Jump to content

Ποιες ταινίες του Stephen King έχετε δει;


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

O King είναι από εκείνους τους συγγραφείς των οποίων η χάρη δεν σταματά στη λογοτεχνία αλλά έχει περάσει και στον κινηματογράφο. Τα περισσότερα από τα έργα του, μυθιστορήματα αλλά και διηγήματα, έχουν γυριστεί σε ταινίες. Προσωπικά ανακάλυψα τον Stephen King πρώτα από τις ταινίες (εκείνες που ανήκουν στον Τρόμο) και αργότερα από τα βιβλία και νομίζω πως το ίδιο συνέβη και με πολύ κόσμο.

Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι στο φόρουμ θα έχετε δει μερικές από τις ταινίες του King. Ποιες είναι αυτές που έχετε (ή δεν έχετε) δει και ποια είναι η αγαπημένη σας;

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Με διαφορά η αγαπημένη είναι η Λάμψη του Κιούμπρικ

 

Έχω δει επίσης: Carrie, το νεότερο Salems Lot, το Στάσου Πλάι μου, το Langoliers, αυτό με τη μαύρη γάτα και, εμ, δε θυμάμαι άλλα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ωωω βάζεις δύσκολα τώρα!

Όχι γιατί οι περισσότερες είναι καλές, αλλά μάλλον για το αντίθετο!devil2.gif

Καλύτερες με κινηματογραφικά κριτήρια είναι αυτές που δεν είναι τρόμου. Τελευταία έξοδος:Ριτα Χειγορθ (τι χαζός τίτλος!) ή στα Αγγλικά The ShawShank Redemption και Το Πράσινο Μίλι.

Για αυστηρά τρόμου θα επιλέξω σαν καλύτερα Το Αυτό, Την Ομίχλη, Την Καταιγίδα του Αιώνα, το Rose Red, Κριστιν, Μιζερυ, και φυσικά την Λάμψη (και οι δύο βερσίον με καλύτερη την δεύτερη για εμένα).

Ένα κλικ παρακάτω θα πάω στo Κοράκι, στο Αδύνατος, στο Σαλεμς Λοτ, και στο Χρήσιμα Αντικείμενα.

Για τα μπάζα Νυχτερινή πτήση 29, Μαξιμουμ όβερντραιβ, και ποταπό το Sleepwalkers!...ααα και οι Νυχτερίτες!

Το Ντεσπερέσιον δεν είναι χάλια , αλλά κατέστρεψαν ένα καλό βιβλίο.

 

Συλλογές απο μινι ιστορίες και Kingdom Hospital τα αφήνω έξω απο την αξιολόγηση...

 

Edit: Πολύ καλό και το Στασου πλάι μου που μου διέφυγε!

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Ωωω βάζεις δύσκολα τώρα!

Όχι γιατί οι περισσότερες είναι καλές, αλλά μάλλον για το αντίθετο!devil2.gif

 

 

Το έχω ακούσει από αρκετό κόσμο αυτό. Μάλιστα κάποιος μου έχει πει ένα πετυχημένο: ο ίδιος ο Κινκ τις έχει δει τις ταινίες του;

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά τις έχει δει, αλλά σε μερικές έχει κάνει και περάσματα σε ρόλο κομπάρσου (όπως και ο αείμνηστος Χίτσκοκ).

Πολλές φορές μάλιστα μάλωνε με τους σκηνοθέτες και τους παραγωγούς γιατί δεν απέδιδαν σωστά την ατμόσφαιρα και τις σκηνές απο τα βιβλία.

Αυτό συνέβη και με τον Κιούμπρικ στην Λάμψη, και έχοντας δει και τις δύο βέρσιον, μου αρέσει περισσότερο αυτή που επιμελήθηκε ο Κινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά τις έχει δει, αλλά σε μερικές έχει κάνει και περάσματα σε ρόλο κομπάρσου (όπως και ο αείμνηστος Χίτσκοκ).

