Jump to content

Ποια Sci-Fi σειρά θεωρείτε καλύτερη; (Poll 2010-2011)


karatasiospa
 Share

  

74 members have voted

  1. 1. Ποια σειρά επιστημονικής φαντασίας θεωρείται καλύτερη;

    • Star Trek TOS
      14
    • Star Trek The Next Generation
      24
    • Star Trek Deep Space Nine
      8
    • Star Trek Voyager
      10
    • Star Trek Enterprise
      14
    • Battlestar Galactica (original)
      4
    • Battlestar Galactica (reimagined)
      30
    • Babylon 5
      19
    • Staggate SG1
      11
    • Stargate Atlantis
      12
    • Space 1999
      6
    • Farscape
      9
    • Blake's 7
      4
    • Doctor Who
      18
    • Firefly
      16
    • Dollhouse
      2
    • Andromeda
      2
    • Earth's final conflict
      1
    • Charlie Jade
      2
    • Jericho
      3
    • V (original)
      6
    • Dune (mini series)
      7
    • Torchwood
      4
    • Seaquest
      7
    • Earth 2
      1
    • Terminator: the sarah connor chronicles
      3
    • Lost in Space
      3
    • Alien Nation
      3
    • Planet of the Apes
      5
    • The Starlost
      2

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Βλέπω ότι το BSG ανέβηκε ξανά στην πρώτη θέση μαζί με babylon 5. Φόρτσα BSG!!

Link to comment
Share on other sites

BSG και τα μυαλά στα κάγκελα!! (θα προτιμούσα TNG και τα μυαλά στα κάγγελα αλλά τι να κάνω προσαρμόζομαι στην πραγματικότητα!!)

 

 

 

To BSG πάλι πρώτο! στη τρίτη θέση βλέπω ότι ισοβαθμούν TNG και Firefly.

Link to comment
Share on other sites

Από τη λίστα πάντως ψήφισα:

Star Trek - TNG, επειδή το έβλεπα μικρός.

Babylon 5 διότι ήταν εκπληκτική σειρά για την εποχή του (και όχι μόνο)

Doctor Who (κυρίως τη νέα σειρά, γιατί από την παλιά μόνο κάτι serials των 3 πρώτων έχω δει, αλλά ήταν πολύ μπροστά για την εποχή τους)

και Firefly γιατί ήταν εξαίσια σειρά.

 

Τα υπόλοιπα είτε δεν τα έχω δει είτε δε μου γέμισαν το μάτι (πχ Torchwood, Andromeda, Sea Quest)

 

Θα ψήφιζα πάντως αν υπήρχαν και τα X-files και το The 4400

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα την έριχνα την ψήφο μου αν υπήρχαν τα x-files σαν επιλογή, αλλά απ'ότι φαίνεται και η wikipedia και ο ίδιος ο Κάρτερ δεν τα ξέρουν καλά που τη θεωρούν science fiction.

 

The X-Files is an American science fiction television series and a part of The X-Files franchise, created by screenwriter Chris Carter.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα την ψήφιζα, αλλά θα ψήφιζα επίσης το Highlander την σειρά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσες ψήφοι θα προστεθούν (αν προστεθούν) μετά τον δεκαπεντάυγουστο αλλά νομίζω ότι τα BSG και Babylon 5 έχουν ξεφύγει πλέον από τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν βγάλουμε μπλουζάκι sff ίσως θα πρέπει να στείλουμε ένα στον παραγωγό της σειράς που θα νικήσει!

Link to comment
Share on other sites

Πάει και ο δεκαπεντάυγουστος και φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι γύρισαν από τις διακοπές αλλά καινούργιες ψήφους δεν βλέπω!! Αντε ρε παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites

Αν νικήσει το BSG πάει, θα βγω από το φόρουμ!!!

 

Σας Μισώ!!!

 

 

Υπερβολές!!

Link to comment
Share on other sites

Αν νικήσει το BSG πάει, θα βγω από το φόρουμ!!!

 

Σας Μισώ!!!

 

 

Υπερβολές!!

 

Καλά, μισώ μόνο τον Karatasio!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν νικήσει το BSG πάει, θα βγω από το φόρουμ!!!

 

Σας Μισώ!!!

 

 

Υπερβολές!!

 

Καλά, μισώ μόνο τον Karatasio!!!

 

Ακόμη μεγαλύτερες υπερβολές!!

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Πολύ νέκρα! αν συνεχίσουμε έτσι θα πρέπει να ανακηρύξουμε τον νικητή!!

Link to comment
Share on other sites

27 ψήφοι, μήνα Αύγουστο, σε αυτό το φόρουμ, είναι για τα ρεκόρ Γκίνες!

Link to comment
Share on other sites

η ΕΦ ζει

 

IT'S ALIVE !!

 

Για εμέ ολοκληρωμένη σειρά E.Φ. είναι μόνο μία και αφορά εκείνο τον κυλυνδρικό σταθμό στο epsilon grid.

