Jump to content

Η Παραγωγή Λογοτεχνίας του Φανταστικού σε περίοδο κρίσης - Λύσεις;


Sylook
 Share

Recommended Posts

Δεν θυμάμαι αν έχει τεθεί το ερώτημα ξανά σε κάποιον μίτο αλλά σε συνδυασμό με αυτό αξίζει πιστεύω περισσότερο απο ποτέ να συζητηθεί.

 

Η παγκόσμια οικονομική κρίση λοιπόν, χτυπάει όλους τους τομείς της οικονομίας. Στην Ελλάδα, το βιβλίο που έχει γίνει πλέον προιόν πολυτελείας λόγω τιμών, θα αντιμετωπίσει την ύφεση.

 

Υπάρχουν τρόποι να αντιμετωπιστεί κάτι τέτοιο? Μπορούμε εμείς απο τη πλευρά μας να κάνουμε κάτι? Υπάρχουν εναλλακτικές να ακολουθήσουμε ή ξεχνάμε τις εκδόσεις για τα επόμενα 10-20 χρόνια?

 

 

Υ.Γ. Θα άξιζε να μας πει κάποιος που έκδοσε πρόσφατα πως κινείται η αγορά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    18

  • SpirosK

    8

  • Παρατηρητής

    19

  • BladeRunner

    11

Στην Ελλάδα, το βιβλίο που έχει γίνει πλέον προιόν πολυτελείας λόγω τιμών, θα αντιμετωπίσει την ύφεση. Υπάρχουν τρόποι να αντιμετωπιστεί κάτι τέτοιο? Μπορούμε εμείς απο τη πλευρά μας να κάνουμε κάτι?

Δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει αυτό, μπορούμε όμως να πισωγυρίσουμε τα πράγματα, όχι εμείς, οι εκδότες, και να επιστρέψουν τα pulp fiction. Μικρά βιβλιαράκια τσέπης, φτηνό κιτρινιάρικο χαρτί, κλεμμένα εξώφυλλα και τα pulp - science fiction / horror / fantasy μπορεί να ξαναγίνουν η φθηνή ψυχαγωγία μιας ολόκληρης γενιάς. Αν ήταν εφικτό κάτι τέτοιο... οι εκδότες θα άρχιζαν να κυνηγούν εμάς με το τουφέκι, και να μας παρακαλούν κάθε τόσο για νέο υλικό.

 

Όχι δεν θα πλουτίζαμε. Πενταροδεκάρες θα πληρωνόμασταν. Θα γινόμασταν όμως φίρμες του χώρου. Επιτέλους.

 

Τι ονειρεύομαι ε;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Να μωρέ, θα μαζευόμαστε στα καφενεία και θα διαβάζουμε κανά δίηγημα :gathering: όπως εδώ!

Edited by deadend
Link to comment
Share on other sites

Να γίνει κάτι για να μη μειωθεί η κυκλοφορία βιβλίων ή τα έσοδα των συγγραφέων;

 

Ας δούμε μία ακραία λύση κι ας συμβιβαστούμε σε σημεία για να γίνει ρεαλιστική.

 

Στα επόμενα χρόνια της ύφεσης, όσοι δεν συγγράφουν επαγγελματικά (συγκεκριμένα να βγάζουν τα προς το ζην από αυτό και μόνο) ιδρύουν μια κοινότητα και εκδίδουν δωρεάν (σε ηλεκτρονική μορφή) ή στο κόστος (σε έντυπη) τα βιβλία τους.

 

Υπέρ:

  • Είναι δωρεάν, αρκετός κόσμος θα δοκιμάσει.
  • Μπορούν να μοιραστούν στα σχολεία.

Κατά:

  • Ο συγγραφέας δεν παίρνει δεκάρα τσακιστή για τον κόπο του.
  • Το δωρεάν συνήθως θεωρείται και χαμηλότερης ποιότητας, οπότε δεν "πουλάει" τόσο.
  • Θα πρέπει να υπάρχει μια σχετική ροή βιβλίων για να μην ξεχαστεί.

 

 

 

Ιδέα bonus:

- Εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο Αλχημιστής -

  1. Μαζευόμαστε πολλοί.
  2. Ντυνόμαστε κατάλληλα.
  3. Παίρνουμε από ένα βιβλίο στο χέρι.
  4. Ξεχυνόμαστε στις παραλίες και τα club της Μυκόνου.
  5. Πείθουμε κανέναν γνωστό ότι αυτό το βιβλίο πάει απίστευτα με το μαγιό/πουκάμισο/γουατέβα του
  6. Φωνάζουμε το Star.
  7. Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα, το βιβλίο που έχει γίνει πλέον προιόν πολυτελείας λόγω τιμών, θα αντιμετωπίσει την ύφεση. Υπάρχουν τρόποι να αντιμετωπιστεί κάτι τέτοιο? Μπορούμε εμείς απο τη πλευρά μας να κάνουμε κάτι?

Δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει αυτό, μπορούμε όμως να πισωγυρίσουμε τα πράγματα, όχι εμείς, οι εκδότες, και να επιστρέψουν τα pulp fiction. Μικρά βιβλιαράκια τσέπης, φτηνό κιτρινιάρικο χαρτί, κλεμμένα εξώφυλλα και τα pulp - science fiction / horror / fantasy μπορεί να ξαναγίνουν η φθηνή ψυχαγωγία μιας ολόκληρης γενιάς. Αν ήταν εφικτό κάτι τέτοιο... οι εκδότες θα άρχιζαν να κυνηγούν εμάς με το τουφέκι, και να μας παρακαλούν κάθε τόσο για νέο υλικό.

 

Όχι δεν θα πλουτίζαμε. Πενταροδεκάρες θα πληρωνόμασταν. Θα γινόμασταν όμως φίρμες του χώρου. Επιτέλους.

 

Τι ονειρεύομαι ε;

 

Η ιδέα του pulp είναι καλή και άμεσα εφικτή αν οι εκδότες το θελήσουν. Η εποχή μας όμως είναι πλέον ψηφιακή και νομίζω εκεί πρέπει να παίξουμε μπάλα (συμφωνώ με τον Jester).

Π.χ. μια συλλογή διηγημάτων απο τα μέλη του σουφουφου, σε ψηφιακή μορφή για kindle/I-pad/άλλους readers με τιμή 2-3-4 ευρώ? Η σε ατομικό επίπεδο ένα μυθιστόρημα γραμμένο σε νουβελοειδή μορφή, με 100 σελίδες κάθε αυτοτελή συνέχεια για 2 ευρώ το κομμάτι?

Ίσως πιο φθηνό και στο πνεύμα των καιρών. Φυσικά πλούσιος δεν θα γίνει κανένας αλλά απο το τίποτα...?

Link to comment
Share on other sites

Ρε πραγματικά, όλος ο κόσμος έχει ξεχάσει τις βιβλιοθήκες νομίζω. Αν υπήρχε σωστή οργάνωση θα προβάλλονταν τα βιβλία που πρέπει και θα τα παίρναμε χωρίς να σκάμε πολλά λεφτά :p

 

Τα e-books είναι οικολογικά και η εποχή μας είναι ψηφιακή και τέτοια και σίγουρα η εξάπλωσή τους θα βοηθήσει στο να μη χαθούν εκδόσεις και να δωθούν ευκαιρίες σε κόσμο να βγάλει κάτι εν μέσω κρίσης, αλλά κανένα e-book δε μπορεί να αντικαταστήσει ένα χειροπιαστό βιβλιο.

 

Τώρα στο πιο φτηνές εκδόσεις γενικά τα χαρντκάβερ ανεβάζουν πολύ την τιμή καθώς και αυτές οι παλιοσυλλεκτικές εκδόσεις με χρυσή μπορντούρα λες και είναι κουρτίνα και δε ξέρω και γω τι άλλο που σου πάει ένα δεκάευρο πάνω μόνο για φινίρισμα. Αμα τα κόψουν αυτά και περιοριστούν απλά στο σοφτ κάβερ νομίζω ότι μπορούν να γλιτώσουν πολλά έξοδα.

 

Επίσης για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω, κάποια από τα λεγόμενα πανεπιστημιακά βιβλία που βλέπω ο κόσμος να ψωνίζει (με πολύ πράγμα βέβαια μέσα) έχουν τιμές από 80 - 100 ευρώ, πράγμα που δεν εξηγείται. Το ιλουστρασιόν είναι? Το φώτοσοπ? Δε μπορώ να καταλάβω. Ά, να κι άλλη ιδέα. Ας μη τα φορτώνουν με έγχρωμες εκτυπώσεις, ας δίνουν πχ ένα cd μαζί που μειώνει το κόστος κτλ.

 

 

Γενικά το βιβλίο πρέπει να στηριχθεί κάπως ρε γμτ.. :dazzled:

Edited by Amandel
Link to comment
Share on other sites

E-books, αυτό είναι το μέλλον. Κι εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα αγοράσω μια συσκευή ανάγνωσης. Είναι φτηνό, δεν κόβονται δέντρα, δεν πιάνει χώρο στο σπίτι. Εγώ πια αγοράζω βιβλία με βάση την τιμή, όσο κι αν θέλω να πάρω και κάποια άλλα. Σε λίγο καιρό δεν θα μπορώ να διαβάζω καθόλου, αν το κόστος διαβίωσης συνεχίσει να ανεβαίνει (που θα συνεχίσει).