Πολλές φορές μάλιστα μάλωνε με τους σκηνοθέτες και τους παραγωγούς γιατί δεν απέδιδαν σωστά την ατμόσφαιρα και τις σκηνές απο τα βιβλία.

Αυτό συνέβη και με τον Κιούμπρικ στην Λάμψη, και έχοντας δει και τις δύο βέρσιον, μου αρέσει περισσότερο αυτή που επιμελήθηκε ο Κινγκ.

 

Η αλήθεια είναι πως από τότε που το έμαθα αυτό, σε κάθε ταινία ψάχνω μήπως και τον εντοπίσω. Η πρώτη φορά που μου είπαν ότι εμφανίζεται στις ταινίες ήταν όταν είχα δει το Rose Red, καθώς όλοι μιλούσαν για τον πιτσαδώρο! Είχε πλάκα στη Λαμψη του Κιουμπρικ όπου εμφανίζεται αραχτός στον καναπέ και κάνει πως διαβάζει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα τα Κριστιν (που είναι και Κάρπεντερ) και Μιζερυ από τις καλές ταινίες και το sleepwalkers από αυτές που τις θυμάσαι μόνο και μόνο για το καλαμπόκι.

 

Αν και έχω σε DVD και την τριλογία του Children of The Corn και το Καρδιές στην Ατλαντίδα και δεν τα έχω δει ακόμα...

 

Edit: Και χάρη στην Κιάρα θυμήθηκα και τα εξαιρετικά Dead Zone και Chinga (ίσως το μόνο καλό επεισόδιο σε εκείνη τη σαιζόν των X-files) και το Running man. Και η ταινία με τη γάτα είναι το Cat's Eye

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα τα Κριστιν (που είναι και Κάρπεντερ) και Μιζερυ από τις καλές ταινίες και το sleepwalkers από αυτές που τις θυμάσαι μόνο και μόνο για το καλαμπόκι.

 

Αν και έχω σε DVD και την τριλογία του Children of The Corn και το Καρδιές στην Ατλαντίδα και δεν τα έχω δει ακόμα...

 

 

 

To Children of the Corn αυτή τη στιγμή έχει φτάσει τις 7 ταινίες αν δεν κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα μια λίστα από εδώ

Με μπορντώ αυτές που έχω δει - παίζει να έχω δει και κάποιες άλλες και να μην έχω ιδέα πως μετέφρασαν τον τίτλο κτλ ή απλά να μην τις θυμάμαι.