 

Όμορφο το star trek, αλλά χωρίς συνέχεια. Το DS9 ήταν κλέψιμο της ιδέας του Στραζίνσκυ με μέτριο αποτέλεσμα, ενώ όποια προσπάθεια για συνοχή έγινε στο Voyager χάνεται μέσα στα time-loops και τα εναλλακτικά σύμπαντα...

 

Το BSG με είχε ενθουσιάσει, αλλά ούτε αυτό είχε πλάνο για το πως θα εξελιχθεί η ιστορία και είναι γεμάτο σκαμπανεβάσματα, ενώ οι χαρακτήρες κάνουν ότι νά 'ναι κάθε φορά. Η πρώτη σαιζόν είναι εντελώς διαφορετική σειρά από την τέταρτη. (

 

Το B5 θα άγγιζε την τελειότητα αν δεν είχε βιαστεί ο δημιουργός του να κλείσει όλες τις πλοκές στο 4ο season επειδή υπήρχε το ενδεχόμενο ακύρωσης της σειράς, με αποτέλεσμα η τελευταία σαιζόν να είναι σαφώς πιο αδύναμη από τις προηγούμενες. Όμως αυτό που έχει και δεν έχει καταφέρει καμία άλλη σειρά ως τώρα (μμμ, ίσως το LOST λίγο, αλλά δε με έπεισε) είναι να έχει πλάνο από το πρώτο επεισόδιο για όλες τις σαιζόν και για το που θέλει να καταλήξει.

Link to comment
Share on other sites

Αντε πιάσαμε τις 28 ψήφους! Βλέπω ανέβηκε το TNG! Ιδιαίτερα ενδιαφέρον το ότι οι 5 πρώτες έχουν μεταξύ τους μόνο 1 ψήφο διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε παιδιά να φτάσουμε τους 30 ψήφους!!

Πάντως όλο και περισσότερο σκέφτομαι να είναι αυτή η ψηηφοφορία προκριματική και μετά να περάσουμε στις final five!

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Το DS9 ήταν κλέψιμο της ιδέας του Στραζίνσκυ με μέτριο αποτέλεσμα...

 

Το DS9 ξεκίνησε στις 3 Ιανουαρίου του 1993.

Το Β5 στις 22 Φεβρουαρίου του 1993.

 

:hmm:

 

Ψάχνοντας στο Ίντερνετ βρήκα πως ο κ. Στραζίνσκυ κατηγόρησε την Πάραμαουντ πως του έκλεψε την ιδέα όταν το 1989 έστειλε την πρότασή του, η οποία και απορρίφθηκε.

 

Βέβαια θα πρέπει να θυμηθούμε πως το μοναδικό πράγμα που έχουν κοινό οι δύο σειρές είναι ο διαστημικός σταθμός. Αυτό μόνο σαν pitch (ιδέα) μπορεί να θεωρηθεί, γιατί οι σειρές είναι τελείως διαφορετικές μεταξύ τους.

Τώρα δύο πράγματα συμβαίνουν: ή πραγματικά έχει δίκιο και η Πάραμαουντ του έκλεψε την ιδέα (κάτι που δεν το καταλαβαίνω αφού είναι μόνο η ιδέα ενός σταθμού. Τι σημαίνει κανένας δεν μπορεί να γράψει ιστορίες για σταθμούς μετά τον κ. Στραζίνσκυ; Και μάλιστα πριν καν την βγάλει στην Τηλεόραση. Τι έγινε πήρε την αποκλειστικότητα; Το κοπυράιτ; Εκείνος πως και έφτιαξε το Crusade; Αυτό ήταν με διαστημόπλοιο, τα διαστημόπλοια είναι αποκλειστηκότητα του Σταρ Τρεκ, ντα, ντα κύριε Στραζίνσκυ... ) ή ο κ. Στραζίνσκυ ενοχλήθηκε που μια παρόμοια σειρά -και μάλιστα με το όνομα Σταρ Τρεκ- του έκοβε θεαματικότητα.

(Περιττό νομίζω να πω την γνώμη μου τι πιστεύω...)

 

Δύο ακόμα πράγματα: Όταν το Σταρ Τρεκ 'άνοιξε' την κατάθεση σεναρίων είχαν δεκάδες μηνύσεις -και ήταν και ένας από τους λόγους που το σταμάτησαν, μαζί με τον όγκο των σεναρίων- από άτομα που είχαν παρόμοιες ιδέες. Δεκάδες φαν που είχαν στείλει σενάρια έτρεχαν στους δικηγόρους για να μηνύσουν την εταιρεία. Μηνύσεις που αν θυμάμαι καλά καμμία δεν δικαιώθηκε. Ο λόγος ήταν πολύ απλός: για κάθε ιδέα υπήρχαν δεκάδες άτομα που την είχαν σκεφθεί, καμμιά φορά και εκατοντάδες και η εταιρεία αγόραζε εκείνη που της ταίριαζε περισσότερο. Φυσικά πλήρωνε μόνο για την ιδέα που αγόραζε. Κάλλιστα θα μπορούσαν να υπάρχουν 50 διαφορετικοί συγγραφείς με την ιδέα του Σταθμού.