Εντάξει, ήταν λίγο το να ξεκολλήσω με το θέμα βιβλίο-χαρτί-ωραίο εξώφυλλο κλπ. Ξεκόλλησα, όταν είδα ότι δεν μπορώ να δίνω πια 15 ευρώ για ένα βιβλίο, πόσο μάλλον 20 και 25 που κάνουν πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Φοβού τη μέρα που δεν θα βρίσκουμε πρίζα ούτε να φορτίσουμε μία μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη μέρα δεν τη φοβάμαι, θα είναι η μέρα που θα καταργηθεί το χρήμα, πλαστικό ή χάρτινο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μπορώ να δώσω 3 ευρώ αντί για 50 για να πάρω παπούτσια (ή να μην τα πάρω καθόλου), αλλά δεν θα λυπηθώ ούτε σέντι για βιβλία. Είναι ιερά, λατρεμένα και μυρίζουν υπέροχα. Πάντα θα γκρινιάζω γιατί οι βιβλιοθήκες μου γεμίζουν πολύ γρήγορα, αλλά θα συνεχίσω ν' αγοράζω με βουλιμία, όσο και να κοστίζουν. Είναι η κληρονομιά που μου άφησε ο τάτα μου, είναι η κληρονομιά που θ' αφήσω στα παιδιά μου.

 

Θα συμφωνήσω με τον γελωτοποιό του βασιλιά (μπαρντόν, του φόρουμ), ότι μπορούμε εμείς οι ερασιτέχνες συγγραφείς να κάνουμε κινήσεις για να προωθήσουμε το βιβλίο, είτε στην ηλεκτρονική του μορφή, είτε στην έντυπη. Κυρίως τώρα με την κρίση, που οι "επαγγελματίες" εκδοτικοί οίκοι θα δουν τα ήδη πενιχρά τους έσοδα να μειώνονται και οι καταναλωτές θα δώσουν σημασία στα είδη πρώτης ανάγκης (παπούτσια Πράντα, I-phone κλπ), ήρθε η ώρα για τους τζαμπατζήδες.

 

Μπορούμε να φτιάξουμε ένα σάιτ, στο οποίο θ' ανεβάζουμε κείμενα σε μορφή e-book ή pdf, να το διαφημίσουμε σε περιοδικά (μικρές διαφημίσεις, λίγα έξοδα), στο οποίο θα υπάρχουν περιλήψεις κι αποσπάσματα απ' τα κείμενα δωρεάν και το κόστος αγοράς θα είναι πάρα πολύ μικρό. έξοδα>=έσοδα σ' αυτή την περίπτωση, αλλά τουλάχιστον θα έχουμε μια εικόνα των αγορών και ένα άμεσο feedback απ' τους αναγνώστες. Δεν μπλέκουμε ούτε μ' εκδοτικούς, ούτε με τίποτα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα του pulp είναι καλή και άμεσα εφικτή αν οι εκδότες το θελήσουν. Η εποχή μας όμως είναι πλέον ψηφιακή και νομίζω εκεί πρέπει να παίξουμε μπάλα (συμφωνώ με τον Jester).

Π.χ. μια συλλογή διηγημάτων απο τα μέλη του σουφουφου, σε ψηφιακή μορφή για kindle/I-pad/άλλους readers με τιμή 2-3-4 ευρώ? Η σε ατομικό επίπεδο ένα μυθιστόρημα γραμμένο σε νουβελοειδή μορφή, με 100 σελίδες κάθε αυτοτελή συνέχεια για 2 ευρώ το κομμάτι?

Ίσως πιο φθηνό και στο πνεύμα των καιρών. Φυσικά πλούσιος δεν θα γίνει κανένας αλλά απο το τίποτα...?

 

Ένα μέρος όπου τα μέλη θα βάζουν τις ιστορίες τους , ο καθένας θα τις κατεβάζει δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή και μια φορά κάθε τέρμινο θα βγαίνουν όλα μαζί σε μία έντυπη συλλογή;

 

και πάλι αυτό είναι με την υπόθεση ότι ο σκοπός είναι η προώθηση των βιβλίων κι όχι να ζήσει κάποιος από την συγγραφή.

Φοβού τη μέρα που δεν θα βρίσκουμε πρίζα ούτε να φορτίσουμε μία μπαταρία...