  • 1976 - Carrie
  • 1979 - Salem's Lot
  • 1980 - The Shining
  • 1982 - Creepshow (Five short films: "Father's Day," "The Lonesome Death of Jordy Verrill," "Something to Tide You Over," "The Crate," and "They're Creeping Up On You")
  • 1982 - The Boogeyman (short film)
  • 1983 - Cujo
  • 1983 - The Dead Zone
  • 1983 - Christine
  • 1983 - Disciples of the Crow (short film)
  • 1983 - The Woman in the Room (short film)
  • 1984 - Children of the Corn
  • 1984 - Firestarter
  • 1985 - Cat's Eye (Three short films: "Quitters, Inc.," "The Ledge," and "The General")
  • 1985 - Silver Bullet
  • 1985 - Stephen King's Nightshift Collection (Two short films: "The Woman in the Room" and "The Boogeyman")
  • 1985 - Word Processor of the Gods (episode of Tales from the Darkside)
  • 1986 - Gramma (episode of The Twilight Zone)
  • 1986 - Maximum Overdrive
  • 1986 - Stand By Me
  • 1987 - Creepshow 2 (Three short films: "Old Chief Wood'n'head," "The Raft," and "The Hitchhiker")
  • 1987 - A Return to Salem's Lot
  • 1987 - The Running Man
  • 1987 - The Last Rung on the Ladder (short film)
  • 1987 - Sorry, Right Number (episode of Tales from the Darkside)
  • 1989 - Pet Sematary
  • 1990 - The Cat From Hell (short film)
  • 1990 - Graveyard Shift
  • 1990 - It (TV mini-series)
  • 1990 - Misery
  • 1990 - The Moving Finger (Monsters episode)
  • 1991 - Golden Years (TV miniseries)
  • 1991 - Sometimes They Come Back
  • 1992 - Sleepwalkers
  • 1993 - The Dark Half
  • 1993 - Needful Things
  • 1993 - The Tommyknockers (miniseries)
  • 1993 - Chinga (episode of The X-files)
  • 1994 - The Shawshank Redemption
  • 1994 - The Stand (miniseries)
  • 1995 - The Langoliers (miniseries)
  • 1995 - The Mangler
  • 1995 - Dolores Claiborne
  • 1995 - Stephen King's Nightshift Collection
  • 1996 - Thinner
  • 1997 - The Shining (TV miniseries)
  • 1997 - Ghosts (music video)
  • 1997 - The Night Flier (HBO Movie)
  • 1997 - Quicksilver Highway (segment Chattery Teeth)
  • 1997 - Trucks (TV Remake of Maximum Overdrive)
  • 1998 - Apt Pupil
  • 1999 - The Green Mile
  • 1999 - The Rage: Carrie 2
  • 1999 - Storm of the Century (TV miniseries)
  • 1999 - Llamadas (short film)
  • 2000 - Paranoid(short film)
  • 2001 - Hearts in Atlantis
  • 2001 - Strawberry Spring (short film)
  • 2002 - Rose Red (TV miniseries)
  • 2002 - The Dead Zone (TV Series)
  • 2002 - Night Surf (short film)
  • 2002 - Rainy Season (short film)
  • 2002 - Carrie (TV movie remake)
  • 2003 - Dreamcatcher
  • 2003 - The Diary of Ellen Rimbauer (TV movie)
  • 2003 - Autopsy Room Four (short film)
  • 2003 - Here There Be Tygers (short film)
  • 2003 - The Man in the Black Suit (short film)
  • 2004 - Secret Window
  • 2004 - Kingdom Hospital (TV series)
  • 2004 - Salem's Lot (TV miniseries)
  • 2004 - Luckey Quarter (short film)
  • 2004 - The Secret Transit Codes of America's Highways (short film)
  • 2004 - All That You Love Will Be Carried Away (short film)
  • 2004 - Riding the Bullet
  • 2005 - I Know What You Need (short film)
  • 2006 - Desperation (TV miniseries)
  • 2006 - Nightmares and Dreamscapes: From the stories of Stephen King
  • 2006 - Suffer the Little Children (short film)
  • 2007 - 1408
  • 2007 - The mist

Αυτές που μου άρεσαν είναι σχετικά λίγες, ίσως περιορίζονται στις εξής:

  • Λάμψη, σαφέστατα, αλλά δεν είναι "ταινία Κινγκ" είναι ταινία "Κινγκ, Κιούμπρικ, Νίκολσον" ένας από τους τρεις αν έλειπε ούτε κατά διάνοια δε θα ήταν το ίδιο...
  • Κάρυ, η πρώτη του Ντε Πάλμα, όχι το firestarter.
  • Το πράσινο μίλι και η τελευταία έξοδος (του Darabond).
  • To pet sematary (δεν έχω ιδέα ποιανού) και η Μίζερυ (επίσης, αλλά παίζει η απίστευτη Κάθυ Μπέητς...)
  • Η καταιγίδα του αιώνα (για κάποιον ανεξιχνίαστο λόγο)
  • Και τέλος, το Mist, το οποίο πολύ το ευχαριστήθηκα.