 

Το Δεύτερο ήταν πως ο κ. Στραζίνκυ ποτέ δεν έκανε μήνυση στην Πάραμαουντ.

 

Το τι πραγματικά έγινε το ξέρουν μόνο στην Πάραμάουντ.

 

Ο Πίλλαρ είπε πως εκείνη την εποχή έτρεχε ήδη το TNG και θεωρήσαν πως δεν θα 'σήκωνε' η τηλεόραση ακόμα μια σειρά Σταρ Τρεκ με διαστημόπλοιο. Ήθελαν λοιπόν να κάνουν κάτι διαφορετικό και η μια ιδέα ήταν να την κάνουν σε μια αποικία της Ομοσπονδίας, αλλά γνώριζαν πως οι φαν του Σταρ Τρεκ ήθελαν διάστημα οπότε και η λύση του διαστημικού σταθμού έγινε μονόδρομος.

 

Όσο για την ομορφιά του Β5, ποκ (περί ορέξεως κολοκυθόπιτα), εγώ δεν την είδα. Όταν ένας φίλος μου είπε πως ήθελε την σειρά του την έδωσα και όταν μου είπε να μου την επιστρέψει του είπα 'κράτα την'. Προς το τέλος μόνο το πείσμα μου με κράτησε να δω το Β5 και την έχω διαγράψει. (Κάτι ιστορίες με τις σκιές και κάποιους συμμάχους τους θυμάμαι, αλλά ούτε πως έληξε, ούτε τι έγιναν θυμάμαι.)Το γιατί συναγωνίζεται το καταπληκτικό BSG έχει μάλλον να κάνει με το ό,τι είναι η μοναδική σειρά που την έδειξε ολόκληρη η ελληνική τηλεόραση.

Edited by Nova
typo
Link to comment
Share on other sites

Όσο για την ομορφιά του Β5, ποκ (περί ορέξεως κολοκυθόπιτα), εγώ δεν την είδα. Όταν ένας φίλος μου είπε πως ήθελε την σειρά του την έδωσα και όταν μου είπε να μου την επιστρέψει του είπα 'κράτα την'. Προς το τέλος μόνο το πείσμα μου με κράτησε να δω το Β5 και την έχω διαγράψει. (Κάτι ιστορίες με τις σκιές και κάποιους συμμάχους τους θυμάμαι, αλλά ούτε πως έληξε, ούτε τι έγιναν θυμάμαι.)Το γιατί συναγωνίζεται το καταπληκτικό BSG έχει μάλλον να κάνει με το ό,τι είναι η μοναδική σειρά που την έδειξε ολόκληρη η ελληνική τηλεόραση.

Νομίζω Ελλάδα δεν είδαμε ποτέ την 5η σαιζόν.

 

Το B5 πάντως είναι σειρά που είχε αρχή-μέση-τέλος και που γράφτηκε σχεδόν ολόκληρη από ένα άτομο. Για όλα τα παραπάνω είναι πρωτοποριακή. Το BSG ήρθε 10 χρόνια αργότερα είναι λογικό να φαίνεται καλύτερο πλέον, αλλά μετράει και το context μέσα στο οποίο δημιουργήθηκε/προβλήθηκε η σειρά.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το B5 πάντως είναι σειρά που είχε αρχή-μέση-τέλος

 

 

Λάθος. Η πρώτη σειρά που το έκανε αυτό ήταν το Blake's 7.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το B5 πάντως είναι σειρά που είχε αρχή-μέση-τέλος

 

 

Λάθος. Η πρώτη σειρά που το έκανε αυτό ήταν το Blake's 7.

Που δεν το έχω δει.

Και δεν είπα ότι είναι η πρώτη, αλλά ότι είναι πρωτοποριακή στις προοικονομίες που χρησιμοποιεί ή στις φάσεις που βλέπουμε τι γίνεται στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Το B5 πάντως είναι σειρά που είχε αρχή-μέση-τέλος

 

 

Λάθος. Η πρώτη σειρά που το έκανε αυτό ήταν το Blake's 7.

Που δεν το έχω δει.

Και δεν είπα ότι είναι η πρώτη, αλλά ότι είναι πρωτοποριακή στις προοικονομίες που χρησιμοποιεί ή στις φάσεις που βλέπουμε τι γίνεται στο μέλλον.

 

 

Πιθανόν αλλά με αυτή την λογική πολλές σειρές έχουν κάποια πρωτοποριακά στοιχεία. Π.χ. το BSG δεν έχει εξωγήινους, εξελλίσεται στο παρελθόν, έχει μία κυκλική αντίληψη του χρόνου( all this happened before and wil happen again) κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ζητούνται επειγόντως δύο ψήφοι για να πιάσουμε τους 30!!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ποια Sci-Fi σειρά θεωρείτε καλύτερη; (Poll 2010-2011)
  • RObiN-HoOD unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..