 

http://www.wirelessp...consortium.com/ :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παραγωγή του Φανταστικού στην Ελλάδα. Ήταν που ήταν, ήρθε και η κρίση και έδεσε το γλυκό!

Αυτή η ιδέα με τα pulp έχει ειπωθεί κι άλλες φορές. Και θα ήταν μια πραγματικά καλή κίνηση όχι μόνο για το ελληνικό φανταστικό αλλά και για όλη τη λογοτεχνία στις μέρες που διανύουμε. Για σκεφτείτε μια σειρά βιβλίων που θα έβγαιναν σε αυτή τη "φτηνή" μορφή τσέπης η οποία αύριο μεθαύριο θα θεωρούνταν συλλεκτική λόγο της περιόδου; Θα μπορούσαν μάλιστα να λέγονται και Crisis Books (ωραίο όνομα και για εκδοτικό) ή Crisis Publications! Αλλά ποιος θα επιχειρούσε να κάνει κάτι τέτοιο; Οι μεγάλοι εκδοτικοί σιγά μην το κάνουν λόγω του δήθεν κύρους που έχουν. Οι μικροί, ενώ θα έπρεπε από την αρχή να είχαν κάνει μια τέτοια κίνηση, τρέχουν να ξεπληρώσουν τα χρέη των τίτλων που δεν απέδωσαν.

All we need is young blood.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παδιά που σας στη σπάω, αλλά νομίζω ότι δεν είναι τα λεφτά που λείπουν. Είναι οι αναγνώστες. Άμα ο άλλος δεν διαβάζει, δε θα διαβάσει όσο φτηνά κι αν του το δώσεις. Και όλα δωρεάν να είναι και δώρο να του τάξεις όταν το διαβάσει, δεν πρόκειται να διαβάσει.

Ε, τώρα που δεν υπάρχουν και τα λεφτά, απλώς μπήκε και το κερασάκι στην τούρτα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παδιά που σας στη σπάω, αλλά νομίζω ότι δεν είναι τα λεφτά που λείπουν. Είναι οι αναγνώστες. Άμα ο άλλος δεν διαβάζει, δε θα διαβάσει όσο φτηνά κι αν του το δώσεις. Και όλα δωρεάν να είναι και δώρο να του τάξεις όταν το διαβάσει, δεν πρόκειται να διαβάσει.

Ε, τώρα που δεν υπάρχουν και τα λεφτά, απλώς μπήκε και το κερασάκι στην τούρτα.

 

+1

Και, όπως πάντα, η τούρτα είναι (πολύ!) μεγαλύτερη από το όποιο κερασάκι...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, αυτό δεν το είχα σκεφτεί... Ο κόσμος δεν διαβάζει! :dazzled:

Έχεις δίκιο. Και δυστυχώς στην Ελλάδα δεν το βλέπω να αλλάζει το πράγμα, οπότε τι συζητάμε...

(Είσαι φοβερή, μόλις ακύρωσες ένα ολόκληρο topic! :lol: Κάποιος mod να το κλείσει, παρακαλώ...)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παδιά που σας στη σπάω, αλλά νομίζω ότι δεν είναι τα λεφτά που λείπουν. Είναι οι αναγνώστες. Άμα ο άλλος δεν διαβάζει, δε θα διαβάσει όσο φτηνά κι αν του το δώσεις. Και όλα δωρεάν να είναι και δώρο να του τάξεις όταν το διαβάσει, δεν πρόκειται να διαβάσει.

Ε, τώρα που δεν υπάρχουν και τα λεφτά, απλώς μπήκε και το κερασάκι στην τούρτα.

 

Ναι μεν αλλά

 

  • Αν ο άλλος διαβάζει δεν πάει να πει ότι θα αγοράσει όσο ακριβά κι αν είναι (βλ. Cassandra κι όχι μόνο)
  • Αν κάτι είναι δωρεάν μπορείς να το προωθήσεις χωρίς να φαίνεται ότι το κάνεις για τα λεφτά (βλ. σχολεία)
  • Αν το δούμε από καθαρά εμπορική σκοπιά, μια από τις τάσεις της αγοράς σήμερα είναι να δίνεις κάποια πράγματα δωρεάν και να χρεώνεις για τα υπόλοιπα.

Επίσης, τι σημαίνει "αν ο άλλος δεν διαβάζει"; Δε νομίζω ότι θα προσπαθήσει κανείς να πείσει τον 40άρη που έχει μεγαλώσει με την τηλεόραση, να την παρατήσει για χάρη του βιβλίου. Θα στοχεύσεις πιο χαμηλά (ηλικιακά) γι' αυτό κι εκεί τα πράγματα πια είναι πιο ηλεκτρονικά...

