Jump to content
karatasiospa

Star Trek Series: Συζήτηση για συγκεκριμένα επεισόδια

Recommended Posts

Nova

Για όσους δεν θυμούνται: Στο Voyager o Tuvok και ο Neelix μπαίνουν στον trasporter για να κατέβουν σε έναν πλανήτη. Στην επιστροφή συμβαίνει κάτι και αντί να καταλήξουν και οι δύο πάνω στο διαστημόπλοιο, καταλήγει μόνο ένας ο Tuvix που είναι η σύνθεση και των δύο. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για να τους ξαναχωρίσουν και για ένα περίπου μήνα υπάρχει μόνο εκείνος. Κάποιοι δεν αντέχουν τον καινούργιο Τούβιξ και κάποιοι τον κάνουν τον φίλο τους. Όταν κάποια στιγμή ο Γιατρός ανακοινώνει πως βρήκε τρόπο για να τους ξαναχωρίσει, ο Τούβιξ αρνείται να το κάνει με την θέλησή του και προσπαθεί να πείσει τους πάντες να τον αφήσουν να ζήσει.

Στο τέλος η καπετάνιος παίρνει την απόφαση να τους χωρίσει. Αυτό το τελευταίο ακούγεται και είναι αρκετά δικτατορικό, αλλά όσο και αν με τσάτισε εκείνη την στιγμή κατάλαβα πως θα ήταν αδύνατο να 'σκοτώσουν' δύο κεντρικούς ήρωες. Από την άλλη δεν θα μπορούσαν να κρατήσουν και τον καινούργιο (κυρίως γιατί ήταν πολύ καλύτερος ηθοποιός από αρκετούς από τους υπόλοιπους...) με αποτέλεσμα αυτή να είναι η μοναδική λύση.

Η ιστορία ήταν πολύ δυνατή και ουσιαστικά μιλάει για το τι πραγματικά είναι ο άνθρωπος. Ο Τούβιξ στην αρχή ήξερε πως ήταν δύο άτομα, αλλά μετά από ένα μήνα αισθάνοταν πια σαν ένα άτομο με αποτέλεσμα να βλέπει τον διαχωρισμό του σαν δολοφονία (που και εγώ πιστεύω πως αυτό ήταν).

Πολλοί θα μου πείτε πως δεν ήταν ΣΤ ιστορία. Πως το τελικό ηθικό δίλλημα και η τελική απόφαση δεν ήταν αυτή που θα έπρεπε να πάρει ένα μέλος της Ομοσπονδίας και δεν μπορώ να πω πως έχετε άδικο.

Συνεχίζω όμως να βλέπω αυτήν την ιστορία ως μια από τις δυνατότερες όλης της σειράς, παρόλα τα ελλαττώματά της.

karatasiospa

Στο τέλος η καπετάνιος παίρνει την απόφαση να τους χωρίσει. Αυτό το τελευταίο ακούγεται και είναι αρκετά δικτατορικό, αλλά όσο και αν με τσάτισε εκείνη την στιγμή κατάλαβα πως θα ήταν αδύνατο να 'σκοτώσουν' δύο κεντρικούς ήρωες. Από την άλλη δεν θα μπορούσαν να κρατήσουν και τον καινούργιο (κυρίως γιατί ήταν πολύ καλύτερος ηθοποιός από αρκετούς από τους υπόλοιπους...) με αποτέλεσμα αυτή να είναι η μοναδική λύση.

Πολλοί θα μου πείτε πως δεν ήταν ΣΤ ιστορία. Πως το τελικό ηθικό δίλλημα και η τελική απόφαση δεν ήταν αυτή που θα έπρεπε να πάρει ένα μέλος της Ομοσπονδίας και δεν μπορώ να πω πως έχετε άδικο.

Eδώ ακριβώς βρίσκεται το πρόβλημα. Για μια ακόμα φορά οι σεναριογράφοι του voyager αναγκάζονται να καταφύγουν σε μια κακή τακτική για να λύσουν ένα πρόβλημα που οι ίδιοι δημιούργησαν. Αφού υπήρχε το πρόβλημα με το συμβόλαιο των δύο ηθοποιών γιατί να κάνουν μια τέτοια ιστορία; μηπως έστω για να μας δώσουν ένα μήνυμα; ποιό ήταν αυτό; ότι μπορεί να σκοτώσει κανείς μία νέα ζωή για να πάρει πίσω δυο ζωές που χαθηκαν; σίγουρα ο χαμός τους ήταν άδικος και θλιβερός αλλά δικαιολογεί αυτό την δολοφονία; αν πάλι δεν θέλαν να μας δώσουν αυτό το εντελώς αντί σταρ τρεκ μήνυμα γιατί κάνανε αυτό το επεισόδειο; μήπως γιατί απλώς πιστεύαν ότι μια τέτοια ιστορία θα πουλούσε;