Γενικά, θεωρώ πως έτσι κι αλλιώς κανένας δεν μπορεί να κάνει ταινίες που να τα σπάνε από ένα καλό σενάριο και μόνο. Όλοι χρειάζονται (και όσο με αφορά, μια ταινία χρειάζεται πρώτα σκηνοθέτη κι ύστερα ένα πολύ καλό σενάριο - φαύλος κύκλος γιατί οι σκηνοθέτες που εκτιμώ διαλέγουνε και σενάρια που εκτιμώ). Τέσπα, θέλω να καταλήξω στο ότι εκτός από μάστορας στη γραφή εγώ πιστεύω πως είναι και καλός σεναριογράφος ο μπαρμπαΚινγκ γιατί ότι έχω δει στο οποίο να έχει συνεργαστεί με ανθρώπους του βεληνεκούς του στο χώρο του κινηματογράφου είναι εξαιρετικό.

 

edit: κάνω μπορντώ και τα υπόλοιπα που βλέπω για να ξέρω ποια θα ήθελα ακόμα να δω :p

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στις πέντε η ώρα το πρωί??? :p :P :p

Να έλεγα μια καλημέρα ίσως: Καλημέρα :)

 

Δε την ξέρω και δε μου αρέσει και τόσο πολύ πια, αλλά το βρίσκω αρκετά κλασικό, αρκετά επαρκές ρε παιδί μου, δεν ξέρω πως αλλιώς να το θέσω.

 

Επίσης, αυτό που ξέχασα να βάλω ότι το έχω δει είναι το It. Οκ, ξέχασα και την ταινία, την απέβαλα από το κεφάλι μου και τώρα είναι πιο ήσυχο. Μπλιαχ :p

Link to comment
Share on other sites

Από τον κατάλογο που δημοσίευσε η Κιάρα έχουμε (με κόκκινο όσες έχω δει):

 

  • 1976 - Carrie
  • 1979 - Salem's Lot
  • 1980 - The Shining
  • 1982 - Creepshow (Five short films: "Father's Day," "The Lonesome Death of Jordy Verrill," "Something to Tide You Over," "The Crate," and "They're Creeping Up On You")
  • 1982 - The Boogeyman (short film)

  • 1983 - Cujo
  • 1983 - The Dead Zone
  • 1983 - Christine
  • 1983 - Disciples of the Crow (short film)
  • 1983 - The Woman in the Room (short film)
  • 1984 - Children of the Corn
  • 1984 - Firestarter
  • 1985 - Cat's Eye (Three short films: "Quitters, Inc.," "The Ledge," and "The General")
  • 1985 - Silver Bullet
  • 1985 - Stephen King's Nightshift Collection (Two short films: "The Woman in the Room" and "The Boogeyman")
  • 1985 - Word Processor of the Gods (episode of Tales from the Darkside)
  • 1986 - Gramma (episode of The Twilight Zone)
  • 1986 - Maximum Overdrive
  • 1986 - Stand By Me
  • 1987 - Creepshow 2 (Three short films: "Old Chief Wood'n'head," "The Raft," and "The Hitchhiker")
  • 1987 - A Return to Salem's Lot
  • 1987 - The Running Man
  • 1987 - The Last Rung on the Ladder (short film)
  • 1987 - Sorry, Right Number (episode of Tales from the Darkside)
  • 1989 - Pet Sematary
  • 1990 - The Cat From Hell (short film)
  • 1990 - Graveyard Shift
  • 1990 - It (TV mini-series)
  • 1990 - Misery
  • 1990 - The Moving Finger (Monsters episode)
  • 1991 - Golden Years (TV miniseries)
  • 1991 - Sometimes They Come Back
  • 1992 - Sleepwalkers
  • 1993 - The Dark Half
  • 1993 - Needful Things
  • 1993 - The Tommyknockers (miniseries)
  • 1993 - Chinga (episode of The X-files)
  • 1994 - The Shawshank Redemption
  • 1994 - The Stand (miniseries)
  • 1995 - The Langoliers (miniseries)
  • 1995 - The Mangler
  • 1995 - Dolores Claiborne
  • 1995 - Stephen King's Nightshift Collection
  • 1996 - Thinner
  • 1997 - The Shining (TV miniseries)
  • 1997 - Ghosts (music video)
  • 1997 - The Night Flier (HBO Movie)
  • 1997 - Quicksilver Highway (segment Chattery Teeth)
  • 1997 - Trucks (TV Remake of Maximum Overdrive)
  • 1998 - Apt Pupil
  • 1999 - The Green Mile
  • 1999 - The Rage: Carrie 2
  • 1999 - Storm of the Century (TV miniseries)
  • 1999 - Llamadas (short film)
  • 2000 - Paranoid(short film)
  • 2001 - Hearts in Atlantis
  • 2001 - Strawberry Spring (short film)
  • 2002 - Rose Red (TV miniseries)
  • 2002 - The Dead Zone (TV Series)
  • 2002 - Night Surf (short film)
  • 2002 - Rainy Season (short film)
  • 2002 - Carrie (TV movie remake)
  • 2003 - Dreamcatcher
  • 2003 - The Diary of Ellen Rimbauer (TV movie)
  • 2003 - Autopsy Room Four (short film)
  • 2003 - Here There Be Tygers (short film)
  • 2003 - The Man in the Black Suit (short film)
  • 2004 - Secret Window
  • 2004 - Kingdom Hospital (TV series)
  • 2004 - Salem's Lot (TV miniseries)
  • 2004 - Luckey Quarter (short film)
  • 2004 - The Secret Transit Codes of America's Highways (short film)
  • 2004 - All That You Love Will Be Carried Away (short film)
  • 2004 - Riding the Bullet
  • 2005 - I Know What You Need (short film)
  • 2006 - Desperation (TV miniseries)
  • 2006 - Nightmares and Dreamscapes: From the stories of Stephen King
  • 2006 - Suffer the Little Children (short film)
  • 2007 - 1408
  • 2007 - The Mist

