλον κλπ κλπ κλπ. Ε, θα μπορούσε κάλλιστα να υπάρξει μια σειρά που να ενσωματώνει ΟΛΑ αυτά τα σύγχρονα δεδομένα μεταφέροντάς τα σε ένα μέλλον πιθανά ακόμα πιο μακρινό από εκείνο του τέλους του 24ου αιώνα. Μαζί δε με περιπέτεια και ωραία εφφέ (και ωραίες εξωγήινες με σέξυ φουτουριστικά κοστούμια :p )

Θα μπορούσε βέβαια κάποιος (ειδικά νεαρότερος) να σκεφτεί τώρα "ε, και ποιος νιάζεται για όλα αυτά? Μόνο οι "παπούδες!" Εκτός του γεγονότος ότι θα μπορούσα και γω (ως παπούς) να τον κατηγορήσω για ageism - αν , δηλαδή, η ηλικία είναι ο μόνος παράγοντας για να απορρίψουμε κάποιον ή κάτι, - , θα ήθελα να επισημάνω κάτι: Aναρωτιέμαι αν τα σύγχρονα δεδομένα της εποχής, όπως αυτά ενσωματώνονται στις τηλεοπτικές σειρές ή ταίνίες του είδους είναι τελικά πραγματικά τα "σύγχρονα δεδομένα" ή μόνο ένα μέρος τους, το πιο εμπορικό και εύπεπτο. Η βία πουλάει, το σεξ πουλάει, ο πόλεμος και το αίμα πουλάει, ο διαχωρισμός σε "καλούς" και "κακούς" επίσης πουλάει, εύπεπτες σεναριακές συνταγούλες πουλάνε, και οπωσδήποτε αυτά μπορούν να θεωρηθούν μέρος της πραγματικότητας του 2010. Αναρωτιέμαι ακόμα αν αρκούν αυτά τα δεδομένα για να γίνει μια επιτυχημένη σειρά ή ταινία. Υπήρξε άραγε κάποια σειρά ποτέ που να ΜΗΝ ενσωμάτωσε αυτά τα δεδομένα αλλά να έγινε επιτυχία? Χμμμ...

Υπήρξε. Το κλασσικό Σταρ Τρεκ.

Η σύχρονη πραγματικότητα της δεκαετίας του 60 απαιτούσε από τις τηλεοπτικές σειρές να έχουν βία (ίσως όχι τόσο graphic όσο σήμερα), σεξισμό (δηλαδή πιο καλυμμένο, καταπιεσμένο, σεξ), πόλεμο, αίμα, διαχωρισμό σε "καλους" και "κακούς" και εύπεπτες σεναριακές συνταγούλες.

Το κλασσικό Τρεκ είχε μεν κάποια από αυτά τα στοιχεία αλλά ξεπερνούσε κατά πολύ κάθε άλλη παρόμοια σειρά που έγινε ποτέ! Μάλιστα το ίδιο το στήσιμό του πήγαινε εναντίον στα περισσότερα από αυτά. ΟΚ, οι Κλίνγκον ήταν οι "κακοί" αλλά το μήνυμα δεν βρισκόταν εκεί αλλά στην "κατά πρόσωπο" περιφρόνηση της ψυχροπολεμικής πολιτικής ενσωματώνοντας στοπλήρωμα ένα Ρώσο. Στο "φτύσιμο" του ρατσισμού και στο "δοξασμό" των απελευθερωτικών κινημάτων των μαύρων Αμερικανών, στο πρόσωπο της Ουχούρα, μιας μαύρης γυναίκας που για πρώτη φορά στην τηλεόραση ΔΕΝ ήταν υπηρέτρια!

