Jump to content

Ποια Sci-Fi σειρά θεωρείτε καλύτερη; (Poll 2010-2011)


karatasiospa
 Share

  

74 members have voted

  1. 1. Ποια σειρά επιστημονικής φαντασίας θεωρείται καλύτερη;

    • Star Trek TOS
      14
    • Star Trek The Next Generation
      24
    • Star Trek Deep Space Nine
      8
    • Star Trek Voyager
      10
    • Star Trek Enterprise
      14
    • Battlestar Galactica (original)
      4
    • Battlestar Galactica (reimagined)
      30
    • Babylon 5
      19
    • Staggate SG1
      11
    • Stargate Atlantis
      12
    • Space 1999
      6
    • Farscape
      9
    • Blake's 7
      4
    • Doctor Who
      18
    • Firefly
      16
    • Dollhouse
      2
    • Andromeda
      2
    • Earth's final conflict
      1
    • Charlie Jade
      2
    • Jericho
      3
    • V (original)
      6
    • Dune (mini series)
      7
    • Torchwood
      4
    • Seaquest
      7
    • Earth 2
      1
    • Terminator: the sarah connor chronicles
      3
    • Lost in Space
      3
    • Alien Nation
      3
    • Planet of the Apes
      5
    • The Starlost
      2

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Λοιπόν φαίνεται ότι η ψηφοφορία τελέιωσε αν και δεν αποκλείεται να προστεθεί κάποια ψήφος στο μέλλον. Εστω και προσωρινά λοιπόν νικητής είναι το:

 

Battlestar Galactica (reimagined)

 

Στην 2η θέση:

 

Babylon 5

Doctor Who

 

Και στην 3η:

 

Star Trek The Next Generation

Firefly

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ?!?

Παραδιδεις τα οπλα;Τωρα που ανοιγουν τα σχολεια και γυριζει ο κοσμος σπιτια με ορεξη να ψηφισει;:tongue:

Το BG δεν αξιζει γιατι ειναι ριμεηκ,το Β5 ειναι κακεκτυπο του ΣΤ αρα περα απο το ΝΤ αξιζει μονο το Doctor Who.-_-

Link to comment
Share on other sites

Άσ' τον να το κλείσει να ησυχάσουμε...

 

Σε όποιον δεν αρέσει το poll ας μην το βλέπει.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Αφου ψηφισαν πανω απο 30 ατομα σημαινει οτι ειναι καλο πολλ.:thmbup:

Απο εκει και περα ομως νομιζω οσα ενεργα μελη ενδιαφερονται εχουν ψηφισει.Ισως μετα απο μηνες να γινει κανα bump.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βλέπω φτάσαμε τους 36 ψήφους!

Το BSG σταθερά πρώτο, το Firefly περνάει στην δεύτερη θέση μαζί με το Babylon 5 και στην τρίτη Star Trek TNG και Doctor Who.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λίγο αργά το πήρα χαμπάρι αυτό!

 

ΟΚ.

BSG re-imagined κι από μένα. Η πιο πλήρης και συνεπής σειρά ΕΦ κατά τη γνώμη μου.

Περιέχει δε ένα από τα καλύτερα επεισόδια που έχω δει ποτέ στην TV. Το τελευταίο του προτελευταίου κύκλου.

Ειδικά όταν ο μουσικός σκοπός, που ακούνε/σιγο-τραγουδάνε οι sleeper-cylons, μετατρέπεται στο background στην απίστευτη διασκευή του All Along The Watchtower...

Ακόμα ανατριχιάζω...

 

Να κι ένα

για να κάνουμε λίγο κέφι, οι BSG-smitten.

 

Κατά τα άλλα, αγαπημένο είναι το Farscape και ακολουθούν κατά πόδας χωρίς ιδιαίτερη σειρά, τα Firefly, Doctor Who.

 

Αν ψήφιζα συναισθηματικά, θα ψήφιζα Star Trek TOS. O Κάπτεν Κέρκ, για μένα, θα είναι πάντα ασπρόμαυρος!

Ελάχιστα καταλάβαινα τότε, αλλά το ταξίδι ήταν μοναδικό.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

39 ψήφοι και συνωστισμός στην δεύτερη θέση: Star Trek TNG, Firefly και Babylon 5! Στην πρώτη σταθερά το BSG.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ναι συνέβει! 40 ψήφοι και το Star Trek TNG στην δεύτερη θέση μόνο του! Φυσικά το BSG πάντα πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έτσι όπως έχει πάρει τα πάνω του το Fringe, μήπως να έμπαινε και αυτό στη λίστα; :p

Link to comment
Share on other sites

Το Fringe δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα. Στο poll έχουν μπει μόνο σειρές που έχουν τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

42 ψήφοι!! έχουμε ξεπεράσει κάθε προσδοκώμενο!

Το BSG συνεχίζει ακάθεκτα πρώτο ενώ το Star Trek Tng ξεχωρίζει πια σαφώς στην δεύτερη θέση. Φυσικά (για να πω και τον καημό μου! ) συμφωνώ και με τις δύο επιλογές!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά; 44 ψήφοι;!