 

 

 

 

Με λίγα λόγια, ο κόσμος δεν διαβάζει (αρκετά) για δύο λόγους, (με σειρά προτεραιότητας):

  1. Δεν έχει αγαπήσει το βιβλίο.
  2. Δεν έχει (αρκετά) λεφτά γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό δεν μαζευόμαστε σε κανά καφενείο να τα διαβάζουμε να γίνεται και ντόρος:beer:.

 

Ένα φεστ με αφισούλα και προσκλησούλες και μια εισηγησούλα κάτι να φανούμε ότι κάτι κάνουμε. Έχω υπόψη μου αυτά που γίνονται στο Dasein με την ποίηση και δεν είναι άσχημα.:fish:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Τιέσσα με μια παρατήρηση. Ο κόσμος διαβάζει, όχι πολύ, αλλά διαβάζει. Απλώς δεν διαβάζει Έλληνες.

Link to comment
Share on other sites

Μα υπάρχουν Έλληνες συγγραφείς, ρε Αντώνη, που ζουν από το γράψιμο! Μήπως εννοείς ότι οι Έλληνες αναγνώστες σφφ δε διαβάζουν Έλληνες συγγραφείς σφφ;

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα το μονο αξιολογο αναγνωστικο κοινο ειναι γυναικες νεες ως και μεσηλικες που διαβαζουν Δημουλιδου,Μαντα κτλ.Αυτη την εντυπωση εχω.Απο εκει και περα ειναι αρκετα διασκορπισμενα.Οι αντρες διαβαζουν μεν αλλα διαβαζουν διαφορα.Οσον αφορα τη φανταστικη λογοτεχνια τα ξερουμε καλα απο δικιας μας εμπειρια.Διαβαζουμε κυριως τα κλασικα ξενα εργα,αλλοι μετεφρασμενα αλλοι στη γλωσσα τους.Και φυσικα αφου πατε και παραγγέλνετε απο αμαζον,μπουκντεποζιτο κτλ τα ξενα σας βιβλια αυτο δεν φαινεται στους ελληνικους εκδοτικους οικους οποτε η φανταστικη λογοτεχνια μοιαζει να μην ενδιαφερει τους Ελληνες.Τωρα κανενας σοβαρος εκδοτης δεν θα κατσει να πολυ ασχοληθει με τον τυχαιο άγνωστο Ελληνα συγγραφέα φανταστικης λογοτεχνιας οταν βλεπει ότι δεν πουλανε ουτε καν τα σουπερ πετυχημενα κλασικα βιβλια ξενου ΣΦΦ που μεταφραζεται.

 

Παντως συμφωνω με τη λογικη του Sylook.Τα βιβλια τσεπης κυριαρχουσαν μεχρι τη δεκαετια 80 που ο κοσμος δεν ξοδευε πολυ.στα τρεντυ 90ς και 00ς μας πλασαρανε ακριβα βιβλια.Αλλα δεν μπορει να δινεις για καθε βιβλιο 25 ευρω πλεον.Ας βγαλουν βιβλια με 4 ευρω και ο κοσμος θα πει,οκ ας παρω ενα βιβλιο να περασω την ωρα μου αντι να παρω ενα περιοδικο.Και σορρυ αλλα με τη σημερινη τεχνολογια μπορουν να βγουν μια χαρα βιβλια τσεπης.Τα κλασικα softcover που στην Αμερικη κανουν 8 δολαρια πχ ειναι παραπανω απο μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

H ιδέα του παρέχω κάτι δωρεάν είναι ακόμη πίσω στην Ελλάδα γιατί δυστυχώς πολλοί πιστέυουμε ότι χρήματα βγαίνουν μόνο όταν κάτι έχει τιμή.

Μπορεί να φτιαχτεί ένα site. ¨Οπου σε μορφές PDF, LIT, KINDLE και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, θα είναι τα βιβλία. τα οποία θα κατεβάζεις δωρεάν, το πιο απλό που μπορείς να κάνεις για να βγάλεις χρήματα απο αυτό είναι, αν έχεις μια Α επισκεψιμότητα, να βάλεις διαφημίσεις στο site. Ελευθερουδάκης, παπασωτηρία, ANUBIS κ.ο.κ.

 

Για να μην τα πολυλογώ, υπάρχει μία τάση εδώ και αρκετά χρόνια σε αυτό που λέγεται worker owned companies. Τι εννοώ. Φτιάχτεις μία επιχείρηση χωρίς αφεντικά, πλήρως δημοκρατική, όπου το κεφάλαιο το κατέχουν οι εργάτες, αυτοι που συνεισφέρουν αποκλειστικά. οι αποφάσεις πέρνονται με ψήφο, τα λεφτά μοιράζονται μεταξύ όλων, ανάλογα με την παλαιότητα, την συνεισφορά κρατώντας όμως τις διαφορές ανάμεσα στο μικρότερο και το μεγαλύτερο μισθό όσο το δυνατόν ελάχιστες.

