Jump to content

Dracula The Undead


D'Ailleurs
 Share

Recommended Posts

το τσίμπησα τις προάλλες:

 

1450b985.jpg

 

Ευρώπη, 1912... Έχουν περάσει είκοσι πέντε χρόνια από την εξολόθρευση του Δράκουλα στο κάστρο του στην Τρανσυλβανία. Όμως τα μέλη της ηρωικής συντροφιάς που τον κατατρόπωσε ζουν σημαδεμένα ανεξίτηλα από την αναμέτρησή τους με το βαμπίρ. Ανάμεσά τους και η Μίνα με τον Τζόναθαν Χάρκερ, που για να προστατεύσουν το γιο τους τον Κουίνσι δεν του έχουν μιλήσει ποτέ γι’ αυτή τους την περιπέτεια.

 

Ώσπου ο Κουίνσι αφήνει τις σπουδές του στη Νομική, παρασυρμένος από το όνειρό του να γίνει ηθοποιός και μπλέκεται στο πολυτάραχο ανέβασμα ενός θεατρικού έργου –έχει τον τίτλο Δράκουλας και το σκηνοθετεί κάποιος Μπραμ Στόκερ...

 

Το έργο εισάγει τον Κουίνσι στον κόσμο των εφιαλτικών μυστικών των γονιών του. Αλλά πριν προλάβει να τους ζητήσει εξηγήσεις, το Κακό κάνει ξανά την εμφάνισή του. Ένα ένα, τα μέλη της ηρωικής συντροφιάς, αρχίζουν να βρίσκουν φρικτό θάνατο.

Μπορεί ο άρχοντας των Καρπαθίων να επέζησε με κάποιο τρόπο και τώρα, μετά από τόσα χρόνια, να ζητά εκδίκηση; Ή μήπως κάποιο άλλο, πιο τρομερό τέρας σχεδιάζει την εξόντωση όλων όσοι σχετίζονται με τον Δράκουλα, ακόμη και του Κουίνσι;

 

Βασισμένο στις σημειώσεις και τους χαρακτήρες του ίδιου του Μπραμ Στόκερ και γραμμένο από έναν απευθείας απόγονό του, το Δράκουλας ο Απέθαντος είναι ένα συνταρακτικό, πλούσιο σε λεπτομέρειες και ιστορική ατμόσφαιρα μυθιστόρημα. Μια αντάξια συνέχεια του κλασικού Δράκουλα, της αρχετυπικής ιστορίας τρόμου από την οποία γεννήθηκε όλη η λογοτεχνία των βαμπίρ, που θα συναρπάσει τους αναγνώστες του πρωτότυπου όσο και τους σύγχρονους λάτρεις του είδους.

 

δεν το διάβασα ακόμα αλλα οι κριτικές του εξωτερικού μιλάνε για ένα καλό θριλέρ μοντέρνου τύπου που φυσικά δεν συγκρίνεται με το κλασσικό βιβλίο. Δεν περίμενα τίποτα αλλο βέβαια.

Edited by D'Ailleurs
Link to comment
Share on other sites

Όταν προχωρήσεις την ανάγνωση (ή όταν το τελειώσεις) περιμένουμε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

εγώ το τσίμπησα αλλα δεν το ξεκίνησα ακόμα. Μάλλον για αυγουστο το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σχεδόν το έχω τελειώσει οπότε μπορώ να εκφέρω μια άποψη ναι;

 

προς προειδοποίηση το επόμενο κείμενο έχει πολλά spoilers οπότε να έχετε το νού σας:

 

λοιπόν, όπως ακριβώς το έγραψαν οι κριτικοί: πρόκειται για μια καλή ιστορία γκόθικ τρόμου γραμμένη με συγχρονο τρόπο για συγχρονο κοινό αλλα η σχέση με το αρχικό κείμενο είναι μηδαμινή. Στο τέλος του βιβλίου μάλιστα υπάρχει ένα επίμετρο στο οποίο οι συγγραφείς αναφερουν τις ιδέες που είχαν και την πορεία συγγραφης του βιβλίου αλλα εμένα μου φανηκε σαν να προσπάθησαν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα:

 

υποτίθεται οτι το βιβλίο είναι συνέχεια του οριτζιναλ εργου ετσι; Λοιπόν βλακείες, εγώ καλύτερα θα το έγραφα. Απλά πήραν το πρώτο βιβλίο και διάφορα στοιχεία που ενσωματώθηκαν στον θρύλο μέσω των ταινιών και εγραψαν το εμπορικό σίκουελ. Οι συνδέσεις με το πρώτο είναι ανύπαρκτες και θα σας πω γιατι:

 

1. Με ενόχλησε ιδιαίτερα που πολλοί απο τους αρχικούς χαρακτήρες όπως ο Τζόναθαν Χάρκερ και ο Στιούαρντ πεθαίνουν σχεδόν αμέσως, ενώ ο Βαν Χέλσινγκ εμφανίζεται πολύ λίγο και πεθαίνει και αυτός και να θυμόμαστε οτι πρόκειται για τον μεγαλύτερο εχθρό του Δράκουλα και εναν απο τους σημαντικότερους χαρακτήρες του πρώτου βιβλίου

 

2. Εχει δωθεί εμφαση στο ειδήλλιο μεταξύ Δράκουλα και Μίνας Χάρκερ, κάτι που στο πρώτο βιβλίο δεν υπήρχε. Οσοι το εχετε διαβάσει θα θυμάστε οτι τέτοιοι ερωτες ήταν κατασκευάσματα του κινηματογράφου και οτι στο βιβλίο ο Δράκουλας είναι κακός χωρίς να παρουσιάζει ίχνος καλοσύνης ή κατι τέτοιο. Αντίθετα εδώ το ειδήλλιο παίζει σημαντικό ρόλο αφού οι συγγραφείς θεώρησαν οτι θα ήταν αντιεμπορικό να το αποκλείσουν. Μαλιστα η Μίνα Χαρκερ ενώ ήταν δευτερέυων χαρακτήρας στο πρώτο εδώ γίνεται πρωταγονίστρια με βαμπιρικές δυνάμεις.

 

3. Το βιβλίο είναι γραμμένο με τον σύγχρονο κινηματογραφικό τρόπο αντί για το στύλ του πρώτου, κατι που πιθανων να θεωρήθηκε αντι-εμπορικό. Επίσης περιλαμβάνει πολλά συγχρονα κλισέ: γυναίκες με κατανα, λεσβιακό σεξ, βασανισμούς, Τζακ ο Εντεροβγάλτης, ιπταμενους βρικόλακες και φυσικά μπόλικη δράση. Ηδη φαντάζομαι την ταινία....

 

4. Τέλος οι συγγραφείς πεφτουν σε παγιδα που πεφτουν πολλοί που γραφουν μυθηστορήματα που εξελλίσονται σε διαφορετική εποχή απο την δική μας. Στην προσπάθεια τους να γίνουν αυθεντικοί γίνονται κουραστικοί με όλες τις αναφορές για την τότε εποχή, τον τρόπο ζώης και ιστορικά και κοινωνικά γεγονότα που δεν ενδιαφέρουν κανένα. Επιπλέον το βιβλίο είναι αργό στην πλοκή του και πολλοί χαρακτήρες δεν εμφανίζονται αμέσως αλλα πρέπει να διαβάσεις κάπου στις διακόσιες κατι σελίδες για να τους δείς.

 

δεν τελείωσα θα θάψω κι'αλλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εχω 2-3 μερες που το βρηκα ψαχνοντας στα βιβλια bell του eshop...

Παιδια, αν εχει κανεις να προσθεσει μια 2η γνωμη ας το κανει, γιατι ενδιαφερομαι να το παρω και εγω...hmm.gif

(αν και -μεταξυ μας- το νουμερο 3 στη λιστα του D'ailleurs με εχει ηδη πεισει...devil2.gif)

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Στις προσταγές σου BlackCatGirl! Θα συμφωνήσω με τον D'Ailleurs σε όλα τα σημεία που επισημαίνει. Όντας μέγας λάτρης του μύθου των βρυκολάκων, βρήκα το συγκεκριμένο βιβλίο εξαιρετικά 'λίγο', χωρίς να έχει την παραμικρή σχέση με το κλασικό έργο του Στόουκερ (το οποίο παρεμπιπτόντως δεν μου αρέσει, καθώς δεν μπορεί να το διαβάσει εύκολα ένας σύγχρονος άνθρωπος!)

 

Εν ολίγοις, BlackCatGirl, δεν θα σου το πρότεινα με τίποτα. Υπάρχουν πολύ καλύτερα βιβλία σε αυτό το πνεύμα. Αυτό περισσεύει!

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Ηλια...δεκτη καθε αποψη!!

Αν εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο με δρακουλο-υποθεση :p πες μου!