Spock

Θα ήθελα να μάθω πώς σας φάνηκε το επεισόδιο Relics. Θυμίζω, είναι το επεισόδιο της 6ης σεζόν του TNG, όπου βλέπουμε τον Scotty.

macgiorgosgr

Η ιστορία ήταν πολύ δυνατή και ουσιαστικά μιλάει για το τι πραγματικά είναι ο άνθρωπος. Ο Τούβιξ στην αρχή ήξερε πως ήταν δύο άτομα, αλλά μετά από ένα μήνα αισθάνοταν πια σαν ένα άτομο με αποτέλεσμα να βλέπει τον διαχωρισμό του σαν δολοφονία (που και εγώ πιστεύω πως αυτό ήταν).

Η φιλοσοφική αρχή της μη-ταυτότητας ορίζει ότι τίποτα δεν είναι όμοιο με κάτι άλλο, ακόμα και με τον ίδιο του τον εαυτό. Εκτός αυτού, υπάρχει η διαλεκτική σύνθεση δύο αντιθέτων, η οποία δημιουργεί κάτι εντελώς καινούργιο. Κατά συνέπεια, ο Νίβοκ ή Τούβιξ δεν ήταν ούτε ο Νήλιξ ούτε ο Τούβοκ. Ο Τούβιξ κουβαλούσε μεν τις αναμνήσεις και τα συναισθήματα των δύο συνιστωσών του, εντούτοις ήταν ένας εντελώς νέος και διαφορετικός εγκέφαλος. Μετά από ένα μήνα απλά συνειδητοποίησε αυτό που πραγματικά ήταν, από τη στιγμή που δημιουργήθηκε μέσω του ατυχήματος.

Ένα από τα πιο χαρακτηριστικά αντι-επεισόδια, σε πλήρη αντιδιαστολή με τα επεισόδια του TNG. Καμία ειδική συνθήκη, ακόμα κι αν βρίσκεσαι 70Κ ly μακριά από την Ομοσπονδία, δεν μπορεί να δικαιολογήσει τον τερματισμό ενός έλλογου όντος. Ίσως είναι ένα μήνυμα ότι το Star Trek είχε αρχίσει σοβαρά να χαλάει από το VOY (αν και αυτό μάλλον έγινε από το DS9 και μετά) πριν καταλήξουμε στο απαισούργημα ST'09.

Τα "εξωΤρεκικά" στοιχεία (τα συμβόλαια των ηθοποιών, κτλ) δεν παίζουν ρόλο εδώ. Οι σεναριογράφοι θα μπορούσαν να κάνουν πολύ έξυπνο γύρισμα, χωρίς να δώσουν αυτήν την ανηθικότητα. Αν ο Tuvix κινδύνευε από την σύνθεση αυτή και έπρεπε να γίνει η αποσύνθεση, αν έδινε την συγκατάθεσή του ο ίδιος (αν και πάλι ο όρκος "do no harm" του γιατρού θα ίσχυε), ή αν γινόταν η αποσύνθεση πάλι από ατύχημα, θα ήταν όλα πιο βολικά, χωρίς να υπάρχει αυτό το τεράστιο ηθικό πρόβλημα.

Nova

Οκ, ίσως να μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο, πχ να βρουν ένα τρόπο να τον διπλασιάσουν και τη στιγμή του διπλασιασμού να γίνει ο αποχωρισμός των δύο μελών. Θα αναγκαζόταν να βάλουν αρκετό τεκνομπάμπλ μέσα, αλλά δεν θα ήταν η πρώτη φορά.

Την αξία του επεισοδίου δεν την βλέπω στην λύση του (που το παραδέχομαι ήταν άθλια) αλλά στην ιδέα: είναι αδύνατον να μην το προσέξεις το επεισόδιο και να μην το σκεφτείς μετά το τέλος του, είναι κάτι που μένει και που χρειάζεται συζήτηση.