Βγαίνει εύλογα λοιπόν το συμπέρασμα πως το κλασσικό Τρεκ ΔΕΝ ενσωμάτωσε τα σύχρονα δεδομένα της εποχής στο βαθμό που αυτά αφορούν στο τηλεοπτικό γούστο το οποίο αντανακλά και τις αξίες της εποχής, αλλά ξέφυγε κατά πολύ. Και ήταν επιτυχημένη σειρά με τεράστιο μέλλον όπως όλοι ξέρουμε. Το άλλο συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως τα δεδομένα εκείνης της εποχής και της σημερινής, δεν είναι διαφορετικά στο βάθος. Αν αυτό που οι νέοι θεατές θέλουν είναι τα παραπάνω που ανέφερα (βία, σεξ, πόλεμος, κλπ) δεν έχουν απολύτως καμμια διαφορά ουσιαστικά από εκείνα που ο μέσος θεατής ήθελε και στα 50ς και στα 60ς.

Και ακριβώς αυτά είναι που τους έδωσε η ταινία του Άμπραμς. Αλλά με "περιτύλιγμα" το Σταρ Τρεκ. Τους έδωσε αυτό ακριβώς που ο μέσος Αμερικανός ήθελε τότε (και τώρα). Καουμπόηδες και Ινδιάνους. Αλλά στο διάστημα.

Στην πραγματικότητα, τελικά, το γνωστό "This is not your father's Trek" δεν ισχύει. Η ταινία του Άμπραμς ΕΙΝΑΙ "your father's Trek" . Αυτών των "fathers" που αγαπούσαν να βλέπουν καουμπόηδες να σκοτώνουν Ινδιάνους και τέλος τον αρχικαουμπόη να δέρνει τον κακό και να κερδίζει και το κορίτσι!

Για όλους τους παραπάνω λόγους, συνεχίζω να μη θεωρώ την ταινία του Άμπραμς ούτε καλή ταινία, ούτε Τρεκ. Βλέπετε συνεχίζω να μην θέλω "my father's Trek" μεταφερμένο στο 2011 με πιο καλά εφφέ και πλασαρισμένο σαν κάτι "υπερμοντέρνο για νέους" αλλά εκείνο των τρισέγγονών μου σε ένα κόσμο, ελπίζω, καλύτερο από το σημερινό.

Ξέρω πως το παρόν ποστ ίσως θεωρηθεί προσβλητικό ή εριστικό από τους φίλους της ταινίας του Άμπραμς. Αφού τους αρέσει, με γεια τους με χαρά τους. Μore power to them. Δεν ήταν σκοπός μου αν φανώ εριστικός. Αλλά τελικά (αν κάποιος που στο μέλλον διαβάσει αυτό το ποστ θέλει να προσβληθεί) . . . και εδώ θα πω κάτι καθόλου πολιτικά ορθό που δεν έχω ξαναπεί στο παρόν φόρουμ. . .: * I don't care anymore!*

* * *

Reason for editing: Typos.

Edited by Oberon
  • Like 2

DimitrisX

Ξέρω πως το παρόν ποστ ίσως θεωρηθεί προσβλητικό ή εριστικό από τους φίλους της ταινίας του Άμπραμς. Αφού τους αρέσει, με γεια τους με χαρά τους. Μore power to them. Δεν ήταν σκοπός μου αν φανώ εριστικός. Αλλά τελικά (αν κάποιος που στο μέλλον διαβάσει αυτό το ποστ θέλει να προσβληθεί) . . . και εδώ θα πω κάτι καθόλου πολιτικά ορθό που δεν έχω ξαναπεί στο παρόν φόρουμ. . .: * I don't care anymore!*

Δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει εριστικό μήνυμα από εσένα, παρά μόνο νηφάλια, συνειδητοποιημένα και με ξεκάθαρο συλλογισμό, όπως το παραπάνω.

Εριστικός είναι εκείνος που σώνει και καλά θέλει να επιβληθεί η άποψή του (όποια και αν είναι αυτή) ως κανονικότητα. Τόσο απλά.

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν Αμπραμικοί και Αντι-Αμπραμικοί εδώ μέσα (αυτά μόνο στην ομάδα μου την ΑΕΚ γίνονται :p :(), παρά μόνο άτομα με διαφορετικές απόψεις, όπως παντού.

Όλοι trekkers είμαστε. :starfleet:

Edited by DimitrisX

karatasiospa

Μου αρέσει να βλέπω πράγματα με βάση αυτό που είναι και όχι με βάση του τι θα έπρεπε η θα μπορούσαν να είναι.

