Jump to content

Ποιες ταινίες του Stephen King έχετε δει;


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Έχω δει Το Αυτό, το Πράσινο Μίλι, την Ομίχλη και τη Λάμψη.

Το Αυτό είναι η μόνη ταινία που έχει καταφέρει να μου στερήσει τον ύπνο, αν και τους κλόουν ακόμα τους πάω.

Το Πράσινο Μίλι δε με συγκίνησε.

Η Ομίχλη είναι και η αγαπημένη μου. Ήμουν at the edge of my seat κατά τη διάρκεια όλης της ταινίας. Και το τέλος..... αν και το είχα ψιλομυριστεί, αξέχαστο.

Η Λάμψη με άφησε με ανάμεικτα συναισθήματα. Περίμενα να φοβηθώ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω δει τις εξης ταινιες απο King: Το αυτο (που δεν καταλαβα και το τι γινεται να πω την αληθεια, δεν μου αρεσε καθολου), Η Τελευταια εξοδος της Ριτα Χειγουορθ το οποιο ειναι τελειο, το πρασινο μιλι επισης ειναι παρα πολυ ωραιο, το Μιζερυ το οποιο μαρεσε επισης πολυ και το δωματιο 1408, που δεν μαρεσε καθολου. Ειχε βγαλει και καποια σειρα με μικρες ιστροριες, την Nightmares and Dreamscapes η οποια μου φανηκε μετρια.

 

Edited by stratigos
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχω δει αρκετες του Κινγκ.Αν και πρεπει να ειναι επισης αρκετες αυτες που δεν εχω δει.

 

Η Λαμψη(και οι 2 εκτελεσεις),Το Πρασινο Μιλι,Ροουζ Ρεντ,Τελευταια Εξοδος:Ριτα Χειγουορθ,Μιζερυ,Στασου Πλαι μου,Η Ομιχλη,Η Καταιγιδα του Αιωνα,Μυστικο Παραθυρο,ειναι αυτα που μου αρεσαν περισσοτερο.

 

Το Αυτο,Night Shift,Νεκροταφειο Ζωων,Κριστιν,Νυχτερινος Επισκεπτης,Ονειροπαγιδα,1408,Ντεσπερεισον,μετρια εως κακα.

 

Πρεπει να ξεχναω και μερικες...:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει όλες τις παρακάτω. Με κόκκινο οι αγαπημένες μου (ως ταινίες).

 

• 1976 - Carrie

• 1979 - Salem's Lot

• 1980 - The Shining

• 1982 - Creepshow

• 1983 - Cujo

• 1983 - The Dead Zone

• 1983 - Christine

• 1984 - Children of the Corn

• 1984 - Firestarter

• 1985 - Cat's Eye

• 1985 - Silver Bullet

• 1986 - Maximum Overdrive

• 1986 - Stand By Me

• 1987 - Creepshow 2

• 1987 - The Running Man

• 1989 - Pet Sematary

• 1990 - Graveyard Shift

• 1990 - It (TV mini-series)

• 1990 - Misery

• 1991 - Sometimes They Come Back

• 1992 - Sleepwalkers

• 1993 - The Dark Half

• 1993 - Needful Things

• 1993 - The Tommyknockers (miniseries)

• 1993 - Chinga (episode of The X-files)

• 1994 - The Shawshank Redemption

• 1994 - The Stand (miniseries)

• 1995 - The Langoliers (miniseries)

• 1995 - The Mangler

• 1995 - Dolores Claiborne

• 1996 - Thinner

• 1997 - The Shining (TV miniseries)

• 1997 - The Night Flier (HBO Movie)

• 1998 - Apt Pupil

• 1999 - The Green Mile

• 1999 - Storm of the Century (TV miniseries)

• 2001 - Hearts in Atlantis

• 2002 - Rose Red (TV miniseries)

• 2003 - Dreamcatcher

• 2004 - Secret Window

• 2004 - Kingdom Hospital (TV series)

• 2004 - Salem's Lot (TV miniseries)

• 2004 - Riding the Bullet

• 2006 - Nightmares and Dreamscapes: From the stories of Stephen King

• 2007 - 1408

• 2007 - The mist

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλα δεν σου αρεσε η ταινία "Needful things" ;; Νομίζω οτι ήταν πολύ καλη!