Εν κατακλείδι, έχω μείνει ικανοποιημένος από όλες. Mist, Storm of the century και Night Flier με καθήλωσαν με την ατμόσφαιρά τους.

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Κλέβοντας την τσιμπημένη λίστα έχουμε:

1976 - Carrie

1980 - The Shining

1983 - The Dead Zone

1983 - Christine

1984 - Children of the Corn

1986 - Stand By Me

1987 - The Running Man

1989 - Pet Sematary

1990 - It (TV mini-series)

1990 - Misery

1994 - The Stand (miniseries)

1995 - Dolores Claiborne

1999 - The Green Mile

2001 - Hearts in Atlantis

2002 - The Dead Zone (TV Series)

2004 - Secret Window

 

Νομίζω ότι έχω δει και κάτι ακόμα αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ. Απο αυτές οι αγαπημένες μου με σειρά προτίμησης είναι η Λάμψη. Οι 2 με την (απίθανη) Kathy Bates, το Misery (με την τελειοτερη σκηνή στην οποία αρκεί ένα μόνο κράκ...) και Dolores Claiborne. Το IT αν εξαιρέσεις την τελευταία ξενερωτική σκηνή (έλεος) και το Secret window.

 

Από τα χειρότερα το Christine και Pet Semetary που όμως ούτε τα βιβλία μου άρεσαν και το The Stand που τρελάθηκα με το βιβλίο αλλά η σειρά μου φάνηκε πως ήταν για πέταμα.

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Πωπω, παίζει να είσαι ο πρώτος άνθρωπος που ακούω να λέει κάτι κακό για τον Κάρπεντερ :p Πραγματικά νομίζω δε μου έχει ξανατύχει.