Να 'σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

(το οποίο παρεμπιπτόντως δεν μου αρέσει, καθώς δεν μπορεί να το διαβάσει εύκολα ένας σύγχρονος άνθρωπος!)

Φέτος το διάβασα, δε με δυσκόλεψε και τρομερά αν σκεφτεί κανένας ότι μιλάμε για βιβλίο 100+ χρόνων. Το περίμενα πολύ χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Ηλια...δεκτη καθε αποψη!!

Αν εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο με δρακουλο-υποθεση :p πες μου!

Να 'σαι καλα!

 

Πάντα και σε όλους προτείνω το Χαμένες Ψυχές της Poppy Z. Brite (εκδόσεις Κλειδί). Το θεωρώ το κορυφαίο σύγχρονο βαμπιροβιβλίο που έχω διαβάσει. Αν το βρεις, πάρτο και ελπίζω πως θα με θυμηθείς.

 

(το οποίο παρεμπιπτόντως δεν μου αρέσει, καθώς δεν μπορεί να το διαβάσει εύκολα ένας σύγχρονος άνθρωπος!)

Φέτος το διάβασα, δε με δυσκόλεψε και τρομερά αν σκεφτεί κανένας ότι μιλάμε για βιβλίο 100+ χρόνων. Το περίμενα πολύ χειρότερο.

 

Τα γούστα ποικίλουν, Nihilio, το ξέρεις καλά. Πάντως, με κάτι μονολόγους του Δρ. Βαν Χέλσινγκ, μετά βίας κρατιόμουν να μην βάλω τα γέλια.

Link to comment
Share on other sites

 

Τα γούστα ποικίλουν, Nihilio, το ξέρεις καλά. Πάντως, με κάτι μονολόγους του Δρ. Βαν Χέλσινγκ, μετά βίας κρατιόμουν να μην βάλω τα γέλια.

 

μαλλον γιατι το διαβασες στα ελληνικα, στα αγγλικά δεν ειναι ετσι.Και το κόσμημα των 7 αστεριων η μεταφραση το κανει να φαινεται γλυκαναλατο ενω δεν ειναι

Link to comment
Share on other sites

Τα γούστα ποικίλουν, Nihilio, το ξέρεις καλά. Πάντως, με κάτι μονολόγους του Δρ. Βαν Χέλσινγκ, μετά βίας κρατιόμουν να μην βάλω τα γέλια.

 

μαλλον γιατι το διαβασες στα ελληνικα, στα αγγλικά δεν ειναι ετσι.Και το κόσμημα των 7 αστεριων η μεταφραση το κανει να φαινεται γλυκαναλατο ενω δεν ειναι

 

Ναι, σε αυτό που λες δεν έχεις και πολύ άδικο, xtapodime. Αν και πιστεύω πως και πάλι θα με εκνεύριζαν οι ίδιοι μονόλογοι, μάλλον δε θα μου φαινόντουσαν τόσο γελοίοι.

Link to comment
Share on other sites

Τα γούστα ποικίλουν, Nihilio, το ξέρεις καλά. Πάντως, με κάτι μονολόγους του Δρ. Βαν Χέλσινγκ, μετά βίας κρατιόμουν να μην βάλω τα γέλια.

 

μαλλον γιατι το διαβασες στα ελληνικα, στα αγγλικά δεν ειναι ετσι.Και το κόσμημα των 7 αστεριων η μεταφραση το κανει να φαινεται γλυκαναλατο ενω δεν ειναι

 

Ναι, σε αυτό που λες δεν έχεις και πολύ άδικο, xtapodime. Αν και πιστεύω πως και πάλι θα με εκνεύριζαν οι ίδιοι μονόλογοι, μάλλον δε θα μου φαινόντουσαν τόσο γελοίοι.

Μπορεί, αλλά βρήκα τόσο έξυπνο το ότι ο Ολανδός Βαν Χέλσινγκ δε χρησιμοποιεί ποτέ past participle οπότε παρέβλεψα το πόσο βαρετοί μπορεί να ήταν (αλλά από την άλλη μιλάμε για βιβλίο 110 χρόνων)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε ευχαριστω Ηλια...δεκτη καθε αποψη!!

Αν εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο με δρακουλο-υποθεση :p πες μου!

Να 'σαι καλα!

 

Πάντα και σε όλους προτείνω το Χαμένες Ψυχές της Poppy Z. Brite (εκδόσεις Κλειδί). Το θεωρώ το κορυφαίο σύγχρονο βαμπιροβιβλίο που έχω διαβάσει. Αν το βρεις, πάρτο και ελπίζω πως θα με θυμηθείς.

