Jump to content

Σε ποιο σουφουφοείδος τοποθετείτε τον εαυτό σας


Nihilio
 Share

  

93 members have voted

  1. 1. Ποιο genre του φανταστικού σας ταιριάζει περισσότερο

    • Fantasy
    • Sci-Fi
    • Horror
    • Urban Fantasy/Paranormal Romance
    • Αυτά είναι του διαόλου/είμαι της κουλτούρας


Recommended Posts

 

Εκτός κι αν ταξιδεύουν με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός, οπότε αυτομάτως το διήγημα γίνεται fantasy

 

 

 

Όχι γίνεται soft science fiction ή έστω science fantasy ή classic space opera ή pulp science fiction. Πρόσεχε τους ορισμούς σου σε παρακαλώ. Μη σφαχτούμε τώρα! Μ'αυτά τα πράγματα δεν παίζουν! :devil2:

Hard Sci-Fi or no Sci-Fi at all!

 

Puritan, fundamentalist bigot!! 4.000.000.000 φορές η ταχύτητα του φωτός πάνω σε έναν μεταλλικό δράκοντα που πάει σε ένα γαλαξία εκατό χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά από τον Άρη! That's science fiction!

The only science I see here is the algebra describing the size of your infinite ignorance of Science Fiction

 

:D Nitpicker! Science is not necessary for science fiction. It's the self imposed barriers on a limited mind like yours that make it seem otherwise.

Take the science out of SF and guess what is left, cryptofantasist!

 

A. Aυτό είναι σαν να λέμε "Βγάλε τη μαγεία και τα κάστρα από το fantasy και αυτό που μένει είναι το Τόλμη και Γοητεία";

Αν κρίνω από τον "αρχετυπικό φάνταζυ ήρωα" τότε μάλλον μένει ο Πρωτάρης και η Mrs. Robinson

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν! Επιστημονική φαντασία μάλλον δεν είμαι, γιατί πάντα μπαίνω στον πειρασμό να τη διανθίσω λίγο και φανταζοδείχνει.

 

Συνήθως, νομίζω, γράφω σκοτεινές ιστορίες, πάντα κάτι κακό γίνεται. Τώρα τελευταία παλεύω και αρκετό τρόμο, δηλαδή προσπαθώ να γράψω.

 

Όμως μ' αρέσει να γράφω και φάνταζι, μ' αρέσει το έξτρα στόλισμα που μπορείς να του βάλεις.

 

Επίσης δεν μπορώ να κρίνω με βάση αυτά που διαβάζω, γιατί μ' αρέσουν όλα εξίσου. (με βάση τα είδη πάντα)

Άμα έχω μπροστά μου ένα βιβλίο ΕΦ, ένα φάνταζι κι ένα τρόμου, χωρίς να ξέρω τίποτα άλλο, θα τα διαβάσω εντελώς στην τύχη.

 

Έχω μπερδευτεί,:dazzled:.

 

Μπορεί κανένας που μ' έχει διαβάσει να εκφέρει άποψη; Πείτε, τρόμος ή φάνταζι;

Γιατί είμαι και Full αναποφάσιστο άτομο, :rofl:

Link to comment
Share on other sites

 

Εκτός κι αν ταξιδεύουν με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός, οπότε αυτομάτως το διήγημα γίνεται fantasy

 

 

 

Όχι γίνεται soft science fiction ή έστω science fantasy ή classic space opera ή pulp science fiction. Πρόσεχε τους ορισμούς σου σε παρακαλώ. Μη σφαχτούμε τώρα! Μ'αυτά τα πράγματα δεν παίζουν! :devil2:

 

 

 

 

To faster than light είναι θεωρητικώς δυνατόν (αν και πρακτικώς αδύνατον προς το παρόν τουλάχιστον) βλ. wormholes η Aulcubierre's warp drive άρα δεν εχει κανένα πρόβλημα να θεωρείται science fiction. Απλά είναι λίγο τολμηρό science fiction.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν έχει δράκους, μάγους και καλοακονισμένα σπαθιά (κατά προτίμηση με ονοματεπώνυμο), δεν το ευχαριστιέμαι!!

 

:mace:

(μια εικόνα αξίζει χίλιες λέξεις!)

 

+1 από μένα!!!

Fantasy και ξερό ψωμί!

good.gif

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, δεν μπορώ να αποφασίσω. Φαντασία καλή μου ακούγεται για να μπω εκεί. Από εκεί και πέρα, μπορείς να συνδυάσεις πολλά και διάφορα μέσα σε ένα φάντασυ μυθιστόρημα. Αλλά δεν ρίπτω την ψήφο μου, γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω αποκλειστικά για ένα είδος.

 

BTW, το post του Nihilo στην αρχή της έκτης σελίδας, είναι ίδιο με ζιγκουράτ!rofl.gif

Edited by TheReaper
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ψήφισα "τρόμο", καθώς, γενικά, μου αρέσει τα μυθοπλαστικά είδη τού διαβόλου να έχουν και το όνομα και τη χάρη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τρόμος φυσικά! :) Αν και το πρώτο βιβλίο που διάβασα και ερωτεύτηκα δεν το λες τρόμου(Ο κλέφτης του πάντοτε)...Όπως και το αγαπημένο μου βιβλίο(βλέπε φώτο προφίλ) το λες φαντασίας με πινελιές τρόμου(ξέρω πολλούς που διαφωνούν μαζί μου)...Ο τρόμος είναι αυτός που πάντα με συνάρπαζε...Στις ταινίες αρχικά και μετά στα βιβλία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 weeks later...

Καταλάθος πριν από περίπου 10 χρόνια βρήκα το "Το μεγάλο μυστικό θέαμα" σε ένα βιβλιοπωλείο στην Πανεπιστημίου. Δεν θα πω ότι τρελάθηκα με το στόρυ αλλά οι εικόνες που έγραφε ο Μπάρκερ με εντυπωσίασαν. Μετά από λίγο πήρα το τα Βιβλία του Αίματος και εκεί κόλλησα. 

 

σχεδόν 10 χρόνια μετά δεν μου έχει μείνει άλλος Μπάρκερ να διαβάσω ενώ είχα μεταπηδήσει παράλληλα και σε άλλους του είδους (Κινγκ, Μαστερτον, Κέτσαμ, Lee κτλ).

 

Οπότε Τρόμο φυσικά ψήφισα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..