 

ΓΙα να γίνω πιο συγκεκριμένος.

Ας πούμε ότι φτιάχνουμε εμείς μια τέτοια εταιρία όπου όλοι είμαστε ισότιμα μέλη. Πρώτο αντικείμενο το site όπως το είπα πάνω. Δεύτερο αντικείμενο η έκδοση βιβλίων μαζικα. Δηλαδή μία φορά το χρόνο, όχι σε μορφή συλλογής, όλα τα μέλη θα βάζουμε απο ένα βιβλίο, και θα το δίνουμε για εκτύπωση ώστε μεγαλύτερος αριθμός τεμαχίων, καλύτερη προσφορά, μικρότερο κόστος, ΄συν ότι θα γίνεται στις φτηνές μορφές εκτύπωσης...

 

Προώθηση το βιβλίων; ο καθένας στον τόπο του. Δηλαδή εγώ στην ΚΩ, βάζω τα κονέ μου, μου στέλνεται βιβλία, έρχεται και κανας δύο, τους φιλοξενώ ξέρω εγώ και κάνουμε παρουσιάσεις σε βιβλιοπωλεία, σε ραδιόφωνα κτλ΄.

 

Μπορεί αυτό να σας φαίνεται λίγο μίας άλλης εποχής και όχι τοσο corporate, αλλά πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και για να πώ ακι την αλήθεια υπάρχει μια γενικότερη στροφή προς αυτό. Μειώνουμε έτσι τα κόστη στο ελάχιστο και έστγω και με μικρά έσοδα κάτι κάνουμε.

Επίσης, υπάρχουν πολλά ακόμη παρόμοια αντικείμενα

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα το μονο αξιολογο αναγνωστικο κοινο ειναι γυναικες νεες ως και μεσηλικες που διαβαζουν Δημουλιδου,Μαντα κτλ.Αυτη την εντυπωση εχω.Απο εκει και περα ειναι αρκετα διασκορπισμενα.Οι αντρες διαβαζουν μεν αλλα διαβαζουν διαφορα.Οσον αφορα τη φανταστικη λογοτεχνια τα ξερουμε καλα απο δικιας μας εμπειρια.Διαβαζουμε κυριως τα κλασικα ξενα εργα,αλλοι μετεφρασμενα αλλοι στη γλωσσα τους.Και φυσικα αφου πατε και παραγγέλνετε απο αμαζον,μπουκντεποζιτο κτλ τα ξενα σας βιβλια αυτο δεν φαινεται στους ελληνικους εκδοτικους οικους οποτε η φανταστικη λογοτεχνια μοιαζει να μην ενδιαφερει τους Ελληνες.Τωρα κανενας σοβαρος εκδοτης δεν θα κατσει να πολυ ασχοληθει με τον τυχαιο άγνωστο Ελληνα συγγραφέα φανταστικης λογοτεχνιας οταν βλεπει ότι δεν πουλανε ουτε καν τα σουπερ πετυχημενα κλασικα βιβλια ξενου ΣΦΦ που μεταφραζεται.

 

Παντως συμφωνω με τη λογικη του Sylook.Τα βιβλια τσεπης κυριαρχουσαν μεχρι τη δεκαετια 80 που ο κοσμος δεν ξοδευε πολυ.στα τρεντυ 90ς και 00ς μας πλασαρανε ακριβα βιβλια.Αλλα δεν μπορει να δινεις για καθε βιβλιο 25 ευρω πλεον.Ας βγαλουν βιβλια με 4 ευρω και ο κοσμος θα πει,οκ ας παρω ενα βιβλιο να περασω την ωρα μου αντι να παρω ενα περιοδικο.Και σορρυ αλλα με τη σημερινη τεχνολογια μπορουν να βγουν μια χαρα βιβλια τσεπης.Τα κλασικα softcover που στην Αμερικη κανουν 8 δολαρια πχ ειναι παραπανω απο μια χαρα.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο και από ότι καταλαβαίνω και μαθαίνω, προς εκεί θα στραφεί η εκδοτική παραγωγή, τουλάχιστον σε κάποιες κατηγορίες βιβλίων, δηλαδή προς την φθηνή έκδοση.

