Jump to content

Predators (2010)


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

post-1004-128196067829_thumb.jpg

 

PREDATORS

 

Σκηνοθεσία:

Nimrod Antal (Vacancy, Armored)

 

Πρωταγωνιστούν:

Adrien Brody, Laurence Fishburne, Alice Braga

Topher Grace, Danny Trejo

 

post-1004-128196093921_thumb.jpg

post-1004-128196096165_thumb.jpg

post-1004-128196101366_thumb.jpg

post-1004-128196106143_thumb.jpg

post-1004-12819610929_thumb.jpg

post-1004-128196111867_thumb.jpg

 

9 Σεπτεμβρίου στην Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθητική ταινία ήταν. Είχε πλάκα το πως πήραν το Lost και πέταξαν μέσα παραστρατιωτικούς, εγκληματίες και μερικούς Predators.

Σε επίπεδο ποιότητας είναι αντίστοιχο του Predator 2 πάντως, δεν φτάνει σε τίποτα το πρωτότυπο, αλλά έχει μερικές πολύ καλές σκηνές.

Και πολλή και ωραία βία

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ok. Το είχα προσέξει αλλα ξέχασα εχθές να το γράψω εδώ. here it is λοιπόν...

 

PREDATORS

 

Κανονικά δεν τα έπρεπε να κάνω κριτική, γιατί κριτική = διαφήμιση αλλα τέλος πάντων. ( Δεν αναφέρομαι στην ταινία ως ταινία...εξηγούμαι σε λίγο)

 

Λοιπόν, ξεκίνησα για να δω μια ταινία για την οποια πίστευα πως κουτσα στραβά θα το πιάσει το 6,5/10

 

Ωστόσο σε κανένα σημείο δεν ξεπερνάει το 6 και μέχρι το τέλος πέφτει στο 5.

 

Στα+ το μακιγιαζ, κουστούμια τα εφέ και το όλο κλίμα.

 

Νομίζω πως κανεις δεν περιμένει να δει πραγματική πλοκή σε μια τέτοια ταινία, και ίσως ήταν ελεφρως καλύτερη από ότι την περίμενα.

 

 

 

Ωστόσο, εξοργίζομαι όταν άκυρες ταινίες σου πασάρουν αίμα χωρίς να χρειάζεται. Ενώ ΕΔΩ... ΕΔΩ λέω που σου δίνεται κύριε σκηνοθέτα η ευκαιρία να μεγαλουργήσεις διά των ακρωτηριασμών, των λουτρών αίματος κουλουπού κουλουπού δεν το κανεις...

 

Δεν λέω ότι δεν ήταν αρκετό το "αίμα". Είχε, είχε... απλά είχε στο πλαίσιο μιας ταινίας με τριγωνάκι και όχι μιας ταινία με τετράγωνο.

Ναι... δεν το κρύβω, σπανια έως καθόλου το κάνω αλλα πήγα στην ταινία πιστεύοντας ότι θα χορτάσω από "αίμα"...

Τέλος πάντων.

 

Επίσης έχει μια μικρή ανατροπή στο τέλος τελείως άκυρη που υπάρχει μονο για να υπάρχει. ( Άτιμο SFF με έχετε καταστρέψει στον τρόπο που βλέπω τις ταινίες τώρα )

 

 

Και έρχομαι στο διά ταύτα το οποιο με εξόργισε. Δεν μου αρέσει να με κοροϊδεύουν στα trailer, και εδώ μου το έκαναν μέσα στην μούρη μου.

Αν δείτε το trailer, υπάρχει μια σκηνη όπου ο πρωταγωνιστής στέκεται ακίνητος και ανάβουν επάνω του πολλοί στόχοι λέιζερ. E λοιπόν, στην ταινία ανάβει μονο ένας...

 

BIG MISTAKE !!

 

-1 πόντο "γιαυτο" ( και λίγο είναι )

 

Οποτε ερχόμαστε στο τελικό 4/10

 

Μην παρεξηγήσετε τον βαθμό. Δεν είναι χαλια η ταινία.

 

Μην την δείτε σε πειρατικό. Πάρτε την σε DVD, κλείστε τα φώτα, ανεβάστε την φωνή και θα περάσετε καλά

 

Cinema μονο αν έχετε όρεξη και λεφτά. Δεν θα φύγετε απογοητευμένοι. Απλά θα φύγετε ακριβώς όπως μπήκατε !!!

Link to comment
Share on other sites

Και να προσθέσω και κάτι ακόμη...

 

Δεν ξέρω γιατί αλλα από μικρός είχα την εικόνα ενός Predator πολύ ψηλά στο μυαλό μου. Από αυτά που είχα δει τους φανταζόμουν ευκίνητους, γρήγορους, πανέξυπνους, προσαρμοζομένους σε κάθε δυσκολία. πραγματικά φονικά όπλα.

 

E τι να πω. Οι ήρωες μας ήταν πολύ τυχεροί γιατί πέσαν στους πιο αργούς και ηλίθιους Predators όλων των εποχών. Τέλος πάντων... μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Και ξαναλέω δεν είναι κακια η ταινία. Είναι όπως λέει ο Nih συμπαθητική.

Ωστόσο εγώ πήγα να δω horror όπως υποσχόταν το trailer και όχι άλλη μια συμπαθητική περιπέτεια.

Link to comment
Share on other sites

Οι predators στην ταινία τα έβαλαν με μια ομάδα παραστρατιωτικών που κατάλαβε νωρίς ότι κάτι πήγαινε στραβά. Στην πρώτη ταινία πχ ο predator καθάριζε κόσμο όσο ψαχνόταν να δει τι έπαιζε, εδώ μόνο 1 πρόλαβαν να καθαρίσουν πριν οι υπόλοιποι αρχίσουν να καταλαβαίνουν τι παίζει.

 

Και κακώς πήγες να δεις τρόμο, action movie είναι τα predator.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κινηματογράφο την Παρασκευή. Μια χαρά πέρασα. Αν και τα δύο πρώτα είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες στο είδος (μάλλον προς εξαφάνιση), θεωρώ πως στέκεται δίπλα τους με αξιοπρέπεια. Κατώτερο, σαφώς, αλλά τη δουλειά του την έκανε. Για τον πρωταγωνιστή έχω κάποιες ενστάσεις. Προσπαθούν να τον προωθήσουν ως ηθοποιό δράσης με το ζόρι. Χάθηκε ένας Vin Diesel!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι predators στην ταινία τα έβαλαν με μια ομάδα παραστρατιωτικών που κατάλαβε νωρίς ότι κάτι πήγαινε στραβά. Στην πρώτη ταινία πχ ο predator καθάριζε κόσμο όσο ψαχνόταν να δει τι έπαιζε, εδώ μόνο 1 πρόλαβαν να καθαρίσουν πριν οι υπόλοιποι αρχίσουν να καταλαβαίνουν τι παίζει.

 

Και κακώς πήγες να δεις τρόμο, action movie είναι τα predator.

 

Ναι, όντως δεν το είχα σκεφτεί έτσι.

 

Όσο αφορά τον τρόμο, πίστευα πως θα το είχαν εξελίξει λίγο σε αυτόν τον τομέα.

Ενα κάτι παραπάνω βρε παιδί μου... ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Predators (2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..