Jump to content

Ποια Sci-Fi σειρά θεωρείτε καλύτερη; (Poll 2010-2011)


karatasiospa
 Share

  

74 members have voted

  1. 1. Ποια σειρά επιστημονικής φαντασίας θεωρείται καλύτερη;

    • Star Trek TOS
      14
    • Star Trek The Next Generation
      24
    • Star Trek Deep Space Nine
      8
    • Star Trek Voyager
      10
    • Star Trek Enterprise
      14
    • Battlestar Galactica (original)
      4
    • Battlestar Galactica (reimagined)
      30
    • Babylon 5
      19
    • Staggate SG1
      11
    • Stargate Atlantis
      12
    • Space 1999
      6
    • Farscape
      9
    • Blake's 7
      4
    • Doctor Who
      18
    • Firefly
      16
    • Dollhouse
      2
    • Andromeda
      2
    • Earth's final conflict
      1
    • Charlie Jade
      2
    • Jericho
      3
    • V (original)
      6
    • Dune (mini series)
      7
    • Torchwood
      4
    • Seaquest
      7
    • Earth 2
      1
    • Terminator: the sarah connor chronicles
      3
    • Lost in Space
      3
    • Alien Nation
      3
    • Planet of the Apes
      5
    • The Starlost
      2

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Νομίζω ότι είναι καιρός να ανοίξουμε μια ψηφοφορία για την καλύτερη σειρά επιστηνονικής φαντασίας. Έβαλα την δυνατότητα να ψηφίζουμε περισσότερες από μια σειρές γιατί η επιλογή μίας μόνο σειράς είναι πολύ ασφυκτική. Επέλεξα εκείνες σειρές που έχουν συζητηθεί η έστω αναφερθεί σε αυτό το φόρουμ οπότε μπορούμε να υποθέοσουμε ότι είναι λίγο πολύ γνωστές. Γι'αυτό δεν έβαλα σειρές όπως το Buck Rodgers η το Bionic Woman. Επίσης δεν περιέλαβα σειρές που είναι ακόμη εν εξελίξει και ως εκ τούτου δεν μπορούν ακόμα να κριθούν οριστικά.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

X-files?

 

 

Eιχε στοιχεία επιστημονικής φαντασίας αλλά είχε και πολύ ρaranormal, horror κλπ. Συνήθως δεν κατατάσσεται στην επιστ. φαντασία

Link to comment
Share on other sites

Seaquest; Παλιό, αλλά το έχω δει στις επαναλήψεις.

 

 

Μα φυσικά... Το ξεχάσαμε... Θα το ψήφιζα και αυτό μαζί με το Babylon 5.

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε παιδιά! Δεν μπορεί να είμαστε μόνο έξι που βλέπουμε επ.φαντασία! Ειπαμε λίγοι είμαστε αλλά όχι και τόσο λίγοι!

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

1. X-Files (αν και δεν υπάρχει στις επιλογές:-(

2. Babylon 5

3. SeaQuest DSV

 

 

Εχω ήδη εξηγήσει γιατί το x files δεν υπάρχει στις επιλογές

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ψήφισα:

Star trek TOS

Star trek TNG

BSG (reimagined)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν περιέλαβα σειρές που είναι ακόμη εν εξελίξει και ως εκ τούτου δεν μπορούν ακόμα να κριθούν οριστικά.

Σε αυτές ανήκουν σίγουρα και το Fringe όπου η κεντρική του μυθολογία είναι ακόμα σε εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν περιέλαβα σειρές που είναι ακόμη εν εξελίξει και ως εκ τούτου δεν μπορούν ακόμα να κριθούν οριστικά.

Σε αυτές ανήκουν σίγουρα και το Fringe όπου η κεντρική του μυθολογία είναι ακόμα σε εξέλιξη.

 

Σωστό θα το αφαιρέσω

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Seaquest γιατί τα άλλα δεν τα έχω καν ακουστά. Εκτός από αυτό, εγώ έβλεπα και το

, το οποίο επίσης λείπει, αλλά δεν έχω την απαίτηση να το ξέρετε...
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Seaquest γιατί τα άλλα δεν τα έχω καν ακουστά.

 

Καν ακουστά;! Καν ακουστά;! Καν ακουστά;! Καν ακουστά;!

 

Τραβάει, ξεριζώνει τις ελάχιστες τρίχες που του έχουν μείνει στο σκαλπ!

 

Σε ποιον πλανήτη ήσουν;! Δεν ξέρεις το Star Trek; Το Doctor Who; Το... Ααααααααααααργκλχχχχχχχχχχχ...

 

:death:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ψήφισα:

Star trek TOS

Star trek TNG

BSG (reimagined)

 

 

 

Εγώ

 

Babylon 5

Seaquest

 

Και κάτι άλλο,

 

το Farscape πόσοι το ξέρετε;Από που το πρωτομάθατε;

 

Εγώ το πρωτοείδα σε κάποιες μεταμεσονύχτιες προβολές του Μακεδονία και μετά ξενυχτούσα να το δω γιατί δεν ήξερα πότε το είχε...

 

Αυτή η σειρά είχε κάτι που με τραβούσε, δεν ξέρω ακριβώς τι αλλά το είχε. Το πιο καλό που μου άρεσε ήταν οτι το διαστημόπλοιο ήταν ζωντανό...Καλά και αλλού το έχουμε δει αυτό αλλα ήταν φοβερο οτι πχ. σε κάποιο επεισόδειο κυοφορούσε!!!

 

Και μάλιστα σε άλλο, γέννησε!!!

Edited by Nova
Επανάληψη μέρους του μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Seaquest γιατί τα άλλα δεν τα έχω καν ακουστά.