Ναι αυτη είναι μια αποψη της σημερινης εποχης!!

Δεν νομιζω να υπάρχει άλλη αποψη με την οποια να διαφωνω περισσότερο απ'ότι διαφωνω με αυτην!!!

Spock

Διονύση, καταπληκτικό ποστ.

macgiorgosgr

Εξαιρετικό ποστάρισμα.

karatasiospa

Και ξέχασα να πω ότι η φιλοσοφία του τρεκ είναι το ακριβως αντίθετο ευτης της αποψης. Το τρεκ μας λέει ότι ναι η ανθρωπότητα μπορει να αλλάξει και να γίνει καλύτερη.

Edited by karatasiospa

DimitrisX

Μου αρέσει να βλέπω πράγματα με βάση αυτό που είναι και όχι με βάση του τί θα έπρεπε ή θα μπορούσαν να είναι.

Πολύ σωστός ο ρεαλιστικός σου τόνος (τουλάχιστον κατ' εμέ). :good:

Όπως και να'χει, θα περιμένουμε να δούμε το ST 2012 για νέες εκτιμήσεις.

Υ.Γ.

Ελπίζω να ξαναγράψεις στο Trek-forum. ;-)

Oberon

Μου αρέσει να βλέπω πράγματα με βάση αυτό που είναι και όχι με βάση του τί θα έπρεπε ή θα μπορούσαν να είναι.

Πολύ σωστός ο ρεαλιστικός σου τόνος (τουλάχιστον κατ' εμέ). :good:

Όπως και να'χει, θα περιμένουμε να δούμε το ST 2012 για νέες εκτιμήσεις.

Υ.Γ.

Ελπίζω να ξαναγράψεις στο Trek-forum. ;-)

Αυτό το ελπίζω και γω. Ανεξάρτητα από την μάλλον κάθετη διαφωνία μου σχετικά με την ταινία του Άμπραμς, αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορούμε να συζητήσουμε για άλλα Τρεκοθέματα με το Dimzar ή με κάθο άλλο φίλο του Τρεκ.

btw, thanks guys για τα καλά λόγια για το "κατεβατό" μου πιο πάνω. Μακάρι να μπορούσα να γράψω θετικότερα κατεβατά για αυτή την ταινία...

DimitrisX

btw, thanks guys για τα καλά λόγια για το "κατεβατό" μου πιο πάνω. Μακάρι να μπορούσα να γράψω θετικότερα κατεβατά για αυτή την ταινία.

Περισσότερα μηνύματα σαν και το δικό σου να υπήρχαν στο SFF και ας έκανε Trek ταινία κι ο Bruckheimer (προσωπικός μου εφιάλτης :shok:, αλλά θα το χειροκροτούσα κι αυτό).

Respek :starfleet:

Υ. Γ.

http://www.darkhorizons.com/news/20649/orci-talks-star-trek-2-preparation

Edited by DimitrisX

NCC1701

Oberon

...υποκλίνομαι....

Oberon

Oberon

...υποκλίνομαι....

:lol: Live Long And Prosper! :starfleet: :)

OxAp0d0
Επειδή το ονομάζουν Σταρ Τρεκ, δε σημαίνει ότι θα το συμπεριλάβω στη συνείδησή μου ως Τρεκ. Ούτε θα πάω να δω την ταινία, φυσικά. Γιατί το δικό τους franchise δεν με ενδιαφέρει, δεν βρίσκω λόγο βασικά να πάω.

Aν δεν του κολλουσανε το φραντσαιζ,το λεγανε ξερω γω "Οι διαστημικες περιπετειες του Γιακουμη",θα την εθαβες την ταινια;Θα πηγαινες να δεις το 2 και το 3?

Να απαντήσω εγώ; Άνετα θα την έβλεπα και θα περίμενα πως και πως το 2 και το 3. Άνετα θα έβλεπα επίσης μια παρόμοια ιστορία Star Trek, αλλά 200-300 χρόνια μετά το ΤΝG με νέους χαρακτήρες, συμαχίες, απειλές κτλ. Αλλά εδώ βλέπουμε τον Κερκ και τον Σποκ και μας ζητάνε να ξεχάσουμε όσα βλέπαμε πιτσιρικάδες στην ΤV και αγαπήσαμε από αυτή τη σειρά.