BSG και Star Trek TNG έχουν ξεφύγει πια για τα καλά.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μάλλον ο 43ος ψηφοφόρος, μετά από πιεστικά pm που έλαβα από wordsmith / heiron / nova. Εντάξει ρε παιδιά, θα ψήφιζα ούτως ή άλλως!

 

Αιτιολόγηση:

Το Deep Space Nine εξακολουθεί να είναι η καλύτερη σειρά που έχω δει (και ξαναδεί... και ξαναδεί...) ως τις μέρες μας. Ρεαλιστικό, βαθύ, έξυπνο, πολύπλοκο, με πολύ καλά σενάρια, σκηνικά και έξοχες ερμηνείες. Διαβάζω και εγώ πολλές φορές τη σύγκριση ανάμεσα σε αυτό και το B5, επειδή προβλήθηκαν την ίδια περίοδο και αφορούσαν και τα δύο διαστημικούς σταθμούς. Γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει χώρος για σύγκριση. Το Β5 το είδα χωρίς ευχαρίστηση ως τα μέσα της 4ης season, οπότε και εγκατέλειψα οριστικά. Είχε την προσπάθειά του, είχε τις καλές στιγμές του, αλλά είχε και τεράστιες αδυναμίες. Θα έλεγα με δυο λόγια ότι ήταν μια προσπάθεια για ώριμη εφ με νηπιακά μέσα σε κάθε τομέα.

 

Από το trek universe ψήφισα ακόμα enterprise, που ήταν αρκετά καλό στις seasons 2-4 και φυσικά TNG που ανέβασε τον πήχη και ανέστησε τη σειρά.

Το Doctor Who και το Firefly τα έχω ευχαριστηθεί αρκετά, κατά περίπτωση όμως. Πχ. ενώ μου άρεσε πολύ η περίοδος του Eccleston, κουράστηκα από την έλλειψη έμπνευσης που έδειχναν τα επεισόδια την περίοδο του Tennant, o οποίος παρεμπιπτόντως μου φάνηκε και λιγότερο καλός ηθοποιός. Επίσης το Firefly νομίζω θα είχε καλύτερη πορεία από τη δεύτερη season και μετά, κρίμα που ακυρώθηκε. Η πρώτη του season ήταν χμ... καλή.

 

Τέλος ψήφισα το νέο BSG που είναι εξαιρετικό έργο, με σπουδαία δομή και ερμηνείες (πάλι ερμηνείες... Τι είναι τα κινηματογραφικά έργα και οι σειρές χωρίς καλούς ηθοποιούς; ) Και μόνο για τον Μπάλταρ - Ιησού, αυτό το σίριαλ θα έπαιρνε την ψήφο μου. Αλλά την παίρνει για πολλούς λόγους ακόμα.

 

edit: typo

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μάλλον ο 43ος ψηφοφόρος, μετά από πιεστικά pm που έλαβα από wordsmith / heiron / nova. Εντάξει ρε παιδιά, θα ψήφιζα ούτως ή άλλως!

 

 

 

Εεε, πότε έστειλα pm και δεν το κατάλαβα; Βασικά έχω κάτι μήνες να στείλω pm σε οποιονδήποτε στο φόρουμ (ναι σας έχω γραμμένους :devil2:, όχι εντάξει, απλά είχα ανάγκη να ξαναγίνω θεατής στα γεγονότα του φόρουμ και το κατάφερα τόσο καλά που αν δεν μου έλεγε ο Αντώνης πως γίνεται διαγωνισμός εφ με θέμα το σεξ, ούτε που θα το έπαιρνα χαμπάρι...) οπότε ή κάποιος έκανε hijack τον λογαριασμό μου ή ο Νικοσάλ το παράκανε με το κρασί...

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νέες αλλαγές! Το Star trek Tng πλέον με διαφορά στην δεύτερη θέση (σχεδόν απειλεί το BSG) ενώ τρίτο πλέον το Firefly!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Που είναι το Fringe,το Lost και το Heroes! Έλεος δηλαδή με το BSG εμένα δεν μου αρέσει δεν έχει τη μαγεία του Σταρ τρεκ ή του Σταρ Γουορς ακόμα και του Dr.Who! Πάντως εγώ ψήφησα Dr.Who αλλά αν υπήρχαν το Fringe ή το Lost θα ψήφιζα ένα από αυτά λυπάμαι μάλλον είμαι άλλης γενιάς.Και για να μην με λέτε τρελό δηλαδή δεν ψηφίζω Σταρ Τρεκ ενώ λέω καλά λογία το κάνω αυτό επειδή είμαι Σταρ Γουορσάκιας αυτά είχα να πω και ελπίζω να μην κάνω λάθος και παρεξηγηθώ