Link to comment
Share on other sites

The Shining

It

The running man

The Langoliers

The Green Mile

Hearts in Atlantis

Secret Window

1408

The mist

Desperation

Dreamcatcher

Rose Red

 

Αγαπημένες το Πράσινο Μίλι και η Λάμψη.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το Κριστίν (σε διπλή προβολή με το Βετεράνο με τον Τσακ Νόρρις, που με έχει σημαδέψει για μια ζωή tease.gif) και τη Ρίτα Χέιγουορθ (που μου άρεσε επίσης πολύ). Ούτε καν τη Λάμψη.

Edited by Μάρβιν ΑΑΠ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

έχω δει:

christine

cat's eyes(καλούτσικο ήταν,η πρώτη ιστορία που είχε για μένα  ήταν οι πιο χαζή που έχω δει σε ταινία)

green mile

creepshow 1+2(άπλα καλές και οι δυο τίποτα το ιδιαίτερο)

Dreamcatcher(δεν την βλέπετε για κανένα λόγο)

1408

Secret Window

The mist

silver bullets

running man(μακριά)

pet sematary 1+2(το δυο δεν είμαι σίγουρος ότι θεωρείτε ταινία του stephen king)

cujo(μέτρια)

the night fliers(μέτρια η μακριά,όπως το δει ο καθένας)

sleepwalker(μακριά)

it

the shining

 

και από σειρές:

under the dome

nightmares and dreamscapes

kingdom hospital.

Από τοις σειρές μόνο το nightmares and dreamscapes αξίζει(από αυτές που είδα εγώ,γιατί μπορεί να υπάρχουν και καλύτερες)

Edited by Lich King
Link to comment
Share on other sites

Από την προηγούμενη φορά που έγραψα εδώ έχω δει επίσης τη Λάμψη (καλά, μόνο εγώ από όοοολους σας το βαρέθηκα; ) και την πρώτη σεζόν του Under the Dome, την οποία τη βρήκα έτσι κι έτσι, παρόλο που με το βιβλίο είχα ξετρελαθεί, κυρίως γιατί η σειρά όλο και απομακρύνεται από το βιβλίο.

Και πρέπει να έχω δει και το Καρδιές στην Ατλαντίδα, που μου φάνηκε αδιάφορο όπως και το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου άρεσαν ιδιαίτερα οι ταινίες που βασίστηκαν στα βιβλία του, με εξαίρεση τη Λάμψη, το Αυτό, την Ομίχλη, το Πράσινο Μίλι, τελευταία Έξοδος: Ρίτα Χειγουρθ.

 

Τις έχω δει σχεδόν όλες τις ταινίες του και θα τις ξαναδώ στο μέλλον, αλλά δε μου άρεσαν καθόλου. Έχω διαβάσει και σχεδόν όλα τα βιβλία του, αλλά δε μ άρεσε σχεδόν κανένα. Αν βγάλει στο μέλλον κάποιο καινούριο θα το αγοράσω πριν βγει. Γενικά καλό είναι να αποφεύγεις τις μετριότητες. Διάβασε λίγο Νίτσε να ξεστραβωθείς πουλάκι μου :)

:

Link to comment
Share on other sites

Carrie

The Shining

The Dead Zone

Christine

Children of the Corn

Cat's Eye

Maximum Overdrive

 

 

και μετά αλλάξανε τα γούστα μου. Έχω δει το The Shawshank Redemption, από τις μεταγενέστερες.

Edited by KELAINO
Link to comment
Share on other sites

- Christine (Σε αντίθεση με το βιβλίο που με ξετρέλανε, η ταινία ήταν απλώς καλή)

 

- The Running Man (Μου έχει μείνει μόνο ο Σβαρτσενέγκερ και μία- δύο σκηνές)

 

- Kingdom Hospital (Καλούτσικο)

 

- Pet Sematary (Δεν θυμάμαι τίποτα απολύτως και ευτυχώς γιατί δεν έχω διαβάσει το βιβλίο)

 

- Rose Red (Ακροβατεί μεταξύ καλούτσικου και φόλας)

 