Υπάρχει ένα βασικό οικονομικό γεγονός, η παραγωγή πολυτελών εκδόσεων με περιορισμένα αντίτυπα, υψηλές τιμές και μικρό αλλά σίγουρο κοινό, ευνοεί αποκλειστικά τους εκδοτικούς οίκους και όχι το συγγραφέα. Ήταν ένα ωραία και μεγάλο κόλπο που είχε στηθεί τα τελευταία είκοσι χρόνια για πολύ συγκεκριμένους λόγους.

Νομίζω, ότι είναι απαίτηση του κοινού πλέον, για όσο διάστημα το ebook δεν έχει λύσει βασικά του προβλήματα ακόμα, να γυρίσουν οι Έλληνες εκδότες σε πιο φθηνή έκδοση.

 

Αλλά είναι βασικό και για τους Έλληνες συγγραφείς να το απαιτούν και να μην ψωνίζονται απλώς με το ότι το βιβλίο τους εκδίδεται. ΠΡΕΠΕΙ να αρχίσουμε να έχουμε απαιτήσεις και όχι να γινόμαστε απλώς καραγκιόζηδες που τρέχουν σε όλη την Ελλάδα και κάνουμε παρουσιάσεις βιβλίων και αναγκάζουμε όλο το σόι να αγοράσει το βιβλίο μας.

 

Το έχω πει και θα το ξαναπώ, είτε αγαπάμε τη λογοτεχνία και θέλουμε να την προβάλουμε, είτε αγαπάμε αυτό που η λογοτεχνία μπορεί να μας προσφέρει.

Τέλος πάντων, μεγάλη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι φτιάχνουμε εμείς μια τέτοια εταιρία όπου όλοι είμαστε ισότιμα μέλη. Πρώτο αντικείμενο το site όπως το είπα πάνω. Δεύτερο αντικείμενο η έκδοση βιβλίων μαζικα. Δηλαδή μία φορά το χρόνο, όχι σε μορφή συλλογής, όλα τα μέλη θα βάζουμε απο ένα βιβλίο, και θα το δίνουμε για εκτύπωση ώστε μεγαλύτερος αριθμός τεμαχίων, καλύτερη προσφορά, μικρότερο κόστος, ΄συν ότι θα γίνεται στις φτηνές μορφές εκτύπωσης...

 

Προώθηση το βιβλίων; ο καθένας στον τόπο του. Δηλαδή εγώ στην ΚΩ, βάζω τα κονέ μου, μου στέλνεται βιβλία, έρχεται και κανας δύο, τους φιλοξενώ ξέρω εγώ και κάνουμε παρουσιάσεις σε βιβλιοπωλεία, σε ραδιόφωνα κτλ΄.

 

Αν ήμασταν Γερμανοί... κάτι τέτοιο θα είχε ελπίδες. Είμεθα όμως Έλληνες ωρέ. Πόσο σύντομα πιστεύεις θα ξεκινούσε η φαγομάρα για το κάθε τι του εγχειρήματος; Πόσοι, πόσο σύντομα θα θεωρούσαν ότι βγαίνουν αδικημένοι και λοιπά - και λοιπά;

 

Επίσης, βάση παρατηρήσεων στο εδώ φόρουμ. Δεν έχουν όλοι ισότιμο χρόνο να τον αφιερώσουν στη γραφή καθώς πιέζει η πραγματικότητα για την επιβίωση. Απαιτείται μια κάποια πειθαρχία και αφοσίωση σε ένα τέτοιο έργο για να επιτευθεί ισοτιμία. Ποιος θα είναι ο κοινός παρανομαστής παραγωγής; Βάση του πιο αργού μεταξύ μας, ή του πιο γρήγορου;

 

Και σε αυτή τη "δημοκρατική" διαδικασία, χωρίς αφεντικό-εκδότη, φαντάζομαι δεν θα υπάρχει και έλεγχος ποιότητας, για το πότε δηλαδή ένα βιβλίο είναι έτοιμο. Κανένα βιβλίο δεν θα τρώει πόρτα, κι άρα, το πιο τσαπατσούλικο αποτέλεσμα θα μπορεί να αμαυρώσει αυτό που κυρίως θα έπρεπε να είναι ο στόχος, να κερδίσουμε την εμπιστοσύνη του αναγνώστη.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Η κρίση λίγα πράγματα αλλάζει πιστεύω. Το φανταστικό είναι το τελευταίο που σκέφτονται οι εκδοτικοί και αυτοί που όντως εκδίδουν φανταστικό θα συνεχίσουν να το κάνουν και εν μέσω κρίσης επειδή αυτό είναι το κοινό τους και θα συνεχίσουν να βγάζουν χρήματα.