Η φιλοσοφική αρχή της μη-ταυτότητας ορίζει ότι τίποτα δεν είναι όμοιο με κάτι άλλο, ακόμα και με τον ίδιο του τον εαυτό. Εκτός αυτού, υπάρχει η διαλεκτική σύνθεση δύο αντιθέτων, η οποία δημιουργεί κάτι εντελώς καινούργιο. Κατά συνέπεια, ο Νίβοκ ή Τούβιξ δεν ήταν ούτε ο Νήλιξ ούτε ο Τούβοκ. Ο Τούβιξ κουβαλούσε μεν τις αναμνήσεις και τα συναισθήματα των δύο συνιστωσών του, εντούτοις ήταν ένας εντελώς νέος και διαφορετικός εγκέφαλος. Μετά από ένα μήνα απλά συνειδητοποίησε αυτό που πραγματικά ήταν, από τη στιγμή που δημιουργήθηκε μέσω του ατυχήματος.

Να λίγα επεισόδια σε κάνουν να πρέπει να πεις κάτι τέτοιο...

'Φιλοσοφική αρχή της μη ταυτότητας...'

'Διαλεκτική σύνθεση δύο αντιθέτων...'

:eek:

karatasiospa

Ένα από τα πιο χαρακτηριστικά αντι-επεισόδια, σε πλήρη αντιδιαστολή με τα επεισόδια του TNG. Καμία ειδική συνθήκη, ακόμα κι αν βρίσκεσαι 70Κ ly μακριά από την Ομοσπονδία, δεν μπορεί να δικαιολογήσει τον τερματισμό ενός έλλογου όντος. Ίσως είναι ένα μήνυμα ότι το Star Trek είχε αρχίσει σοβαρά να χαλάει από το VOY (αν και αυτό μάλλον έγινε από το DS9 και μετά) πριν καταλήξουμε στο απαισούργημα ST'09.

Kαι εγώ πιστεύω ότι με τέτοια επεισόδεια άρχισε η εγκαατάλειψη των αξιών του star trek. Αλλά ας μην μπερδεύουμε (μια που έγινε αναφορά στο DS9) περιπτώσεις όπως το in the pale moonlight με το tuvix. Ο Sisko βρίσκονταν μπροστα σε μια σχεδόν τραγική καττάσταση και η ομοσπονδία έδινε αγώνα επιβίωσης. Το DS9 ( οπως είπα και αλλού) αποτελεί μία δοκιμασία των αξιών της ομοσπονδίας μπροστά σε ένα θανάσιμο κίνδυνο και σε κάνει να σκεφτείς. Καμμία τέτοια δικαιολογία δεν υπάρχει για την Janeway. Δεν θέλω να πω ότι το voyager εγκατέλειψε εντελώς τις αξίες του τρεκ. Απλώς όπως δίχνουν τέτοια επεισόδεια άνοιγε σιγα σιγά ο δρόμος για την εγκατάλειψη των αξιών αυτών γιατί απλά σεναριογράφοι και παραγωγοί (βλ. berman και braga) δεν ενδιαφέρονταν και ιδαίτερα.

DinoHajiyorgi

Την αξία του επεισοδίου δεν την βλέπω στην λύση του (που το παραδέχομαι ήταν άθλια)...

Για μένα οποιαδήποτε επιλογή ως κατεύθυνση θα ήταν δύσκολη. Το κάνω προσωπικό. Έχουμε τον δικό μας Δημήτρη (Spock) και τον Γιώργο (tetartos) να γίνονται ένα νέο άτομο, ο Γιωργομήτσος. Και; Αυτό ήταν; Τους κλαίμε για καλά τους δυό μας φίλους ενώ έχουμε την ευκαιρία να τους φέρουμε πίσω; Και ο Δημήτρης και ο Γιώργος, που τους ξέρουμε και έχουν όνειρα για το μέλλον, θα τους ξεγράψουμε; Και παίζει ρόλο στην εξίσωση αν ο Γιωργομήτσος μας είναι συμπαθής ή αντιπαθής;

Το φινάλε το Tuvix ήταν σκληρό, και περισσότερο από άλλες φορές δίνει, για μένα, ένα έντονο μήνυμα κατά της θανατικής ποινής.

karatasiospa

Την αξία του επεισοδίου δεν την βλέπω στην λύση του (που το παραδέχομαι ήταν άθλια)...