 

Καν ακουστά;! Καν ακουστά;! Καν ακουστά;! Καν ακουστά;!

 

Τραβάει, ξεριζώνει τις ελάχιστες τρίχες που του έχουν μείνει στο σκαλπ!

 

Σε ποιον πλανήτη ήσουν;! Δεν ξέρεις το Star Trek; Το Doctor Who; Το... Ααααααααααααργκλχχχχχχχχχχχ...

 

:death:

 

Στον πλανήτη όπου δεν βλέπονται/διαβάζονται μόνο σφφ ταινίες/βιβλία/σειρές, αλλά γενικά, απ' όλα τα genres...

Καλά, για να ακριβολογήσω, το Star Trek και το Dune τα έχω ακούσει, αλλά όχι σαν τηλ σειρές. Σαν ταινία το ένα και σαν βιβλίο το άλλο. Το Babylon 5 κάπου το πήρε το μάτι μου, αλλά μόνο τον τίτλο. Τα άλλα επαναλαμβάνω ότι μου είναι άγνωστα. Εγώ τώρα μπαίνω σιγά σιγά στο sff genre, μέχρι τώρα διάβαζα μόνο τα διηγήματα του "9".

Α, επίσης υπήρχε μια σειρά στο Star Channel με έναν που γινόταν αόρατος και την έβλεπα και ο ηθοποιός λεγόταν Vincent Ventresca, αλλά δεν θα την ψήφιζα με τίποτα ως την καλύτερη σφ σειρά. Την έχει ακούσει κανείς; (εδώ βγαίνουμε off topic μάλλον)

Link to comment
Share on other sites

X-files?

 

 

Eιχε στοιχεία επιστημονικής φαντασίας αλλά είχε και πολύ ρaranormal, horror κλπ. Συνήθως δεν κατατάσσεται στην επιστ. φαντασία

Επειδή έχω δει 8,5 ολόκληρες σαιζόν (και επειδή δεν είμαι ο μόνος που το βάζει στην εδώ λίστα) , πέρα από το ότι τα μισά επεισόδια ήταν καθαρό Sci-fi, ένα άλλο μεγάλο μέρος των επεισοδίων είχαν μια επιστημονική θεωρία από πίσω (paranormal, όχι supernatural). Άντε να υπήρχε ένα 10% επεισοδίων με καθαρά μη-επιστημονική εξήγηση (πχ το επεισόδιο με την καθηγήτρια-δαίμονα ή κάποια με φαντάσματα ή μετεμψύχωση) αλλά σε μεγάλο βαθμό ΕΦ σειρά θεωρείται.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Νιχίλιο. Αν και το X-File δεν ήταν καθαρή ΕΦ, ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του ΕΦ. Νομίζω πως του αξίζει μια θέση στην λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Νιχίλιο. Αν και το X-File δεν ήταν καθαρή ΕΦ, ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του ΕΦ. Νομίζω πως του αξίζει μια θέση στην λίστα.

 

Ναι αλλά δεν θα έλεγα πως ταιριάζει με το ύφος των άλλων ταινιών...

 

Με το σκεπτικό αυτό θα μπορούσαμε να προσθέσουμε πολλές άλλες, ακόμα και ανόητες όπως ο Ιππότης της ασφάλτου (τα νέα επεισόδια) ή άλλα ακόμα πιο ανόητα όπως Xena , Ηρακλής, Μέρλιν και ότι άλλη αμερικανιά υπάρχει...

 

Ίσως να έπρεπε να αλλάξει λίγο ο τίτλος; Π.χ. Διαστημική σειρά φαντασίας...

 

Εκεί βέβαια που κολλάει το Seaquest..., μοιάζει λίγο να είναι στο διάστημα ε;

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτω το Earth 2, Για το x files συμφωνω με AftPeankTank. εβαλα μόνο σειρές που είναι καθαρά επ.φαντασία.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Νιχίλιο. Αν και το X-File δεν ήταν καθαρή ΕΦ, ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του ΕΦ. Νομίζω πως του αξίζει μια θέση στην λίστα.

 

Ναι αλλά δεν θα έλεγα πως ταιριάζει με το ύφος των άλλων ταινιών...

 

Με το σκεπτικό αυτό θα μπορούσαμε να προσθέσουμε πολλές άλλες, ακόμα και ανόητες όπως ο Ιππότης της ασφάλτου (τα νέα επεισόδια) ή άλλα ακόμα πιο ανόητα όπως Xena , Ηρακλής, Μέρλιν και ότι άλλη αμερικανιά υπάρχει...

 

Ίσως να έπρεπε να αλλάξει λίγο ο τίτλος; Π.χ. Διαστημική σειρά φαντασίας...

 

Εκεί βέβαια που κολλάει το Seaquest..., μοιάζει λίγο να είναι στο διάστημα ε;

Δεν είναι όμως όλη η ΕΦ πίου-πίου και διαστημόπλοια (ή έστω τηλεφωνικοί θάλαμοι).

 

(Ζήνα, Ηρακλής και Μέρλιν είναι fantasy)

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτω το Earth 2, Για το x files συμφωνω με AftPeankTank. εβαλα μόνο σειρές που είναι καθαρά επ.φαντασία.

 

Τότε βγάλε το Andromeda, που στην τελευταία χρονιά γίνεται τελείως Φάνταζι.

 

Και τι γίνεται με το Terminator: The Sarah Connor Chronicles; Γιατί δεν είναι στην λίστα;

Link to comment
Share on other sites

Bάζω και το terminator. Δεν μπορώ να θυμάμαι απέξω όλεσ τις σειρές!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ποια Sci-Fi σειρά θεωρείτε καλύτερη; (Poll 2010-2011)
  • RObiN-HoOD unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..