- Salems Lot (Δεν θυμάμαι τίποτα)

 

- The Shining (Και σειρά και ταινία, και ισχύει ότι και με το βιβλίο. Καλές αλλά όχι του γούστου μου)

 

- Carrie (Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες όπως επίσης και για το βιβλίο, αμφότερα όμως μου άρεσαν. Είδα και την συνέχεια της που με άφησε αδιάφορο)

 

- Firestarter (Ισχύει ότι και με το Pet Sematary)

 

- Hearts in Atlantis (Ωραία και συγκινητική, δεν πιάνει όμως μπάζα μπροστά στο βιβλίο που είναι το αγαπημένο μου του Κινγκ και ένα από τα καλύτερα που έχω διαβάσει ever)

 

- The Dead Zone (Αρκετά καλή)

 

- The Green Mile (Αριστουργηματική όπως και το βιβλίο)

 

- Creepshow (Δεν θυμάμαι τίποτα)

 

- Dreamcather (Ισχύει ότι και με το Rose Red)

 

- It (Καλό, αλλά μόνο για τους φαν του συγγραφέα. Και δεν θα αρέσει σε όλους αυτούς. Αν κάποιος δεν διαβάζει Κινγκ και δεν έτυχε να το δει σε μικρή ηλικία, μάλλον θα το βρει μέτριο)

 

- Riding the Bullet (Καλούτσικο)

 

- Silver Bullet (Καταπληκτικό θρίλερ, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να είναι σήμερα ο λυκάνθρωπος ένα από τα δύο- τρία πιο αγαπημένα μου τέρατα. Θα αρέσει πάντως περισσότερο αν το δει κανείς σε μικρή ηλικία, και ιδίως αν δεν έχει δει τα άντερα του πιο πριν)

 

- Sleepwalkers (Σε αντίθεση με την πλειοψηφία μου άρεσε)

 

- The Dark Half (Καλούτσικο)

 

- The Langoliers (Δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα αλλά όταν με το καλό το ξαναδώ, υποψιάζομαι ότι δεν θα μου αρέσει)

 

- The Night Flier (Αρκετά καλό)

 

- Thinner (Αρκετά καλό)

 

- Children of the Corn (Δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα παρά μόνο ότι δεν λέει και πολλά. Το ίδιο ισχύει και για τις μία- δύο συνέχειες που έχω δει)

 

- The Dark Half (Καλούτσικο)

 

- Needful Things (Καλούτσικο)

 

- The Storm of the Century (Καταπληκτικό θρίλερ, ανώτερο της φήμης του)

 

- Art Pupil (Υπέροχο όσο και υποτιμημένο)

 

- Cat's Eye (Καλή η ιστορία με το κάπνισμα, πολύ ωραία με τον ουρανοξύστη, δεν πολυθυμάμαι την τελευταία)

 

- Dolores Claiborne (Δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα)

 

- Golden Years (Καλό μόνο ανά στιγμές, συνολικά φόλα)

 

- Misery (Πολύ ωραίο)

 

- Secret Window (Καλούτσικο)

 

- Stand by me (Αριστουργηματικό όπως και το βιβλίο άλλωστε. Το διαβάζω κάθε φορά που αισθάνομαι την ανάγκη να ξανανιώσω παιδί)

 

- The Shawshank Redemption (Όσοι δεν το έχετε δει, κάντε το τώρα. Ταινία ύμνος για την δύναμη της θέλησης και της φιλίας, πρόκειται για αριστούργημα από τα λίγα. Αριστούργημα με Άλφα κεφαλαίο)

 

- The Mist (Απίστευτο πραγματικά θρίλερ που έκανε το μυαλό να πονέσει. Αυτό θα πει εφιάλτης από τον οποίο να προσπαθείς να ξεφύγεις και να μην μπορείς. Έχοντας διαβάσει πρώτα το φοβερό και τρομερό βιβλίο, το τέλος της με έστειλε αδιάβαστο)

 

- Nightmares and Dreamscapes (Θυμάμαι μόνο το Κράουτς Εντ που ήταν αρκετά καλό)

 

- 1408 (Φόλα)

 

Επίσης για όσους δεν ξέρουν, να πω ότι υπάρχει και αυτό

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..