Για μένα οποιαδήποτε επιλογή ως κατεύθυνση θα ήταν δύσκολη. Το κάνω προσωπικό. Έχουμε τον δικό μας Δημήτρη (Spock) και τον Γιώργο (tetartos) να γίνονται ένα νέο άτομο, ο Γιωργομήτσος. Και; Αυτό ήταν; Τους κλαίμε για καλά τους δυό μας φίλους ενώ έχουμε την ευκαιρία να τους φέρουμε πίσω; Και ο Δημήτρης και ο Γιώργος, που τους ξέρουμε και έχουν όνειρα για το μέλλον, θα τους ξεγράψουμε; Και παίζει ρόλο στην εξίσωση αν ο Γιωργομήτσος μας είναι συμπαθής ή αντιπαθής;

Το φινάλε το Tuvix ήταν σκληρό, και περισσότερο από άλλες φορές δίνει, για μένα, ένα έντονο μήνυμα κατά της θανατικής ποινής.

Δεν υπάρχει θέμα δύσκολης επιλογής. Η σέβεται κανείς την κάθε καινούργια ζωή η όχι. Δεν μπορεί σε τέτοιες περιπτώσεις να υπάρχει καν θέμα επιλογής. Οποιος υποχωρεί μπροστά στην, συναισθηματικά δικαιολογημένη, επιθυμία ανάκτησης χαμένων αγαπηνένων προσώπων μεσω δολοφονίας μιας καινούργιας ζωής είναι απλά δολοφόνος. Με ελαφρυντικά ίσως αλλά δολοφόνος.

Τέλος απορώ πως το συγκεκριμένο τέλος μπορεί να φέρει μήνυμα κατά της θανατικής ποινής εκτός αν εννοούμε την αγανάκτηση του θεατή για τις πράξεις της janeway.

Nova

Καλά δεν χρειάζεται και πολύ για να αγανακτήσει κάποιος με την Janeway...

karatasiospa

Καλά δεν χρειάζεται και πολύ για να αγανακτήσει κάποιος με την Janeway...

Σωστό!! με τόσα που έκανε!!

karatasiospa

Το ξαναείδα προχθές:

DS9 The Visitor

Για μια ακόμα φορά μου έδωσε την ίδια εντύπωση: εξαιρετικό! Τι λέτε;

Spock

Ωχ, άκλαφτο θα πάει το Relics;

Spock

Σε σχέση με το Visitor, πάντως, είναι από τα 5 αγαπημένα μου επεισόδια όλου του Σταρ Τρεκ. Νομίζω με διαφορά το πιο συγκινητικό επεισόδιο όλου του Τρεκ, ήμουν βουρκωμένος σε όλη σχεδόν τη διάρκειά του. Με λίγα λόγια, εξαιρετικό.

karatasiospa

Ειναι όντως ένα συγκινητικό και βαθειά ανθρώπινο επεισόδειο. Και φυσικά χωρίς υπερβολές και φτηνό συναίσθημα. Μου άρεσε όμως πολύ και ο τρόπος που παρουσιάζεται η ιστορία: ένας άγνωστος νυχτερινός επισκέπτης στο σπίτι ενός ανθρώπου που αρχικά δεν ξέρουμε ότι είναι ο jake sisko. Ο jake διηγείται την ιστορία που συνέβη στο παρελθόν (παρελθόν για τον χρόνο του επεισοδείου) και στο τέλος αποκαλύπτει την πρόθεση του να θυσιαστεί για να σώσει τον πατέρα του. Εξαιρετικό plot device και execution.

Tiessa

Σας παρακολουθώ πού και πού αλλά δεν μιλάω επειδή τα περισσότερα επεισόδια που συζητάτε δεν τα έχω δει.

Και συγνώμη που μπαίνω μέσα στην κουβέντα ενώ είχατε αρχίσει κάτι άλλο, αλλά δεν μπορούσα ν' αντισταθώ σ' αυτό:

Ωχ, άκλαφτο θα πάει το Relics;

Νομίζω ότι έχω δει το συγκεκριμένο επεισόδιο, εντελώς εκτός σειράς, στο σπίτι ενός φίλου, ο οποίος επέμενε ότι άσχετα από το τι άλλο είχα δει αυτό θα μου άρεσε.

Μιλάμε για τη φάση που είχε παγιδευτεί ο Geordi με τον Scotty στο εσωτερικό μιας σφαίρας Dyson που περιέβαλε έναν ήλιο έτοιμο να γίνει Nova; Αν ναι, το θυμάμαι για καταπληκτικό επεισόδιο. Και εντάξει, καλά, ξέρουμε ότι δεν θα πεθάνουν παγιδευμένοι εκεί, αλλά είχε εξαιρετική αγωνία σαν επεισόδιο. Η συνεργασία των δυο ήταν καταπληκτική.