Το Κριστίν θα το δω άμεσα λοιπόν γιατί μου κίνησες την περιέργεια (είναι που λέει δεν υπάρχει αρνητική διαφήμιση :p). Δεν έχω διαβάσει και το βιβλίο βασικά, είναι από τα ελάχιστα παλιά που μου έχουνε ξεφύγει, όπως κι από τις ελάχιστες ταινίες του Κάρπεντερ που μου έχουνε ξεφύγει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε όπως είπα το Κριστιν δεν μου άρεσε ούτε σαν βιβλίο. Το διάβασα πρίν την ταινία και δεν μπορω να πω οτι με απασχόλησε ιδιαίτερα η σκηνοθεσία να σου πώ την αλήθεια. Απλα μου φάνηκε βαρετό και ανούσιο. Για δες το όμως να μου πεις τη γνώμη σου. Θα είχε ενδιαφέρον να το βρεις αριστούργημα...ίσως τότε με πείσεις να την ξαναδώ, να ξανακάνω σχόλια μετα εσύ να χρειαστεί να διαβάσεις το βιβλίο...και πάει λέγοντας dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Λάμψη, σαφέστατα, αλλά δεν είναι "ταινία Κινγκ" είναι ταινία "Κινγκ, Κιούμπρικ, Νίκολσον" ένας από τους τρεις αν έλειπε ούτε κατά διάνοια δε θα ήταν το ίδιο...
  • Μίζερυ (επίσης, αλλά παίζει η απίστευτη Κάθυ Μπέητς...)

 

Ακριβώς. Ειδικά η Λάμψη, κορυφαία ταινία.

Ακόμα θυμάμαι τον πατέρα μου, όταν γύρισε με τη μητέρα μου από το σινεμά (ήμουν πολύ μικρός για να με πάρουν). Εκείνη ήταν κατατρομαγμένη. Εκείνος, πριν καν μπούνε στο σπίτι, χάθηκε για μια στιγμή στο δώμα και γύρισε κατεβαίνοντας τις σκάλες με το τσεκούρι! Άρχισε να την κυνηγάει στο διάδρομο της πολυκατοικίας, μ' εκείνη να ουρλιάζει ανεξέλεγκτα κι αυτόν να φωνάζει και να γελάει πίσω της.

Ήταν εμφανές και στα δικά μου μάτια ότι είχαν δεί κάτι πολύ δυνατό.

Είχαν να πάρουν τέτοια τρομάρα από το Jaws -το είχαν δει καλοκαίρι, στις διακοπές μας και σχεδόν μας κόπηκαν τα μπάνια.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, ενδιαφέρουσες παιδικές αναμνήσεις έχεις!laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα είχε ενδιαφέρον να το βρεις αριστούργημα...ίσως τότε με πείσεις να την ξαναδώ, να ξανακάνω σχόλια μετα εσύ να χρειαστεί να διαβάσεις το βιβλίο...και πάει λέγοντας dazzled.gif

Χα, οκ, θα την ξεκινήσω σε λίγο :)

 

Μιχάλη, απαπαπα..... και πολλά πα ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.....

 

 

Η επίσημη λίστα με τις ταινίες του King είναι αυτή...

 

http://www.stephenking.com/library/video.html

 

Πολλές απο τις ταινίες που αναφέρονται στις λίστες που γράψατε απο πάνω δεν τις αναγνωρίζει σαν δικές του

γιατί έχουν πάρει απλά την ιδέα και απο κεί και πέρα τους έχουν αλλάξει τα φώτα...

Link to comment
Share on other sites

Xμμ, Μελκιάδης, δεν σου αρέσει ο Κάρπεντερ και το Κριστίν;

 

Αν ήμουν πιο φαντασμένος θα σου έριχνα ισόβια, αλλά επειδή δεν είμαι, δέκα χρόνια στην ψειρού νομίζω πως φτάνουν...

 

(Οκ, αστειεύομαι, όπως λένε και οι Ιταλοί al gusto non si commanda, δηλ. δεν μπορείς να διατάξεις τι θα σου αρέσει.)