Edited by Boba Fett
Link to comment
Share on other sites

Που είναι το Fringe,το Lost και το Heroes! Έλεος δηλαδή με το BSG εμένα δεν μου αρέσει δεν έχει τη μαγεία του Σταρ τρεκ ή του Σταρ Γουορς ακόμα και του Dr.Who! Πάντως εγώ ψήφησα Dr.Who αλλά αν υπήρχαν το Fringe ή το Lost θα ψήφιζα ένα από αυτά λυπάμαι μάλλον είμαι άλλης γενιάς.Και για να μην με λέτε τρελό δηλαδή δεν ψηφίζω Σταρ Τρεκ ενώ λέω καλά λογία το κάνω αυτό επειδή είμαι Σταρ Γουορσάκιας αυτά είχα να πω και ελπίζω να μην κάνω λάθος και παρεξηγηθώ

 

 

Αν διάβαζες το πρώτο ποστ θα ηξερες ότι το poll αφορά μόνο σειρές που έχουν τελειώσει ως εκ τούτου δεν υπαρχει το Fringe. Οσο για το Lost δεν είναι βέβαια επιστημονική φαντασία είναι fantasy και όλοι τέτοιο το θεωρούν, κανένας δεν το θεωρει επιστημονική φαντασία.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Που είναι το Fringe,το Lost και το Heroes! Έλεος δηλαδή με το BSG εμένα δεν μου αρέσει δεν έχει τη μαγεία του Σταρ τρεκ ή του Σταρ Γουορς ακόμα και του Dr.Who! Πάντως εγώ ψήφησα Dr.Who αλλά αν υπήρχαν το Fringe ή το Lost θα ψήφιζα ένα από αυτά λυπάμαι μάλλον είμαι άλλης γενιάς.Και για να μην με λέτε τρελό δηλαδή δεν ψηφίζω Σταρ Τρεκ ενώ λέω καλά λογία το κάνω αυτό επειδή είμαι Σταρ Γουορσάκιας αυτά είχα να πω και ελπίζω να μην κάνω λάθος και παρεξηγηθώ

 

 

Αν διάβαζες το πρώτο ποστ θα ηξερες ότι το poll αφορά μόνο σειρές που έχουν τελειώσει ως εκ τούτου δεν υπαρχει το Fringe. Οσο για το Lost δεν είναι βέβαια επιστημονική φαντασία είναι fantasy και όλοι τέτοιο το θεωρούν, κανένας δεν το θεωρει επιστημονική φαντασία.

 

Μέχρι και το τέλος της 5ης σεζόν ήταν βαρβάτο sci-fi. Μετά έγινε religion-fiction :(

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το Fringe,το Lost και το Heroes! Έλεος δηλαδή με το BSG εμένα δεν μου αρέσει δεν έχει τη μαγεία του Σταρ τρεκ ή του Σταρ Γουορς ακόμα και του Dr.Who! Πάντως εγώ ψήφησα Dr.Who αλλά αν υπήρχαν το Fringe ή το Lost θα ψήφιζα ένα από αυτά λυπάμαι μάλλον είμαι άλλης γενιάς.Και για να μην με λέτε τρελό δηλαδή δεν ψηφίζω Σταρ Τρεκ ενώ λέω καλά λογία το κάνω αυτό επειδή είμαι Σταρ Γουορσάκιας αυτά είχα να πω και ελπίζω να μην κάνω λάθος και παρεξηγηθώ

 

 

Αν διάβαζες το πρώτο ποστ θα ηξερες ότι το poll αφορά μόνο σειρές που έχουν τελειώσει ως εκ τούτου δεν υπαρχει το Fringe. Οσο για το Lost δεν είναι βέβαια επιστημονική φαντασία είναι fantasy και όλοι τέτοιο το θεωρούν, κανένας δεν το θεωρει επιστημονική φαντασία.

 

Ε.Φ είναι όλοι οι κύκλοι του Lost εκτός του πρώτου και λίγο του έκτου,το λέει και στο IMDb. Επίσης είπα και για το Heroes το οποίο έχει τελειώσει και είναι και καρά Ε.Φ. 'Α και το Dr.Who παίζετε ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ αλλά δεν γίνεται να καθορίζουμε τι είναι επιστημονικη φαντασία με βάση το τι πιστευει ένα άτομο. Οσο για το imdb αυτό μια ζωη λέει ότι του κατέβει. Μάλλον θα πρέπει να ξανασκευτεις τηβ διαφορά μεταξύ επ. φαντασίας και fantasy. Και μπορείς να δεις ότι σε αυτό το φόρουμ το Lost έχει μπει στην κατηγορία cine &tv fantasy.Και εδώ τελειώνε για μένα η συζήτηση για το Λοστ.Οσο για to heroes αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις και τα παλιότερα ποστ θα ήξερες ότι το forum επιτρέπει μόνο 32 επιλογές ως εκ τούτου κάποιες σειρές λείπουν, Τώρα για το doctor who νομίζω ότι μετά από 31 σαιζόν(!) δεν χρείαζεται να περιμένουμε και άλλο για να το κρίνουμε!

 

 

Link to comment
Share on other sites

49 ψήφοι. Αντε ένας ακόμα και πιάσαμε 50! Τα BSG και Star Trek TNG σταθερά πρώτα ενώ το Firefly περνάει πάλι δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ποια Sci-Fi σειρά θεωρείτε καλύτερη; (Poll 2010-2011)
  • RObiN-HoOD unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..