Μπορεί και πάλι να έθαβα την ταινία, αλλά θα έκανα αναφορά σε σεναριακές τρύπες, κακό κάστινγκ, κακό παίξιμο, πράγματα που μπορεί και να συγχωρούσα τελικά.

Δυστυχώς όμως η ταινία λέγεται Star Trek και αφοδεύει ασύστολα πάνω στο μύθο των παλιών σειρών και ταινιών.

Επίσης, αφού έγινε reboot και όλα τα παλιά τα γράψαμε στα πα..λιά μας τα παπούτσια, γιατί δεν ονομάζουν τη νέα ταινία Star Trek 2 ;

Oberon
Επειδή το ονομάζουν Σταρ Τρεκ, δε σημαίνει ότι θα το συμπεριλάβω στη συνείδησή μου ως Τρεκ. Ούτε θα πάω να δω την ταινία, φυσικά. Γιατί το δικό τους franchise δεν με ενδιαφέρει, δεν βρίσκω λόγο βασικά να πάω.

Aν δεν του κολλουσανε το φραντσαιζ,το λεγανε ξερω γω "Οι διαστημικες περιπετειες του Γιακουμη",θα την εθαβες την ταινια;Θα πηγαινες να δεις το 2 και το 3?

Να απαντήσω εγώ; Άνετα θα την έβλεπα και θα περίμενα πως και πως το 2 και το 3. Άνετα θα έβλεπα επίσης μια παρόμοια ιστορία Star Trek, αλλά 200-300 χρόνια μετά το ΤΝG με νέους χαρακτήρες, συμαχίες, απειλές κτλ. Αλλά εδώ βλέπουμε τον Κερκ και τον Σποκ και μας ζητάνε να ξεχάσουμε όσα βλέπαμε πιτσιρικάδες στην ΤV και αγαπήσαμε από αυτή τη σειρά.

Μπορεί και πάλι να έθαβα την ταινία, αλλά θα έκανα αναφορά σε σεναριακές τρύπες, κακό κάστινγκ, κακό παίξιμο, πράγματα που μπορεί και να συγχωρούσα τελικά.

Δυστυχώς όμως η ταινία λέγεται Star Trek και αφοδεύει ασύστολα πάνω στο μύθο των παλιών σειρών και ταινιών.

Επίσης, αφού έγινε reboot και όλα τα παλιά τα γράψαμε στα πα..λιά μας τα παπούτσια, γιατί δεν ονομάζουν τη νέα ταινία Star Trek 2 ;

Mε εξαίρεση το κάστινγκ που, κατά τη γνώμη μου, δεν ήταν κακό, συμφωνώ σε όλα τα άλλα. Υποθέτω πως δεν το ονόμασαν Star Trek 2 γιατί υπάρχει η δεύτερη ταινία. Ίσως (εδώ θα γίνω κακός) ένα πιο κατάλληλο όνομα θα ήταν

Star Trek: The Hate Star Trek Generation!

seaconfused

Εγώ λεφτάκια να δω αυτές τις νέες ταινίες δεν δίνω, ούτε καν για να τις κατεβάσω ;)

Με το Nemesis "έκλεισα".

Αν δεν έχουν άλλες ιδέες ας σταματήσουν εδώ (και πολλά έκαναν). Δεν μας έφταναν το Voyager (άντεξα μόνο 5 επεισόδια να δω) και το Enterprise, συνεχίζουν τον κατήφορο :angry2:

DinoHajiyorgi

Αν δεν έχουν άλλες ιδέες ας σταματήσουν εδώ (και πολλά έκαναν). Δεν μας έφταναν το Voyager (άντεξα μόνο 5 επεισόδια να δω) και το Enterprise, συνεχίζουν τον κατήφορο :angry2:

What? :angry:

What? :angry: :angry:

WHAT?! :death: :death: :death: :death:

Edited by DinoHajiyorgi

Oberon

Εγώ λεφτάκια να δω αυτές τις νέες ταινίες δεν δίνω, ούτε καν για να τις κατεβάσω ;)

Με το Nemesis "έκλεισα".