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα οκ, δεν είναι ότι καλύτερο έχω δει από Κάρπεντερ, και σίγουρα δεν είναι κι η καλύτερη ιστορία του Κινγκ, αλλά εμένα μου άρεσε πολύ και σε ευχαριστώ που με έβαλες στην πρίζα να το δω :)

Απλά φαντάζομαι πως όταν ακούς το συνδυασμό περιμένεις κάτι σε ταινία τρόμου, ενώ δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα, δεν είναι ακριβώς τρομαχτική δηλαδή και δεν ξέρω που θα την κατέτασα, αλλά την ευχαριστήθηκα και την Κριστίν και τις ροκιές της και τα όλα της.

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα οκ, δεν είναι ότι καλύτερο έχω δει από Κάρπεντερ, και σίγουρα δεν είναι κι η καλύτερη ιστορία του Κινγκ, αλλά εμένα μου άρεσε πολύ και σε ευχαριστώ που με έβαλες στην πρίζα να το δω :)

Απλά φαντάζομαι πως όταν ακούς το συνδυασμό περιμένεις κάτι σε ταινία τρόμου, ενώ δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα, δεν είναι ακριβώς τρομαχτική δηλαδή και δεν ξέρω που θα την κατέτασα, αλλά την ευχαριστήθηκα και την Κριστίν και τις ροκιές της και τα όλα της.

Ακριβώς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα οκ, δεν είναι ότι καλύτερο έχω δει από Κάρπεντερ, και σίγουρα δεν είναι κι η καλύτερη ιστορία του Κινγκ, αλλά εμένα μου άρεσε πολύ και σε ευχαριστώ που με έβαλες στην πρίζα να το δω smile.gif

Απλά φαντάζομαι πως όταν ακούς το συνδυασμό περιμένεις κάτι σε ταινία τρόμου, ενώ δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα, δεν είναι ακριβώς τρομαχτική δηλαδή και δεν ξέρω που θα την κατέτασα, αλλά την ευχαριστήθηκα και την Κριστίν και τις ροκιές της και τα όλα της.

 

 

Καλά είσαι πολύ γρήγορη!!!!!!! Και τώρα λοιπόν θα αρχίσει ο φαύλος κύκλος που έλεγα. Γμτ θα πρέπει να δω την ταινία να ξαναδιαβάσω και το βιβλίο...ξέρεις σε τί μπελά με βάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, γιατί βρε αφού καταλαβαίνω γιατί δε σου άρεσε :p

 

Εγώ στον επόμενο τόνο λέω να δω αυτά εδώ τα δύο :)

1996 - Thinner

2002 - Rose Red (TV miniseries)

 

Μου άρεσαν πολύ τα βιβλία (ειδικά το αδύνατος) και λογικά δε θα ξετρελαθώ με τις ταινίες (πάντα συμβαίνει αυτό) αλλά θα ήθελα να τις έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει ελάχιστα και έχω διαβάσει ελάχιστα επίσης του King(ποιος τον είπε μπαρμπα-King; Να το πω του πατέρα μου που έχει την ίδια ηλικία, να φρικάρει!:devil2::lol:).

-Το "Πράσινο Μίλι" μου άρεσε πολύ, το έβλεπα και το ξανάβλεπα (είχαμε συνδρομητικό τότε) και κάθε φορά έκλαιγα του σκοτωμού...

-Το "Shawshank Redemption" είναι από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει, τις πιο καλοφτιαγμένες, και τι καλοί ηθοποιοί και οι δυο τους... Αλλά πρόσφατα διάβασα και το βιβλίο και ξετρελάθηκα! Εκεί πήρα απόφαση να διαβάσω κι άλλο King.

-Tα "Dreamcatcher" και "1408" μου φάνηκαν αδιάφορα.

-Το "Stand by me" το βαρέθηκα. Μια καλογραμμένη βαρετή ιστορία.

-Στο "Misery" μου άρεσε πολύ η Kathy Bates, αλλά αυτός κρύος. Και γενικά σαν ιστορία της μιας μόνο ιδέας μου φάνηκε. Δε φτάνει μόνο μία.

 

Το "Thinner" το έχω διαβάσει, αλλά δεν το ήξερα ότι υπάρχει και ταινία! Σπεύδω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..