 

 

λυπάμαι αλλα το συγκεκριμένο βιβλίο αγγίζει τα όρια της ανωμαλίας. Oποιες καλές στιγμές και να είχε δεν φαίνονται και φυσικα δεν μπορώ να το θεωρήσω ως ενδεικτικο βιβλίο της βαμπίρ λογοτεχνίας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...τελικα δεν αντισταθηκα στον πειρασμο να το αγορασω και εγω (οι τιμες των βιβλιων bell παραμενουν παντα ελκυστικες)..

Εμενα με αφησε αρκετα ευχαριστημενη η συγκεκριμενη συνεχεια του Δρακουλα..Η ευγενεια εκεινης της εποχης, ο τροπος εκφρασης των ανθρωπων, και γενικα η ολη ατμοσφαιρα πιστευω οτι αποτυπωνονται αψογα.

Στα αρνητικα του βιβλιου (συμφωνα παντα με τις δικες μου προτιμησεις) βαζω το γεγονος οτι ο Δρακουλας (ως Δρακουλας - δηλαδη ετσι οπως τον περιμενει ο αναγνωστης-) εμφανιζεται 100 σελιδες πριν απο το τελος του βιβλιου. Επισης, ειναι ιδιαιτερα χαρακτηριστικο οτι

τα κινητρα για τις ενεργειες του Δρακουλα στο αρχικο βιβλιο παιρνουν τελειως αλλη διασταση. Ο Δρακουλας δεν εξακολουθει να ειναι ο κακος δαιμονας-εχθρος που ξεραμε μεχρι τωρα. Αυτο ισως καποιους τους δυσαρεστησει αρκετα

Στα θετικα - μεταξυ αλλων εννοειται- οι bonus σελιδες στο τελος, απο τις χειρογραφες σημειωσεις του Μ. Στοκερ πανω στο Δρακουλα.Ηταν η πρωτη φορα που ειδα κατι τετοιο σε βιβλια που εχω αγορασει. :)

Μαλιστα η Μίνα Χαρκερ ενώ ήταν δευτερέυων χαρακτήρας στο πρώτο εδώ γίνεται πρωταγονίστρια με βαμπιρικές δυνάμεις.

D'Ailleurs, η Μινα αποκτα τις βαμπιρικες δυναμεις της στο τελος, και μαλιστα για πολυ λιγο..Σε ολο το βιβλιο ειναι η γνωστη,παραδοσιακη (γεροντοκορη θα ελεγα) Μινα... :p

 

3. Το βιβλίο είναι γραμμένο με τον σύγχρονο κινηματογραφικό τρόπο αντί για το στύλ του πρώτου, κατι που πιθανων να θεωρήθηκε αντι-εμπορικό. Επίσης περιλαμβάνει πολλά συγχρονα κλισέ: γυναίκες με κατανα, λεσβιακό σεξ, βασανισμούς, Τζακ ο Εντεροβγάλτης, ιπταμενους βρικόλακες και φυσικά μπόλικη δράση. Ηδη φαντάζομαι την ταινία....

Aυτο συγκαταλεγεται στα προτερηματα του βιβλιου, ετσι δεν ειναι?Οι αναγνωστες του πρωτου βιβλιου αυτα τα στοιχεια περιμενουν να διαβασουν πιστευω (αναμεσα τους και εγω) :)

4. Τέλος οι συγγραφείς πεφτουν σε παγιδα που πεφτουν πολλοί που γραφουν μυθηστορήματα που εξελλίσονται σε διαφορετική εποχή απο την δική μας. Στην προσπάθεια τους να γίνουν αυθεντικοί γίνονται κουραστικοί με όλες τις αναφορές για την τότε εποχή, τον τρόπο ζώης και ιστορικά και κοινωνικά γεγονότα που δεν ενδιαφέρουν κανένα.

εδω θα συμφωνησω απολυτα, καπου η ολη ιστορια "τραβαει" πολυ περισσοτερο απο οσο θα επρεπε..

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο, αυτά που γράφονται με ωθούν στο να μην το ακουμπήσω ποτέ. Το αυθεντικό το διάβασα πριν καναδυό βδομάδες και το θεωρώ αριστούργημα. Τώρα αυτές οι διαστρεβλώσεις για τα λεφτά είναι το λιγότερο αισχρές...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..