Επιπλέον θυμάμαι ότι ήταν και πολύ αξιόλογη η συζήτηση που είχε ο παλιός με το νέο μηχανικό και η διπλή φύση του τίτλου που ταίριαξε πολύ όμορφα στην υπόθεση. Μάλιστα δε βλέπω την ώρα, τώρα που έχω ξεκινήσει με το TNG από την αρχή και με τη σειρά, να φτάσει η στιγμή να το ξαναδώ.

Καθόλου άκλαυτο, Mr. Spock :thmbup:

Edited by Tiessa

karatasiospa

Θα σας παρακαλούσα να μην γίνονται ταυτόχρονες συζητησεις για 2 η περισσότερα επεισόδεια γιατί η συζήτηση θα γίναι χαοτική. Ας τα παιρνουμε ένα ένα. Οταν αρχίζει συζήτηση για καινούργιο επεισόδειο τότε οι προηγούμενες θα θεωρούνται ολοκληρωμένες.

Spock

Θα σας παρακαλούσα να μην γίνονται ταυτόχρονες συζητησεις για 2 η περισσότερα επεισόδεια γιατί η συζήτηση θα γίναι χαοτική. Ας τα παιρνουμε ένα ένα. Οταν αρχίζει συζήτηση για καινούργιο επεισόδειο τότε οι προηγούμενες θα θεωρούνται ολοκληρωμένες.

Δεν συμφωνώ μ' αυτό. Κάποιο μέλος που δεν έχει παρακολουθήσει το τόπικ τον καιρό που συζητείται ένα επεισόδιο και μπει κάποιες μέρες μετά, έχασε για πάντα την ευκαιρία του να πει κάτι γι' αυτό;;;

Αν δεις και το πρόσφατο παράδειγμα, το Relics το πρότεινα όταν η συζήτηση για το Tuvix φαινόταν να είχε τελειώσει. Ωστόσο, κάποιος -καλώς- μπήκε και προσέθεσε κάτι χρήσιμο στη συζήτηση για το Tuvix. Δεν έπρεπε να γίνει; Και έπειτα από αυτό, αντί να μιλήσουμε για το Relics, ξεκίνησες για το Visitor, αγνοώντας το Relics... Η Tiessa ήταν αυτή που απάντησε για το "σωστό" επεισόδιο.

Anyway, πιστεύω, όπως είπα και σε παλαιότερό μου ποστ εδώ, ότι αν κάποιος θέλει να προσθέσει στη συζήτηση ενός επεισοδίου αφού η σειρά του εν λόγω επεισοδίου έχει περάσει, μπορεί να το κάνει. Η γνώμη μου.

Edited by Spock

karatasiospa

Ξεκινησα το visitor γιατί δεν είχε απαντησει κανεις για το relics οπότε υπέθεσα ότι δεν υπήρχε ενδιαφέρον. Νομιζω ότι είναι σαφες αν προσέξει κανεις τισ ημερομηνιες. Εν πάσει περιπτώσει συζητηστε όπως νομιζετε.

Tiessa

Sorry παιδιά, ελπίζω να μην στενοχωρηθήκατε εξ αιτίας μου.:)

Εξάλλου δεν ήθελα να πω κάτι παραπάνω απ' αυτά που είπα.

Spock

Sorry παιδιά, ελπίζω να μην στενοχωρηθήκατε εξ αιτίας μου.:)

Εξάλλου δεν ήθελα να πω κάτι παραπάνω απ' αυτά που είπα.

Δεν στενοχωρηθήκαμε, Βάσω, μην ανησυχείς! :)

Ελπίζω να συνεχίσεις να συμμετέχεις στο τόπικ, αλλά πρέπει να σε προειδοποιήσω να μη διαβάζεις ποστ για επεισόδια DS9 και Voyager, γιατί εκ των πραγμάτων περιέχουν πολύ μεγάλα spoilers!!!

Tiessa

[...] αλλά πρέπει να σε προειδοποιήσω να μη διαβάζεις ποστ για επεισόδια DS9 και Voyager, γιατί εκ των πραγμάτων περιέχουν πολύ μεγάλα spoilers!!!

Μα ακριβώς επειδή μόλις τα δω αλλάζω τόπικ, έχω χάσει και μερικές καλές συζητήσεις!

Αλλά πού θα πάει, σε κάποια ζωή θα σας προλάβω:lol:.

Nova

Όταν τα δεις Βάσω μπορείς (δεν νομίζω να έχει αντίρρηση κάποιος... :chair:) να επιστρέψεις και να γράψεις την γνώμη σου, απλά ξεκαθαρίζοντας για ποιό επεισόδιο πρόκειται.