Θα συμφωνήσω μεν σχετικά με όσα λες για τις "νέες ταινίες" αλλά θα διαφωνήσω, φοβάμαι, για το Voyager και το Enterprise. Ίσως όταν δεις και το υπόλοιπο Next Gen. κλπ, όπως ανέφερες σε άλλα ποστ, να νιώσεις την ανάγκη να δεις και τα VOY και ΕΝΤ. Θα διαπιστώσεις, ίσως, πως έδωσαν πολλά, πάρα, πάρα πολλά στον όλο μύθο του Τρεκ. :)

seaconfused

What? :angry:

What? :angry: :angry:

WHAT?! :death: :death: :death: :death:

Εχμ... ναι... :cold:

seaconfused

Θα συμφωνήσω μεν σχετικά με όσα λες για τις "νέες ταινίες" αλλά θα διαφωνήσω, φοβάμαι, για το Voyager και το Enterprise. Ίσως όταν δεις και το υπόλοιπο Next Gen. κλπ, όπως ανέφερες σε άλλα ποστ, να νιώσεις την ανάγκη να δεις και τα VOY και ΕΝΤ. Θα διαπιστώσεις, ίσως, πως έδωσαν πολλά, πάρα, πάρα πολλά στον όλο μύθο του Τρεκ. :)

Ίσως επειδή το DS9 με "γέμισε" τόσο πολύ ίσως γ' αυτό να είμαι (λίγο;) αρνητική με τα επόμενα.

Όπως και να ΄χει κάποια στιγμή πιστεύω ότι θα το ξαναπροσπαθήσω με το VOY, του Enterprise έχω λίγα ακόμα ελέω conx. :)

Oberon

Ίσως επειδή το DS9 με "γέμισε" τόσο πολύ ίσως γ' αυτό να είμαι (λίγο;) αρνητική με τα επόμενα.

Όπως και να ΄χει κάποια στιγμή πιστεύω ότι θα το ξαναπροσπαθήσω με το VOY, του Enterprise έχω λίγα ακόμα ελέω conx. :)

Ναι, δεν είναι καθόλου, μα καθόλου απίθανο αυτό. Εξ άλλου πολλοί φανς του αρχικού Τρεκ δεν χώνεψαν το Next Gen. όταν το πρωτοείδαν και δεν το θεωρούσαν καν Τρεκ. Αλλά δίνοντας του μια, ούτως ειπείν, "ευκαιρία", το λάτρεψαν και είναι επίσης "κλασσικό" Τρεκ πια. Όπως είναι και τα VOY και ΕΝΤ, ειδικά αν τα συγκρίνει κανείς με την Φρανκεν-τρεκ Αμπραμοταινία (Βέβαια, ακόμα και το Star Wars είναι πιο "Τρεκ" από όσο είναι Τρεκ η Αμπραμοταινία). :p

Spock

Όταν τους δώσεις ακόμη μία ευκαιρία, θα διαπιστώσεις με μέγιστη χαρά ότι την άξιζαν και με το παραπάνω! Θα εκπλαγείς πάρα, μα πάρα πολύ ευχάριστα, ούτε φαντάζεσαι πόσο! Θα συμφωνήσω, βεβαίως, για την ταινία.

Edited by Spock

DinoHajiyorgi

Ο λύκος κι αν εγέρασε... :D

Μαρία, τώρα πρόσεξα την υπογραφή σου στα ποστ που βάζεις.

Είχε γίνει συζήτηση για το συγκεκριμένο επεισόδιο εδώ.

seaconfused

Μαρία, τώρα πρόσεξα την υπογραφή σου στα ποστ που βάζεις.

Είχε γίνει συζήτηση για το συγκεκριμένο επεισόδιο εδώ.

Ευχαριστώ πολύ, δεν θα την έβλεπα ποτέ τη συζήτηση :)