 

Θεωρώ ότι η κρίση πάνω κάτω στα ίδια μας αφήνει.

 

Τώρα το τι μπορεί να γίνει, η απάντηση είναι ''πολλά''. Απλά κανείς δεν θέλει να τα κάνει. Δωρεάν βιβλία σε ιστοσελίδες και σε pdf, limited print runs όπως στο είδους του τρόμου στην Αμερική, self-publishing, κτλ.

 

Θέλει κανείς να τα κάνει αυτά? Πολλοί στο φορουμ έχουν 1-2 βιβλία στο τσεπάκι τους, σε κάποιο συρτάρι ή καταχωμένα σε κάποιο φάκελο στον σκληρό δίσκο. Βλέπεις κανέναν να προσφέρεται να το δώσει δωρεάν?

Όχι. Γιατί περιμένουμε να γίνουμε νέοι J.K. Rowlings και John Grishams. Θέλουμε να μπορούμε να πούμε ''εκδόθηκα από τον τάδε εκδοτικό οίκο'', γιατί αν το βγάλουμε δωρεάν κανείς δεν θα μας πάρει στα σοβαρά.

 

Τι να πεις στην θεία σου, ''Έλα θεία στο fantasy.gr να δεις το βιβλίο μου''?

 

Θες να της το πετάξεις στη μάπα και να λέει επάνω ''Εκδόσεις Φράγκα''.

Edited by northerain
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα το μονο αξιολογο αναγνωστικο κοινο ειναι γυναικες νεες ως και μεσηλικες που διαβαζουν ...

 

Μιλώντας με την υπεύθυνη του μεγαλύτερου γραφείου λογοτεχνικών agents στη Σκωτία, πρέπει να σημειώσω πως, κατά τα λεγόμενα και τα στατιστικά τους, δεν είναι ελληνικό φαινόμενο αυτό. Και στη Βρετανία, και στην Ευρώπη, και στις ΗΠΑ, οι γυναίκες είναι μακράν το μεγαλύτερο κομμάτι του αναγνωστικού κοινού. ΚΑΙ οι συγγραφείς, ΚΑΙ οι εκδότες, ΚΑΙ οι agents (ειδικά τα τελευταία 2 επαγγέλματα με ποσοστά 70+%). Γυναικείο άθλημα.

 

 

Και τι διαβάζεται-πουλάει περισσότερο; Μisery memoirs. Βιβλία όπως το Fat Girl της Judith Moore ή το Wild Swans της Jung Chang. Και μιλάμε για βιβλία που τα αγοράζει κανείς στο Tesco και το Asda και άλλα σούπερ-μαρκετ, πολλές φορές με περισσότερες πωλήσεις από τα μεγάλα βιβλιοπωλεία.

 

For fuck's sake...

 

Φυσικά και όπως το 'χουμε ξαναπεί, το σημαντικότερο πρόβλημα της Ελλάδας είναι οτι ο κόσμος δεν διαβάζει. ΔΕΝ υπάρχει αναγνωστικό κοινό.

Αλλά το φανταστικό δεν θεωρείται μόνο στην Ελλάδα παραλογοτεχνία. Και έξω τα ίδια είναι. Κι εδώ στο μεταπτυχιακό, μοιρασμένοι σε Ρεαλιστές (νερόβραστοι) και Genreγραφεις (περίεργοι) είμαστε χωρισμένοι. Και η πλειοψηφία είναι οι ρεαλιστές. Και αν πέσεις σε καθηγητή με κόλλημα με ρεαλισμό... ιδού ένα προσωπικό παράδειγμα:

Παρέδωσα το Phantom Limb για folio, και στα σχόλια του εν λόγω καθηγητή υπήρχε ως αρνητικό το "ως supernatural horror χρειάζεται suspension of disbelief κι αυτό είναι πρόβλημα." Παίρνεις φόρα να βαρέσεις το κεφάλι σου στον τοίχο ή όχι;

 

Καθαρά λόγω αριθμών, το φανταστικό έχει τις πωλήσεις του στο εξωτερικό, αλλά κι εκεί μη φανταστείτε τίποτα τρομερά νούμερα σε σχέση με τον ρεαλισμό ή και το non-fiction γενικότερα. Απλά,μας φαίνεται περισσότερο εν Ελλάδι το ζήτημα επειδή έξω ο κόσμος πραγματικά διαβάζει και μεγαλώνει διαβάζοντας. Βλέπω κόσμο μέσα στα λεωφορεία και στα τρένα και 1 στους 5 κρατάει ένα βιβλίο και πραγματικά ζηλεύω. Τον Έλληνα τον πιάνει το στομάχι του, τι να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..